Raad Oude Tonge Een nieuw raadslid van 24 jaar Biz. 2 „E I L A N D E N-N I E U W S Zaterdag 10 September 1949 Zaterdt VERVOLG BEGRAFENIS DS FRAANJE schetst hij de arbeid die de overledene daar heeft verricht en die zeer werd gewaardeerd. Gezongen wordt Ps. 42 1 waarna Ds Dorrestein van Opheusden het woord voert, culminerend in Predi ker 3 waar ons allerlei tijden worden getekend met schrille contrasten: ge boren worden, sterven enz. In de tijd dat de overledene hier mocht zijn heeft God hem ook wedergeboren, vrijgekocht, bediend en gezalfd, voorbereid tot de zaligheid, waarin hij nu eeuwig zal de len. Sprekende namens de Schoolvereni ging der Geref, Gemeenten (DS Fraan- je was lid vaif het Hoofdbestuur) schet ste hij zijn arbeid en hoe de jeugd op zijn hart was gebonden. Zijn plaats is nu ledig, zijn stem wordt niet meer ge hoord, maar klinkt na, dat de jeugd hun Schepper zal gedenken in de dagen der jongelingschap. Ds A. de Blois van Rottendam sprak namens de Part. Synode West. Allereerst richtte hij zich tot de familie en betuigde zijn hartelijke deelneming. Hij voelde zich een moeilijke vertrooster en wees op de bron van troost en licht. Ds Fraanje, aldus spr. was een ster ke man, naar lichaam en geest. Op de hem eigen wijze was hij een verkondi ger der vrije genade en mocht de banier van Jezus Christus opheffen in heel Ne derland. Ons past erkentelijkheid voor wat God in Ds Fraanje gaf. De man met het sterke gestel en de sterke geest werd door God gesloopt en afgebroken. Het levensschip gaat nooit met volle zeilen de haven der eeuwigheid in. De laatste maanden had spr. hem 3 maal bezocht, en moest zeggen, dat de Hee- re doet overblijven een arm en ellendige volk. God takelt zijn volk af opdat ze leren verstaanDoor U alleen om 't eeu wig welbehagen. Bij het naar het graf gaan wil spr. dood en leven t.o. elkaar zetten. Licht is alleen te waarderen t.o. de duisternis en leven t.o. de dood. De dood is geen gevolg van de vei^wakking der natuur, we zijn niet geschapen om te sterven, maar om te leven en den Heere te loven. De mens die in ere was verstond dit niet, moedwillig werd die band verbroken^ daarom liggen we van nature midden in de dood. Spr. ken schetst dan het leven: en wijst op Hem die zegt: Ik ben de weg, de Waarheid en het leven, die de prikkel der zonde en des doods wegneemt, die van de ver doemende kracht van de Wet verlost en de mens weer in een rechte verhouding met God in Christus brengt. Door het geloof kan in de eeuwige opstaridings glorie worden gedeeld. Twee maanden geleden predikte spr. te Bameveld over Jobs' woorden: Ik weet mijn Verlosser leeft. Tweemaal was toen Ds Fraanje onder zijn gehoor. Nu mag hij eeuwig daar zijn, waarna zijn nieren verlangende waren in zijn schoot. Het oude Bondsvolk vierde het Loof- huttenfeest. Op de laatste dag geschied de de waterplenging in zilveren schalen: Wij zullen water scheppen met vreug de uit de fonteinen des heils. De geza ligde Nieuw Test. Kerk viert ook loof- huttenfeest; Johannes, de Ziener op Pat mos zag ze uit alle talen en volken; Het Lam zal ze leiden tot de levende fonteinen der wateren. De Kerk viert Kerstfeest; God met ons; Paasfeest, God voor ons; Pinksterfeest, God in ons Maar daar zal de Drieënige God hun loofhut zijn en de grondtoon der za ligen zal klinken: Soli, deo gloria, Gode alleen de eer. Ds de Blois liet zingen Ps. 43 4 en ging voor in dankgebed. De stoet Te half twee uur werd de lijkstoet geformeerd. De familie nam achter de lijkkoets plaats in 12 rijtuigen, voorts vele volgauto's met de burgemeester en het gemeentebestuur, echtgenoten van predikanten enz. Dan volgde de kerke- raad, predikanten, studenten, afgevaar digden, schoolkinderen, leden van de plaatselijke gemeente en voorts honder den belangstellenden, in rijen van vijf. Wij schatten dat er 3 a 4000 mensen de baar volgden. De politie had het ver keer zo geregeld, dat alles in de vol maaktste orde verliep. Somber beierde de doodsklok, toen de onafzienbare stoet zich in beweging zette. Op het berkhof Eerst kwart over 3 was men op het kerkhof aanwezig. De baar werd ge dragen door de studenten der Theolo gische School. Een geluidsinstallatie maakte het mogelijk, dat het gesproke ne zeer duidelijk kon worden ge hoord. Ds Kok van Veenendaal sprak namens de classis Bameveld. Ds Ligtenberg vian Rotterdam W. namens het Cura torium der Theo logische School. Ds Rijksen van Lieidenj die de be grafenis geregeld en georganiseerd had voerde eveneens het woord en tenslotte Ds de Wit van Middelburg namens de Part. Synode Zuid, en na mens de Zeeuwen, die de overledene zo lief hadden. Het is ons niet doenlijk wegens de ruimte in ons blad van deze 4 redevc?- ringen in extenso verslag te geven. Al le sprekers spraken vertroostende woor den tot de rouwdragende familie; niet de mens werd in het middelpunt ge plaatst, maar de ére Gods, die de over ledene in zo hoge mate begiftigd had met Zijn Geest en door Zijn bediening alom in het land tot zo,rijken zegen had gesteld. Om de wens van de overledene te eer biedigen werd aan het graf niet gezon gen. Onder doodse stilte daalde de kist in de geopende groeve, alleen het snik ken van vele omstanders was hoorbaar. Een zoon van Ds Fraanje bracht de dank over van de familie voor alles wat aan zijn vader was gedaan. In dezelfde volgorde werd de begraaf plaats verlaten, de stoet werd plm. 5 uur voor de kerk ontbonden. Het was een indrukwekkende plech tigheid, die niet heeft nagelaten groten indruk te maken. In Oost-Flakkee werden de wethou- dersve3?kiezingen het eerste gehouden in Oude Tonge. Burgemeester van Dijk merkte op, dat hij de vergadering op zettelijk in de morgenuren had uit doen schrijven, omdat hij de gemeente zo kort mogelijk zonder een bestuur wilde zien. Bij wettelijke regeling zijn de ra den 's nachts twaalf uur ontbonden. Het was een gezellige aanblik in de pas ge restaureerde raadzaal van Oude Tonge, waar voor het eerst na de oorlog weer elf raadsleden aan de groene tafel plaats namen, ditmaal zoals blijkbaar gebrui kelijk, in volgorde naar hun leeftijden, hetgeen de heer de Vin aanleiding gaf om zijn nieuwe zittingsperiode in te lui den met een wrevelige opmerking, dat hij beslist op zijn eigen plaats wilde zitten, 'n Onweer dat afdreef, toen de voorzitter zei, dat de fracties onderling de gelegenheid kregen, uit te maken waar ze wilden zitten. Na de opening feliciteerde de burge meester de nieuw gekozenen en wees erop, dat er in de gemeente Oude Tonge nog heel wat op te knappen valt. He laas moet dit gebeuren op een smalle financiële basis, steeds weer blijken de geldmiddelen niet toereikend om bepaal de plannen uit te voeren. Mogen allen tot richtsnoer hebben om de gemeente materieel en cultureel op een hoger plan te brengen. In het bijzonder richtte de burgemeester zich dan tot het jongste raadslid, mej. B. J. Holleman, die als eerste vrouw op vierentwintigjarige leeftijd haar intrede in een der Flakkee- se raden doet. Spreker hoopte dat haar idealisme ook anderen zou stimuleren, in het algemeen heeft de jeugd geen of te weinig belangstelling. We leven op het ogenblik hier op het eiland in een tijd van middelmatigheid, aldus de voorzitter, en men vindt niet die stu wende krachten, die er 3 jaar geleden waren. Het is verheugend als zich als voorbeeld thans iemand uit de jeugd met kracht voor het gemeentebelang wil geven. Na deze toespraak werden de ver eiste eden afgenomen van de raadsleden Prince (V.V.D.), Kanters (S.G.P.), Ha- gens (A.R.), Gebraad (P.v.d.A.), (alleen deze legde de belofte af). De Vin (P.v. d.A.), Van Kampen (R.K.), Van Vught (R.K.), Groenendijk (S.G.P.), Moeren hout (R.K.), Mej. Holleman (P.v.d.A.) W. Fase (S.G.P.) Terstond daarna voni de wethouders verkiezing plaats, waarbij eerst moest worden voorzien in de vacature Gebraad Deze werd met 6 tegen 5 stemmen ge kozen. De heer van Vught werd met dezelfde stemmenverhoudingen opnieuvr wethouder van Oude Tonge. Bij beide stemmen kreeg de heer Fase 5 stemmen. De nieuwe raad kwam dan dadelijk in functie, daar de voorzitter nog en kele agendapunten aan deze speciale vergadering had toegevoegd. De heer Groenendijk had bezwaar tegen de notu len, waarin stond dat het telegram in zake de samenvoeging, ter kennisgeving was aangenomen. Dit was volgens spre ker niet behandeld en de voorzitter gaf hem dit toe, zich verontschuldigende, dat het aan alle raadsleden ter inzage was gezonden, doch dat niemand van de raadsleden er de vorige maal over gerept had. Aan het college was een schrijven van' Ged. Staten verzonden, doch de burge meester achtte wenselijk, dat de raad dit ook wist. De inhoud bestond uit de mededeling, dat G.S. geen medewerking wensten te verlenen aan de plannen voor haven en keersluis, omdat ze deze niet economisch verantwoord achtten. Stil zwijgend beaam.de de raad het gezegde van de voorztiter, dat daarover het laat ste woord nog niet gesproken is. Ingekomen was ook een rekening van de commissie bouw- en woningtoezicht, waaruit bleek, dat er in laatste decennia een voordelig saldo is geweest. Over dit saldo moet nog nader worden overlegd, want Oude Tonge is nu uit de gemeen schappelijke regeling getreden. Het principebesluit tot verkoop van de ambts woning van Dr Voogd bij openbare in schrijving, was door G.S. goedgekeurd. Ter elfder ure was ook nog ontvan gen een schrijven van de vereniging tot verkrijging van onroerend goed. Hierin werd bericht, dat de vereniging van Wed. van Es heeft aangekocht 2.30 ha land, bedoeld als uitgifte voor los land en plaatsjes. De koopsom is 4100 gld. pep ha, waarin schadeloosstelling is ver disconteerd. Ingevolge de landarbeiders- wet wordt de gemeente een voorschot gevraagd van 9800 gld, zijnde de koop- en overdrachtsom. De raad had er geen bezwaar tegen, dat dit stuk eerst voor een prae-advies naar B. en W. verhuis de. Een brief van de heer Osseweijer over het aanbrengen van een vloer in de woning van Van Putten werd naar de besloten zitting verwezen. Uit de ingekomen rekening van de vleeskeuringsdienst, bleek dat het nade lig saldo van deze dienst 729.86 was, de gemeente zal hier zijn aandeel in moeten bijdragen. Het punt vaststelling verordening heffing van schoolgeld op de gemeente lijke kleuterschool had heel wat voeten in de aarde en ging tenslotte niet door. Dhr de. Vin had er bezvr.'^ren tegen, dat groepen die maar 90C of 1200 gld verdienen ook schoolgeld moesten be talen. „Dan moet u voorstellen om mensen tot een inkomen van bv. 1500 gld. gra tis kinderen naar school te laten stu ren, zei de burgemeester. „Helemaal niet nodig", vond de heer de Vin. De belasting begint ook met een zeker inkomen, over de rest wordt niet gepraat, die betaalt vanzelf niets. Wij hebben haast met het vaststellen zei de burgemeester, de artikelen ziin zó overgenomen, alleen de tarieven zijn bekeken. Het schooljaar is haast afgelo pen. De raad kan op grond van onver mogen altijd het schoolgeld oninvorder baar verklaren. Ns. de suggestie van de heer de Vin, dat beter gesalieerden in verhoudmg nog wel iets meer konden betalen, wees de burgemeester erop, dat de mensen de kinderen dan van school gaan hnlen en dan heeft men helemaal geen school geld. „Daar moeten we ons niet door laten leiden," vond de heer de Vin. Ik wil de .zaak nog aanhouden. Het is geen evan gelie, dat die verordening goed is al is hij zo geweest. Spreker hekelde nog een paar artikelen en mompelde dat het zaakje vroeger door de gemeenteontvan ger was opgemaakt. Mej. Holleman maakte bezwaar te gen een artikel waarin bepaald werd, dat de belasting in twee termijnen zou worden geheven. De Voorz. onderschreef de onjuistheid hiervan, doch kwam er nogmaals op te rug, dat men haast had om Ijet school geld biimen te krijgen. Na. een gedachtenwisseling over de cijfers werd besloten om de verordening aan te houden. Dhr de Vin zal dan met een voorstel komen als een ambtenaar van het se cretarie hem bijstaat. -Voor de weegbrug 2 en als vervan ger, voor weegbrug 1 moest uit de solli citanten C. Hartman, J. 3. van den Ton- nokreek en Fr. Wervers een weger wor den benoemd. Bij stemming kreeg de heer Tonnekreek zeven en de heer Hartman 4 stemmen, de eerste was dus benoemd. Mej. E. Smeding-van der Veer schreef aan de raad, dat het schoonhouden van de kleuterschool haar te zwaar werd en ilat zij ontslag wenste per 1 Oct. 1949. Het werd haar op de m.eest eervolle wij ze verleend. Bij de rondvraag informeerde de heer Moerenhout naar gelijkheid van tarieven bij de hondenbelasting. Hem was een geval bekend waarin onderscheid was gemaakt. De burgemeester zei gaarne een tip te hebben in de geheime zitting. E. en W. maken dit uit en hun we tenschap reikt niet zover als die van elf raadsleden. Dhr Groenendijk vestigde de aandacht op een slecht stuk weg aan de Oude- landse dijk, waar pas ■.veer een ongeluk vas gebeurd. Do Voorz. zei, dat dit stuk op het wegenplan staat aangegeven als terti aire weg. Al tweemaal is de zaak met een hoop am>'tenaren bekeken en het college IS wel bereid dit stuk tot ter- taire weg te verklaren, wat inhoudt, dat lasten worden afgewenteld. Een deel van de weg behoort echter aan de ge meente Den Bommel en een ander deel aan een polder. Er wordt echter aan een oplossing gewerkt. „Maar ons gedeelte is het slechtst, beweerde de heer Groenendijk. „Je hoeft niet te twijfelen als je er gens de grens van Oude Tonge bereikt" zei de heer de Vin en de heer van Vught vulde aan „dat weet je met je ogen dicht." Dhr van Kampen klaagde over het te snel rijden met motorvoertuigen in de gemeente, doch de heer de Vin wierp tegen, dat men op die kinderkopjes van Oude Tonge de 45 km niet kan over schrijden, want dan zitten enz. Dhr Fase vroeg de aandacht voor de beschoeiïng van de havenkant, waarbij bleek dat men bij het bietenlossen voor al, te kort op de kant rijdt. Men dacht dat hier wel verbetering in zou koraen al.s men mechanisch gaat lossen. Dhr Kanters bepleitte meer hygiëni sche toestanden. Vroeger heeft er op de Spuiöam een waterplaats gestaan, maar door de bezetting is die verdwenen en nu worden er pakhuisjes en een weeg brug voor in de plaats gebruikt. Hij zou graag daar weer zo'n plaats hebben. Ook het op de kaai staand object is K^oeilijk te bereiken bij a^•ond. Men breekt er de nek als de schippers er aan meren en verlichting zou wenselijl; zijn. Tot slot stelde de Voorz. nog in de !;a'.iwigheld het bekende samenvoeging^ telegram aan de orde, doch geen der heren had lust om hier een grote boom over op te zetten. Alleen de heer Prin ce presteerde nog, moeten v^e die be lediging nu zo maar slikken." Daarna v.-erd bet stuk ter kennisgeving aange nomen en werd de vergadei'iiia gesloten- ABONNEERT TJ OP „EILANDEN-NIEUWS" Het meest gelezen blad i" dit rayon. gaderi^ de afM HofweB ratie Leider; deze a lid, dê hamer ernst de eei volgen De beloftt Nieuw nieuw^ De raadslr len sa ter w zijn at Bij was dj heer irect w Voo: men: was dl Dhr gestel sprak de bel zou k' De dering ker a: functi herop mede, burgei dezen Dhr gens ning, Dhr die he hij on nemer gens gens held 1 woord coUegi selen zonde rijk w den h ren v spr. Vj, terwijal waarc^ richtt»' I De voor meest diens De ra Zie! der 2' horgir guldei gaan gld. v Inz; de Vo Dinsd. .streer Dhr tot Di Mei ea er derd -s Aar heer van E in de wege moeili heer werk I Dhi| genot" mede\ bij de cratisi dikwij hande cratisi

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6