VERPLEGING Kantongerecht Sommelsdijk CHK. WEEKBLAD OP GEREFOilMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1949 33ste JAARGAJSTG No. 1853 Wat is vestigen? Wie is familie? Het verkeer van rechts gaat nog steeds voor? Streekxnuseuüxi voor Goeree Overflakkee luvn -niEuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. 6i) contract speciaal tarief. Wat is aangenamer werk dan ver pleging? namelijk een mens, die door de gevolgen der 'zonde (want waren er geen zonden er waren ook g«en wonden.) ziek is, te helpen zijn leed te verzach ten. Kortom alles aan te wenden, wat tot genezing mag leiden. Bedenken de gezonde mensen wel vol doende wat het zeggen wil in een zie kenhuis, wat smartelijk kan zijn, maar dikwïjls, smartelijker weg is het om in een k.z. inrichting of met het meer ge leerde woord „psychiatrische inrichting opgenomen te worden. Mensen, die voor tijdelijk (in het gun stigste geval) anderen voor langer tijd of soms voor het leven in een inrichting verpleegd moeten worden, zijn zeker wel schepselen, die een goede verpleging nodig hebben, ja, onmogelijk ontberen kunnen. Speciaal de verpleging in dergelijke inrichtingen wilden wij eens onder de loupe nemen om dan in een paar nog volgende artikelen te handelen over het vraagstuk hoe men tot de verple ging komt, 'de grote nood van; personeel de vooruitzichten enz. In ons land zijn vele psychiatrische inrichtingen vroeger verpleegde of lie ver hield men geestes zieke mensen „gevangen" in de dolhuizen. Meestal werden daar de mensen nog veel on- maatschappelijker. In die dagen o, gru wel dier tijden, werden soms de patiën- ten in de zgn. rolkoets tentoongesteld op kermissen en andere vermakelijkhe den. In het begin der 19e eeuw verviel men in een ander uiterste. Men wilde nu alle lijders geneeskundig" behandelen, maar deed dit met zulke drastische mid delen, dat men bijna meer van een mis handeling dan van een goede behande ling kon spreken. Natuurlijk deed men dit - niet om de mensen moedwillig te pijnigen, maar enkel om hun tot andere gedachten te brengen, want immers deze lijders wor den gekweld door allerlei waandenk- beelden Gelukkig is er aan deze toestanden voor goed een einde gekomen. Het zou ons te ver voeren om in bijzonderheden na. te gaan hoe men inzake de verple ging 4^n krankzinnigen tot andere ge dachten gekomen is. Daartoe zou een volledig historisch overzicht nodig zijn. Het is echter onze bedoeling juist de tegenwoordige verpleging eens nader te bezien. Paste men in het begin uitsluitend bed- verpleging toe, later heeft men daar Weer vanaf gezien. Het bleek, dat pa tiënten te bed verpleegd, verzwakken en hun geest nog somberder werd. Een Duits geneesheer gaf tenslotte de stoot tot de meer actieve therapie d.w.z. werkzkme geneeswijze. Men ging van het juiste standpimt uit, dat ledigheid des duivels oorkus sen is, en liet toen de lichamelijk gezon den opstaan. Stram in het gelid, vier aan vier, gin gen de patiënten naar een of -ander werkobject op de terreinen der inrich ting. Weer later is men meer van dit strenge wa,t kleding en werkwijze be treft afgeweken en is men meer en meer de tegenwoordige therapie toe gaan passen. In de bezettingsjaren is voldoende ge bleken, toen de patiënten in minder daartoe geschikte gebouwen onderge bracht en nu eenmaal het toezicht niet zo kon zijn als anders, dat mensen die voorheen dikwijls wegliepen of althans dit probeerden, toen niet meer vlucht ten, enkel en alleen dat ze zich niet achter sloten en grendelen „gevangen" wisten. Wie nu niet lichamelijk ziek is, en geestelijk zoveel mogelijk bekwaam, gaat werken. Men maakt zich als leek dikwijls een verkeerde voorstelling van de k.z. ver pleging als zou er vaak direct levens gevaar aan verbonden zgn deze lijders te verplegen. Niets is minder waar. Zeker er zijn gevallen waarbij sepa ratie (afzondering onder indirect toe zicht) nodig blflkt, dat er flink opgetre den moet worden, doch er is dan altgd voldoende hulp aanwezig zodat éai pa tiënt én personeel wat hun veiligheid be treft gewaarborgd zijn. Wanneer men in de paviljoenen of op het terrein de patiënt zo ijverig bezig ziet zou men dikwijls, niet zeggen met zenuwpatiënten te doen te hebben. Mensen, die vóór hun opname in de in richting, thuis zo onrustig ja, soms ge vaarlijk konden zijn, worden in de in richting meestal spoedig gekalmeerd. Drie dingen werken hier in hoofdzaak aan mede, ten eerste. Vreemde ogen dwingen, 2e. orde en regelmaat werken gunstig op het zenuwgestel, ten 3e, (de behandelende geneesheren stellen alles in het werk om de patiënten met de hun ten dienste staande middelen van ge dachten te doen veranderen. Moge de patiënt dan al niet dadelijk geschikt zijn voor de maatschappij, het blijkt, dat ze wel spoedig tot nuttige le der, der kleine gestichts maatschapp-ij op te voeden zijn. Zodat de familie soms na korten tijd constateert dat tot hun verbazing de patiënt zo rustig is. Dit zijn echter meest de acute of snelverlopende gevallen.' Erger is het wanneer men met chro nische' gevallen te doen heeft, gelukkig verlaten echter vele patiënten genezen de inrichting. Wanneer men ^o iemand verplegen moet en verbetering mag constateren kan men zo echt dankbaar zijn iets te hebben mogen bijdragen tot welzijn 'van deze arme mensen, die dikwijls door allerlei waandenkbeelden verontrust worden. Men kan zoveel doen om deze mensen het leven in de inrichting te veraangenamen. Met een enkel vriende lijk woord doet men soms wonderen. En heus de meeste patiënten weten een goede behandeling wel te waarde ren, ook al zijn ze geestesziek. Ja men ondervindt dikwijls meer dank van hen dan van een ziekenhuis pa tiënt. G. J. v. A. B.o.Z. „EVA PERRON" TE WATER GELATEN. Deze foto toont de tewater lating van de „Eva Perron", in de Engelse wateren. Het is een schip van de serie, waarvan de Argentijnse regering de bouw in Engeland heeft uitbe steed. De „Eva Perron" is een vrachtschip met passagiersaccomodatie; het meet 14.000 ton en heeft een koelinstallatie aan boord voor het vervoer van grote hoeveelheden aan bederf onderhevige goederen. Zitting van Vrijdag 9 Sept. Kantonrechter: Mr v. d. Velde. Ambtenaar O.M.: Mr v. Heynsbergen. Een boze bewering. A. Grootenboer te Sompielsdijk had zonder vergunning een woongelegen heid aan het Kortewegje betrokken. De vorige maal beweerde verdachte, dat Burg. Rijnders hem mondeling het door hem bewoonde gedeelte had toegezegd. Get. Burg. Rijnders: Dit is een boze bewering, want door B. en W. was aan het gezin de Wachter schriftelijk toe stemming verleend om het gedeelte van de woning, voorheen bewoond door de fam. Baggerman te betrekken en door get. was aan A. Grootenboer mondeling toestemming gegeven om bij de Wed. Grootenboer in te gaan wonen. Groo tenboer had zich daar echter niets van aangetrokken en betrok toch het gehele huis met het gevolg, dat hij na enige waarschuwingen, een ontruimings be vel ontving. Hier stoorde verdachte zich echter nog niet aan, waarop hij door de politie uit het huis werd gezet. Get. maakt er geen bezwaar tegen, om het hem mondeling toegezegde als nog toe te vrijzen, indien verdachte geen woning heeft. Volgens get. moet de overheid het clandestien betrekken van woningen te gen gaan, anders heeft het politioneel optreden ook geen zin, vooral niet in die gevallen, waarin het willens en we tens gebeurd. Ambt. O.M.Men heeft voldoende rekening gehouden met verdachte's om standigheden en eist dan 50.of 20 d.h. Uitspraak 25.of 15 d.h. Aan de Wed. Grootenboer-de Roon werd een boete van 7.50 of 5 d.h. op gelegd, omdat zij zonder vergunning haar huis door anderen had laten be trekken. Rekening werd echter gehou den met haar hoge leeftijd. Bij de vo rige zitting was ze zichtbaar zeer ont roerd, omdat zij op 70-jarige leeftijd nog voor de rechter moest verschijnen. De sclu)enen.<iffaire R. Sturris te Dinteloord verkocht in een boerenschuur te Stellendam schoe nen zonder in het bezit te zijn van een vestigingsvergunning. Verdachte geeft het feit toe, doch merkt tevens op, dat hij reeds 25 jaar achtereen een gevestigde zaak heeft en niets anders heeft gedaan dan Zijn klan- INGEZONDEN Zoals reeds algemeen bekend wordt verondersteld, werd op 7 Juli jl. een co mité gevormd tot oprichting van een vereniging voor een te stichten streek museum voor ons eiland. Dit comité verkreeg de welwillende medewerking van onze burgemeester Rijnders, welke mededeling heeft gedaan dat door de gemeenteraad van Som melsdijk, in principe, werd besloten de woningen in de Kerkstraat te laten res taureren, waardoor deze in hun oor spronkelijke uitwendige vormen worden teruggebracht. De burgemeester was zo welwillend aan enkele leden van gevormd comité de tekeningen te laten zien welke, voor deze restauratie, door dhr Ir Meishke werden ingezonden. Wanneer de Kerkstraatgebouwen ge reed zullen zijn gekomen, zal ieder die oog heeft voor kunst, daarvan genieten. Twee van de gebouwen zullen zo worden samengevoegd dat daarin het streekmuseum kan worden onderge bracht. Op Vrijdag 16 September a.s. zal des avonds, half acht, in een zaal van dhr Kaptein (voormalige Hotel Spee) een vergadering worden belegd waar ieder welkom is, en waar door de voorzitter van het oprichtingscomité, dhr A. J. Kruider, uiteengezet zal worden op wel ke wijze men er in hoopt te slagen dat het streekmuseum er komt. Voorzover het comité personen meen de te kennen welke met bovenomschre ven doel sympathiseerden, worden aan hun uitnodigingen verzonden tot bijwo nen van genoemde vergadering. Mochten er echter personen zijn die medewerking -willen verlenen doch geen uitnodiging ontvingen, dan zijn deze na-, tuurlljk hartelijk welkom. De prachtige tekeningen, van de voor genomen restauratie, zullen ter verga dering te bezichtigen zijn. De avond van Vrijdag 16 September a.s. houde men dus disponibel voor de vergadering van het Streekmuseum. Voor het Comité, C. Makkenze, Secretaris. ten bediend. Vervolgens toont Sturrls een vergunning vestigingswet kleinbe drijf 1941. Ambt. O.M. acht het wettig en over tuigend bewezen, omdat verd. geen ver gunning ingevolge het algemeen vesti gingsverbod kan tonen. Dhr Sturris heeft een gevestigd schoenverkopersbe- drijf en heeft dit alleen gedaan om zijn klanten te kunnen bedienen. Deze gang van zaken is volkomen begrijpelijk en rationeel. Men moet hier echter niet verwarren de vestigingswet op het kleinbedrijf en het algemeen vestigings verbod. In het eerste geval speelt de vakbekwaamheid en de financiële draagkracht een rol, terwijl het twee de geval in het leven werd geroepen om. de concurrentie te voorkomen. Eis 6.— of 1 d.h. De Verdediger H. P. Dekkers, eco nomisch adviseur heeft met belangstel ling de uiteenzetting beluisterd, doch meent dat deze zaak anders ligt. Wat wa? het beroep van verd. alvorens de vestigingswet op het kleinbedrijf in het leven werd geroepen. Voorheen was een ieder vrij en ik mocht dus evengoed schoenen verkopen als een ander. De heer Sturris is reeds 25 jaar bij de K.v.K. ingeschreven en heeft ook tijdens de bezetting zijn zaak voortgezet. Bo- veiidien is dhr Sturris in het bezit van een vergunning van de Centrale Vereni ging van Markt-, Straat- en Rivier- handel en deze vergunning dekt al zijn handelingen. Ambt O.M.: Deze vergunning maakt dus andere vergunningen overbodig?, M.i. is dit niet juist, want hij heeft in een bepaald perceel handel gedreven. Verdediger: Er is hier geen sprake vah de vestiging van een filiaal. Hij heeft alleen aanlokkelijke plaatsen op- (Vervolg pag. 2 Ie kolom onderaan)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1