EiüvnDEn-niEUws mst er Uil het Kantongerecht Sommelsaijk 2e Blad Zaterdag 17 September 1949 No. 1854 1 Zondagsdiensten Artsen. ii'iii'' ■-.' Resultaten der volkstelling van 1947. Rome voomit! Op 31 Mei 1947 heeft in ons land een volkstelling plaats, gehaè. Grote ge kleurde kaarten zijn huis aan huis be zorgd en weder opgehaald, na(Jat de hoofdbewonsr al de huisgenoten, of al leen zichzelf, indien hij aUeen woonde, daarop beschreven had. Het Centraal- bureau voor de Statistiek heeft al deze gegevens geschift en weer samenge steld, waarna er een voorlopig resultaat is opgemaakt, dat dezer dagen versche nen is. Er zal nog alle gelegenheid zijn op deze cijfermassa's terug te komen, want zij spreken een duidelijke taal tot degene, die ze aandachtig beziet. Uiteraard zijn cijfers dor; men moet er niet teveel tegelijk van nemen. Een algemene beschouwing zij er ditmaal aan gewijd. De voorlaatste volkstelling had plaats 31 Dec. 1930. Van toen tot'31 Mei 1947, dus in bijna 17 jaar, nam de bevolking toe van 7.935.565 zielen tot 9.629.605 zielen, of met 21.3%. Ons nu eens bepa lende tot de kerkelijke richtingen, kan men dus zeggen, dat deze hun onderlin ge verhoudingen en dus ook eigen plaats hebben behouden, als zij óók in aantal aanhangers met 21.3% zijn vooruitge gaan. Hoe staat het nu daarmede? De R.K. Kerk gingen met ruim 800.000 zielen vooruit, hetgeen een percentage uit maakt van 28.3%. Zij heeft onder de toenemende bevolking dus ruimschoots winst gemaakt. Hadden de R.K. in 1930 36.42% aanhangers, nu is het percen tage 38.5%. Globaal genomen kan men zeggen, dat van de 100 mensen er 38 a 39 R.K. zijn. Er is dus, al verliezen zij ook in de grote steden volgelingen, toch gestadige vooruitgang, waaraan de grote subsidies uit overheidskassen en de hele sociale regeringspolitiek een krachtige steun hebben verleend. Rome Is eeuwig, pleegt men te zeggen. Er is geen haast bij, zo langzamerhand zal men Nederland een Roomse Kerk pro vincie zien worden. Deze toeneming zou niet met zoveel zorg vervullen, als daartegenover een met vuur bezielde, aaneengesloten pro testante groep stond, maar dat is he laas niet zo. Er is een akelig, flauw- liartig nageslacht van de gereformeerde voorvaderen overgebleven, dat tot wei nig of geen verweer in staat is. Kon men in de vorige eeuw nog wel een fors geluid bij Hervormden en Afgescheide nen horen, dat is onder invloed van Kuijper's politiek en de algemene ver watering van de gereformeerde waar heid anders geworden. Op politiek terrein toch moest mep de roomsen als broeders beschouwen, die met ons wel degelijk in de hemel zouden komen en op kerkelijk terrein behoorden de protestanten vooral aan Rome geen ergernis te geven. Nederland zond immers zijn gezant naar de Paus. En we zien steeds meer in moderne kringen romaniserende tendenzen in de godsdienstoefeningen, koorzang, kaar sen en lichtjes, kerstnachtpreken en zovoort. Het laatste degeneratiever- schijnsel is nu, dat moderne en ethische predikanten met hun volgelingen retrai tes gaan houden, precies als de roomsen in de kloosters! Men gaat dan 4 S, 5 dagen in een of ander kasteel om in eenzaamheid te mediteren. Een Pater wees er onlangs op, dat deze hervorm den dat van de roomsen hebben overge nomen. Hier ware nog veel over te zeggen. Deze toename van R.K. zal ons niet direct brandstapel en schavot brengen, maar het brengt ons wel onder roomse invloed, zoals wij ook zien in het In- dië-beleid. De Gereformeerde leer kweekt verantwoordelijke mensen, de roomse leer doet indommelen en slaafs volgen wat de kerk voorzegt, Boven dien heeft zij in zich factoren die tot de verbeelding en veruitwendiging spreken en laat zij ruimte voor een werelds le ven, alle kloosters ten spijt. Men zie niaar naar Frankrijk, België, Italië en Spanje. In Spanje krggen de Protestan ten er weer flink van langs, zij wor den ouderwets vervolgd, uit hun kerken gejaagd en brodeloos gemaakt. Het is nog niet gelukt van enig rooms blad of geestelijke een veroordeling van deze schandelijke praktijken te verkrijgen. Naarmate de Gereformeerde waarheid haar glans in prediking en lévensprak tijk inboet, wprdt een; volk vatbaar voor atheïsterij, d.i. godloochening of roomse beelden- en deugdendienst. De volkstel ling is voor wie het nog niet wist een duidelijke aanwijzing waar het met ons heen gaat. D.V. komen wij op deze cij fers nog terug. Genoeg, om te doen zien hoe volstrekt fout het geweest is om ons aan Rome te koppelen, die de pro testanten nu aan de kant laat staan. Een Gezant bij de Paus werd verdedigd door nazaten der Reformatie, de tijds omstandigheden geboden dat. Het blijft de eer van de leider der Staatk. Ge reformeerden dat hij er alleen tegen optomde, en de gezant in 1925 terug komen moest. Processies, zo luidde het, hebben onze instemming niet, maar men kan ze ook niet op goede gronden ver bieden. Nu, daar komt Rome nog wel eens op terug. De tijd zal het leren. WAARNEMER. Van Zaterdag 17 September v.m. 13 uur t.m. Maandag 19 September v.m. 9 uur Middelharnis-Sonamelsdijk Afwezig de artsen P. Knöps, C. F'. Arends en A. Kievit. Voor spoedgeval len Tj. Kuipers, arts, Telef. ^^p^ Som- melsdijk. Dirksland-Herklngen-Melissant: Afwezig G. Huisman, arts en Dr P. Boot. Voor spoedgevallen Ëlvè, arts, Telef. 262, Dirkèïand. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen G. J. Buth, P. C. J. Voogd en P. J. de Man. Voor spoedge vallen E. Bouman, arts, Telef. 19, Stad aan 't Haringvliet en C. W. Kramers, arts, Telef. 42, Ooltgensplaat. BOERDERIJ NABIJ EDAM VERBRAND De boerderij van dhr P. Wessels aan de Oosterweg onder Edam is Woensdag middag door nog niet opgehelderde oor zaak in brand gevlogen. Boerderij, schu ren en stallen plus een grote voorraad hooi gingen geheel in vlammen op. Van de inboedel kon bijna niets worden gered. Zitting van Vrijdag 9 Sept. Kantonrechter: Mr v. d. Velde. Ambtenaar O.M.: Mr v. Heynsbergen. (VERVOLG) J. V. Okkenburg te Nieuwe Tonge verleende, gezeten op zijn motorrijwiel, ook geen voorrang. Verdachte: Ik kwam vanuit de Groe neweg en wilde Langeweg, richting Mid- delharnis oprijden. Ik was reeds het lin kergedeelte der weg gepasseerd toen J. Kopfienaal tegen mij aanbotste met een gang van plm. 35 km. Koppenaal had niet tegen mij op behoeven te rijden, als hij maar voldoende had uitgekeken. Ik zag hem reeds op 70 km afstand Ik was wel in het bezit van een rijbe wijs voor een auto, doch niet voor een motor. Get. J. Koppenaal beweerde, dat hij voldoende rechts reed. Plotseling kwam V. Okkenburg uit de Groeneweg schie ten en reed mij aan. De aanrijding had plaats op het voor mij rechter wegge deelte. Ik geef toe, dat het uitzicht daar slecht is, maar het verkeer van rechts gaat toch voor en zeker op een voor rangsweg. Ik heb 2 maal een signaal gegeven. Verdachte wil er een eed voor afleg gen, dat hij rechts werd aangereden. Ze zaten naar het land van Buys te kij ken. Het was net een span paarden dat op hol was, zo hard reden ze. Get. A. Quist, duo-rijder bij get. Kop penaal gaf dezelfde verklaring als ge tuige no. 1. Ambt. O.M.: Verdachte had getuige zien aankomen en had dus beter moeten uitkijken, heeft vervolgens geen voor rang verleend en reed bovendien nog zonder rijbewijs. Eis 25.— of 10 d.h. Uitspraak 15.- of 6 d.h. Verdachte: Ik blijf volhouden dat ik onschuldig ben. Mr V. d. Velde: U begint verkeerd, U hebt schuld en U had thuis moeten blijven, daarbij verzwaart TJ het feit nog, omdat U de tegenligger op grote afstand hebt zien aankomen. U wil ^it echter niet inzien en dat moet U dus ingepeperd worden. De zaak wordt 1 maand' aangehouden om vast te stellen of verdachte geen rijbewijs had, daar verbalisant dit had vergeten te vragen. Je durft veel te zeggen H. Hobbel te Oude Tonge voelde zich buitengewoon schuldig, omdat hij te veel links op de weg had gereden. Verdachte: Ik reed op 4 Aug. in de Kerkring te Oude Tonge op de fiets, toen ik twee jongens naast elkaar rij dende tegenkwam. Deze deugnieten re den hard en nu beschuldigen ze mij, dat ik hen heb aangereden. Get. C. v. d. Tonnekreek te Oude Tonge verklaarde: Ik reed met mijn voorvriel achter het achterwiel van mijn vriend Pleun. Hobbel reed zo links van de weg, dat ik bijna met mijn schou ders tegen de muur botste. Plotseling week Hobbel nog verder naar links en toen naar rechts uit, zodat ik met m'n trapper in het wiel van mijn kameraad kwam. Er is geen sprake van hard rij den geweest. Verdachte: Je durft veel te zeggen." Get. Ossewijer te Oude Tonge: (Deze jongen is 2? maanden in Indië geweest en heeft geen schot gelost. Ze mogen Indië jvan mij cadeau hebben) stond in de deur van de werkplaats in de Kerk ring. Hobbfel reed middenop de weg in de richting Kerkstraat. Ik moet toege ven dat het daar smal is. Hobbel kwam toen eerst naar links en daarna ging hij weer naar rechts. Verdachte: Ze waren bij jullie voor de winkel een wagen aan het laden. Get. Osseweijer: „Dat is geen waar." De Ambt. O.M. wil er rekening mede houden dat het een oude man is, doch het was volkomen onnodig om zover naar links te rijden. Eis 6.— of 1 d.h. Verdachte: Ze zijn beide in de war en ik rijd goed. Die snotneuzen rijden veel te hard. Mr V. d. Velde: Jij bent volgens mij ook schuldig. 2.— of 2 d.h. Verdachte: Dan moet je me maar twee dagen de kost geven. Ik ben niet schuldig J. Les te Oude Tonge reed op 29 Juli met een te grote snelheid op de Dui- venwaardsedijk, kon niet tijdig genoeg remmen en reed daardoor een huis binnen. Verdachte: Ik voel me niet schuldig. Mr V. d. Velde: „Dat voelt niemand zich hier." Verdachte: Ik geef de schuld aan het grint. Op 85 m afstand zag ik een kind op de weg zitten. Ik had toen een snel heid van plm. 45 km. Op 35 m afstand begon ik te remmen, omdat ik moest uitwijken voor dat kind, slipte door de aanwezigheid van grint op de pas ge teerde weg en reed daarna pardoes het huis van Both binnen. Get. A. Melissant te Nieuwe Tonge was op het land werkzaam en ver klaarde, dat verd. minstens 60 km reed, haalde naar rechts uit en zag hem daarna een grote schuiver maken. Ik hoorde, dat Les slipte en klapte toen met een gróte snelheid tegen het huis aan. Het kind kon ik niet op de weg zien zitten. Inderdaad was de weg enige dagen voordien geteerd. Get. P. de Gast, wachtmeester 1ste klasse der verkeerspolitie te Dordrecht had ook deze proef genomen en zag op 75 m het kind redelijk op de weg zit ten. Wij zijn wel gaan remmen, doch dit de^ed verd. niet, en toen stonden we 24 ni voor het kind reeds stil. De rem men voldeden aan de eisen. De snelheid was niet te bepalen, doordat het rem spoor in de grasberm was onderbroken. Verdachte is nu overtuigd, dat hij schuldig is. Ambt. O.M.: Het wettig en overtui gend bewijs is geleverd. Verd. had eer der kunnen remmen. Bij het vaststellen van de strafmaat moet ik er rekening mede houden, dat het een onverant woordelijk gedrag van verdachte is, doch wil er ook rekening mede houden, dat het kind zo raar op de weg zat. Eis 25.of 10 dagen hechtenis. Verdachte vindt het veel. Mr V. d. Velde heeft in zijn vacantie 2000 km. jin het buitenland afgelegd en geen ongeluk is hèm overliómen. Nau welijks was hij over de grens en daar was het mis. 25.óf 10 dh. H. Stolk te Sommelsdijk leunde in een etalage,, .5,.— of 2 d.h. C. v.'Oörschóft te Öudé Tonge liet zijn rijwiel onbeheerd staan, 4.of 2 d.h. W. de Graaf ,te Dirksland had zonder vergunning van B. en W. een hoop grint op de weg gelegd, 5.of 3 d.h. H. Polder te Sommelsdijk reed tia Dirksland langs de verkeerde, kant vkn de zuil. 4.— of 2 d.h. J. ie Comte Ie Sommelsdijk, liep. laiigs de tramrails, 3.— of 2 d.h. W. V. St. Anhaland te Dèn Bommel, had onbeheerd zijn rijwiel laten staaji. 4.— of 2 d.h. A. Verwers te Middelhamis, verzuim de zijn kind naar school te sturen, 15.r, ot 6 d.h. P. Schepers te Oude Tonge, had op Zaterdag zijn personeel voor 4 uur laten bakken, 15.of 6 d.h. Zondagsrust J. Flohil te Ouddorp heeft de politie-, verordening overtreden, omdat hij zijn café, staande aan het strand, op Zondag heeft geopend gehad. Verdachte: Ik heb geen publiek toe gelaten., Die dame en heer waren bij mrj in het pension en ik dacht, dat het niet strafbaar was, omdat het pensiongas- ten van me waren. Deze gasten be schouw ik als familieleden. De politie stond zelfs voor de deur en deze heeft ze erin gelaten. Mr V. d. Velde: Wat deed je in het café Verdachte: Naar de papegaaien luis teren. Het is een schandaal, dat de strandbezoekers op Zondag nog niet eens naar de toiletten mogen. Mr V. d. Velde: U moet proberen of U in de gemeenteraad kunt komen. Verdachte: Dat zou ik nooit willen, want er is met die mensen niet te pra ten, omdat ze te dom zijn. Ze zijn ach terlijk. Ambt. O.M.: Inderdaad is hier spra ke van bezoekers en niet van familie. Alleen verdachte of zijn vrouw en per soneel kunnen hieronder gerangschikt worden. Eis 5.— of 2 d.h. Verdachte: De zaak was niet geopend. Als ik een familielid of kennis op be zoek heb, mag ik deze gerust de zaak laten zien. Mr V. d. Velde: Dus als ik bij U in pension ben, ben ik familie van U en moet U-dus oom tegen mij zeggen. Aanhouding tot 14 October a.s. L. S. B. Groen te Middelhamis, kon zijn rijbewijs voor een motor niet tonen, hetgeen thans wel het geval is. Met dit laatste wordt rekening gehouden. 3.— of 2 d.h. J. Visbeen te Nieuwe Tonge reed op een motor zonder dat hij een rijbewijs had. Verdachte was wel in het bezit van een A rijbewijs. 7.50 of 2 d.h. J. K. Buth te Nieuwe Tonge had wel proef gereden, doch had nog geen gel dig rijbewijs. De burgemeester had hem, een bewijs verstrekt, dat hij het had aangevraagd, 2.of 1 d.h. A. Bogerman te Den Bommel bestuur de een auto zonder in het bezit te zgn van een rijbevrijs. 15.— of 10 d.h. J. S. V. Oorschot te Den Bommel had ook geen rijbewijs, f 20.of 10 d.h. EEN MOOIE TAAK In Batavia strooide de K.L.M. DDT- poeder uit, en in West-Indië zoekt zg bij voorkomende gevallen en niet altijd zonder succes naar drenkelingen. Zij vervoerde de bemanning van de tanker „Mildred", die bij IJsland verging naar Nederland en zij vervoerde streptomy- chine van Madrid naar Hamburg en een stervend kind werd beter. Vooral ook het vervoer van pharma- ceutische artikelen neemt grote vor men aan en in de vijf eerste maanden van dit jaar vervoerde de K.L.M, niet minder dan 40 ton penicilline, streptomy- chine, kinine, diverse soorten serum enz. Hoevelen er in de dertig jaar, dat de burgerluchtvaart bestaat, door de snel le tussenkomst van het vliegtuig zgn gered, is niet bij benadering te zeggen; want dit mooie en dankbare werk ge schiedt vaak ongeweten. KAMERS BIJEEN TER SLUITING VAN DE STATEN-GENERAAL Zaterdagmiddag kwart voor drie zul len de Eerste en Tweede Kamer in een verenigde vergadering in het gebouw van de Twwede Kamer bijeen komen ter sluiting van de Staten-GeneraaJ.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5