Spanning bij de Wethouders verkiezing te Ouddorp Gemeenteraad Stellendam Eén raadslid nam ontslag en komt niet in de nieuwe raad. Biz. 2 „E IL A N D E N - NIE U W S" Zaterdag 10 September IH9 VERVOLG GEMBENTEKAAD MIDDELHARNIS gulden, maar dergelijk onderwijs moet niet door de gemeenschap worden ge dragen. Dhr V. d. Waal zag hierin aanleiding om te zeggen dat zijn fractie zich dan ook bij aanvragen van andere scholen onthouden zal. Hij ontkende dat de cur sus voor de politieke scholing is op gericht. Dhr Kleingjeld noemde het muggen zifterij. Als ervaren jeugdwerker had spr. ook wel eens werkjes in handen ge had op kerkelijk gebied, die gestuwd waren in de richting die men zelf wou. Spr. zag in Middelharnis gebrek aan jeugdorganisaties, daarom, is dit werk waard gesteund te worden. In de toe komst kunnen we er rekening mee hou den, dat de rechtse partijen dooddruk ken wat hun te pas komt en zij het be lang van de jeugd wegcijferen, men moet niet ziften, door altijd in eigen richting te zien. Jeugdbelang gaat bo ven alles, ook boven een politiek stand punt! Weth. V. d. Bnigg© die zeide dat ook bij hem het jeugdwerk de liefde van zijn hart had, antwoordde dhr Kleingeld, dat hij jeugdwerk en onderwijs door elkaar haalt. Br zou reden tot subsideëring zijn, als de cursus zich beperkte tot voortzetting van het lager onderwijs. Doch de politieke en sociale beweging spreekt duidelijk uit de leerboekjes, wat spr. aan de hand van citaten bewees. Het bijbrengen van een politieke over tuiging is geen zaak voor de gemeen tekas.' De Voorz. sloot hierop de discussie en met de stemmen van de heren v. d. Waal en Kleingeld voor, werd het ver zoek afgewezen. Een voorstel tot verlenen van mede werking aan de Ger. Schoolver. tot her stel oorlogsschade en verduistering van een lokaal werd goedgekeurd. Tenslotte stelden B. en W. tot over name der twee maycrite-woningen aan de Langeweg. Dhr Koppelaar meende dat deze ge bouwd zijn voor 12000.Volgens de stukken neemt de gemeente ze voor ,f 4000.over. Wat gebeurt er nu met het niet-rendabele gedeelte? De Voorz. zei dat het Rijk dit voor zijn rekening neemt. De woningen val len onder de normale regeling der wo- ning-wetwoningen. Op een vraag van iJhr Koppelaar aan wie de woningen worden gegeven deelde de Voorz. mee, dat ze worden inge bracht in het bezit der woningbouw vereniging, die in uiterst goede ver standhouding leeft met de woningcom missie. Het is slechts een kwestie van overleg tussen deze twee lichamen. Dhr Koppelaar vroeg nog of de wo ningen speciaal voor ambtenaren be stemd zijn indien ze leeg komen, waar op de Voorz. antwoordde, dat ze ten volle beschikbaar komen aan de woning bouwvereniging. Dhr van Eok verzocht op korte ter mijn te onderzoeken of er voor Middel harnis ook industrie-contingent kon worden verleend, daar ook andere en soms heel kleine plaatsen hiervan pro fiteerden. De Voorz. zei dit verzoek aan B. en W. te zullen overbrengen. Dhr Beversluis stelde een vraag over de lijkkoets, die ongeschikt voor gebruik is, waarop de Voorz. antwoordde, dat B. en W. streven naar aanschaffing van een lijkauto, waarover in de volgende raad mededelingen zullen wordwi ge daan. Verder verzocht dhr Beversluis op heldering over- de heffing reinigings rechten. Iemand die 1.50 verwoont moet f 2.50 betalen en iemand die 6. verwoont krijgt geen aanslag. De Viooi"z. verzocht de betreffende na men te noemen om een en ander na te Kien bij de belastingaanslagen, waarop de heffing is gebaseerd. Dhr V. d. Berg diende wegens ver trek naar Ridderkerk zijn ontslag in, waarop de Voorz. hem dankte voor de bijdrage die hij in zijn korte zittings periode in het belang der ingezetenen bracht. Dhr V. d. Meijde herinnerde aan de installatie van de Burgemeester waarbij Weth. Vroegindeweij opmerlcte dat er die dag 2 mensen blij waren: de Burge meester omdat hij benoemd was en hij, omdat hij er af was. Nu is het ook zo: van der Brugge is blij dat hij Wethouder is en spr. omdat hij er af is! Uit oorzaak daarvan stelde spr. zijn functies als voorzitter van het arbeids bureau en de Industriële commissie ter beschikking van het college. Weth. V. d. Brugg'e kaatste hierop te rug, dat hij tot het laatste ogenblik niet De gemeenteraad van Ouddorp kwam Dinsdagmorgen 10 uur voor het eerst in nieuwe formatie bijeen. Als naar ge woonte telden we de raadsleden, maar er waren er maar 10,^inplaats van 11. Bij de ingezonden stukken kwam later uit dat er één zich had teruggetrokken, doch daarover straks. De Voorz., Burgemeester Kleijnenberg opende de zitting' met gebed. Daarna nam hij het woord en sprak de nieuwe raad toe. Deze dag is een gedenkwaardige in ons Staatsbestel al dus spr., omdat om de 4 jaar de oude raad heen gaat en er een nieuwe wordt geïnstalleerd op de eerste Dinsdag van dat jaar. Verleden jaar waren wij op de 6e Sept. in buitengewone zitting bijeen, om dat toen een telg van ons aloude Oranjehuis Nederlands troon besteeg. Ondanks alle politieke woelingen in de wereld genieten we dit grote voorrecht en gedenken er met dankbaarheid dat Koningin Juliana 'nu een jaar regeert bij de gratie Gods. Het behoort tot onze roeping en taak te eren, die in hoogheid zijn gezeten en het worde Haar gegeven dat Zij tot in lengte van dagen draag ster van de Kroon mag zijn. Nu bijeen als nieuwe raad van Oud dorp, aldus spr., zijn wij geroepen onze beste krachten te geven. Onze Koningin aanvaardde Haar hoge ambt met de woorden: „Wie ben ik, dat ilt dat doen mag." Dit gezegde drukt uit dat zij niet als rechthebbende Haar taak aanvaard de, maar gedragen door de Almachtige. Wij in de raad, mochten het ook zo zien, zoekende het goede voor elkaar en voor de gemeente. Als wij de Bijbel tot richt snoer nemen, moeten wij nakomen wat de Heiland sprak: God lief te hebben boven alles en onze naasten als onszelf. Het is een moeilijke taak. Zetten wij on ze gehele persoonlijkheid in, de een de ander uitnemender achtende. Dan zul len wij ook met vrijmoedigheid God kun nen aanroepen om hulp en sterkte. Spre ker besluit zijn betoog met het 6e cou plet uit het Wilhelmus: Mijn schild ende betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer! De Voorz. gaat daarna over tot be ëdiging van de raadsleden, die door alle tien leden in handen van de Voorz. worden afgelegd. De Voorz. biedt daarna alle leden zijn gelukwensen aan met het uitspreken van Ps, 134 3: „Waar liefde woont, ge biedt de Heer Zijn zegen." De notulen worden daarna vastgesteld Daarna gaat men over tot Wethoudersverkiezlng. De Voorz. doet vooraf mededeling van een ingekomen schrijven, dat de heer P. Tanis Hz. (voorheen Wethouder) ontslag neemt als raadslid der ge meente. Eerste stemming. De heer L. Kreeft ontvangt 4, dhr K. Grinwis Mz. 4 en dhr J. Hameeteman 2 stemmen. Tweede vrge stemming. L. Kreeft 4, K. Grinwis Mz. 4, J. Hameeteman 2. Waar dit dezelfde uitslag was met geen volstrekte meerderheid volgde her stemming tussen Kreeft en Grinwis, die beiden niet mochten meestemnaen. Uit slag: K. Grinwis 3, Kreeft 3 en blanco 2 Daarna volgde loting, waarbij de heer K. Grinwis Mz. als Wethouder werd aangewezen. De Voorz. feliciteerde hem met deze benoeming, waarop de heer Grinwis de hoop uitdrukte dat in eensgezindheid zou worden samengewerkt en zulks overeenkomstig Gods Woord en Getui genis. Voor de andere Wethouder wordt nu gestemd, waarbij de xütslag was als volgt: Eerste vrije stemming. Kreeft 4, Ca- ron 4, Hameeteman 2 stemmen. Tweede vrije stemming. Kreeft 4, Ca- ron 4, Hameeteman 2 stemmen. Hier was dus de uitslag als tevoren, geen volstrekte meerderheid. Bij de herstemming die nu volgde gewild had Wethouder te worden. Dat zouden de rechtse fracties hoofd voor hoofd kunnen bevestigen. Eerst in laat ste instantie heeft hij er toe besloten, waarom spr. de opmerking van dhr v. d. Meijde niet juist vond en ook niet bevorderlijk voor een goede samenwer king. De Voorz. sloot hierna de vergadering tussen Caron en Kreeft ontving Kreeft 5 en Caron 2 stemmen, zodat de heer Kreeft tot Wethouder was gekozen. Dhr Kreeft zeide zijn benoeming te zullen aanvaarden, onder voorwaarde dat de Minister van Finantiën toestem ming zou verlenen. Hij hoopte voorts het in hem gestelde vertrouwen niet te beschamen. Punt 4. Herbenoeming leden advies commissie Woonruimtewet 1947 met in gang van 1 October 1949 (Zitting heb ben mej. E. V. d. Starre en de heren: G. van Oostenbruge, L. P. Akershoek, K. A. de Leeuw en P. Westhoeve Kz. Allen zijn herkiesbaar.) Al deze leden werden met grote meer derheid herkozen. Punt 5. Benoeming lid commisie ge neeskundig schooltoezicht (vacature Aleman. Bij de eerste stemming over dit punt ontving van Dam 5, Caron 3 en Ne- derlof 1 stem. Blanco 1 stem. Omdat er geen meerderheid was moest nogmaals gestemd, waarbij van Dam 7, Nederlof 1, Caron 1 en blanco 1 stem uit de bus kwam. De heer vaj Dam was dus benoemd. Punt 6. Benoeming lid commissie van onderzoek begroting 1950 (vacature Voogd. De Voorz. vroeg of hij de benoeniin» aan zich kon houden. Dhr Koek vroeg stemming. (Dit ge- beurd bijna nooit. Het is dan ook uiiieli in de gemeentepolitiek. Verslagg.) De heer Koek ontving 4, Nederlof 5, Caron 1 stem. Tweede stemming: Koek 5 en Neder lof 5 stemmen. De stemming tussen Koek en Neder lof wees uit dat Nederlof was benoemd die zich dit liet welgevallen. Punt 7. Wijziging begroting dienst '49 i.v.ni. de wijziging van de begrotings- en rekeningsvoorschriften 1,31. Wordt goedgevonden. Dan sluiting. Thans Iwee rechtse wethoude Raadsvergadering op Dinsdag 6 Sep tember des morgens 9 uur. Aanwezig alle toekomstige raadsleden. Burgemeester van Knobelsdorff opent niet gebed, waarna de notulen worden vastgesteld. Beëdiging Door dhr Keizer wordt bezwaar ge- maa,kt tegen het afleggen der eed en verzocht daarom of hij de belofte mag doen, waartegen geen bezwaar bestaat. Nadat de beëdiging heeft plaats ge vonden, spreekt de Voorz. de wens uit- dat God alle leden deze 4 jaar de kracht zal geven om, ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden, de hen opgelegde taak naar behoren te vervullen. In het bijzonder worden de nieuwe raadsleden, de heren Brinkman en Keijzer welkom geheten. We weten, aldus spreker, zelf al de problemen onzer gemeente, o.a, open bare werken en particuliere eigendom men. Eveneens is het U bekend, dat er niet veel ruimte is voor wat betreft de geldmiddelen en het is dan ook zeer moeilijk om de begrotingen kloppend te naaken. Ook het woningprobleem baart voor Stellendam grote zorgen, om_dat er geen bouwvolume is toegewezen en het Rijk geen middelen ter beschikking heeft om dit op een andere wijze op te lossen. Tenslotte hoop ik, dat deze zit tingsperiode een zeer vruchtbare mag worden. Dhr C. Hoek dankt de voorz. voor zijn gesproken woorden en wenst hem Gods beste zegen toe. Wethoudersverkiezing Dan gaat men over tot de wethou dersverkiezing. Bij de eerste stemming wordt dhr C. Hoek met zes van de zeven stemmen tot eerste wethouder gekozen, welke benoeming dhr Hoek ondanks zijn hoge leeftijd toch meent te moeten aan vaarden. Tot tweede wethouder wordt benoemd W. V. Seters (met 5 van de 7 stemmen), welke hoopt met Gods hulp op deze wij ze het belang der gemeente te kunnen dienen. Vervolgens richt de Voorz. zich tot de oud-wethouder, dhr P. Verbiest en dankt deze voor zijn aangename werk wijze en hoopt, dat dhr van Seters met kracht en wijsheid van boven op de zelfde voet mag blijven doorgaan. Ingekomen stukken en mededelingen: Schrijven ontvangen van dhr van Beek, Hoofd der O.L. School, dat hij zijn benoeming als lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim aan neemt. De Wed. Kaashoek verzocht om: a. plaatsing van een urinoir in de nabij heid van haar woning; b. te verbieden, dat het publiek in de ramen van het café staat en hangt; c. verlenging van het sluitingsuur tot 11 uur. Het laatste wordt z.h.s. afgewezen en het sluitingsuur blijft dus bepaald op 10 uur. Volgens de politieverordening is reeds lang verboden in de ramen te staan, doch de Voorz. zal dit nogmaals onder de aandacht der politie brengen. Op het derde verzoek kan niet worden ingegaan in verband met de hoge kosten Aan de voorzitter der woningruimte- commissie wordt op zijn verzoek z.h.s. ontslag verleend. Ingevolge een beschik king van- de Minister van Wederopbouw bedraagt de huur der nieuwe woningen in Kavel elf, en aan de Langeweg f 5.05 per week exclusief de waterleiding. Eerst zou dit 5.75 ztjn. Ged. Staten zonden bericht, dat de begroting 1949 door hen werd goedge keurd. Tenslotte werden nog enige vrijzigin- gen in de begroting 1949 aangebracht. Dhr Keijzer: Hebben deze viitgaven reeds plaats gehad Zo ja, dan heeft het geen zin meer om hierover te pra ten. Dit euvel deed zich echter 35 jaar geleden ook reeds voor. De Voorz.: Verschillende v/el, o.a. de post Schoolartsendienst. Dhr de Blok zag gaarne, dat de la ding van hooi, stro en vlas voortaan weer plaats had in het dok en niet in de haven. Het lijkt mij zeer gevaarlijli, vooral, wanneer ze erbij roken. De VooTz.: Ik zal mij in verbinding stellen met de havenmeester. Dhr v. Seters Zoals ze het nu doen, zijn de laadkosten minder. Dhr Keijzer: Die bepaling is gekomen in de tijd dat er zeker 50 schepen lagen, toen was dit wel van belang, doch nu niet meer zo erg, hoewel ik er nog een voorstander van ben. Dhr Verbiest vindt het uitzicht hoelt Nieuweweg bij Lod. Koese zeer lastig en zou gaarne zien, dat deze boom werd opgeruimd. De Voorz.: Als Koese hem vrijwillig wil wegnemen is het goed, doch dwingen kunnen we hem niet. In ieder geval zul len we ze laten insnoeien. Dhr Brinkman: Kan er geen licht punt aan de Langeweg worden ge plaatst De Voorz.: Dit is inmiddels gebeurd. ------O------ INDONESISCHE POSTZEGELS AAN DE VERZAMELAARSLOKETTEN Op de zgn. philatelistenloketten der postkantoren worden de volgende Indo nesische frankeerzegels verkocht: a. Overdruk „Indonesia" op het Hartz type in de waarden van 0.15, 0.20, 0.25, f 0.40, 0.45, 0.50, .f 0.80 en 1.—. b. Smaelt-(cijfers) type in de waar den van: 1, 2, 2%, 3, 4, 5, 71/2, 10 en 121/2 cent. De verkoopsprijs van de zegels van 2y2, 71/2 en 121/2 cent bedraagt resp. 3, 8 en 13 cent; de overige zegels worden tegen de normale waarde verkocht. Van elke waarde kan aan dezelfde gegadigde slechts 1 exemplaar tegelijk worden verkocht. De zegels kunnen ooK worden besteld bij de Philatelistische Dienst van P.T.T., Zeestraat 64 te 's-Gravenhage, met inachtneming van bovenstaande beperking. ------O------ NEDERLANDSE JACHTVLIEG TUIGEN BIJ OEFENINGEN BOVEN ENGELAND Nederlandse jachtvliegtuigen laet straalaandrijving zullen tezamen met Franse en Belgische jagers en Ameri kaanse zware bommenwerpers deelne men aan luchtmanoeuvres boven En geland. De oefeningen die de naam Bulldog zullen dragen, beginnen op 23 September De ■ving l Rijndd der r£ aanwe Hoogi de bel De Taadsl langri de be\ keninj scheid vertro vrijhef we sa: €en w liebbei Nodig want norm dienar goed i Ver lelijk Dhr van zi kiezin; gewek •van d< Men c regel, sober wetho derhei lijkhei van hl meerd spr. zi uit de fractie voorst cipe V spr. V van d Dhr 86 der de pra de da te Nie men 1 Dhr mocra rechts derhei' Dhr ae ra£ Woorc te gene wetho gelijkl colleg( ■voorzi c^ntval se krij Dhr woord de he zei, telt e zetel te sla Bij Dijker 1 ste" Bij Ie Co m.e«. De met h na de ingek gen v lening l)ouw sluit Benoe" zien V Dhr gent opnie- moed In was d 'Ook De sie De Breur, en va- Tjenoe ar lie waaro vacat' ^1 o- Dan - drie. "vaji den b 4, de "ooer In

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 10