qeRO ïlederlands Indonesisch Leger Plaatselijk Nieuws Zelf schilderen UH hei KERKNIEUWS I THEELEPELTJES (Oud Hollands) J. KEUVELAAR KINDERHOEKJE --- --- "- --- --- Biz. 2 „E I L A N D E N-N I E U W S Zaterdag 17 September 1949 ALCAZAR Als u op weg van Bodjonegoro naar Babat rijdt, komt u langs vele brug- postjes, kleine nederzettinkjes van sol daten die er voor zorgen dat u veilig over de bruggen kan rijden, dat Uw trein geen dagenlange vertraging ondervindt door een opgeblazen brug en die u over de hele route een gevoel van veiligheid geven. Een van deze postjes draagt de naam van „Alcazar" trots op hun kleine fort- je en de bruggen, een spoor- en rijbrug, beschouwen ze als een van hun grootste hobby. Overdag loopt de wacht speurend op en neer langs de post, over de spoor brug en de rails, maar nog steeds staan de bruggen er precies zo, als. ze er jaren geleden zijn neergezet. Het is geen luxe op het „alcazar", maar dit zouden de jongens zelf trou wens niet willen. Ze maken het zo ge zellig mogelijk, wat foto's, een blad uit een tijdschrift, een tekening op de wand verandert al een stuk aan het kale in terieur. Een houten keetje is hun „cantine-, eet-, lees-, en muzieksalon." Altijd staat er een kratje limonade klaar die door de cantinewagen steeds wordt aan gevuld. Voorts wat stoelen, een tafel, een oude baleh-baleh en een oude kast. EEN INDRUK OVER OUDDORP VAN EEN NEDERLANDS HERVORMD PREDIKANT TE OENE In de Hervormde Kerkbode van de classis Harderwijk verscheen het vol gende stukje van de hand van Ds J. T. Doornenbal, Ned. Herv. predt. te Gene. Zondag preekte ik (dat is nu enige weken geleden Red.) in de gemeente Ouddorp, aan de Noordzee, op Flakkee, „één van de beste gemeenten", volgens het oordeel van Mevr. Steur, de predi kantsvrouw. En het is een goede ge meente, ten spijt van al de lelijke din gen, die Hilbrandt Boschma en Rudolf van Reest over Ouddorp en de geeste lijke ligging van Flakkee ten beste ge ven. Enkele jaren geleden ben, ik er be roepen geweest en onvergetelijk was mij de avond, dat ik er preekte. En ook nu was het een bijzondere gewaarwording het eiland weer te zien. Wel is de reis erheen eindeloos, vooral de tramrit van Rotterdam naar Hellevoetsiuis, door het onmetelijke polderland. Maar de boot tocht is heerlijk, en zelfs de rit over 't eiland, in de hijgende, puffende stoom tram, met gillend fluitsignaal, al gaat 't ook hier door onafzienbaar akkerland, is toch direct anders als aan de over kant van het water. De dorpen maken een solide en welvarende indruk de rust van de Sabbat daalt er reeds neer op de Zaterdagavond en aan alles is te merken, dat de ordinantiën van de gods dienst hoog gehouden worden op dit eiland. Zo is het bijzonder in Ouddorp en op elke schone rustdag stroomt er de grote kerk overvol van de feesthou- dende menigte jong en oud. Het is een stoer geslacht van vissers en boeren, dat hier woont en arbeidt, aan het ein de van dit eiland, waar de zee ruist in oneindigheid en het psalmgezang klinkt machtig op uit heel die saamgepakte schare, als een stem van vele wateren. Merkbaar is hier het beslag' van de waarheid en de begeerte naar het Woord en er woont nog een godsvolk, arm en ellendig in zichzelf, maar dat niet vreemd is aan de worstelingen des le vens, waaronder liefde woont en samen binding, dat elkander opzoekt en sa- menspreekt en waar de lofzangen Isra els op de stille avonden opklinken uit de huizen; ook worden er de wonderen van Gods hand verteld uit vroeger en later en zelfs uit de allerlaatste tijd: in Ouddorp worden nog mensen bekeerd, jonge mensen vooral, kennelijk overge bracht van de dood in het leven, als vrucht van het werk des Geestes en van de bediening des Woords. „Een zieke lijke gemeente", volgens 't oordeel van een in zichzelf gezond Christendom. Maar ook hier geldt, dat wie gezond zijn de Medicijnmeester niet van node heb ben, maar die ziek zijn. De Koning, die tussen de kandelaren wandelt, gedenke Zijn gemeente in Oud dorp en bevestige en versterke er Zijn volk door Zijn Woord en Geest van ge slacht tot geslacht." J. T. D. Die kast! Waa.g het niet er een kijkje in te nemen want slechts éen ,,vast-aan- gestelde" persoon heeft het recht om die te openen. Hij bepaalt wat er als beleg op brood komt, of er vanavond wat ex tra's is, en of de voorraad eieren en sui ker nog toereikend is. U hebt intussen alwel begrepen, dat de jongens van het Alcazar het er flink van nemen." Verder bevat de kast ook medicamen ten en menig Indonesiër in de omgeving loopt met een groot wit verband om benen of armen. Andere klanten zijn luidjes, die elke dag even een ,,pil" ko men halen. Die „pillen" zijn een plaag. Als er eentje een pil heeft gehad, een aspirientje bijvoorbeeld, staat de vol gende dag de hele kampongbevolking op 'n pil te wachten. Ergens in de hoek staat een gramofoon met wat platen. El ke dag wordt er even een concertje ge geven, ook al kunnen de jongens alle platen wel dromen. 's Morgens vroeg wordt er op een houtvuurtje theewater opgezet in een biscuitblik, zodat iedereen de hele dag kan drinken. Een zwaar leven hebben de jongens niet. Zij controleren de pa pieren van de passar gangers, ze be waken de bruggen, ,,hun" bruggen, en kloppen de wacht. Elke avond gaan ze met kleine groep jes op patrouille in de omgeving en al tijd gaat er een ransel met overgeble ven brood of rijst mee voor de bevol king. Het is weliswaar ♦niet veel, maar wat de jongens kunnen doen, dat doen ze ooken graag. En zo leven de jongens dan, onopge merkt, in hun eigen kleine wereldje bij de bruggen^ Alcazareen van de vele kleine postjes in de Oost. Met een snelle vaart snort uw wagen er in een stofwolk voorbij TELEFOON 157 - MIDDELHARNIS STELLENDAM Het plaatselijk Ni- wil-Comité deelt mede dat aan alle Stellendamse militairen in Indië een pakket met de volgende inhoud is ver zonden: 30 cigaretten, 1 boek, 1 tijd schrift, 1 blik fruit, 2 rollen pepermunt, 2 kaviwgom. GOEDEREEDE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur dhr Vetter van Middelharnis en sav. 6.30 vmr Ds Koele van Dirksland. De gehouden huis aan huis collecte welke vorige week gehouden is ten ba te voor de P.I.T. in Indië heeft öe mooie som van 241.70' opgebracht, waarvoor de gemeente hartelijk dank wordt gezegd. Ook een woord van dank aan de verschillende jonge dames die bereid zijn gevonden voor dat mooie doel. Na een verblijf van 2 jaar in Indië is vorige week Vrijdag met de „Wa terman" in de oviderlijke woning weer teruggekeerd de Marinier A. de Vries. De afslag van de twee woonhuizen, welke Dinsdagavond 13 Sept. gehouden is in Hotel de Gouden Leeuw ten ver zoeke van de erven van Arn. van Wijk en van Kr. van Wijk zijn als volgt: Koop 1 ingezet op 3100.afgemijnd op 3500.door A. den Berzamen en koop 2 ingezet op 1200.afgemijnd op 1400.door dezelfde. OUDDORP Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 2 x lezen. Geref. Kerk 2 x Ds V. d. Berg van Woerden. Geref. Gem 2 X lezen. Doopsgez. Gem. geen dienst, Woensdag 21 Sept. a.s. des sav. 6.30 uur hoopt voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan Ds Heerschap van Wage- ningen. 'gaat goed, als u het met Wed. Kurvinks kwasten en glansverf doet. Beste joing^ens en meisjes! Doordat het nieuwe raadsel nogal wat ruimte vergt, zal ik maar geen praatje vooraf houden, maar direct van wal steken. We krijgen thans het »e SEPTEMBERRAADSEL: 1. één der kleine profeten. 2. Abi- melech huurde en lichtvaardige mannen (Richt. 9.) 3. man naar Gods hart. 4. één der aartsvaders. 5. profeet die veel wonderen deed. 6 Agur sprak tot Ithiël en (Spreuken 30.) 7 legerplaats der kinderen Israels (Num. 33.) 8. ge sternte, in de wintermaanden goed zichtbaar (Amos 5). 9. ge dienstige geest (Hebreen 1). 10. Gij, die de Heere vreestHem (Ps. 22.) 11. brief van Paulus aan... 12. man die Da vid trouw was (2 Sam. 15.) 13. berg waar de Heere de Wet af kondigde. 14. zoon van Jafeth (1 Kron. 15. dal 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10, 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 9 waar de verspieders vruchten haalden. 16. een sterke voor de vijand (Ps. 61). 17. zoon van Jacob. 18. legerplaats van Israël (Num. 33). 19. koning van Juda die melaats werd. 20. alzo zult gij hun voortbrengen uit de steenrots (Num. 20.) Op de stippenlijn komt een gedeelte van een tekst te staan uit 1 Thessal. 5. Dit raadsel werd me toegezonden door Joke v. d. Groef, Melissant. Nu komen de brieven. Jobje A., Oud Vossenieer. Van jou heb ik een brief en een briefkaart. Ik prijs je ijver. Schrok je echt, toen je het Kinderhoekje niet zag? Dacht je, dat Oom Ko zijn pen er bij neergelegd had? Zo is het niet, hè? Nu had je er extra werk mee, omdat je uit Zeeland komt. 't Is in orde, hoor! Wat een lange brief! Maarten T., Ouddorp. Ja, de Augus- tusmaand was mooi dit jaar. Het koren kwam goed binnen. Bonenplukken is gemakkelijk. De prijs op de veilingen valt nogal mee voor dat goed. Op de vuurtoren ben ik nog niet geweest. Ik zal eerst de kinderen bezoeken eer ik een bezoek op de toren ga brengen. Annie van 't G., Dirksland. Ik ben blij dat je nu weer present bent. En ik weet nu hoe het kwani de vorige maand. Ik dacht al: waar blijft Annie toch? Ze zal toch niet ziek zijn, ofer inee op houden? Maar nu zie ik wel beter, 't Is goed, hoor! Stinie Ie C, Sommelsdijk. Nou, nou, anderhalve maand vrij! Dat is de moei te nog eens. Ik ben ook nog dicht bij Putten geweest; maar tien km er van daan, bij het Uddelermeer. Ben je daar ook niet geweest? De Echoput was ge sloten en ik had geen zin om lang te wachten op „de man van de put." Maarten en Comelis G., Ouddorp. Dit jaar'ben ik nog niet in O. geweest. Zijn jullie nogal goed geweest met de sja- lotten? Jullie hebben de vacantie wel heel nuttig besteed! Pieter H. G., Oudidorp. Je zit nu in het landbouwverlof, denk ik. Je treft prachtig weer voor het vele werk. Je hebt me duidelijk uitgelegd wat gladi- olenkralen zijn. Een mens is nooit te oud om te leren. Die zeezieke mannen varen toch niet vaak, is 't wel? Is dat Gothisch schrift, die fraaie letters? NeUie Ie C, Somnielsdyk. In Westen- Schouwen is veel natuurschoon, 't Is daar een mooi wonen. Zou je niet willen ruilen met Sommelsdijk? Of is het bij jou: Oost, West, thuis best? Clara B., Nieuwe Tonge. Je hebt net jes geschreven, Clara. Ben je blij, dat alles nu weer geregeld op gang is? Ik denk, dat jij de enigste niet bent. Was 't warm bij 't uien plukken? Pietje D., Scherpenisse. Dus ik ben de enigste Oom Ko niet. Nog hartelijk ge feliciteerd met de verjaardagen van jou, je broertje en je ooms. Was je echte Oom Ko ook bij de jarigen? Leny van D., Zoetemieer. Hartelijk gefeliciteerd met jouw en je vaders verjaardag. Was die wond aan je voet gekomen door een krab of van de scher pe stenen? In Scheveningen was het toch wel mooier strand, is 't niet? Je grootouders te St. Ph. waren wel blij dat je zolang logeerde, denk ik. Bram de J., 'e-Gravenpolder. Zeven weken gerust? Nou, dan kun je er nu weer wel tegen. Als je nu maar niet veel vergeten bent. In R. ben ik al dikwijls geweest, maar die grafsteen was er toen. nog niet, toen ik er voor 't laatst was. Zeven uren lopen is geen kleinigheid. Hoe hield je 't vol! Dirkje M., Nieuwe Tonge. Heb je nog al ontzag over de kinderen in de derde klas? Je „rijk" is nu wellicht al uit. Vond je het nogal leuk? Gelukkig dat Aren het tot hiertoe nog goed maakt. Ik heb nog steeds geen gelegenheid ge had om te komen. Trijnie M., Sommelsdijk. Niet lang ge leden ben ik ook nog in Bussum ge weest, maar niet zo lang als jij. Ik ben er maar dóór gereden, nadat ik in Naar den familie had bezocht. Een heel mooie streek, het Gooiland. Wim 'de J., 's-Gravenpolder. Is je vin ger al beter? Ik hoop het. Is dat de mooiste school in Nederland? Dan be grijp ik dat de Commissaris der Konin gin er bij tegenwoordig was. In zo'n school gaat het leren toch wel goed, denk ik. Als ik in de buurt kom van z'n leven, zal ik eens een kijkje nemen. Betje de V., Ouddorp. Is je zusje at beter? Neen, van school ben je nog niet. Je hebt nog een hele tijd voor de boeg als je 't mag beleven. Hoeveel treden moet je doen om op de vuurtoren te klimmen Allemaal gegroet van OOM KO. PRÏ JSWTNNERS Leny van Dijke, Zoetenneer. Clara Bijdevaate, Nieuwe Tonge. Gili en Leni Franke, Dirksland. Adrie van Wezel, Stellendam. NIEUWE TONGE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. Ds A. v. d. Kooij Sr. van den Bommel en nam. 2.30 uur Ds A. V. d. Kooij Jr. (Afscheid.) Ernstig ongeval. Dinsdagmiddag (13 Sept.) gebeurde tijdens het dorsen op de boerderij van Jac. Buth onder Nieu we Tonge een ernstig ongeval waarvan Jac. Noteboom Jzn. het slachtoffer werd. Een hooivork viel boven van een klamp stro, welke N. in de borst trof. In zorgwekkende toestand moest hij naar hest ziekenhuis te Dirksland ver voerd worden. Raadsvergadering. Heden Vrijdag avond komt de raad der gemeente in openbare vergadering bijeen. De verga dering zal aanvangen 19 uur. Nieuwe brandspuit. Jl. Dinsdagmid dag arriveerde de nieuwe motor brand spuit welke bestemd was voor de plaat selijke brandweer. In tegenv/oordigheid van B. en W., brandweercommandanten en de heer van Bergen uit Heiligerlee, die de spuit geleverd heeft, werd een demonstratie gehouden die, zo deelde ons de Opper-Brandmeester mede, vol ledig geslaagd mag worden genoemd. De oude brandspuit is thans gestation- neerd op Battenoord, zodat de gemeen te thans prima brandblusmiddelen be zit. Brandweerwedstrijd. A.s. Zaterdag middag 17 September zal op Battenoord de Flakkeese brandweerwedstrijd wor den gehouden, waaraan deel zullen ne men de corpsen van Ouddorp, Sommels dijk, Oude Tonge en Nieuwe Tonge. De beoordeling zal geschieden door een ju ry van Brandweerdeskundigen. De wed strijd zal aanvangen om 2 uur n.m. Naar Amerika. De familie Th. Robër die enltele maanden in Holland vertoef de bij hun ouders is weer per vliegtuig naar Amerika vertrokken. Ongeval. De timmerman A. v. d. Broek had dezer dagen het ongeluk een zijner vingers zodanig te verwonden, dat medische hulp noodzakelijk was. OOLTGENSPLAAT Predikbeurten Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en sav. 6 uur Candidaat Ooms. Geref. KerK 2 maal Ds Scherpenisse. Geref. Gem. geen opgaaf. Wegens vacantie van Burgemeester Hordijk wordt het burgemeestersambt thans waargenomen door weth. Waling- Een aantal neringdoende in deze ge meente hebben zich met een schrijven tot het gemeente bestuur gericht om het venten zoals dit de laatste tijd plaats vindt tegen te gaan .Als motief voeren zij aan dat verschillende perso nen niet aan de wettelijke voorschrif-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6