GEMEENTERAAD DIRKSLAND Raad Herkingen Geen verandering van Wethouders Zondagsdiensten Artsen. Zaterdag 10 September 1949 „E I L A N D E N - N I E U W S" Blade. 3' De gemeenteraad van Sommelsdijk ring onder leiding van burgemeester Rijnders direct aan met de beëdiging der raadsleden. Als nieuv/ raadslid v(ras aanwezig de heer Edewaard. De heren Hoogfmoed, Blok en Grootenboer legden de belofte af. De burgemeester sprak daarna de raadsleden toe en wees hen op het be langrijke van representanten te zijn van de bevolking. Hij vroeg in rijke mate re kening te houden met de geestelijke ver scheidenheid onder die bevolking. Hij vertrouwt op het respecteren van ieders vrijheden. Voorts hoopte hij op een nau we samenwerking en het toepassen van «en werkelijk „teamwerk." Te velen hebben al een vormloze levensopvatting. Nodig is een grote vooruitstrevendheid, want de tijd staat niet stil. De bestuurs norm komt echter van God en als Gods dienares kan het gemeentebestuur een goed instrument in zijn handen zijn. Vervolgens riep de voorzitter een har telijk welkom toe aan dhr Edewaard. Dhr Blok wilde dan de opvattingen van zijn fractie t.a.v. de wethoudersver kiezing toelichten. Hij vond, dat de wet geweld wordt aangedaan als 45 procent van de raadsleden wordt uitgeschakeld. Men overschrijdt dan de democratische regel. De rechtse ^meerderheid is maar sober 'en zonder te hengelen naar een wethouderszetel vond spr. dat de min derheid daar recht op heeft. De moge lijkheid kon er zijn, dat het derde lid van het college niet zo rechts is, als de meerderheid der rechtsen wenst, maar spr. zei in ieder geval de consequenties uit de stemmen te zullen trekken en de fractie zal zich moeten verzetten tegen voorstellen, die afwijken van het prin cipe van de minderheid. Overigens wilde spr. wel gaarne de hartelijke woorden van de voorzitter accepteren. Dhr Dijkers vond het beroep op art. 86 der gemeentewet niet opgaan en ook de praktijk wdjst anders uit; spr. noem de daartoe de wethoudersverkiezingen te Nieuwe Tonge en Dirksland, waar men linkse colleges-samenstelde. Dhr Blok hield vol, dat men de de mocratische regel overschrijdt als de rechtse meerderheid aan de grote min derheid een zetel onttrekt. Dhr vian Zielst betoogde, dat de recht se raadsleden gebonden zijn aan Gods Woord. Spr. zou niet verantwoord zijn tegenover zijn kiezers als hij een linkse wethouder stemde. Ook bestaat de mo gelijkheid, dat de meerderheid van het college links kan worden. De huidige voorzitter kan weg gaan of door de dood <gitvallen en men kan dan wel een link se krijgen. Dhr Blok kreeg nog eenmaal het woord om zich tegen de woorden van de heer van Zielst te keren, waarbij hij zei, dat de S.G.P. niet zoveel kiezers telt en men zich t.a.v. de wethouders zetel dus niet zo op de borst behoeft te slaan. Bij eerste stemming kreeg de heer Dijkers 6, de heer Blok 2, de heer Mijs 1 stem en 2 blanco. Bij de tweede stemming werd de heer Ie Comte benoemd. Hij kreeg 6 stem men, de "heer Blok 3 en 2 blanco. De Voorz. feliciteerde de wethouders met hun benoeming en handelde daar na de agenda af, waarbij verscheidene ingekomen stukken, meest goedkeurin gen van het provinciaal bestuur. Ook de lening van 236.000 gld. voor woning- l)ouw was goedgekeurd, evenals het be sluit tot instellen van een weekmarkt. Benoemd werden de commissies tot na zien van rekeningen en begrotingen. Dhr Hoogmoed was aftredend als re gent Armbestuur. De raad zette zich opnieuw tot stemmen. De heer Hoog moed werd herkozen. In het bestuur der landbouwschool was de heer van Nimwegen aftredend, Ook hij werd herkozen. De leden van de woonruimte-commis sie waren ook aftredend. De Voorz. stelde voor om de heren Breur, Koevoets, van Lente, Peekstok, en van Zielst bij acclamatie opnieuw te Ijenoemen, maar de heer Hoogmoed zei «r liever nieuwe gezichten in te zien, Waarop de Voorz. liet stemmen over de ■vacatures Breur en Koevoets, die met algemene stemmen benoemd werden. Dan volgden de vacatures der andere drie. De uitslag was dat ook de heren ■van Lente, Peekstok en van Zielst wer- •ien benoemd. De heer Hoogmoed kreeg 4, de heer Knape 1 en de heer Grooten- lioer 3 stemmen. In de bouvirv^erorderiing en de begro ting 1948 werden wijzigingen aange bracht, terwijl men het visrecht in de haven verpachtte. Dhr A. Knape verzocht een aanvul ling van het reglement van orde ter be paling voor goed van het tijdstip der raadsvergaderingen, want terwijl men in Middelharnis 's avonds vergadert is het in Sommelsdijk 's middags. De Voorz. zei zich niet in tweeën te kunnen delen, maar hij wilde wel zo veel mogelijk met de wensen rekening houden. Van Zaterdag 10 September v.m. 12 uur t.m. Maiandag 12 September v.m. 9 uur. MiddeUiamis-Sommelsdyk: Afwezig de artsen C. F. Arends, A. Kieviet en Tj. Kuipers. Voor spoedge vallen P. Knöps, arts, Telef. 211, Som melsdijk. Dlrksland-Herldngen-Melissant Afweizg B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts, Telef. 1512, Melissant en dr P. Boot, Tel. 127, D'land. Oost Flakkee: Afwezig de artsen E. Bouman, C. W. Kramers, P. C. J. Voogd. Voor spoed gevallen G. J.. Buth, arts, Telef. 6, Den Bommel en P. J. de Man, arts, Telef. 20 Nieuwe Tonge. Van linhs naar rechts college. In de avonduren presideerde burge meester van Heyst zijn derde raadsver gadering te Dirksland. Na opening met gebed werden als nieuwe of opnieuw als raadslid beëdigd: D. Poortvliet (P.v.d. A.), S. Poortvliet (V.V.D.), P. Grooten boer (S.G.P.), G. van 't Geloof (S.G.P.), H. Roon (V.V.D.), B. M. Zoeteman (A. R.), M. de Bonte (P.v.d.A.), S. Albregts (A.R.), C. van Es (S.G.P.), J. H. Best- man (A.R.), T. van Prooijen (P.v.d.A.) Na de gelukwensen deed de voorzitter een dringend beroep op de raadsleden om de hun nu toegekende bevoegdheden ten volle te benutten, daarmee de zelf standigheid van de gemeente waarbor gende. De gemeente Dirksland heeft een mijlpaal bereikt. Voor het eerst in de geschiedenis komen elf raadsleden rond de groene tafel, een feit, dat accentu eert, dat de gemeente in belangrijkheid toeneemt. Van ieder zal gevraagd wor den volle belangstelling en een serieus opvatten van de taak. Daartoe moet men zich goed voorbereiden en een ieder zal zeker voldoende gelegenheid krijgen zich uit te spreken. In het afgelopen jaar kwam de herindeling ter sprake, laat het aan de gemeenteraad nooit ge zegd worden, dat het haar aan bestuurs kracht ontbroken heeft, Laten wij deze nieuwe periode aanvangen niet in eigen kracht, maar met het gebed op de lip pen. Aan Gods Zegen is alles gelegen. Alvorens' men tot de wethoudersver kiezing overging, vroeg dhr D. Poort vliet het woord. Spreker concludeerde, dat de verkiezingsuitslag een geheel an der beeld gebracht had, een kennelijke verschuiving naar de godsdienstige zij de. Het is ook een feit, al is het voor de P.v.d.A. een teleurstelling, dat de be lastingbetalers de veilige kant gezocht hebben. Spreker zelf verheugt er zich over, dat de verhoudingen in de raad van uitstekende aard zijn geweest. Men heeft elkander ondanks verschil van me ning parlementair bejegend. Poortvliet zelf ziet de zaken van de "humoristische kant, al zit er in die humor soms diepe ernst verborgen. In vroeger dagen is het zo geweest, dat de A.R. jaren aan een de macht aan zich getrokken heb ben. Het was in die tijd jammer dat een man als de Bonte door velen geëerd, geen wethouderszetel kon bezitten. Bij de vorige verkiezing is dit anders ge worden. Toch heeft de P.v.d.A. toen een zetel aan de A.R. willen afstaan, het geen toen niet doorgegaan is omdat de A.R. een coalitie aangegaan had met de S.G.P. Anders had Baart vast wethou der geworden. In de A.R. partij is een kentering gekomen. Baart was bv. wel een zeer beginselvast man maar hij had zeer sociale gevoelens. Het lijkt ons dat de moraliteit gebiedt dat de A.R. partij van ons een wethouder kiest. Men heeft mij daartoe candidaat gesteld. 'Wij van onze kant zullen onze eerste stem op een antirevolutionnai" uitbrengen. Van der Brugge, een va» a,5 A.R. aanvoerders betoogt in Opbouw dat de grootste par tijen een wethouder toekomen. Ik zou de gemeente minstens zo goed willen maken als de andere gemeenten. Daar voor hebben we nu een burgemeester, die al blijk heeft gegeven meer voor uitstrevend te zijn als de vroegere An- ti-revolutionnairen hier. Al respecteer ik de heer van 't Geloof, die kijkt te veel naar de kerkelijke richting. Die heeft alleen aandacht voor Zondagsontheili ging en een vloekverbod. Daar komt de gemeente niet verder mee. Spreker somde dan een aantal wen sen op, die in de toekomst verwezenlijkt dienden te worden, een speelweide, het emmerstelsel weg, de wegen nog beter, krotopruiming, betere gemeentereini- ging,^meer aandacht voor de brandweer t.a.v. het materiaal, verlichting, een goede zwemgelegenheid, (nu moeten de mensen die willen gaan zwemmen, het persé Zondags doen, omdat er door de week geen tijd is om naar Ouddorp te gaan, zo zei hij) daar is wel een gele genheid voor te vinden in de haven en tenslotte de sloot aan de Boezemweg, die deels een oerwoud gezicht oplevert en deels droog staat en alleen wat ri- oolafvoer opvangt. Dhr toortvliet besloot met nogmaals een dringend beroep op de A.R. te doen om him een zetel af te staan. Dhr Zoeteman reageerde hierop kort, door te zeggen, dat de A.R. reeds een standpunt had bepaald, dat de heer Poortvliet zou tegenvallen. Dhr C. van Es nam het op voor zijn fractiegenoot van 't Geloof. De gemeen te moet bestuurd worden met het hou den van Gods Woord en Zijn inzettingen. Daarnaast kan de S.G.P. eveneens het gemeentebelang dienen, als er geld is, kan zij ook de gemeente verbeteren, doch de dingen moeten betaald kunnen worden. Dhr van 't G«loof wees erop, dat de gemeente had getoond, bestuurd te wil len worden door een rechtse raad. Door de oorlog was ons volk uit zijn even wicht geslagen, de oude S.D.A.P. had een andere naam aangenomen en er werd geschermd met christelijke domi nees. Na een paar jaar bleek er kente ring te komen. Spreker had nog hetzelf de standpunt als in 1946. Hij kan zijn stem niet geven aan een die niet on voorwaardelijk zijn knieën buigt voor Gods ■Woord. De S.G.P.-fractie zal de eerste stem daarom op de A.p. uitbren gen en de tweede stem op spreker zelf. DhrGrootenboer merkte op, dat het een bruut gezegde was om te beweren dat van 't Geloof alleen de christelijke partij had gediend. Ook op maatschap pelijk terrein heeft hij zijn krachten ge geven. Zo hoopt de S.G.P. te werken Dhr de Bonte constateerde, dat men niet democratisch wilde regeren. Het werd in Dirksland enkel een kwestie van macht. In andere streken des lands neemt men een geheel ander standpunt in. Dhr Bestman deelde mede, dat samen- \Verking met de P.v.d.A. nog een ern stig punt van overweging was geweest, maar gezien de uitspraak van de kie zers durven de A.R. het niet aan om een linkse wethouder te benoemen. Bo vendien heeft de P.v.d.A. vooraf geen bespreking gevraagd, zodat niet over legd kon worden. Dhr Poortvliet merkte op, dat de S. G.P. alle fractieleden tegen hem in het geweer had moeten brengen. Eerstens wilde hij overleggen, dat hij niet bruut optrad. Spreker respecteert ieders me ning en hij houdt zich gaarne aan het parlementaire'. Van 't Geloof heeft ech ter een grove onwaarheid gezegd, als hij zegt dat onze dominees niet deugen. ,Dat is het farizese standpunt. Spreker zelf was op jeugdige leeftijd voorzitter van een J.V. en toch heeft hij aan het begin der raadsvergadering de belofte afgelegd. Dit doet hij uit eerbied jegens God. In het diepst van mijn ziel ben ik minstens zo religieus als de gehele S. G.P.-fractie tesamen. De opmerking van de heer Bestman raakt kant nog wal. De grootste partijen dienen de wethou derszetel te bezitten. Dhr van Prooijen dacht, dat de raad van Dirksland beter haar tijd kon be steden dan aan zulke onbenulligheden. Hij voelde zich teleurgesteld door de mentaliteit en door het feit, dat de par tijverhoudingen nu weer zo scherp naar voren traden. Laat het gezond verstand zegevieren. Dhr vaa 't Geloof zei, geenszins de bedoeling te hebben om de P.v.d.A. neer te halen. Spreker wil ook geenszins voor een persoon vechten, doch de ge hele gemeente dienen. Hij kan echter geen besluiten nemen die strijdig zijn met Gods 'Woord. Men ging daarna tot stemming over en bij de eerste stemming bleek de heer B. M. Zoeteman acht stemmen te heb ben verkregen, de andere fractieleiders ieder een. De volgende stemming lever de 5 stemmen op voor de heer van 't Ge loof, 3 voor Poortvliet en 2 voor Roon, terwijl 1 stem blanco was uitgebracht. Het werd even stil, toen de voorzitter de stembriefjes van de volgende vrije stemming ontvouwde. De blancostem bleek nu omgezet ten gunste van van '■'t Geloof, zodat deze de vereiste meer derheid kreeg. De Burgemeester hield een felicita tietoespraak, waaruit we terwille van de plaatsruimte slechts kunnen vermel den, dat hij de gekozenen verwees naar het devies „Eendracht maakt macht." Dhr D. Poortvliet richte zich daarna tegen de V.V.D. van welke partij ze vol gens hem de D. weg moeten halen. Zijn de socialisten dan zulke achterlijlfe men sen. In hoeveel commissies heeft spre ker geen zitting en hoe heeft de Bonte het culturele leven van Dirksland niet op peil gebracht. Bij de verkiezing is het recht met voeten vertreden en men kan nu een zekere, zij het dan ook wel willende oppositie van de partij van de arbeid verwachten. De partij zonder de mocratie valt helemaal tegen. Dhr S. Poortvliet wees erop, dat er wel samenwerking gezocht was met de A.R., er was dus geen reden om anders te stemmen. 'Wethouder Roon heeft spreker tijdens zijn zittingsperiode vol komen voldaan. Dhr de Bonte hekelde nogeens de on democratische handelwijze van de V.V. D. en noemde het een slechte beurt. Dhr Zoeteman legde er nog eens de nadruk op, dat de kiezers een rechtse raad wilden, bovendien was het moeilijk een zetel te geven aan mensen die met God en Zijn gebod hoegenaamd geen re kening hielden. Spreker hoopte niet, dat het de raadsfeer zou vertroebelen, ge zonde critiek zal hem lief zijn en hij wil zeker nog van de heer Poortvliet, die al zoveel jaren in de raad zitting heeft gehad, iets leren. Dhr van 't Geloof zei nogmaals niet op het standpunt te staan dat de P.v. d.A. mensen geen bestuurskracht beza ten, ook wilde hij zich niet boven die mensen verheffen, men moet echter naar zijn principe leven. Beide wethouders verzekerden met Gods hulp hun taak met volle kracht te willen uitvoeren. Daarna benoemde de raad als leden van de gasoommissie, de heren M. de Bonte, R. Albregts en S. Poortvliet, ter- wtjl de woningcommissie in zijn oude samenstelling werd herbenoemd, uitge zonderd de heer Rooij, die zich niet meer beschikbaar stelde en aan wien de bur gemeester alle lor voor het verrichtte werk, toezwaaide. Met algemene stem men koos men voor deze minder bege renswaardige functie, de heer E. Ottink. Bij de rondvraag drong de heer de Bonte aan op de aanschaf van een be tere tafel daar de elf raadsleden nu geen plek meer hadden. Als de R.T.C, afgelopen is, kopen wij 't zaakje op, zei ome Dirk. Dhr Bestman vestigde de aandacht op onkruid tussen de stenen aan het eind van de B. C. Zaaijerlaan, hetgeen de voorzitter door zal geven aan de ge meenteopzichter. Dhr Grootenboer attendeerde erop, dat men in de Schoolstraat met zes ge zinnen slechts 1 ■W.C. had, waarop de burgemeester een expoitatie gaf van de daarvoor reeds genomen stappen en er tevens pp wees, dat men voorzichtig moet zijn met veel geld te besteden aan krotwoningen, die moeten zodra er vol doende woongelegenheid is allen de laan uit. In Herkingen duurde de vergadering tot het beëdigen der raadsleden en het kiezen van wethouders al heel kort. Na opening met gebed nam burgemeester van Heyst de vereiste eden af van de heren M. de Geus (S.G.P.), J: C. Kalle (S.G.P.), L. v. d. "Wende (Werkmans partij), T. Kalle (Werkmanspartij), A. Hogerwerf (A.R.), J. van Wageningen (A.R.), J. Witvliet (A.R.) Na de eedsaflegging wees de burge meester op de grote verantwoordelijk heid, diè de raadsleden op zich hebben genomen. De raadsleden kunnen zelf waken tegen het behoud van de ge meentelijke autonomie. Moge de homo- Vervolg blz. 4 onderaan.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 11