Gemeenteraad Melissant Gemeenteraad Goedereede Waakhonden - vraagstuk Biz. 4 „E I L A N D E N-N I E U W S Zaterdag 10 September 194g: 's Middags vier uur kwam de raad van Melissant bijeen. Ook hier zat de raad volgens leeftijd, terwijl twee stoe len open gebleven waren voor de te kie zen wethouders. Na opening met gebed werden de vereiste eden afgenomen van de heren Struik (S.G.P.), Van der Spaan (P.v.d.A.), Van der Vliet (C.H.U.), van Rossum (S.G.P.), Keizer (A.R.), Leidens (C.H.U.), Vogelaar (A.R.). De Voorz. wenste daarna de heren van harte geluk met hun benoeming. Hij wees op de grote betekenis van het raadslidmaatschap. Vélen beweren, dat de autonomie der gemeenten tegenwoor dig een gevoelige knauw heeft gekre gen. Spreker wilde hierop niet dieper in gaan, maar zei, dat vast stond, wanneer men de autonomie voor een gemeente wil behouden, men die gemeente moet besturen naar behoren. Daar ontbrak het voor sommige gemeenten vroeger wel eens aan. Eisen voor een werkelijk dienen van het gemeentebelang zijn, vruchtbare samenwerking, het naleven der wetten en het opzij zetten van per soonlijke belangen. De homogeniteit in het college is voorheen groot geweest, moge zij zo blijven. In de vorige periode is een ernstige aanslag gedaan op de gemeentelijke zelfstandigheid en naar sprekers mening zal dit punt in de vol gende vier jaar opnieuw aan de orde worden gesteld. Laten wij doen zien, dat deze raad de gemeente kan besturen zoals het door de wet is voorgeschre ven. Moge God ons daartoe bijstaan. Bij de toen volgende wethoudersver kiezing demonstreerde de raad een zeer grote homogeniteit, door met 7 stem men de heer van Rossum en met 6 stem men en 1 blanco de heer Leijdens als wethouders te kiezen. De Burgemeester wenste beide heren met deze 'eervolle benoeming geluk. Wanneer continuïteit te waarderen valt, dan geldt dit zeker voor het bestuur der gemeente. Laten wij gedrieën dit be langrijk werk als college voortzetten, alleen met die gedachte, dat hulp van Boven daartoe onmisbaar is. Dhr Stmik feliciteerde vervolgens als oudste raadslid de gekozenen. Na behandeling van een aantal in gekomen stukken van minder verstrek kende betekenis, besloot men een kas geldlening aan te gaan met de Bank van Nederlandse gemeenten, ten bedrage van 25.000, ter financiering van ver schillende kapitaalsuitgaven. Door de gemeente-architect is een plan uitgewerkt, om het verenigingslo kaal een aparte uitgang te geven. Daar toe zal een raam aan de Westzijde van het gebouw worden uitgebroken en door een deur vervangen. Vanaf deze deur wordt een tegelpad gelegd naar de Ju- lianaweg. Dit pad zal van het school plein worden afgescheiden door een haag. De kosten worden geraamd op VERVOLG GEMEENTERAAD HERKINGEN geniteit, die de vorige raadssamenstel- ling kenmerkte ook thans weer aanwe zig zijn. Nemen wij daarbij onze taak op onder biddend opzien tot God. De heer M. ^de Geus zeide de voorzit ter dank voor zijn woorden en verze kerde met hulp van Boven voor het ge meentebelang te willen werken. Bij de ze woorden sloot de heer Kalle zich aan. Vervolgens ging men over tot het voorzien van de wethoudersvacatures. De eerste stemming leverde vier stem men op voor de heer J. Witvliet, een stem blanco, een stem op M. de Geus en 1 op J. C. Kalle. Met dezelfde meer derheid werd de heer L. van der Wende tot wethouder gekozen. De burgemeester feliciteerde de beide gekozenen, daarbij wijzend op de be langrijkheid van de wethoudersfunctie. Zij toch moeten de zaken in de gemeen te voorbereiden. De belangrijkheid springt wel in het bijzonder naar voren als men denkt over het probleem van de volkshuisvesting. Dhr van der Wende dankte de burge meester voor de hem toegesproken woor den en verklaarde zich ten volle voor de bloei van de gemeente te willen be ijveren. Bij het laatste sterfgeval in de ge meente is een vergunning afgegeven voor harmonicamuziek en de heer Kalle stelde hier vragen over. Het bleek op een misverstand te berusten en de bur gemeester zegde toe, dat men dit in het vervolg zal trachten te voorkomen. 700 gld. De burgemeester lichtte nog toe, dat het gebruik van het lokaal door de plaatselijke verenigingen tot gevolg had, dat de school werd beschadigd. Dat is na de opverving ook nog duidelijk ge bleken. Naast de voorgestelde verbeteringen zal ook een urinoir en een plaats voor handen wassen worden gemaakt. Het hoofd der school is blij met deze oplos sing. Dhr V. d. Vliet vroeg of B. en W. nog blijven zoeken naar een groter lokaal, wat de Voorz. met „ja" beantwoordde, maar waarbij hij er tevens op wees, dat dit nog een hele tijd kon duren, omdat vooral ten aanzien van nieuwbouw het woningprobleem nog de eerste aandacht vraagt. Dhr Vogelaar vond de oplossing mooi, maar een hiaat was, dat er geen W.C. was geprojecteerd. Het lokaal wordt door gemengde verenigingen gebruikt en „een dame heeft het harder nodig", oor deelde de heer van der Spaan, waarop dé Voorz. haastig, aannemende dat iiie- mand meer tegen was, de discussies sloot. Van de heren C. van den Bosch en L. van Oudenaarden waren bezwaarschrif ten ingekomen tegen de aanslag hon denbelasting. Beiden woonden in de be bouwde kom. Het college bleek het standpunt te hebben ingenomen, dat als waakhonden worden aangemerkt, honden buiten de bebouwde kom en hon den, die in de bebouwde kom op boerde rijen worden gehouden. De reclamanten wonen binnen de bebouwde kom en ge bruiken de hond niet voor bewaking van een boerderij, derhalve stellen B. en W. voor om afwijzend te beschikken. „Daar ben ik het niet mee eens", zei de heer van der Vliet. Ik dacht dat ieder binnen de bebouwde kom tien gul den moest betalen en nu blijkt er on derscheid gemaakt te worden. Blokland, Keur, Bruinisse en van der Sluis krijgen ontheffing en deze mensen, die mis schien evenveel gebouwen te bewaken hebben, krijgen het niet. Voor een klei ne man kan een konijn net zo belangrijk wezen als voor een boer een koe. ,,Het gaat hier niet om het onder scheid, arbeider of boer, het is een zui ver zakelijke belasting", zei de burge meester. Het college zoekt naar een ob jectieve norm. De wet zegt ons ech ter onderscheid te maken in luxe en waakhonden en als een boer in de be bouwde kom in beroep zou gaan zouden we het zeker verliezen. Dat kan niet gezegd worden van mensen die konijnen of duiven te bewaken hebben." „Ik vind het toch een onrechtvaardi ge regeling, hield de heer van der Vliet vol. Blokland en van den Bosch hebben evenveel rommel, de een moet 4 gld en de ander tien gld betalen. Mijn voorstel is, binnen de bebouwde kom vier en er buiten tien. Dhr Keizer veilde alle burgers over één kam scheren. Dhr Vogelaar vond dat het moeilijk uit te maken was, welk bedrijf als boer derij kon worden aangemerkt en de heer van der Spaan zag de oplossing in het geringer verschil maken tussen luxe en waak. „Wie vindt de steen der wijzen", zei de burgemeester, we kunnen het beter houden zoals het nu is. Alle honden zijn geen waakhonden, al heeft iemand ko nijnen of duiven. ,,Neen want vannacht had ik er een moeten hebben voor mijn pruimen" zei de heer Leijdens. Jullie zullen wel wijzer wezen dan ik, zei de heer van der Vliet en jullie moe ten toch gelijk hebben. Daarmee was het voorstel aangenomen. Men ging daarna accoord met de be groting 1950 van de vleeskeurings dienst, waaruit bleek, dat het geraamde tekort 3400 gld. was, waarvan./ 460. voor rekening van Melissant kwam. Dit bracht nog even het gesprek op de keu ringen van huisslachtingen, waarvoor geen der heren enthousiast bleek „Als ze nu thuis gekeurd werden," zei de heer van der Vliet, doch de voorz herinnerde er even aan dat zulks onmo gelijk was. Alleen in Ouddorp heeft men al 800 huisslachtingen. „Dan nog liever een hulpkeurmeester benoemen", dacht de heer Struik. ,,We moeten in elk geval een eigen slachtplaats in de gemeente hebben, an ders is het onoverkomelijk," vond wet houder Leijdens. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren. Voornamelijk omdat men als minimumbijdrage 50. gevraagd had. Ingevolge art. 13 der L.O. Wet werd aan de heer C. A. van der Spaan een tegemoetkoming toegekend Van 20 gld. per jaat. Vervolgens werd ontheffing verleend voor de straatbelasting ten gunste van J. Driesprong Sr. Bij de rondvraag bleek de heer Kei zer nog iets op het hart te hebben. Vol gens spreker zag heel Flakkee in span ning naar de verkiezing in Melissant. Hij had nooit gezegd, dat hij A.R. was, maar hij was slechts Hervormd. Een huis dat tegen zichzelf verdeeld is, kan niet blijven bestaan, concludeerde spre ker. Hij bleef raadslid om degenen die hem gekozen hadden niet teleur te stel len, doch hij distancieerde zich volledig van alle schunnige propaganda, die men tijdens de gemeenteraadsverkiezingen had gemaakt. Met Gods hulp hoopte hij het belang der gemeente te dienen. TWEE BOERDERIJEN VERBRAND Brandweer zat zonder water Twee grote boerderyen te Oosterhoiit in de Betuwe zijn gistermiddag tot op de grond toe afgebrand. Van de inboe dels kon slechts een gedeelte worden gered. De brand ontstond door onbekende oorzaak in de schuur van de boerderij Rust en Vrede. De vlammen sloegen zeer snel over de boerderij, waarvan het rie ten dak onmiddellijk vlam vatte. De brandweren van Valburg en Nijmegen, die zeer snel arriveerden, konden eerst na geruime tijd water geven. Dit had' tot gevolg, dat ook een grote in de na bijheid gelegen boerderij, eigendom van. J. Gramser, werd aangetast en door de overwaaiende vonken geheel verloren ging. Een tussenliggende woning, die door pannen was gedekt, kon behouden blijven. In de raadsvergadering te Goederee de, die de heer D. van Gelder als nieuw lid te zien gaf, vond ook de installatie der raadsleden plaats. De burgemeester. Baron van Knobels- dorff, wilde direct overgaan tot beëdi ging van de raadsleden, doch de heer J. Tanis Jz. vroeg eerst het woord om de ernstige hoop uit te spreken, dat al len de eed, om de gemeente trouw en eerlijk te zullen dienen zullen nako men. Dan geschiedde de beëdiging in handen van de burgemeester. Daarop herinnerde de burgemeester er aan, dat hij twee en een half jaar geleden in Goedereede kwam en hoezeer de raadsvergaderingen steeds op aange name wijze werden gehouden, hetgeen hij hoopte, dat ook in de toekomst zal geschieden. Er wachten wel vele pro blemen. Bij eerste stemming werd de heer C J. Lodder tot wethouder en loco-burge meester benoemd. Hij kreeg 4 stemmen, de heer den Berzamen 2 en 1 blanco. Na eerste stemming voor tweede v/et- houder was de uitslag C. Westdijk 3, den Eerzamen 2, van Gelder 1 en 1 blanco, zodat nog eens gestemd moest worden, waarbij de uitkomst was: C. Westdijk 3, den Eerzamen 3 en 1 blan co, waarop men verder stemde. De he ren den Eerzamen en Westdijk mochten nu niet meestemmen. Toen bleek de heer Westdijk benoemd inet 3 stemmen. De heer den Eerzamen kreeg 2 stemmen. De Voorz. feliciteerde de nieuw be noemden, sprak het nieuwe raadslid, de heer van Gelder kort toe en richtte har telijke woorden van dank tot de heren Goekoop en den Eerzamen voor de aan gename samenwerking en voor het werk, dat zij in het belang der gemeen te hebben verricht. Na deze plechtigheden volgde afhan deling van enige gemeentelijke zaken. Bij de ingekomen stukken was advies van Gedep. Staten om de gemeentegel- den hoger te verzekeren, waartegen de raad geen bezwaar had. Inzake de sala riëring van de gemeentewerkman werd een regeling getroffen. Voor de begro ting 1950 en rekening 1948 werden tot nazien aangezocht de heren Tanis en den Eerzamen, doch die hadden bezwaar vanwege de vele tijd, die een en ander vergt. De begroting zal nu worden na- gezien door de heren Tanis en Sandifort. Voor de verordening straatbelasting vond een formeel besluit plaats. Voor een subsidie aan het Groene Kruis ter verpleging van t.b.c. patiënten werd een begrotingswijziging bij het Bvirgerlijk Armbestuur aangebracht. Dhr Tanis vroeg of de uitgave van ruim 1000 gld. mogelijk is en hij vreesde, dat de gemeente zich op glad ijs begeeft. Vroeger spande een gehele familie zich voor zo'n geval in. De Voorz. zei, dat het nog maar een begrotingspunt betreft. De andere zijn natuurlijk in de eerste plaats aanspra kelijk, daarna volgt het Groene Kruis en daar dit vele verplichtingen en uit gaven heeft komt tenslotte de gemeen te aan de beur,t, die moet helpen, ook al wordt, zoals nu gebeurt, het even gewicht in de begroting verstoord. De raad nam daarop het voorstel zonder stemming aan. Tenslotte deelde de Voorz. mede, dat de heer Fl. den Eerzamen, te Wasse naar, afstand doet van bouwvolume voor 4 woningen op het Hoofd. B. en W. stel den voor in principe te besluiten tot de bouw van 4 woningwetwoningen op het Hoofd. De raad ging direct accoord. In verband met het afbreken van een schuur aan de Achterweg vroeg de heer Tanis vaststelling van een rooilijn ter plaatse, terwijl hij voorts aandacht vroeg voor de grond, die aan het eind van de Pieterstraat ligt en die goed kan dienen voor bouwgrond. De Voorz. zegde toe de gemeente-ar chitect er op af te zullen sturen. Dhr Goel«)op sprak dan, ook namens de heer den Eerzamen, woorden vait dank jegens de voorzitter met wie de' wethoudersvergaderingen steeds in een buitengewoon aangename verstandhou ding verliepen. Beiden waren daarvoor zeer erkentelijk. Dhr Sandifort wilde de nieuwe B. en W. direct aan het werk stellen. Hij vroeg aandacht voor straatverbetering' en wenste voorts maatregelen tegen groenteboeren van buitenaf, die de ter plaatse wonenden schade doen. Hij vroeg een artikel in de politieverordening. Dan opperde dhr Sandifort de idee van aanleg van een speelveld in de ge meente, terwijl hij tevens de wenselijk heid uitsprak, dat alle wegen geteerd zullen worden en als laatste punt de on houdbare toestand van de uitmonding van de riolering op de polder aansneed. Afwassen van garnalen bv. geeft een verschrikkelijke stank. De Voorz. antwoordde, dat de wet het speciaal beschermen van eigen handela ren niet toelaat. Voor een speelveld kan de gemeente niet anders dan particulier initiatief afwachten. Terzake de wegen zal men tot herbestrating moeten over gaan en met het vuil is men aangewe zen op een geheel rioleringsplan. Dhr D. van Gelder vroeg scherp op treden van de politie tegen jongelui; die op de schepen hinderlijk zijn, die er deu ren open gooien en liederijke taal iü1i>- slaan. De Voorz. antwoordde dat de politie het erg druk heeft en dat de schuld ligt bij de ouders, die het zelfs kwalijk ne men als de politie de jongens en meis jes onderhanden neemt. In ieder geval zou hij de klacht doorgeven. LEESTAFEL Bij de Uitg. Mij. J. H. Kok N.V. te Kampen is weer een zeer mooi boelc verschenen, nl. „Religieus besef en Christelijk Geloof door Prof. Dr J. H. Bavinck. Een zeer interessant en boven dien zeer actueel onderwerp wordt hier aangesneden, dat algemeen grote be- langstellig zal wekken. Het gaat in dit boek over de kwestie of er zekere ver bindingslijnen bestaan tussen het vage en het algemeen religieuze besef, dat het menselijk zoeken en denken door trekt, en wat nu de relatie daarvan is met het Christelijk geloof. Twee groot heden religieus besef en het Chris telijk geloof in welk verband staan ze met elkaar? Zijn ze in het diepste wezen aan elkaar verwant of eigenlijlt toch verbeten tegenstanders? De ~H. Schrift is voor Prof. Dr Bavinck het einde van alle tegenspraak. Hij culmi neert dat in het Paulinische woord (2 Cor. 10 5) dat elke schans, die opge worpen wordt tegen de kennis van God moet geslecht en elk bedenksel als krijgsgevangene moet gebracht ouder de gehoorzaamheid aan Christus. Het Christelijk geloof zo zegt hij op blz. 190 is een zich voortdurend afdiiwen tegen het religieus besef, het is een permanent neen-zeggen tegen het reli gieus besef. Dit boek zal ook een welkome bron zijn op onze Chr. Jongel. en Mairnen- verenigingen die wat dieper op die vraagstukken willen ingaan. De uitvoering is, zoals altijd bij de fa. Kok, in één woord „af". Prije ge bonden 4.90.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 12