Debat over kopen of niet verkopen van woningen te Dirksland DE BESTE Plaatselijk Nieuws J^ Lederen Kiompsokken Laatste zitting oude raad VAN GENT'S BOENWAS met BIJENWAS en ZüiVERt TERPEHIIJH Weer een vrouwelijk raadslid te Middelharnis Biz. 2 „E I L A N D E N - NI E U W S" Woensdag 7 September \i De gemeenteraad van Dirksland ver gaderde Vrijdagavond. Burgemeester v. Heyst leidde deze bijeenkomst, die in het teken stond van afscheidnemen door de oude raad. De heer D. Poortvliet nam thans zitting, na de ontslagname om gezondheidsredenen door wethouder Knöps. Daarmede vsras de raad voltallig. De opening geschiedde met gebed. Daarna geschiedde de beëdiging van de heer D. Poortvliet. Deze wenste de belofte af te leggen en verklaarde en beloofde niets te hebben aangenomen of te zullen aannemen enz., voorts, dat hij de belangen van Dirksland naar vermo gen zal voorstaan. De Voorz. sprak hem toe en hoopte èp aangename samenwerking. Dhr PoortvUet vond het eigenlijk niet aangenaam, dat hij raadslid werd en wel omdat hij de heer Knöps moet vervan gen, die de moed en de kracht vond ona als jongen uit de volksklasse tot het bestuur der gemeente op te klimmen. De heer Knöps ging heen om ge- zondheidsreedenen, maar ook als gevolg van de verkiezingsuitslag, waarin hij enig wantrouwen vond uitgesproken en hetgeen spr. mede als teleurstelling be schouwt. Dhr PoortvUet zei te weten, dat hij moeilijk de heer Knöps zal kunnen ver vangen. De notulen werden vastgesteld. Gedep Staten zonden verscheidene goedkeu ringen of raadsbesluiten toe, evenals terzake de begroting gasfabriek. B. Bakker verzocht tegemoetkoming in reiskosten voor een jongen, die de Ulo bezoekt en mevr. Westdijk-Sprong deed eenzelfde verzoek. Het werd voor beide aangenomen. Terzake advies aan de raad voor voor genomen verkoop van woningen Wees huis en Ring deelde de Voorzitter mede, dat het Armbestuur en het Bestuur Weeshuis, beide in handen van B. en W. deze huisjes willen verkopen vanwege de exploitatie en de staat dezer huisjes. Er is een openbare inschrijving ge houden en met 11.200.waren de heren van Eek, Knöps en Gestel de hoogste bieders. De raad moet thans nog beslissen. Ben strookje grond van de gemeente, verhuurd aan Knöps, valt bulten de verkoop. Dhr D. Poort^'liet vond dat de wet houders-zetel van de heer Knöps veel te lang onbezet bleef en hij wilde weten of de heer Knöps er voor was. De Voorz. zei van wel, waarop de heer PoortvUet toch bezwaar maakte; hij is in principe tegen iedere verkoop van eigendommen door de gemeente. Wat particulieren kunnen opknappen, kan de gemeente toch ook. De gemeente moest juist een voorbeeld geven van woningverbetering. De meeste ingezete nen verkopen nooit. Spr. zei tegen te zullen stemmen. Dhr van 't Geloof wenste ook nog een en ander te weten, maar zijn woorden gingen voor het oor van Uw verslagge ver door een herriemakende tractor ver loren. Dhr S. Poortvliet zei het niet met z'n naamgenoot eens te zijn. Thans wil niet alleen de gemeente verkopen, ook particuliere huiseigenaren doen dat. Spr vond het bod niet slecht en meende, dat men de kans moeten grijpen om het van de hals te schuiven. De Voorz. zei uit ervaring te weten, dat vele gemeenten eigendommen ver kopen als de omstandigheden dat zo eisen. Bovendien betreft het Armbestuur en Weeshuis, die nu hun geld in deze huizen niet goed belegd hebben, tervrijl zij ook niet tot doelstelling hebben het zorgen voor goede volkshuisvesting. Ook kan de gemeente niet wat de particu lieren kunnen. De kopers zijn ambachts lieden. B. en W. zaten voor de moeilijk heden, dat de heer Knöps een woning waarin die woont, wilde kopen. De ko pers zijn geneigd oni aan Knöps te ver kopen en zij hebben verklaard, dat zij de huizen gaan opknappen. B. en W. konden niet het ene huis er uit lichten, teneinde de verkoop en massa niet te schaden. Dhr D. Poortvliet vond dat men to taal In het duister tast ten aanzien van de kosten van bev/pcaibaar maken. De heer Vreugdenhil had er wel eens naar gevraagd kunnen worden. Spr. stelde voor alsnog een onderzoek in te stellen. Als particulieren dat bedrag er voor over hebben en het op willen knappen dan zit er wat in en kan de gemeente ook opknappen. Dhr Boon zei, dat de kopers zelfbou wers zijn en dat maakt een enorm ver schil. Zij doen het vermoedelijk ook voor geldbelegging en een weinig specula tief. Met opknappen en daarna huur ver hogen zou de gemeente er toch niet komen. De Vo'urz. zei een fel voorstander te zijn van bouwen door de woningvereni- ging. Daar ligt voor de gemeente de weg. Een dezer huisjes werd opge- j knapt en dat kostte 4000gld. Op die wijze kan de gemeente nooit tot lonen- de exploitatie komen. Dhr Poortvliet volhardde in zijn me ning, dat de z'aad nooit moet verkopen. Dhr de Bonte zei, dat er in vorige vergadering maar terloops over gespro ken is, thans nam spr. aan, dat de in schrijvers gemakkelijker kunnen vei'be- teren dan de gemeente. Spr.'was voor verbetei-en. Dhr D. Poortvliet zei in het verdere van de bespreking, dat hij thans niet met ,,zijn neef," de heer S. Poort vliet in financieel debat wilde treden Misschien doet hij dat wel in de nieuwe raad. Hij bleef tegen het voorstel en handhaafde zijn eigen, dat echter niet gesteund werd. Dat van B. en W. werd aangenomen. I In de begroting 1949 bracht men een wijziging aan o.a. met het oog op de aankoop van 160 meter brandaiang; de brandweer heeft dan in totaal 500 me- ter. Vorig jaar kocht men ook slangen, maar die waren totaal ondeugdelijk. De leverancier was echter zo eerlijk om hen door goede te vervangen. 1 Dhr D. PoortvUet vestigde er de aan- dacht op dat bij de laatste oefening bleek hoe er aan de Oudendijk nergens water was. Spr. juichte het bezit van veel slangen dus toe. De Voorz. deed dat ook, maar wees er op, dat het niet nodig is dat alle gemeenten gi-ote hoeveelheden slangen bezitten. Men moet op de regeling met de andere gemeenten vertrouwen. De raad sprakover dit onderwerp verder o.a. over het lage waterpeil in de polder. Men vond, dat er beter voldoen de water in de sloten kon blijven en dat men daar de polders op kon wijzen. De secretaris deelde mede, dat de post onvoorziene van de begroting 1949 met 10.000.uitgegeven ook uitgeput is, zodat men van de reserve van 1948 ad 26.000.moet gaan afnemen. De raad besloot daartoe. Van de rondvraag maakte geen der raadsleden gebruik, waarna de Voorz. aan de leden en in het bizonder aan de heren Roon en Knöps dank zegde voor de medewerking en het tegemoettreden bij zijn installatie en daarna. Men kan gelukkig homogeen de gemeentebelan gen behartigen en de burgerij mocht daarvan de vruchten plukken. Ondanks critiek van degenen, die aan de kant staan, hebben de raadsleden zeker ook voldoening in het gemeentelijk werk gevonden. De heren keren, behalve dhr Matsinger, alle in de nieuwe raad terug en de Voore. sprak genoemde heer har telijk hem afscheid toe, hem dankend voor hetgeen hij deed voor de gemeente, Spr. hoopte dat in de nieuwe raad de zelfde prettige sfeer zal heersen. Dhr Rioon zei steeds prettig met de Voorzitter te hebben samengewerkt en van de heer Knöps v/eet hij hetzelfde. Spr. zei er verheugd over te zijn, dat er in de raad nooit scherpe woorden zijn gevallen. Dhr Matsinger sprak tot slot ook nog enige woorden van dank. van Gent's Honin' In elke woning De heer A. v. d. Bergh, raadslid voor de Partij van de Arbeid, die ook be noemd was voor de nieuwe raad, zal van standplaats veranderen, wegens zijn benoeming als ambtenaar van de Raad van Ai'beid te Ridderkerk, zulks met ingang van 10 September a.s. Zijn opvolger is Mevr. van Groningeji- de Bonte. Neemt deze de benoeming aan zal dit het tweede vrouwelijke raadslid zgn, dat in de loop van de ja ren te Middelharnis achter bet groene laken komt. In de vooi-oorlogse jaren was het Mevr. Koert-Gnirrep, die als vrouwelijk raadslid een zetel bezette voor de Vrijheidsboiid. MIDDELHARNIS Onder grote be langstelling van vrienden. Directeuren en personeel der Flakk. Boek- en Han delsdrukkerij, had Maandagmiddag de begrafenis plaats, van wijlen dhr. Adr. van Zetten H.Gz., die gedurende meer dan 50 jaren werkzaam was geweest op bovengenoemde drukkerij, waarvan vele jaren als chef en corrector. Door H.M. de Koningin werd hij onderscheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De kist met het stoffelijk overschot van hun humane chef werd door het per soneel ten grave gedragen. Door den Eerw. Heer T. Vetter, die ook de dienst ten huize van de overle dene had geleid werd een woord van troost en vermaning gesproken, wijzen de op de vergankelijkheid van het leven ook in het bijzonder van deze man die nog onverwachts werd weggenomen, en dat het voor allen, die rond de geopen de groeve stonden nog het heden der genade is. Mocht het ons gegeven zijn, aldus spr., onze toevlucht te zoeken bij Hem die beschikt over ons aller lot, want Hij roept ons allen toe: „Heden zo gij Zijn stem hoort verhardt u niet maar laat u leiden. Haast u dan om uws le vens wil." Door dhr Boomsma een der directeu ren werd de overledene geschetst als een getrouw en vakkundige chef, die steeds de vraagbaak was, en van direc tie en van personeel. Nog dagelijks kwam hij ten kantore en werd zo nodig nog steeds van zijn adviezen gebruik ge maakt. Ik ben, aldus dhr. Boomsma hem bij wien ik mijn opleiding genoot zeer veel dank verschuldigd. Ik breng hem dan ook van deze plaats, namens direc tie en personeel nog een woord van dank voor zijn vakbekwaamheid en nauwge zet werk. Met enkele woorden bracht de zoon van de overledene een woord van dank aan allen die tijdens het leven van hun vader, hem vriendschap hadden betoond en ook voor hen die de laatste eer aan hem hadden bewezen, in het bijzonder de geachte sprekers, de Eerw. Heer Vetter en dhr. Boomsma. P.V. „3>e Keieduit" Mlddelharnis- Sommelsdijk. Uitslag St. Kath. Waver 3-9-49. Los 1 uur N.W. Ie duif 14-7-17, laaste duif 14-37-40. B. Mans 1, 9, 13, 14; C. Knape 2, 6 28, 31, 38; M. J. Kalkman 3, 42; .T. Masten broek 4, 12, 21; H. Jordaan 5; J. Pee- man 7, 22, 43; B. van Eek 8, 19; C. Smit 10; D. Wittekoek 11; A. Human 1.5, 41; J. Janssen 16, 44; Gebr, Groenendijk 17, 18, 20, 25, 30; B. Viskil 23; A. Hollaar 24, 36; J. Nelis 26, 37; P. Jacobs 27; H. V. d. Nieuwendijk 29; J. Vijf huizen 32, 34; A. de Gans 33, 40; C. Zoon 35; M. Vroegindeweij 39. Voor Vilvoorde Donderdagavond inkorven. voorradig in alle maten. WED. A. MANS DUBBELE RING 150 - SOMMELSDIJK SOMMELSDHK Burg. Stand over de maand Augustus 1949. Greboren: Ma ria Petronella, d.v. Johannis Breeman en Adriaantje Tanis. Neeltje, d.v. Be- schier Doornhein en Lena de Groot; Yvonne Maria, d.v. Johannis Kersse- boom en Hendrika Jacoba Marie de Ga- lan. Huwelijken: Abraham van Heemst en Maatje Razenberg. Overiijtlen: Jannetje Oprel, oud 71 j. Kleiiterscliool. Donderdag 8 Sept. a.s. des avonds 7 uur zal de overdracht van de door het Bazarcomité aange kochte goederen voor de Kleuterschool alhier, door de betreffende commissie worden overgedragen aan het gemeen tebestuur. DIRKSLAND De collecte, gehouden op Zaterdag 27 Axig. jl. ten bate van de geestelijke verzorging van onze prot. militairen, heeft opgebracht de .som 168.35. Gevers en geefsters woi hartelijk dank gezegd. Ook de damcsi heren collectanten voor hun niedewji king in dezen. Burg-. Stand over de maand Aug, Geboren: Krijntje d.v. P. de RiüUnf M. de Bruin (Sommelsdijk)Jan, P. Both en M. de Bonte; Arentje Castj rina d.v. C. van Lenten en J. van DiJ (Stellendain)Marinus z.v. S. Kaatcltj en J. Goedegebuur; Matthea d.v. A. \vï vliet en M. van Dongen; Elisabeth cj nelia d.v. A. Beijer en C. A. Gi.'Uy Picter, z.v. A. Buscop en E. van doi- Qj gel (Oude Tonge)Aren z.v. W. Hag» en T. Baars; Teunis, z.v. D. Moijev t D. Mastenbroek; Josina Krina d.v. 1 Sinke en J. Mol. f Huwelijken: M. Matsinger 28 j. en] Visser 25 j.J. N. van Donge 26 j. e T. Grevenstuk 25 j.P. Wolfert 29 j. J G. Visser 22 j. OyerUjden: L. Bakker 86 jaar, vvef van C. Poortvliet; C. P. Plikweert 2(| K. Braber 62 j. echtgenoot van t Mookhoek (Ooltgensplaat)P. v. Spluj: ter 79 jaar, weduwn. van E. Boll (Stt aan 't Haringvliet)J. van Es 56 jat echtgen. van N. Kastelein (Middclhai nis;) C. van der Stad 49 jaar eclitga van H. Bakker (Middelharnis); J. va Dijke 84 jaar weduwn. van M. Boeser. P.V. De Gevleugelde Vrienden, l'i- slag St. Kath. Waver, 80 km. J. Lem 1, 3, 6, 8, 15, 23; A. Beijer 2; H. Brak 4, 18, 34, 35, 38; Gebr. Peek.stok 5, 1! J. Grootenboer 7, 37; Gebr. Nieuwlai 9, 20, 31, 39; G. Smit 10, 19, 33; C Nieuwland 11, 45; A. Koole 13, 14, 32; P. de Geus 15; P. de Jong 17; G Robijn 21; J. P. ten Hove 22, 43; H. Pol der 24, 25, 30; R. Knops 26; H. de m 27; C. Stehouwer 29, 36; H. van D| 40; T. van Lenten 41, 46, 47; B. van E 42; J. Rozenheek 44. Donderdag 8 Sept. hoopt voor i Ger. Gemeente des sav. half zeven voi te gaan Ds v. d. Ketterij van Vlaai dingen. HERKINGEN De motorrijder de werd in de Langeweg te Oude Tonff door de chauffeur L. zodanig aangci(< den, dat de B. zijn voet verwond wni terwijl de motor ernstigd werd boschi- digd. Als tijdelijk verpleegster is door U Bestuur van het Groene Kruis benoem: Zr. Wildschut van Den Bommel. Bij voldoende deelname zal voor di gemeenten Herkingen, Nieuwe Tong; en Dirksland een 2-jarige landbouwciif sus worden georganiseerd. Gegadigte' kunnen zich opgeven bij het hoofd de; Herv. School alhier. De dienstplichtigen K. de Jong en I. V. Putten Lz. zullen deze week nas; hun garnizoen te Bergen op Zoom ver trekken. De militairen C. de Geus en P V. d. Sluijs zullen volgende week Vrijds,' naar Indië vertrekken. Burg. Stand. Bevallen: A. de Koitf Drooger zoon; G. Klootwijk-Twicht zoo: J. Guldemeester-van Wezel dochter, C Logmans-Markus dochter. GehuwdF. van Meijeren, 28 jaar tk J. W. Nieuwland 28 djaar. J. Struijl; üj jaar en A. de Jong 30 jaar. Ondertrouwd: J. J. Hendrikse 25 ja» en T. van Wageningen 24 jaar. Overleden: J. J. de Korte, 2 daget E. Kievit 63 jaar, echtgen. van E. ff Poortvliet. Ingekomen: J. Struijk van Dirk.slant L. Hoogmoed van Dirksland. Vertrokken: J. W. Nieuwland nas: Haastrecht. De bietencampagne zal voor de fr briek Puttershoek aanvangen op IS Sept. en voor Dinteloord 20 Sept. a.i Hedenavond Dinsdag 6 Sept. zal Nieuwe Raad der Gemeente vergaderen MELÏSSANT Heden Dinsdagniid* 4 uur komt de Raad der Gemeente openbare vergadering bijeen. De schoenmaker N. Mijnders alliif' slaagde te Amsterdam voor het diplM" Onder Rijkstoezicht schoenhersteller A STELLEND AM De gehouden liuis] aan huis collecte ten bate van Chr. JC' litaire tehuizen heetf opgebracli' 112.48. Op 15 Sept. a.s. nam. 5.30 uur za) vanwege de geineente bij opbod worde» verkocht diverse deuren, planken f' kachelhout. Te bezichtigen Achteiw. 261 Maandag voorm. had alhier op dorpsdijk een aanrijding plaats tiissej een rijwiel met aanhangmotor, bo.stmu» door A. V. en een luxe auto bostuiiw door R. uit Dirksland. Het rijwiel wfi' gedeeltelijk vernield en V. had entó'^ schrammen aan zijn handen. Verder lie? het goed af, hoewel beide zeer gesclirol^' ken waren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2