Plaatselijk Nieuws NET JONGMENS Rondom de Landbouwschool Land en Tuinbouw Biz. 2 „EILANDEN-NIEUW S" Zaterdag 17 September 1949 VERVOLG BUITENLAND Is de Engelse regering daar zeer tegen gekant. Engeland wil trachten door bezuini ging, het tekort in te lopen. Daartoe is nu de A. B. C. conferentie belegd. Men is tot een voorlopige overeen stemming gekomen. Aanvankelijk gloor de de hoop dat het devaluatie spook verdreven vs^as, doch vanuit Amerika laat men een duidelijk geluid horen, dat de Europeese landen zonder devaluatie er niet komen. Het mes moet in de wonde gezet wor den, en het „zeer" worden uitgesneden, anders zal de zieke patiënt nooit ge nezen. De operatie is pijnlijk, maar is vol gens deskundigen werkelijk tot behoud. De grote geleerden zijn het echter niet eens, wie de pijn moet lijden, Ame rika of Europa. Thans wordt er opnieuw te Was hington vergaderd, niet alleen met En geland, doch ook met de andere landen. Black de directeur van de interna tionale bank, heeft duidelijk gezegd dat hij niet kan zien, hoe devaluatie kan vermeden worden, en daarom hoe pijn lijk dit proces ook mocht zijn, het was het enige redmiddel. Ook de positie van Nederland werd als inoeilijk beschreven, en een krachtig beroep op de Nederlandse regering en het Nederlandse volk, moest worden ge daan, om zich nog meer opofferingen te getroosten. Het is al menigmaal verkondigd, dat Europa en Nederland daarbij ingesloten, zeer arm is, en hoe langer hoe meer, zullen wij dit gewaar worden. Voor Ne derland zijn minister Lieftinck en Stik ker naar Amerika om daar onze be langen te bepleiten. Verenigde Naties In de Veiligheidsraad werd Dinsdag voorgesteld de landen Portugal, Zee land, Oostenrijk, Finland, Italië, Ceylon en Trans Jordanië als lid toe te laten tot de Verenigde Naties. Behalve deze landen hebben ook om toelating gevraagd Bulgarije, Roemenië, Albanië, Nepal, Hongarije en Mongolië. Tegen deze laatste landen bestaan be zwaren. Bulgarijen en Albanië bv. helpen de Griekse opstandelingen, zij voorzien ze van wapens, eten, kleding enz. en geven ze gelegenheid door hun land te trekken, om op andere plaatsen weer de grens te overschrijden. Nu kunnen deze laatste landen wel tot lid worden toegelaten, als zij enige garantie geven, de voorwaarden verbon den aan het lidmaatschap na te komen. Rusland wil nu de toelating forceren. Bij de stemming over de zeven eerst genoemde landen heeft Rusland van zijn Vetorecht gebruik gemaakt en neen ge stemd. Omdat Rusland behoort tot de vijf overwinnende landen in de tweede we reldoorlog, mag zo'n besluit niet door gaan. Rusland wil wel voorstemmen als ook de andere genoemde landen, worden toe gelaten, en dwingt dus op zulk een wij ze de andere volkeren tegen wil en dank. Soms is het hopeloos, zoals Rusland zich verzet, doch welke klachten er ook over het Vetorecht worden geuit, de Sowjet Unie blijft er rustig gebruik van maken. Oriekenland Griekenland heeft met toestemming van Amerika en Engeland een heel ern stig besluit genomen. Het heeft aan Boelgarije en Albanië doen weten, dat wanneer opnieuw de Griekse guerilla- strijders vanuit deze landen Griekenland aanvallen, dan zal Griekenland zich niet alleen verdedigen en trachten deze aanvallen af te slaan, maar de aanval lers terugdrijven, en niet schromen ze tot in hun nest aan te pakken en daar mede dus de grenzen te overschrijden. Volgens het Volkerenrecht moeten Boelgarije en Albanië deze troepen ont wapenen en in kampen gevangen hou den, totdat er een oplossing voor ge vonden is, hoe met deze mensen moet worden gehandeld. Inplaats van dezen mensen te ontwa penen, worden ze regelmatig bewapend. Rusland levert wapens aan Albanië en Boelgarije en Albanië helpt op haar beurt weer de opstandelingen. Ieder, die even doordenkt, voelt de ernst van het besluit. Rusland beschermt de ene partij Amerika en Engeland de andere. Van Amerikaanse zijde wordt opge merkt, dat het hier een zeer duidelijke schending van het volkeren recht is en daaraan een einde moet komen. Evenals de andere scholen van ons eiland, heeft ook de Landbouwschool deze week weer haar poorten voor de leerlingen geopend. De „vacantie" voor de leerlingen is voorbij. Dit staat tus sen aanhalingstekens, omdat onze jon gens vele althans de voorbije we ken helemaal niet als vacantie voelden. De Landbouwschool gaat voor enige tijd dicht, dat is waar, naar school'be hoeven ze dus niet, maar dit wil nog niet zeggen, dat ze, zoals de leerlingen der andere scholen, vrij zijn. Integen deel, de school wordt juist gesloten, omdat in het landbouwbedrijf de druk ste tijd van het jaar aanbreekt, de oogst. Van 's morgens vroeg tot des avonds laat zijn de jongens op het land, hun dagverdeling bestaat slechts uit lang werken en kort slapen. Van le ren kan in die tijd helemaal niets ko men. Hoewel onze leerlingen in het al gemeen ijverig zijn en zich in dit druk ke seizoen met hart en ziel aan het landwerk geven, is het te begrijpen, dat ze er helemaal niet tegen op zien, wan neer ze weer naar school moeten. In de eerste plaats is het voor de meesten hunner maar ééh dag per week, en als het maar enigszins kan zullen verstan dige ouders ze op de nmorgen van die dag wat langer op bed laten liggen, opdat ze op school niet slaperig zijn. Helaas zijn er altijd jongens, die ook op de schooldag vroeg uit de veren komen. Is dit om de lessen voor school nog eens na te zien, dan accoord, doch moet voor het naar schoolgaan nog hard gewerkt worden, zodat ze daarna op school komen uitrusten, dan moet ik de ouders dezer jongens dringend de raad geven, maakt hier een einde aan en gunt Uw jongen die ochtend, de nodige rust, zodat hij fris en uitgerust de lessen op school kan volgen. Het resultaat zal zeker beter zijn. Zoals gezegd, zijn ook dit jaar weer zo goed als alle jongens opgewekt en met lust in het< schoolwerk binnen ge stapt. Wel zei een enkele, dat van het leren de laatste tijd niet veel gekomen was, maar onze ervaring heeft ons ge leerd, die eerste dag het de jongens niet te lastig te maken, anders vang je te veel slib en de stemming lijdt er onder. De volgende v/eken komt dat wel in orde. Doch niet alle jongens zijn versche nen. Eén jongen kwam de avond voor zijn schooldag vertellen, dat hij maar van school afging. Hij had geen lust meer in het leren. Voor de vacantie had hij daar nooit over gekikt. Hij deed zijn werk behoorlijk, en nooit was de gedachte in hem opgekomen, de studie te staken. Hij vond het prettig op school doch nu kwam juist de tijd, dat er geen school was, en och arme, dit vond hij op de duur prettiger. Als een berg zag hij tegen het leren op, hij ging zeuren bij vader en moeder van school te mo gen en te langen leste, waarschijnlijk met grote tegenzin, hebben ze toege stemd, onder één voorwaarde, dat hij dan aanstaande winter naar een cur- svis voor vervolgonderwijs zou gaan, die door het hoofd der school op het dorp zou worden gegeven. Wij waren het er natuurlijk niet mee eens. Hij was net als een paard, dat een tijdje in de wei lieeft gelopen en tegenstribbelt, wan neer het weer wordt voorgespannen. Eén dag werken en het paard weet weer niet beter. Een paar dagen naar school en de bewuste leerling zou het weer even prettig op school hebben gevonden als vroeger. De ouders zijn te vroeg gezwicht, helaas, want daar van zijn we overtuigd, later heeft hun zoon spijt als haren op z'n hoofd, dat hij niet gewild heeft. Het bevredigend gevoel iets bereikt te hebben zal hij mis sen. Er schuilt zo'n diepe zin in de woorden van de grote Noorse schrijver Hendrik Ibsen: Dat we niet kiimnen, zal oms vergeven worden, maar nooit, dat we niet willen. MIDDELHARNIS Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 8.45 en nam. 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Sommels- dijk Ds Goedhart. Geref. Kerk 2 x Ds Zeilstra. Chr. Geref. Kerk 2 x Ds de Jong. Geref. Gem. 2 x lezen. Geref. Kerk Art. 31 voorm. 10 en sav, 5.30 uur Ds H. Eenhoorn van Rozenburg. MELISSANT Predikbeurten. Geref. Kerk Art. 31 nam. 2.30 uur Ds H. Eenhoorn van Rozenburg. HEKKINGEN Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. Ds Klootwijk. Ger. Gem. lezen. Door de heer D. v. R. zijn voor de tweede maal in dit jaar aardbeien uit zijn tuin geplukt. Voor de 2-jarige landbouwwintercur- sus hebben zich 20 personen aangemeld. De heren Dorst, de Geus en v. d. Wende hebben bedankt als lid van de woningcommissie. Door de werkman E. D. is op het land een egel gevonden met 3 jongen. De collecte gehouden voor sanato rium ,,Sonnevank" te Deventer, heeft opgebracht de som van 46. A.s. Dinsdagavond half zeven hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden Ds M. Heerschap. STELLENDAM Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 en sav. 6 uur dhr Bouman. Geref. Kerk voorm. 10 en sav. 6 uur lezen. Onze dorpsgenoot de militair T. van Dam is deze week met de Waterman naar Indië vertrokken. GOEDEBEEDE Tot fairbankweger in de Coöp. Cichoreifabriek te Goede- reede is benoemd T. den Eerzamen Jz. en tot tarreerder Th. Roos, beiden te Goedereede. OUDE TONGE Predikbeurten Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur Ds v. d. Kooij van Nieuwe Tonge (Afscheid) en sav. 6 uur Ds Sonnenberg van Oolt- gensplaat. OOLTGENSPLAAT Als gezinverzorgster uitgaande van de Herv. en Geref. Kerk is alhier be noemd mej. G. Weeda van Oud Beijer- land. Tijdens de vacantie van Zr Bos wordt de wijkverpleging waargenomen door Zr Verkerk van Dirksland. De collecte tijdens het 45-jarig hu- weliiksfeest van het echtpaar Braber- Wielhouwer ten behoeve van. het comi té Ooltgensplaat-Indië gehouden heeft de som van 9.33 opgebracht. STAD AAN 'T HARINGVLIET Pre dikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds Sonnenberg en sav, 6 vmr Ds v. d. Kooij. Geref. Kerk voorm. 9.30 uur en sav. 6 uur Ds Dalmayer van Schie dam. Geref. voorm. 9.30 en sav. 6 uur lezen. De eerste suikerbieten van dit sei zoen zijn aangevoerd door de landbou wer A. E. Soldaat. DEN BOMMEL Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur en sav. 6 uur Ds Postma. Geref. Kerk voorm. 10 en sav. 6 uur Ds Steunenberg van Rot terdam. (Zie voor verder P. Nieuws 2e blad.) ------O------ CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 14 September '49 Tomaten 16.19.Rode kool 6. 10.Savoije kool 8.—12.Kom kommers IA 17.Komkommers II 11.^13.Komkommers III 9. Andijvie 21.Dubbele Princessen 46.62.— Bospeen 13.15.—; Eigenheimers 6.10; Triumf de Vienne 7.21.Marie Louise 7.11. William Duchesse 7.Maagdeperen f 7.9.Beurré Hardij 13.22. James Grieve 18.Ellison Orange 8.-19.Alicanten 78.81.—; Frankenthaler 61.70.Golden Champignon 90.Pruimen 39.40 Wintervaste tarwerassen Het is niet zo zeer de bedoeling om alle wintervaste tarwerassen hier uit voerig te behandelen, maar meer te wij zen op het grote belang van de uitzaai hiervan. Een mens vergeet nu eenmaal spoe dig de onaangename dingen uit het ver leden. De laatste twee winters waren bijna zonder vorst en dus geen schade aan de wintergewassen. Maar dit mag men niet als regel gaan beschouwen, en het is daarom van groot belang dat men dit bij het winterzaaiplan eens goed bedenkt. Een strenge winter is voor ons kli maat heus geen zeldzaamheid. En het is vooral de wintertarwe, die de klappen krijgt. In de afgelopen tien jaar bedroeg gemiddeld per jaar het geldelijk verlies door uitwintering, al leen al voor het verloren gegane zaai zaad ongeveer 1 millioen gulden, afge zien van de extra bewerkingskosten van het laad en minder opbrengst van het ingezaaide zomergewas. Ook van officiële zijde wordt gewe zen op het grote belang van de winter vaste tarwerassen. Zo heeft het Rijks- landbouwconsulentschap voor de Zeeuw se eilanden, het gebied van de weinig tot matig wintervaste tarwes, de op brengsten vergeleken van de diverse tarwerassen in zachte vianters en stren ge winters. Zijn conclusie is, dat de meer wintervaste tarwes belangrijk meer op brengst geven in harde winters, doch ook dat de goede wintervaste tarwes in zachte winters in opbrengst zeer goed meekunnen met de minder witnervaste en soms zelfs door hen overtroffen worden. Elke grondgebruiker zal, indien liet enigszins uitvoerbaar is, met voordeel, naast de minder wintervaste tarwe, één of meerdere percelen met een winter- vast ras kunnen verbouwen. Maar ook de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst voor Noord-Holland, wij,st op het grote belang van de wintervaste tarwerassen. Het is noodzakelijk aldus dit verslag, daarop juist nu weer eens de aandacht te vestigen, omdat er vele landbouwers zijn, die de strenge win ters, waaraan ons klimaat nu eenmaal niet vreemd is, maar al te gauw verge ten en zich verkijken op die paar mud den meer opbrengst, welke enkele min der wintervaste rassen na een zachte winter, soms kunnen geven. Men moet deze kwestie van de rassenkeuze over een reeks van jaren bekijken en zich dan afvragen, waarmee men het verst komt, door regelmatig een minder win- tervast, of door steeds een meer win- tervast ras te kiezen. Om teleurstellingen te voorkomen zaaie men dan ook dit jaar een van de volgende wintervaste tarwes, nl. Titan, Mendel en Demeter. ------O------ Huurprijsuitvoeringsbeschlldting 1949 doorberekening verhoging waterleidingskosten In de Staatscourant van 7 September 1949, no., 174, is gepubliceerd de Huur prijsuitvoeringsbeschikking 1949, welke op 8 September 1949 in werking treedt. Deze beschikking heeft betrekking op woningen, bedrijfspanden of gedeelten van panden, waarin een bedrijf of beroep wordt uitgeoefend en welke zijn ver huurd onder de conditie, dat de kosten van het door de huurder gebruikte leidingwater geheel of gedeeltelijk door de eigenaar worden betaald. Zij opent de mogelijkheid, dat de eigenaren van ge noemde huurobjecten het bedrag, waar mede hun waterleidingskosten sedert 9 Mei 1940 zijn gestegen (bv. tengevolge van verhoging van de tarieven door het waterleverende bedrijf), op de huurders verhalen, zonder voorafgaande toestem ming van het Prijzenbureau voor Onroe rende Zaken. De beschikking is mede van toepassing op inclusief de waterlei- dingkosten verhuurde nieuwbouw, voor zover in de daarvoor door de Overheid vastgestelde hoogst toelaatbare huur prijzen de volledige waterleidingkosten niet zijn begrepen. Door het Directoraat-Generaal van de Prijzen is in een brochure de werking van de Huurprijsuitvoeringsbeschikking 1949 uitvoerig toegelicht. Deze brochure is voor belanghebbenden bij de Prijzen- bureaüx voor Onroerende Zaken en bij Plaatselijke Prijzencommissies kosteloos te verkrijgen. —O--------- I BRANDSPUIT KON NIET OP VEERPONT Door onbekende oorzaak is Dinsdag avond brand uitgebroken in de boer derij van de landbouwer A. C. Dij! op het eiland Tiengemeten. De landbouff- schuur ging geheel in vlammen op, terwijl het woonhuis, op een keukentje en een kamertje na, eveneens gehee! uitbrandde. De brandweer van Zuid- Beveland kon weinig uitrichten, daat de veerpont niet van die omvang is, dat de brandspuit naar de plaats var. de brand overgezet kon worden. GEVRAAGD voor onze afdeling Zak- kenfabricage een Zij die zelfstandig kunnen werken en gevoel voor machines hebben gelieveo schriftelijk te solliciteren. GEBB. DE WAAL ZANDPAD MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2