lüvnDEfi-niEüws qeRO De nieuwe raad te Middelharnis vergaderde ie Blad Zaterdag 10 September 1949 No. 1852 De heren J. Vroegindeweij en v. d. Brugge tot Wethouder benoemd. I THEELEPELTJES J (Oud Hollands) J. KEUVELAAR Dinsdagravond kwam de nieuwe raad van Middelharnis in vergadering bijeen onder leiding van Burgem. Reijnders. Allereerst werden de nieuwe leden be ëdigd. De heren van der Waal en van den Bergh legden de belofte af. De Voorz. wees daarna de nieuwe le den op df verantwoordelijkheid van hun taak. De aanwezigheid van de geeste lijke en politieke verscheidenheid achtte spr. noodzakelijk, daar de vrijheid en democratische inslag er door wordt ge demonstreerd. In de eerste plaats moge ik U allen vragen, zei spr. waar U uit de verschei denheid bent voortgekomen, bij Uw be sluiten en bij het overheidsbeleid dat U voert, met die verscheidenheid onder de bevolking in hiime mate rekening te willen houden. Ik wil hierbij niet tot uit drukking brengen dat U Uw feigen in zichten daardoor geweld zoudt moeten aandoen, doch wel dat ik gaarne van U verwacht dat U aan een ieder zult laten de vrijheid van levensovertuiging, gedragen door arbeid voor de menselij ke persoonlijkheid. Dit is noodzakelijk willen wij allen bouwen aan een ge meenschap, waarin sprake is van een evangelische gerechtigheid en naasten liefde. In de tweede plaats moge ik U allen vragen met mij in Uw vergaderingen te willen zoeken naar die vorm van beslui ten, welke niet door een gedeelte van het aantal leden Uwer Raad worden ge nomen, maar mogelijk door allen. Het bouwen aan een gemeenschap houdt in de wil om in een nauw team verband een goede uitslag te krijgen, zoals een sportteam alleen maar door uiterst fijn samenspel een positief doel kan bereiken. Waarom dit teamwerk, waarom deze gedachte van nauwe samenwerking? Wel er zijn in deze jaren, waarin alles worstelt om een nieuwe vormgeving krachten aan het werk, welke, wanneer wij hen aan het werk zouden laten, ont bindend zouden werken op onze samen leving en ook onze dorpssamenleving zou er niet aan ontkomen. U staat voor de taak als gemeentelij ke regering om te weten wat U wilt, om het antwoord te geven op de vraag, welke vormgeving voor ons allen het beste is. Daarvoor is nodig een grote vooruit strevendheid. Wanneer vrij als bestuur ders niet niet onze tijd meegaan, wil dit zeggen, dat een nieuwe structuur toch aanbreekt, maar dan zonder ons en zonder onze beïnvloeding. Wanneer wij bij de aanvang van onze vergaderingen God vragen om Zijn bij stand, dan wil dat zeggen, dat wij er kennen, dat van Hem in de eerste plaats de bestuursnorm komt, en dat Hij, die ons roept tot een geemenschappelijke verantwoordelijkheid van ons vraagt Hem niet alleen te zien als een vlucht- lieuvel, ,,een schild en de betrouwen", maar ook als een motorische kracht, tot broederlijke gemeenschap en solidariteit, om te zijn „een goed instrument." Wij komen met elkaar voor grote Verantwoordelijkheden te staan. Wij zullen te midden daarvan een construc tief beleid moeten voeren. Wij mogen dat doen als Gods dienaresse. Niet door uitsluiting 'van elkaar, maar door het elkaar opvoeren tot het zijn van „het goed instrument." Ik houd mij graag van Uw medewer king in de komende periode verzekerd. Het zal mijn bestuurlijke taak belang tijk vergemakkelijken. Weest U overtuigd van mijn streven om als onpartijdig en niet politiek voor zitter mijn Koninklijk ambt in te zetten Voor de behartiging van de ware belan gen van onze gemeente. Speciaal heette spr. de heren Klein geld en Both als nieuwe leden hartelijk welkom en sprak de wens uit dat zij mede de belangen der gemeente zullen behartigen. Daarna kwam de Wethoudersbenoe ming aan de orde. De heer v. d. Waal sprak er zijn vol doening over uit, dat er thans, in te genstelling met vroegere malen, met de diverse partijen over dit pimt een be spreking had plaats gehad. Hij sprak er echter, zijn spijt over uit dat er niet was bereikt, wat men gehoopt had. Spr. meende uit hun houding, dat de rechtse partijen zich de beide Wethoi^erszetels willen toeëigenen. De P.v.d.A. is op één 'na de grootste partij uit de gemeente, waarom één Wethouderszetel aan de P.v.d.A. dient te worden toegewezen. Gezien het feit dat bij een samen stelling zoals wij die hadden gedacht de belangen van de verenigde partijen meer dan voldoende behartigd zouden zijn geweest door de rechtse Wethou derszetel plus de in hun richting geo riënteerde Voorzitter van dit college, verwonderen wij er ons over, dat de op één na grootste partij van medeverant woordelijkheid zou worden uitgesloten. Indien twee rechtse wethouders worden gekozen is dit in strijd met de wensen der kiezers. Wordt zonder meer de P.v.d.A. uitgesloten, dan blijven wij zei spr. dit een onjuist standpunt noe men. Het is dan een willekeurige over heersing der partijen van lijst 1. De P.v.d.A. wordt een rechtmatig toeko mende zetel onthouden. Namens de P.v.d.A. wil spr. echter toch een candi- daat stellen in de hoop, dat de raads leden het gemeentebelang zullen doen domineren boven het partijbelang. Dhr Koppelaar memoreerde dat op 22 Aug. een bespreking had plaats gehad tussen de P.v.d.A., V.V.D., A.R. en S.G.P. September 1946 was er in de boezem der rechtse raadsfractie verschil van in zicht over de benoeming van de wethou ders. De meerderheid der A,R. was van oordeel, dat wanneer de samenstelling van het college van B. en W. zodanig was, dat de fractie zeker kan zijn, van een rechts beleid, aan de minderheid een plaats moest worden ingeruimd. De S.G.P. deelde dit standpunt niet geheel De S.G.P. is van oordeel, dat wanneer de meerderheid der raad rechts is, het college van B. en W. ook dit stempel moet dragen, waardoor het uit dragen van het beginsel, in het dage lijks bestuur der gemeente gewaarborgd is. Mijnheer de Voorzitter, de rechtse raadsfractie is over het regeerbeleid der afgelopen periode niet tevreden. Naar haar oordeel is er niet zulk een rechts beleid gevoerd, zoals zij gaarne zou wensen. Na onderlinge bespreking is de frac tie daarom in haar geheel tot het be sluit gekomen, dat de bestendiging van deze toestand in de huidige situatie niet gewenst is, weshalve zij voor de komen de periode er toe zal over gaan 2 recht se wethouders te kiezen. Uitdrukkelijk wil ik hier verklaren, dat dit besluit geenszins genomen is, om daarmede de persoon van wethouder C. V .d. Meijde ook maar in eniger ma te te diskwalificeren. Naar de gaven en krachten die God hem gegeven heeft, heeft hij de belan gen der gemeente gediend en daarom spreken wij in het openbaar een vwoord van waardering en dank uit. Al is hij ons in geen enkel opzicht vijandig gezind, zo kunnen wjj echter van hem, als behorende tot de V.V.D.' niet verwachten, dat hij een krachtig rechts beleid zal voeren, en voor de rechtse beginselen op de bres zal staan, als deze mochten worden aangevallen. Dat de minderheid dit standpunt niet deelt, en daar haar afkeuring over uit spreekt, kunnen wij tot op zekere hoog te verstaan. Gaat men echter zo ver, door te zeggen dat wij de linkse afge vaardigden en de grote groep linkse kie zers daardoor negeren, dan moeten wij zulk een aantijging als absoluut onwaar geheel afwijzen. Nooit heeft de rech terzijde een voorstel of een wens van links, alleen omdat het van links kwam, verworpen. Altijd heeft zij volle aandacht aan de voorstellen, van links gewijd en wanneer deze in het belang der gemeente waren, en zij kon er niets beters voor in de plaats stellen, deze voorstellen gesteund. Was er om principiële oorzaken een verschil, dan heeft de rechterzijde im mer getracht de principiële scheidslijn zo duidelgk mogelijk te vertolken, en alleen om des beginsels wil de voorstel len van links verworpen. Spr. legde er de nadruk op dat de S.G.P. raadsleden om persoonlijke rede nen niet voor een Wethouderszetel in aanmerking wensen te komen, hoewel hierop van de andere rechtse groep is aangedrongen. Dhr Boomsma sprak daarna ongeveer als volgt: In het gebed, dat bij elke raadszitting wordt uitgesproken wordt de nadruk _gelegd dat onze beraadslagin gen zullen leiden en dienen tot de be hartiging van de ware belangen van on ze gemeente. Ik mag veronderstellen dat zeer ze ker de A.R. en de leden der S.G.P. diep doordrongen zijn van de juiste betekenis van deze woorden. De burgerij sprak zich uit voor 6 le den van rechts, 5 van links. Daarmede heeft een belangrijk gedeelte van onze burgerij zich positief uitgesproken dat zij geen rechtse politiek wenst. Uit deze stemmenverhouding kan ik niets anders concluderen, dat de rech terzijde zeker recht mag doen gelden op de zetel van eersten wethouder, maar dat bij een dergelijke massale uitspraak als wij hier hebben, .aan een der par tijen van, links de tweede zetel toege wezen moet worden. Ik weet, dat dit voor verschillende raadsledeh van rechts een uiterst moei lijk te aanvaarden standpimt is. Een compromis had gevonden moeten wor den door de tweede wethouderszetel aan de linkse groepering af te staan. Door de rechtse meerderheid van de Raad zal thans een college worden ge vormd van burgemeester met 2 rechtse wethouders. De positie van onze burge meester wordt er niet gemakkelijker op. Wanneer dit nieuwe college van B. en W. zich zuiver wijdt aan de belangen van ajle Ingezetenen van onze gemeen te zo wij die kennen zal het op onze volle medewerking kunnen reke nen. De heren van rechts dienen te be grijpen, dat de bevolkingsgroepen, die niet anti-revolutionnair zijn of S.G.P. er weinig voor voelen geregeerd te wor den volgens die kerkelijke opvattingen. Wij kennen onze vrije meningsuiting, wij hebben onze ontspêinning waar van wij weten dat de andere groepen deze niet waarderen voor hun volge lingen. Zij zullen ons onze vreugde en ont spanning moeten laten een bestrij ding hiervan kan slechts de sfeer in TELEFOON 157 - MIDDELHARNIS onze gemeente vertroebelen en de sa menwerking, die zo bitter nodig is in onze raad, doen verbreken. In verband met het feit dat van de rechterzijde vooral de politieke princi- pen in het geding worden gebracht en in feite de vroegere gemoedelijke sfeer van beoordeling van de persoon verdwe nen is moet ik een zeer spijtige mede deling doen. De raadsleden van de V.V.D hebben persoonlijk zeer veel achting voor de figuur van de heer Vroeginde weij. Zij hebben grote waardering voor het vele goede, dat hij voor onze ge meente heeft verricht. Wij zouden gaar ne onze volle medewerking hebben ver leend de heer Vroegindeweij als eerste wethouder te herbenoemen, als uiting van onze achting en waardering. Doch het politieke spel dat hedenavond ge speeld wordt rondom de wethouders benoeming dwingt onsmede te delen dat om principiële en niet om andere' redenen dan alleen dit de heer Vroeg indeweij onze stem niet kan verkrijgen. Wij weten, dat de heer Vroegindeweij gaarne zijn medewerking had verleend naar een college van zo het is geweest, hij schikt zich naar de meerderheidsme ning van zijn politieke groepering gelijk ook wij dit moeten doen. Wij vin den de consequentie verre van aange naam. In verband met de te verwachten be noeming van 2 rechtse wethouders zal de V.V.b. het nieuwe college niet het vpUe vertrouwen kunnen geven door de eenzijdige oriëntatie van het college. Elk voorstel dat van B. en W. zal komen zal getest worden of het de belangen geldt van de burgerij en de gemeente, doch bestreden worden wan neer z^delings belangen van kerkelijke groeperingen worden gediend. Daarna werd overgegaan tot stem ming. In de vacature Ie Wethouder werd de heer J. Vroegindeweij herbenoemd met 6 stemmen. Twee stemmen werden blanco uitgebracht, terwijl de heer van der Waal drie stemmen verkreeg. In de vacature wethouder van der Merjde werd de heer van der Brugge benoemd met 6 stemmen. Op de heer V. d. Meijde werden 2- stemmen en op de heer v. d. Waal drie stemmen uitge bracht. De Voorz. sprak tot oud-Wethouder V. d. Meijde een woord van afscheid, waarin hij de samenwerking van het vorige college subliem noemde. Spreker dankte de heer v. d. Meijde voor het geen hrj in het belang der gemeente ala Wethouder met grote liefde had gedaan en gaf de verzekering dat aan zijn zit tingsperiode de aangenaamste herinne ringen verbonden blijven. Dhr V. d. Me^e dankte wederkerig voor de goede samenwerking en hoopte dat het nieuwe college in de toekomst zal tonen alles in het werk te stellen de gemeentebelangen te behartigen. Hij hoopte dat door deze veranderingen de belangen niet zullen worden geschaad en wenste het nieuwe college een pret tige samenwerking toe. Vervolgens werden de notulen der vo rige vergadering goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken behelsden een aantal door Ged. Staten goedgekeur de raadsbesluiten. Een verzoek van de Ned. Dierenbe scherming om een bijdrage werd afge wezen. Van de heer Westra was een rapport ingekomen inzake het testen der debiele schoolkinderen in verband met de op richting van een B.L.O.-school. Op de O.L.S. komen er 3 en op de Bijzondere scholen 4 leerlingen voor in aanmerking, terwijl 1 leerling reeds B.L.O.-onderwtjs geniet. Dhr Koppelaar wees er op, dat er van de O.L.S. waarvoor de gemeente ver antwoordelijk is, slechts 3 leerlingen in aanmerking komen. Voor de andere 4 zijn de schoolbesturen en ouders verant woordelijk. De rechtse fractie wil wel medewerken dat deze 3 kinderen dit onderwijs krijgen, doch spr. meende dat het initiatief niet van de raad moet uitgaan. Dhr v. d. Wnal meende te weten dat 37 kinderen getest zijn en er 12 in aan merking kwamen voor B.L.O. Daarbij waren volgens spr. niet alle kinderen ge test. Hij wilde zo spoedig mogelijk tot oprichting van een B.L.O. komen met de gezamenlijke gemeenten. De Voorz. zei dat gezamenlijk nog niet het vereiste aantal van 35 leerlin gen werd bereikt. Volgens het rapport Westra zijn wel alle kinderen getest. Op verzoek van dhr v. d. Waal be loofde de Voorz. de desbetreffende com missie die deze zaak in onderzoek heeft tot spoed aan te sporen. De woonruimte-commissie werd daar na opnieuw benoemd. In de vacature v. d. Brugge die wegens zijn Wethouders schap niet meer in aanmerking komt, werd dhr van Eek benoemd, die dit aannam. Als regent van het Burgerlijk Arm bestuur werd dhr L. v. d. Waal herbe noemd, terwijl deze ook herbenoemd werd als regent van het Weeshuis. In- plaats van dhr J. Boeter werd voor dit college dhr v. d. Meijde benoemd. B. en W. stelden voor om aan de Stichting Scholendienst van het N.V.V. en de Dr Wiardi Beckmanstichting een subsidie te verlenen van 12.81 voor 4 leerlingen. Dhr van Eek greep terug naar de vergadering van Jan. 1949, waarin een localiteit voor deze cursus beschikbaar werd gesteld. Dhr v. d. Waal beweerde toen dat het N.V.V. er niet achter stond. Dit blijkt nu wel zo te zijn. Spr. verweee naar het taaiboekje waaruit wordt ge leerd en citeerde daaruit enkele zinnen, waaruit duidelijk propaganda voor de P.v.d.A. sprak. Spr. juichte toe dat politieke partijen doorandersdenkenden worden bezocht, scholen, doch dit moet dan gefinancierd worden door geestverwanten en niet met gemeentegeld. Spr. verklaarde aich tegen subsidieëring. Dhr V. d. Waal gaf toe over heF hoofd gezien te hebben dat het N.V.V. hier en Vakorganisaties belang stellen en In door onderscheidenden worden bezocht, wat ook gebeurd is. De jeugd is er mee van de straat en hun wordt een verdere ontwikkeling gegeven. Laat men daar over geen principiële beschouwing houden! Dhr Koppelaar zag er wel ter dege een principe in of de raad een school, die in haar leerplan opleiding geeft tot een bepaalde politieke partij, moet aub- sidieëren. Het gaat hier niet om die 12 (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 9