DE BESTE Plaatselijk Nieuws Schrammetje Wethoudersverkiezing VAN GENT'S BOENWAS met BIJENWAS en ZUIVERE TERPENTIJN schrijft: ffoensdag 14 September 1949 „E I L A N D E N-N I E U W S Blz. 3 Onze overzichtschrijver over de Wet- lioudersverkiezing op Goeree-Overflak- !cee heeft verzuimd om .Herkingen in 2ijn beschouwingen op te nemen. Deze plaats is aan zijn aandacht ontglipt. Van Herkingen willen wij daarom nog ver melden, dat de heer Witvliet (A.R.) wederom, tot wethouder werd gekozen en de wethouderszetel, die voorheen dhr Tuinstra innam, zal bezet worden door de heer van der Wende (Werkmans- parttj.) Naar wij vernemen heeft men van de zijde der S.G.P. voor de wet- ioudersverkiezing contact gezocht met de A.R. fractie, doch deze deelde juist voor het begin der vergadering mede, dat samenwerking met de Werkmans partij zou plaats hebben, vandaar dat de heer v. d. Wende tot wethouder werd gekozen. Hiermede hebben wij ook Herkingen recht laten wedervaren. van Gent's Honing In elke woning MIDDELHARNIS P.V. ,»e Reisduü' Middelhamis-Sonimelsdijk. Uitslag Vil voorde 10 September 1949, los 12 uur 30 wind Z.W. Eerste duif 1 uur 53-50, laat ste duif 2 uur 6-44. J. Mastenbroek 1, 2, 3, 11, 15; M. J. Kalkman 4, 7, 19, 20, 39; B. Mans 5, 10; J. Vijfhuizen 6, 21; B. van Eek 8, 12, 38; D. Wittekoek 9, 13, 32; J. Peeman 14, 34; B. Viskil 16; J. Nelis 17; A. Hu- man 18, 22, 29, 31; C. Hoogzand 23; A. de Gans 24; Gebr. Groenendijk 15, 28; C. Knape 16, 35, 37; H. Jordaan 27; M. Vroegindeweij 30, 36; G. Smit 33. Donderdagavond inkorven voor Neuf- villis. SOJIBIELSDIJK Donderdagavond jl. Icwam de Commissie van Toezicht op de Bewaarschool te Sommelsdijk bijeen, teneinde uit de opbrengst der gehouden liazar aangekochte goederen over te dragen aan het Gemeentebestuur. In zijn openingswoord, merkte dhr J. H. Dij kers op, dat door het Hoofd der Be waarschool een aanvrage voor leermid delen was ingediend. De op de begroting uitgetrokken post was echter voor gedeelte slechts toereikend «om daaraan te voldoen. Daar de commissie zeer sympathiek hier tegenovar stond, heeft ze het plan geopperd om een bazar te organiseren. Onder leiding van Mevr. Rijnders werd toen een comité in het le ven geroepen, welke zich ten doel stelde «m op deze wijze een bedrag bijeen te brengen. Door de spontane medewer king der bevolking is het thans moge lijk voor een bedrag van 1250.aan leermiddelen, bestaande uit houten mec- canodozen, wippen, schoppen, kruiwa gen, legpuzzle enz. aan het gemeentebe stuur te overhandigen, zodat aan de aanvrage van Mej. van Driel ruim schoots is voldaan. Burg. Rijnders dankt alle voor hun spontane medewerking en aanvaardt in dank dit mooie grote cadeau en hoopt tevens, dat het zeer ten goede mag ko men van de jeugd. WRKSLAIVO De opbrengst van de collecte voor de Niwin, gehouden tij dens het concert van Amicitia, heeft de mooie som van 149.73 opgebracht, waarbij nog komt een nagekomen gift van de heer S. van 2.Tevens ont ving het comité nog de giften: Bruiloft fam. B. 11.95; idem f am. v. P. 19.50 idem fam. W 12.Voor alle giften Tiartelijk dank en wordt de inwoners nogmaals verzocht toch het Niwin- toisje op de Voorstraat niet te ver geten. Afscheid P.T.T. ambtenaar A. Over- l)eke. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, heeft de op het gehele eiland "bekende ambtenaar van de technische dienst der P.T.T. A. "Overbeke te Dirksland, op 31 Augustus jl. eervol ontslag gekregen. In een der zalen van het P.T.T. ge- houw te Middelhamis werd Overbeke ^artelijk toegesproken door dhr Me^er Drees, Directeur van het Telefoondis trict en de Opzichter Makkenze. Door het personeel werd aan Over; fteke een sierlijk afgewerkt miniatuur werkstuk aangeboden en aan Mevr. Overbeeke werd een fraai bloemstuk overhandigd. Een groepsfoto van de Directie en het personeel, opgesteld voor het tele foongebouw werd voor Overbeke ge maakt. Op de hem eigen wijze nam Over beke afscheid door de Directie, Opzich ter en Personeel te danken voor 't geen hij van hen, gedurende zijn vele dienst jaren mocht ondervinden. Het viel Overbeke zwaar de dienst, welke hij zo langen tijd met toewijding heeft verricht te moeten verlaten. Bij de Geref. Gemeente alhier is be roepen Ds Chr. V. Dam van Werkendam. P.V. Gevl. Vrienden. Uitslag Vilvoor de, 94 km. J. Leune 1, 7, 17, 21, 25, 30, 33; Gebr. Peekstok 2, 10, 16; J. Groo- tenboer 3, 26; A. Koole 4; G. Robijn 5; G. Smit 6, 18, 22; H. Polder 8, 37; Gebr. Nieuwland' 9, 19, 23, 31; C. Nieuwland 11, 12, 20; J. P. ten Hove 13, 36; H. Rozenheek 14; P. de Geus 15; H. Jansen 24; A. Beijer 27; Gebr. Boom 28, 35; H. de Man 29; H. v. Dijk 32; T. v. Len ten 34. MEtlSSANT Burg, Stand over de maand Augustus 1949. Geboren: Lena d.v. M. Overweel en A. Goedegebuur; Cornells, z.v. A. Troost en A. Oorbeek; Willem Jan, z.v. J. van Bodegom enM. Kardux; Jan, z^v. H. van Oudenaren en C. van Ours; Cornelia Elisabeth, d.v. J. Koster en D. J. Witvliet. Onidertrouwd: Jacob Johannis Kop penaal, 26 jaar en Bastiaantje Molenaar 21 jaar; Aren Kooman 31 jaar te Dirks land en Cornelia van den Bosch 32 jaar. Giehuwd: Jacob Johannis Koppenaal, 26 en Bastiaantje Molenaar 21 j. Overleden: Levenloos kind van Cor nelia van der Mast. Ingekomen: A. J. van Ast uit Dirks land; G. Louter uit Heinenoord; J. den Hertog uit Vianen; J. Nagtegaai uit Stellendam. Vertrokken: W. van 't Hof met gezin naar Sommelsdijk; C. Hogchem naar Middelhamis; J. S. van Rossum naar Heemstede; A. Doomhein naar Rotter dam; C. v. d. Bosch naar de Lier. Niwin-nieuws. De duivensportvereni- ging „Tot Wederziens" hield een wed- vlucht ten bate van de Niwin. Het batig saldo van 63.werd aan ons afge dragen, voor welke belangrijke gift de vereniging zeker de dank van de mili tairen verdient. Tevens ontvingen wij nog 8.25 verjaardag mej. N. en 10. van de fam. N. Tijdschriften en kranten zijn nog steeds zeer welkom! OUDDORP Burg. Stand over de maraud Aug. 1949. Geboren: Jacomijn- tje, d.v. Leendert van Wijk en Grietje Breen; Jacob Cornells, z.v. Anthonij Cornells Tanis en Cornelia van der Sluijs Arjaantje, d.v. Wouter Westdijk en Piet je Mierop; Jacob Theodorus, z.v. Pie ter Witte en Aklara Theodora Elisabeth Witte; Jan, z.v. Leendert Westdijk en Jannetje Troost; Johanna, d.v. Hendrik Westdijk en Klaartje Venneman; Aga tha Jacomrjntje, d.v. Adrianus Boelaars en Anna Maria Tanis; Marinus, z.v. Pe trus van Damme en van Adriana Jaco- ba van der Heijde; Willy, d.v. Cornells Voogd en Cornelia Bos; Johannes, z.v. Jan de Vogel en Grietje Hameeteman; Kaatje Klaartje, d.v. Cornells Poulus Bezuijen en Elizabeth Maartje Knape. Overleden: Leendert Knape, oud 53 j. echtgenoot van Jannetje Kasteleijn; Jannetje Heerschap, oud 52 j., echtge note van Hendrik van der Linde. Gehuwd: Dirk de Jong, oud 36 j. en Kaatje Grinwis, oud 33 j.; Abraham van Splunder, oud 26 j. en Martijntje Kleijn, oud 27 j.; Comelis Knape, oud 23 j. en Willempje Akershoek, oud 21 j. Van de heer J. van Diejen uit Rot terdam ontving de gemeentelijke brand weer een gift ter waarde van ruim 350 gulden, bestaande uit nieuw brandweer materiaal. De garnalenvissers hebben de vorige week 5 dagen gevist en gemiddeld van de 80 tot 130 kg garnalen gevangen per dag en per vaartuig en aan de Centrale, afgeleverd. De zeevissers besomden van de 300 tot 500.De zeevisser C. van Noord verloor een heel vistuig. Dhr M. V. Koppen verwondde een vinger zodanig aan de schaafmachine, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was De kapper J. van Dam verwondde zijn duim met een scheermes zo erg, dat de hulp van Dr Ruizeveld nodig was. Hiiiderwet. B. en W. van Ouddorp ZH brengen ter algemene kennis, dat het verzoek van de Gebr. van Koppen,, timmerlieden, wonende alhier. Wijk A 156 tot het oprichten, van een timmer werkplaats met een electro-motor van Als ik aan de weg aan 't metselen ben, heb ik altijd veel bekijks. Dan komt van de kijkers ook de critiek los. De een zegt dat het beter zus en de ander dat "het mooier zó geweest zou zijn. Misschien hebben ze allebei een beetje gelijk, maar Schram metselt volgens de gegevens die hij krijgt. Zo is 't ook met de schrijverij in de krant. Daarbij ''is nog veel meer bekijks dan in mijn dagelijks beroep. Duizenden ogen lezen wekelijks wat Schram te berde brengt. Hij ontvangt daarover veel brieven van waardering, maar ook brieven met cri tiek. Dat kan ook niet anders want het spreekwoord zegt: „Om 't ieder naar de zin te maken, is in 't leven een van de moeilijkste zaken." De lezers herinneren zich nog wel, dat ik onlangs mijn hart luchtte over het feit, dat er van onze jongens in Indië zijn, die honger moeten lijden. Dat keur de ik scherp af. Nu is daar een moeder, die dat stukje uitgeknipt heeft en haar zoon in Indië heeft gestuurd. Die zoon was lichtelijk verontwaar digd over dat stukje en schreef zijn moeder een brief terug, die zij op haar beurt weer aan Schrammetje adres seerde. Ik laat, om ieder recht te doen we dervaren, het grootste deel van de in houd van deze brief hier volgen. „Ik ontving Uw brief schreef hij aan zijn ouders net toen ik met een hartstikke volle maag van de tafel kwam. En toen ik hem ge lezen had werd er geroepen, dat we aardappels moesten schillen voor de Zondag. En toen ik aardappelen zat te schillen èn eens achterom keek naar de tafel waar ik zo juist vandaan was gekomen, toen dacht ik hoe kan zo'n vent zoiets naar huis schrijven! Terwijl na het eten de tafel nog half vol lag met achte loos weggesmeten sneden brood. En ik dacht ook hoeveel zullen er mor genmiddag weer overschieten van de aardappels, die we hier zitten te schillen. Zo'n vent is een lek kerbek, die het eten onder dienst niet zo lekker vindt als thuis en dan eet hij niet en schrijft naar huis' dat hij honger lijdt en zorgt er te gelijk voor, dat zijn moeder een krop in de keel krijgt voor niets en gelijk het bord van zich afschuift. Zo'n kerel is niet waard dat hij leeft. Wanneer die straks thuis komt, bezorgt hij zijn moeder weer dezelfde zorgen. Als het dan toeval lig eens niet lekker is zegt hij: Heb je anders niet? Wij hebben op de afdeling ook zulke knapen, precies eender, ik ken ze hoor!" Tot zover deze brief. Aan het slot vraagt hij de brief naar Schrammetje te zenden, om er wat over in de krant te schrijven, opdat daardoor veel be zorgde moederharten tot verlichting komen. Het doet me goed van deze soldaat een ander geluid te horen. Gelukkig dat hij en z'n maats de buik kunnen voleten. Toch loopt deze vriend wat hard van stapel om z'n collega uit m'n vorig stukje een lekkerbek te noemen en hem niet eens het leven waardig te keuren. Want Schram, die deze dienst plichtige toevallig kent, weet beter. Bo vendien had ik voor een lekkerbek m'n pen niet in de inkt gedoopt. De jongen, die ik op het oog had is uit een gezin afkomstig, waar men maar te eten heeft, wat de kok opschept. Daarbij heb ik niet de minste reden, het schrijven aan zijn ouders te wantrouwen, want hij is er slechts in laatste instantie toe over gegaan om te schrijven dat hij honger had. Het is wel opmerkelijk, dat de vader van deze soldaat destijds nog vier andere ouderparen gesproken heeft, die allen een zoon in Indië had den van wie zij hetzelfde bericht kregen. Evenzo geloof ik ook direct van de laatste briefschrijver, dat hij volop te eten krijgt. Maar deze vriend moet be denken, dat Indië groter is dan Neder land en hij onmogelflk op de hoogte kan zijn met de verschillende toestanden, die zich in legeronderdelen op ontelbare miilen afstands voordoen. Ik ontving van eefl andere soldaat ook nog een brief. Eveneens naar aanleiding van mijn honger-stukje. Daar zal ik U ook een paar zinsneden uit laten lezen: „In Uw hoekje sprak U over honger bij de troep, schrijft hg. Heus, Schram, het is wel eens zo. Vanmorgen nog. We kregen van die harde Engelse kaak, inplaats van .brood. Dit komt meermalen voor. De koks klagen ook steen en been. Die weten niet hoe ze een behoor lijk potje voor de jongens klaar moeten maken. Het heeft altijd goed gegaan, maar toen het bezui- nigings-systeem is afgekomen, is het zo'n rommel geworden." Tot zover deze brief. Er staan verder nog enige mededelingen in over de on aangename ervaringen die de soldaten in Indië beleven en die hun tot „aan de strot" zitten, doch dat heeft met de maag niets te maken. In elk geval bhjkt toch weer uit deze brief, dat er bij deze soldaat geen halve tafel, „achteloos weggesmeten boterhammen" over blijft. Ik wil daarmede niet zeggen, dat een Engelse kaak niet voedzaam is, maar een Hollands soldaat hapt liever in een boterham. En als de koks klagen hoe ze een potje moeten koken, zullen er daar wel niet zoveel aardappels over schieten als bij de andere briefschrijver! Ik zal het hierbij laten. Er blijkt uit de~ brieven, dat er tussen de ene plaats en de andere in Indië een groot onder scheid is, wat het eten betreft. En Schram blijft bij zijn eerste conclusie, dat het niet past, dat onze jongens in Indië, die nog dagelijks ondanks cease fire" hun leven in de waag schaal stellen, ook maar iets te kort komen, waar het noodzakelijk voedsel betreft. Gelukkig is het niet altijd en overal zo, maar als 't goed is mag dat nimmer voorkomen! SCHRAMMETJE. 5% pk voor aandrgving van een zaag- machine en vlakband in het perceel A 156, kadastraal bekend gemeente Oud dorp ZH in sectie E Nr 2477, door hen is toegestaan. NIEUWE TONGE Kerknieuws. De bij de Ned. Herv. Kerk beroepen pre dikant ds Lamens van Elspeet zal a.s. Donderdag een bezoek brengen aan de gemeente en des avonds om 6.30 uur kerkdienst houden. Aangenomen. De herkozen leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk de heden M. Kabos, Adr. Kom en A. Kat- testaart benevens het nieuw gekozen lid dhr F. van Noord hebben hun be noeming aangenomen. Uit het ziekenhuis. Wij vernemen dat Burgemeester van Hofwegen die in het ziekenhuis te Leiden verpleegd werd is ontslagen. Hij zal echter nog enkele weken rust moeten houden alvorens hij zijn werkzaamheden kan hervatten. Nog aardbeien. Mornenteel plukt de heer G. Breur nog aardbeien. Ondanks de droogte zijn de vruchten nog sappig en mooi van stuk. Arm gebroken. Een zoontje van H. v Z. had dezer dagen het ongeluk te val len, waardoor hij zijn arm brak. Medi sche hulp was noodzakelqk. OUDE TONGE Burg. Stand over de miaiand Aug .1949. Geboren: Jacob Ma rinus, z.v. Simon Beijer en EHizabeth de Vos; Cornelia Maria, d.v. Abra,ham Har- tog en Maria Witvliet; Henrica Engeli- na Jacoba, d.v. Adrianus Jacobus Jacobs en Cornelia Helena Johanna Mijners: Pietertje Simina Hesje, d.v. Machiel v. Nieuwaal en Maria Jannetje de Korte; Arij Johannes, z.v. Izak van der Vliet en Wilhelmina Marina Beeke; Leendert Jan, z.v. Aren van Noord en Catharina Quist; Maarten, z.v. Gerrit Groenendijk en Suzanna Jannetje Kabos; Jacobus Anthonius, z.v. Adrianus van Peperstra ten en Maria Johanna van Peperstraten; Aart, z.v. Willem Tiggelman en Neeltje Koster; Henk, z.v. Hendrik Hameete en Klaasje Koningswoud; Anthonius, z.v. Gerardus Tims en Leimtje van Tigche- len; Lena Willemina, d.v. Comelis An thonij van der Sluis en Maatje Cornelia van Biert. Overleden: Jacomina Johanna Kar dux, oud 43 j., echtg. van D. L. Fluit; Johannes Kievit, oud 71 j., echtg. van L. van den Doel; Dingeman Kievit, oud 77 j., weduwn. van P. Goemaat; Geer- truij de Vos, oud 86 j., wed. van H. de Leeuw; Leendert de Korte, oud 52 j.,' echtg. van G. E. Winzen. Huwelijksaangiften: Comelis Fluit, 27 j. te 's-Gravenhage en Sara Willemina Koets, .27 j. alhier; Simon Roodenburg, 30 j. te De Lier en Neeltje de Korte, 32 j. alhier; Gerardus van Peperstraten, 24 j. te Koevyacht en Florence Versaevel, 25 j. alhier; Josephus Ludovicus Hen driks, 32 j. te Putte en Maria Magdale- na Adriana Lambert, 27 j. alhier; Bas- tlaan Dorsman, 27 j. te Delft en Anna Antonia Maria van Es, 24 j. alhier; Jan (Zie voor vervolg PI. Nieuws pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3