Schrammetje De oude Raad voor net laatst bijeen schrijft Dienstplichtigen naar Indonesië Abonneert U op ons bladi Woensdag 7 September 1949 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3^ Burg. Stand over cle maand Aug. '49 Overïedea: Aagje Looij, oud 83 j., weduwe van Jan Moijses; Arentje Cas- parina van Lenten, 16 dagen, dochter v Corn, van Lenten en Johanna van Dam. Marinus Troost 71 j, echtgenoot van Kaatje J. Missel. Ingekomen: Rosalia W. van Nieuwen hoven van Utrecht; Hendrikus van den Boom en gezin van Son en Breugel Nb. Vertrokken: Johannis Nagtegaal naar Melissant. GOEDEREEDE Het bestuur van de Coöp. cichoreifabr. te Goedereede roept bij deze sollicitanten op voor de betrek king van fairbankwegér. Sollicitaties in te leveren voor of op 12 Sept. a.s. bij de boekhouden dhr W. v. d. Bok. Een perceel bouwland van dhr C. J. Lodder alhier gelegen bij het tramsta tion zal worden ingericht voor voetbal terrein en tevens speelterrein voor de jeugd. Naar men verneemt heeft dhr Kr. 'Tanis Johz. een woning onderhands aan gekocht van dhr J. van Splundey, staan de aan de Kinderdijk. B. en W. van Goedereede maken be kend dat op Woensdag 7 Sept. a.s. v.m. 9 uur en sav. 7 uur de gelegenheid weer zal worden opengesteld tot kosteloze herinenting ten huize van de gemeente arts. OUDDOKP Voor de E.H.B.O. is weer «en nieuwe cursus begonnen. Jammer dat er voor dit goede doel nu niet meer lid worden. Daarom worden de jongelui nogmaals er op gewezen om zich als lid op te geven, dat elke Vrijdagavond kan geschieden in een lokaal der O.L. School Gebleken is dat de bepalingen in art. 13 onder fi en b van het Rijks wegen- réglement houdende het verbod om over een rijksweg te rijden met een voertuig indien daarvan de wielen niet van klei en modder zijn ontdaan, niet voldoende wordt nageleefd. Aangezien de aanwezigheid op de we- ■geil van stoffen, als in dat art, bedoeld, gevaren met zich mede kan brengen, inzonderheid voor het snelverkeer zal een nauwkeurig toezicht worden uitge oefend. De Rijks Waterstaat is uitgeno digd voor zoveel die dienst betreft, te willen bevorderen dat bovenvermelde bepalingen stipt worden nageleefd. De Burgemeester verzoekt met de meeste •aandrang te willen voorkomen, dat de wegen in de gemeente op de bovenver melde wijze voor het verkeer gevaarlijk worden gemaakt. Eventueel dienaan gaande bestaande bepalingen zullen ge streng moeten worden gehandhaafd, niet alleen voor rijkswegen, maar ook voor provinciale-, gemeente- en polderwegen. De gamalenvissers hebben vorige week 5 dagen gevist en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen van de 100 tot 120 kg. De garnalen zijn aan de <;entrale afgeleverd. De zeevissers besomden van de 400 tot 700.—. -i" Ds Steur, Ned. Herv. predt. alhier, lieeft een beroep ontvangen naar Wilnis (prov. Utr.) NIEUWE TONGE Heden Dinsdag avond 17 uur komt de Raad der Ge meente in openbare vergadering bijeen. Begin van brand. Bij J. K. ontstond een begin van brand doprdat een petro- leumvergasser uit elkaar vloog. Het ge lukte omwonenden door spoedig ingrij- T)en erger te voorkomen. Schouw. Het bestuur van de polder Noorland en Oudeland deelt mede, dat op 1 Nov. a.s. de jaarlijkse schouw over dijk en wegsloten zal worden gehouden. Verladen. In de haven te Battenoord werden in de afgelopen week enkele schepen met vlas verladen benevens een paar schepen aardappelen. Burg. Stand. Ondertrouwd: Paulus Kievit 24 jaar te Sommelsdijk en Ma- chelina P. van Driel 25 jaar. Jacob Ma rinus Breeman 25 jaar en Sara Josijntje V. d. Ham 19 jaar. Frans van Noord 25 jaar en Pieternella Hoogstrate 23 jaar. Goedgekeurd. Wij vernemen, dat de weegbruggen te Battenoord en aan het tramstation voor de komende bietencam pagne zijn goedgekeurd. Aanvoer kolen. Aan het tramstation Werden verschillende wagons met eier- kolen aangevoerd bestemd voor land- bouwvereniging en kolenhandelaren ter plaatse. 00LTGEN8PLAAT Heden Dinsdag avond 7 uur komt de Raad der Gemeen te in openbare vergadering bijeen. - Woensdagavond 7 Sept. hoopt D.V. des sav. 7 uur voor de Ger. Gem. alhier «P te treden Ds M. v. d. Ketterij van Vlaardingen. STAD AAN 'T HARINGVLIET —.De nieuwe weegbrug is pi. Donderdagmid dag in gebruik genomen en door Bur gemeester Brinkman geopend met het wegen van de eerste vracht landbouw producten van de Wed. L. Braber. Van de landbouwer A. v. Tol ging een partij stro in vlammen op toen zij bezig waren kaf te verbranden. Vlucht van St. Kath Waver. Oude duiven 1, 8 T. Vroegindeweij2, 7 K. Driesse; 3 Joh. -Timmer; 4, 12 A. Smits en Zoon; 5, 10, 11 Gebr. v. d. Valk; 6, 9, Gebr. Visser; 13 Jan Trommel. Jonge duiven: 1 J. v. d. Valk; 2, 5. 7, 17 Joh. Visser; 3, 6 Jan Trommel; 4, 8, 14 W. Bevaart; 9 H. Noteboom; 10, 12, 15 Smits en Zoon; 11 D. Huijzer; 13 K. Driesse; 16 G?br. Visser. RAAD DEN BOMMEL De raad der gemeente Den Bommel kwam jl. Woensdagavond voor de laat ste maal in oude samenstelling in open bare vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester Kruijff. Na dat op de gebruikelijke wijze werd ge opend met gebed, werd na vaststelling der notulen aan dhr Borgdorff, die we gens ziekte verhinderd was, een brief geschreven waarin deze werd bedankt voor ziJn medewerking aan het welzijn van de gemeente gedurende de tijd, dat hij in de raad zitting had. Tevens werd hem beterschap toegewenst. De heer Mooijaart, die eveneens niet aanwezig was, ontving eenzelfde brief van dank. Na de behandeling der ingekomen stukken, waaronder de kasrapporten van het verificatiebureau, begroting gas centrale en vaststelling der rekening over 1948, goedkeuring enkele raads besluiten werd door de voorzitter me dedeling gedaan dat de gemeente van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen toestemming had ver kregen om een derde leerkracht aan de openbare lagere school te benoemen. Het presentiegeld werd op voorstel van B. en W. verhoogd voor de stembu- reaux van 2.50 per zittingsdag op 8.- per zittingsdag. Op verzoek van G.S. werd de gunstig beoordeelde kinder bijslagverordening nog aangevuld met een bepaling die de beëindiging van die toelage regelt. Voor de financiering van de aankoop- kosten van het gemeentehuis werd m.a.s. een kasgeldlening gesloten bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten omreden het de gemeente niet mogelijk is gelden te verkrijgen voor een vaste lening. Een wijziging der begroting dienst jaar 1948 werd in verband met de wij ziging der rekening dienst 1947 en de wijzigingen in de rekenings- en begro tingsvoorschriften nader vastgesteld. G.S. zijn op de reeds goedgekeurde „Standplaats woonwagens" teruggeko men met het verzoek enige in de ver ordening gebezigde woorden te wijzi gen hetgeen m.a.s. geschiedde. Een ver ordening ex. art. 122 der gemeentewet werd eveneens m.a.s. goedgevonden. Aan het gemeentepersoneel werd toe gekend een gratificatie van 2 pet. der jaarwedde op 1 Juli 1949 overeenkom stig de geldende regeling voor het rijks personeel. Een geldlening van 1.200.000 werd voor d E.B.O.F gewaarborgd. De voorzitter bracht dan ter tafel de intrekking van een in 1947 vastgestelde wijziging van het uitbreidingsplan met betrekking tot de begraafplaats. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, zei de voorzitter, dat de gemeente in de toe komst gronden kan aankopen voor de aanleg van een nieuwe begraafplaats buiten de kom der gemeente. Op een vraag van dhr Meijer, waar die grond dan ligt, zei de voorz., dat dit thans nog moeilijk kan worden medegedeeld. De leden waren het hierover niet erg eens en op voorstel van dhr Houthuij- zen werd besloten deze aangelegenheid aan te houden tot een volgende verga dering. Voor de zoveelste maal kwam het herbouwplan voor de Kaai in gewij zigde vorm ter tafel. Op yerzoek van het Ministerie van Wederopboiiw is het plan gewijzigd, zodanig dat de straat- breedte van het boveneind van de Kaai 9 meter wordt inplaats van 10 meter. Alle woningen, die daar dijs gebouwd worden, moeten een stuk achteruit, doch dit is geen bezwaar. De leden waren het over de gang van zaken, zoals die tenslotte door het departement worden Wanneer de lezers dit nummer van de krant openvouwen en een ogenblik uitblazen van het zwoegen in de voor de tijd van het jaar abnormaal grote hitte, zitten op de meeste plaatsen van het eiland de gemeenteraadsleden óm de groene tafel geschaard. Deze vergaderingen dragen vandaag een bijzonder karakter. In de eerste plaats worden de bij de laatste verkie zingen gekozen nieuwe raadsleden be- ëedigd en ten tweede kiezen de raadsle den uit hun midden de Wethouders. Sommige raden vergaderden reeds in de morgen- of middaguren, al naa,r ge lang dit uitkomt. De Burgemeester van Dirksland, Herkingen en Melissant heeft het al heel druk, want hij heeft drie raadsvergaderingen te presideren. In zo'n geval moet er ook 's morgens en 's middags vergaderd worden. Maar over 't geheel merkt Schram wel, dat de heren het liever 's avonds doen. Dan zijn de zakenmensen thuis en zij, die bij anderen in loondienst wer ken hebben geen verlet.. De heren Ge deputeerde Staten zijn op het punt van presentiegelden niet erg toeschietelijk, want als de arbeidende klasse dagver- gaderingen bij moet wonen, leggen ze er geW op toe. De boer betaalt meer dan de gemeente, voor welks bestuur zij aansprakelijk zijn! En niet alle raads leden zijn zo gestemd als die van Goe dereede, waar men het raadslidmaat schap als een erebaantje wenst te be schouwen en er derhalve geen aanval voor wil doen op de gemeentekas. Ieder z'n meug, zegt Trijn altijd. Misschien dat er te Herkingen ook nog zoiets te bereiken zou zijn, nu daar zes van de zeven raadsleden familie van elkaar zijn! Ze zouden er een gezellig onder onsje-van kunnen maken! Evenwel, van daag zijn er heel wat raadsleden, die voor het eerst de voet over de raad zaaldrempel hebben gezet en zich op het groene kussen voor zover aan wezig hebben gevlijd. Zij zullen zich gevoeld hebben als jongens uit de eerste klas, die eerst de gewaarwording van het nieuwe rustig over hun heen laten gaan. Van velen zullen de vingers lich telijk hebben gebeefd, wanneer zij de ambtseed uitspraken, want voor menig-, een zal het de eerste officiële eed zijn, die zij in hun leven afleggen. Inderdaad, over die eed mag men niet te licht heenlopen, wat in de practijk helaas nog wel eens voorkomt. Dan komen om eigen- of partijbelan gen de gemeentebelangen wel eens in 't gedrang. Het verantwoordelijkheids besef als raadslid is wel eens zoek. Dat is jammer. Als Schram de raadsversla- gen naleest, valt hem wel eens het ver schil op tussen de diverse raadsleden. Dan komt het in de besprekingen wel uit, wie er enige studie van de te be handelen stukken gemaakt heeft en wie niet. Er zijn raadsleden die geloven het wel, maar er zijn er ook, die eerst van alle kanten overwegen of ze hun stem aan een bepaalde zaak geven zullen of niet. Dat zfln de mensen die ernst ma ken van het werk, waartoe de gemeen tenaren hen riepen. Raadslid zijn is niet zo eenvoudig. Het is de gemeente tot haar stoffelijk en geestelijk welzijn helpen besturen. Een verantwoordelijke taak, waarvoor zeker inspanning wordt vereist. Het werk van een raadslid blijft niet binnenkamers; het komt publiek en is daardoor aan allerlei critiek blootge steld. Vier jaar lang hebben de nieuwe gemeenteraden de tijd om de door de leden in de verkiezingspamfletten uit gedrukte beloften of toezeggingen na te komen. We zullen afwachten in hoever- re men hierin zal slagen! SCHRAMMETJE voorgeschreven, niet erg eens, doch ten slotte werd het plan zo vastgesteld. In de rondvraag bracht dhr Meijer onder de aandacht van B. en W. de slechte afvoer van rioolwater achter de „Bazar", Wanneer er niet spoedig wordt ingegrepen komt men voor hoge kosten te zitten. De voorzitter zegde grondig onderzoek toe. Dhr Bogerman bracht de Wilhelmina straat nog eens onder de aandacht. De voorzitter zei, dat deze straat het eerst aan de beurt is voor herstel zodra de nieuwe straat bij de nieuwbouw ge reed is. Tot slot sprak de voorzitter de schei dende raadsleden in hartelijke bewoor dingen toe. Dhr Houthuijzen dankte de voorzitter en bood de raad een flesje bier aan het geen in dank werd aanvaard. Hierna volgde sluiting, waarna de heren nog enige t|Jd gezellig bijeen bleven. Uitzending vaai hen, die prijs dEMtrop stellen Aan de dienstplichtigen van de lich ting 1950 is gevraagd of zfl zich bereid verklarep naar Indonesië ie worden "uit gezonden. De minister van oorlog heeft dit laten doen omdat in de eerste plaats voor uitzending in aanmerking aullen worden gebi&cht de voor de tropen ge schikte militairen, die daarop prijs stel len. Het ligt in de bedoeling van de mi nister om bij de uitzending van dienst plichtigen naar Indonesië rekening te houden miet de persoonlijke belangen van hen, die op grond van de gescliilftheid voor de dienst bg de troepen voor uit zending in aanmerking komen. Althans voor zover zulks met «te belangen van de dienst is overeen te brengen. Een en ander heeft de minister van oorlog medegedeeld naar aanleiding van desbetreffende vragen van het a.r. Tweede Kamerlid Roosjen. De mi nister acht het verder juist, dat deze bereidverklaring aan minder jarigen wordt gevraagd, zonder dat de goedkeu ring van de ouders behoeft te worden overlegd. In andere dienstplichtaangele- genheden moest de minderjarige mili tair eveneens zelfstandig zijn wens ken baar. De ervaring leert, dat de militai ren over hun uitzending naar Indonesië vooraf met hun ouders of voogden spre ken. Gevallen, waarin minderjarige mi litairen tegen de wens hunner ouders of voogden verzochten naar Indonesië uit- gezonaen te worden, zijn minister niet bekend. - De minister is echter beireid de min derjarige dienstplichtigen in het ver volg bij het stellen van dei vraag, of zij voorkeur voor uitzending naar In donesië hebben, er ten overvloede op te wijzen, dat verondersteld wordt, dat zij het te geven antwoord vooraf niet hun ouders of voogden, hebben bespro ken en bij gebleken meningsverschil ver plicht zijn daarvan mededeling te doen. BELASTINGBILJETXEN WORDEN UITGEREIKT In antwoord op vragen van het Ka merlid C. van den Heuvel heeft minis ter Lieftinck geantwoord, niet Van oor deel te zijn, dat het beter is de aangif teplicht in feite stop te zetten totdat de Staten-Generaal zal hebben beslist over de wetsontwerpen belastingherziening en wijziging van de ondernemersbelas- ting. Wel zijn maatregelen in overwe ging om door het verlenen van uitstel van betaling tegemoet te komen aan be langrijke bezwaren in bepaalde geval len. Bij de definitieve aanslagen zal met de wetswijzigingen rekening worden ge houden. ------O------ HOLLANDS GROOTSTE VEE-EXPOSITIE Ter gelegenheid van het 70-jarige be staan van het Fries rundvee-stamboek en het 75-jarig bestaan van het Neder lands rundvee-stamboek zullen te Leeuw arden en Den Bosch deze maand ten toonstellingen worden gehouden, waar men respectievelijk 2500 en 900 koeien en stieren zal kunnen bewonderen. De tentoonstellingen vormen tezamen de grootste show van runderen, die ooit op Nederlandse bodem werd gehouden. Leeuwarden zal uitsluitend dieren uit het eigen stamboek naar keuze der aan gesloten fokkers tonen. Te Den Bosch echter zowel een selectie uit het Fries- Hollandse zwartbonte slag, uit de rood- bonten van het Maas-Rijn-IJssélslag als uit het minder bekende Groningse blaar koptype. In het bijzonder uit België, Lu xemburg, Italië, Engeland, Duitsland en Zuid-Afrika is een groot aantal brieven ontvangen van officiële personen, fok kers en handelaren, die daarin medede len op belde tentoonstellingen aanwezig te zullen zijn. Het Nederlands rundveestamboek ex poseert op 22 en 23 September, waar na de Friezen op 2, 28 en 29 Septembw te Leeuwarden volden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3