„Lucior ei Vigilo": Ik worsiel en ik waak! Biz. 2 ,.E I L A N D E N - NI E U W S" Zaterdag 3 September I949 WATERSCHAP DIJKRING FLAKKEE Eerste dijkgraaf is geweest, de heer K. P. Roodzant uit Dii'ksland, die in 1923 werd opgevolgd door de heer A. A. Mijs, die in 1946 zijn zoon, Ir J. B. Mijs, door de algemene verga dering als opvolger zag aangewezen. Secretaris-penningmeester werd de vroeger bekende administratieve fi guur van de heer Chr. van den Broeli te Middelharnis, die in 1917 werd op gevolgd door de heer J. M. van Paasschen. Na diens overlijden is op 4 April jl. benoemd de heer W. H. Verheul te Middelharnis. Tot hoofdopzichter werd aangesteld de heer A. Smits, die zijn functie vanaf de oprichting heeft uitgeoefend tot aan de tijd dat hij door zijn zoon, de heer E. J. Smits, eveneens te Den Bommel wonend werd opgevolgd en die thans als hoofdopzichter func tioneert. VERVOLG DIJKRING FLAKKEE Het waterschap is geboren uit de nood van zeewaterkerende polders, die de finantiele last van het onderhoud der buitendijken niet meer konden dra gen, met alle gevaren, daaraan ver bonden. Het omsluit een gebied van 14.460 ha, waarin 44 polders of waterschappen en tien gemeenten. Zij voert het beheer en heeft het on derhoud over 64 km dijk waarvan 45 km zeewerend en 19 km binnendijks, vanaf D'landse sas. Oostelijk rond het eiland tot damaansluitlng aan de Dam- dijk bij de Gabriellina polder. De Hals- dijk, vanaf Damdijk tot D'landse Sas, sluit de Ring. Sluizen, duikers en an dere werken ten behoeve van waterlo zing en scheepvaart als regel staan on der haar toezicht, zijn niet bij haar in onderhoud. 35 km van de oever is door steen- glooiïng verdedigd, voornamelijk aan de Zuidzijde van het eiland, waar alleen bij polder Battenoord nog 900 m onverde digd bleef. Aan de Noordzijde van het eiland vindt men steenglooiïng bij pol ders Den Bommel en Oude Stad (nabij het oude hoofd.) Naast verhoging en verzwaring der dijken, waar zulks nodig, zijn bermen te gen de dijken gelegd, gemiddeld 3 m plus, dus boven het stormpeil, dat aan genomen wordt op 2% m. Tlians ligt de geheel Zuidzijde van het eiland, vanaf Herkingen tot Siuishaven, bebermd. De bedoeling van deze bermen is de golfoploop te verminderen, en de practijk wijst uit dat zij aan dit doel beantwoorden. De steenglooiïngen worden onderhou den en aangelegd waar de gorsrand de vastgestelde limiet van 50 m uit de dijkteen heeft bereikt terwij de kreken, waardoor de gorzen uitwateren zonodig door slibdammen worden beteugeld. Bij polder Oud Herkingen treft men dergelijke slibdammen aan als stroom- kering. Opslibbing kan worden beplant met Spartina. Hier vindt men ook een ander soort berm, nl. een perkoenrij met daarachter gestorte steen; eigenlijk een noodoplos sing bij gebrek aan gors. In 1948 is de Dijkring begonnen met proefnemingen met impregneren der steenglooiïngen met bitumineuse emul sie, en wel bij de Hoek van St. Jacob en thans is een groot gedeelte van de oever van polder Oud-Herkingen op de ze wijze behandeld. Door de steen glooiïng te begieten met een mengsel van bitumen, zand en gemalen kalk steen, dat in warme, dus vloeibare toe stand in speciale dubbelwandige tank- wagentjes wordt aangevoerd, waarbij een door een motortje aangedreven roer inrichting bezinking van het zand voor komt, wórdt onder loopsheid van de oever voorkomen en de steen, men past dit procédé bij voorkeur op oude glooiin gen toe, vastgekit, waardoor uitslag door het water wordt voorkomen. Althans, zo is de theorie. Of de prac tijk, die de levensduur van een dergelij ke, versleten, oever op minstens 40 ja ren stelt, door de practijk wordt ge dekt, zal later blijken. En liet is dan ook niet uit puur enthousiasme dat wij tot deze methode zijn overgegaan; doch als de aanleg van een glooiing, met bij levering van steen, voor de oorlog on geveer 7 gulden per m2 kostte, thans overschrijden de kosten per m2 de 30 gulden, terwijl de levensduur van een steenglooiïng, afgezien van het noodza kelijk onderhoud, op ongeveer 25 jaren kan worden gsteld. Het penetreren van een bestaande steenglooiïng kost ons iets meer dan 5 gulden de m2., wat voor een oppervlak te van 23.000 m2 als thans onder be handeling is, een uitgave eist van circa IV4, ton. Een nieuwe steenglooiïng vraagt een bedrag dat de millioen dicht benadert. Stel dat de gepenetreerde oever, te gen de verwachting, het na 25 jaar be geeft, dan hebben wij nog ruim een millioen verdiend. Ik merk daarbij op dat wij de beno digde uitgaven bovendien op langere termijn kunnen afschrijven. Waar ons Waterschap generlei sub sidie van Rijk of Provincie geniet, dient hij, uit lijfsbehoud, de tering naar de nering te zetten, een opvatting, die he laas in ons verarmde land niet meer als hoogste wijsheid geldt. Ons Waterschap, dat zijn inkomsten geniet uit onveranderlijke en verander lijke omslagen, heeft zich na de oorlog gedwongen gezien de veranderlijke las ten van 2% tot 6 gulden te verhogen, hetgeen, afgezien nog van de oorlogs schade, begrijpelijk wordt als ik U ver tel dat zetsteen vroeger 9 gulden, thans 64 gulden kost per last, dat is dus het zevenvoud, terwijl de beste soorten uit het buitenland komen. En als wij de ar beidslonen, met inbegrip van sociale las ten, thans op het drievoud van vroeger stellen zijn wij aan de krappe kant. Het wordt in onze kring als een on billijkheid gevoeld dat de omslagplicht zich bepaald tot de ingelanden onder de Dijkring ressorterende polders, terwijl toch de gehele bevolking bezuiden de Halsdijk zijn bescherming geniet. Anderzijds liggen er buiten onze Dijk ring enige buitenpolders voor wie het onderhoud van hun dijk tot een schier ondragelijke last is geworden, en die menen aanspraak te kunnen maken op subsidie onzerzijds, dan wel in de Dijk ring te worden opgenomen. Ik meen U hiermede voldoende op de rondrit te hebben voorbereid. Moge U op het eind van deze middag constate ren dat ,,Luctor et Vigilo", ik worstel en ik waak, nog steeds de daadwerke lijke grondslag vormt van het beleid van het Waterschap de Dijkring Flakkee Na deze rede gaf de Hoofdopzichter, dhr Smits een uiteenzetting van de te volgen route bij de rondrit langs de bij de Dijkring in onderhoud zijnde zeewe- rende dijken, vergezeld van een keurig kaartje. De rit langs de dijken Daarna werd in de auto's plaats ge nomen voor dit z.g. „Sthouw-rijden" en werd linea recta via Dirksland en Me lissant gereden naar de Gabriëllian-pol- der, het beginpunt, waar de Dijkring Flakkee" zich aansluit aan de dijk van de Eendrachtspolder, in onderhoud bij de Generale Dijckagie van Stellendam. Bij de Damdijk aldaar reed de file van plm. 15 auto's naar de buitendijk en werd de route geheel buitenom, tot aan Oude Tonge toe genomen. Het was een fantastisch gezicht de auto's dan weer over bermen, dan weer half in het. dijktalud te zien hangen als zwaluwen aan een kerk, waarbij de dijken, glooiin gen en aanslibbing, zeer goed in ogen schouw kon worden genomen. We reden de Halsdijk langs (Polder Roxenisse) vervolgens het lange ein dijk van de polder Diederik om bij de z.g. „Nol" even te stoppen en de aanslibbing- die verkregen wordt door aanplanting van Spartina, te beter te kunnen zien. Op dit punt kon er een mooi overzicht worden genomen van de geweldige op pervlakte der gorzen en slikken, die met het oog in rechte lijn gemeten, zich uit- strekl^en van de Nol tot aan de toren van Goedereede; Men heeft, zoals be kend, hiervoor jaren geleden plannen gemaakt tot inpoldering, waarvan ech ter nooit iets i.s gelvomen. Hier ligt ech ter o.i. voor de toekomst niet alleen een groot werkobject, maar ook hon derden hectare's landaanwinst in het verschiet. De Dijkring" heeft jaren geleden Spartina (een soort grasplant) gepoot, die zichzelf verder hebben gezaaid en de aanslibbing zeer bevorderen. Verder werd langs de polder Oud Herkingen gereden, waar de penetratie werd bezichtigd, nl. de storting van de bitumineuze emuLsie tussen de steen glooiïng. Deze emulsie werd gereed ge maakt op het havenplateau te Herkin gen en in speciaal geconstrueerde kar retjes per tractor naar de betreffende plaats gereden. Wij hebben daarover kort geleden in ons blad een uitvoerige uiteenzetting gegeven, zodat we dit hier kunnen voorbijgaan. Te Herkingen werd de samenstelling- van deze bitumen-emulsie (uitgevoerd door de firma Dijkers te Middelharnis) nog eens van naderbij bezichtigd, waar na koers werd gezet naar Battenoord. Langs de buitenkant van de dijk werd gereden naar de hoek van St. Jacob, de aanlegplaats van de veerdienst Flak- kee-Schouv/en-Duiveland. Rijdende langs de slikken waren de oude geulen, uit makende de vroegere hoofdsloten van de verdronken St. Jacobspolder, duide lijk zichtbaar. Het gezelschap deed zich aan de hoek v. St. Jacob aan enige versnaperingen te goed, aangevoerd door de heer Kaptein van Hotel Spee te Sommelsdijk. De be diening was ook hier af, er waren zelfs 50 stoelen geplaatst om er een gemak kelijk zitje te nemen. De voorgestelde reis naar Oude Ton ge en Siuishaven moest orn ti,idswil worden afgelast. Dit speet ons wel, want we hadden gaarne de opgeblazen sluizen te Oude Tonge bezichtigd, waar we! wat copy voor de verslaggever zou zijn geboren. Nu ging het dwars door de polders van Oude Tonge en Den Bommel naar Stad aan 't Haringvliet. Op de mooie loskade werd halt gehouden en de nieu we weegbrug, die deze week gereed komt, bezichtigd. Deze kan 40 ton we gen en is gebouwd door de firma C. Vis te Sommelsdijk. Burgemeester Brinkman van Stad heette het gezelschap welkom in zijn gemeente, waarna de heer Vis een uit eenzetting gaf over de bouw van de weegbrug. De keur zou Woensdag plaats hebben, v/aarna de Rijkskeur er op komt te staan en de brug in gebruik kan worden genomen. De burgemeester merkte op dat gedurende een maand ei ders moest worden gewogen, zodat dit voor de comm.issionnairs een handicap en voor de gemeente een strop was. Enige scherts werd gemaakt ever de annexatie van Stad bij Middelharnis, waarna men in goede stemming naar het uitgangspunt terug reed, om te Sommelsdijk aan tafel te gaan. Aan het diner nam de Voorzitter het woord en vertel de, dat de Dijkring tijdens haar 40-jarig bestaan nooit anders had vergaderd dan te Sommelsdijk in Hotel Spee. In de bijna gereed gekomen gerestaureerde zaal zou nu voor het eerst worden ge dineerd. Spreker feliciteerde de heer Kaptein met deze prachtige verbetering en dankte hem voor het geschonken bloemstuk. Ook was er nog een bloem stuk van de gezamenlijke Burgemeesters Burgemeester Rijnders complimen teerde namens >zijn collega's. Het waren geen debiele achterlijke mensen die het Waterschap hebben opgericht en 40 jaar lang bestuurd om onze gronden te be veiligen. Een dronk werd uitgebracht op het welzijn van de Dijkring. Een felicitatietelegram van het per soneel werd -i^oorgelezen. De nieuwe leden o.m. dhr P. v. Es te Ooltgensplaat (Dijkraad) en de heren M. S. Kardux N. Tonge en Buijs Lange- weg Middelharnis moesten naar gewoon te „de voeten worden geveegd" en zich aan een uitspraak van de „bloedraad" onderwerpen tot schenking van een trac- tatie. De heren waren met hun ver oordeling" tevreden (behalve dhr Kar dux die niet aanwezig was) en een en ander had onder grote -hilariteit plaats. De Voorzitter gaf een uiteenzetting- hoe het Waterschap immer zijn eigen boontjes wist te doppen zonder inmen ging van de Staat. Hij brak een lans voor de autonomie der Waterschappen. Voorts wekte hij op, dat de Polderver gaderingen beter zouden worden be zocht, vooral door de jongeren. De heer P. van Es, Ooltgensplaat greep in een betoog, waarin hij de wens uitdrukte dat de Dijkring in prettige samenwerking de gemeenschappelijke vijand (het water) zou mogen blijven bestrijden, terug op het gezegde van de Voorz. over de autonomie der Water schappen. Hij onderschreef dit ten vol le, maar zag toch ook gaarne dat in het verschiet hulp zou komen uit de ge meenten, nl. door de heffing op de be bouwde eigendommen. Dit punt werd trouwens dezelfde avond méér aangesneden. Dlir Buljs, Oude Tonge (hoek St. Ja cob) raakte in een toespraalt een teer punt aan, nl. de sluizen te Oude Tonge. Hij hoopte dat de gemeente Oude Tonge met de Dijkring een modus zou vinden om uit de narigheid te geraken en dat er in ieder geval iets aan de haven zou gebeuren. Ir Terluln uit den Haag (v.h, Prov Waterstaat alhier) herinnerde aan de moeilijkheden, die de bezetter de Dijk ring in de weg had gelegd en ken schetste voor welke hete vuren de vori ge Voorz., dhr Mijs Senior dikwijls had gestaan. Veel is aan hem te danken, dat het niet tot een totale verwoesting is gekomen. Hij bracht hulde aan het Dag. Bestuur en de wijze waarop zij iiet beleid voert. Ook vandaag heeft hij met vreugde gezien, dat de modernste dijk verdediging (door asphalt) wordt toege past. De resultaten zijn nog wel niet bekend maar hij heeft er goede moed op. Hij wenst het huidige bestuur met de jonge actieve voorzitter mr Mijs veel succes toe. Dhr Goekoop van Goedereede felici teerde als voorz. van de Generale Dijclca gie te Stellendam. De goede buurschap die er is wordt zeer op prijs gesteld. De Voorz. richtte ook nog het woord tot de andere leden en dankte inzonder heid Dijkgraaf van Rossum, die voor hem geruimen tijd het Dijkgraafschap heeft waargenomen. De gestelde leef tijdsgrens van 70 jaar moet hem doen uitvallen, wat min of meer pijnlijk is, vooral als men geestelijk en physiek fit is. Spr. opperde de idee om de oud-le- den aan het jaarlijkse diner, na de alg vergadering toe te laten, wat instem ming vond. Hij bracht hulde aan de heer ir Terluin voor alles wat hij vooral In de bezettingstijd voor het Water schap had gedaan. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heer Buth van Dirksland, die het o-ver de vaste en veranderlijke om slag had en de heer Buth te Ooltgens plaat, die zou willen proberen, dat di oude heer van Rossum een onderschei ding van de Koningin zou worden toe gekend. De oud-voorz. de heer A. A. Mijs Sr. kon op een dag als deze moeilijk zwij gen, daar de herinneringen op een dag als deze weer boven kwamen. Hij heeft de totstandkoming van het Waterschap meegemaakt van het begin af. In korte trekken schetste hij hoe er eerst een geweldige oppositie bij de oprichting van de Dijkring was, maar hoe dit van lieverlede is geluwd, en een hechte sa menwerking is gegroeid. De verander lijke omslag werd eerst op 0.50 ge zet, later op 0.60, over welk dubbeltje geweldig werd gedebatteerd. Tot voor de oorlog was de omslag 2.50 per ha, thans, door de omstandigheden 6 gulden De goede en vruchtbare samenwer king met de Prov. Waterstaat waar deerde hij zeer en spr. hoopte dat dit tot in lengte van jaren zou blijven voortbestaan. Ook releveerde spr. de totstandkoming van de veerdienst v. d. Schuijt met de vaste wal van N. Brabant. De Dijkring had hier de koe bij de horens gevat en is er de grondlegger van. Tenslotte sprak de heer Mijs Sr. over de kosten van onderhoud voor de wa terkering. Het Waterschap moet er een eer in stellen zelf de kosten voor de verdediging van het water te kunnen opbrengen. In het door meerdere spre kers aangevoerde punt om de bebouw de eigendommen te belasten ziet hij al leen een administratieve romslomp dat geen zoden aan de dijk zal zetten. Wij moeten zegt spr. er een eer in stellen zelf onze dijken te onderhouden en dat i^ zo goed mogelijk doen! Aan de op-! volgers is die taak toevertrouwd. Met i groot genoegen ziet spr. op het werk terug waaraan hij hart en ziel heeft gegeven. Het Voorzitterschap van de Dijkring is een mooi ambt ,dat' hij steeds met ambitie heeft vervuld. Hij wenst het bestuur dezelfde goede geest toe, die er al die jaren heeft geheerst. (Applaus.) Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, o.m. Ir v. d. Meer, Burgemeester Hordijk, O'Plaat, dhr A. de Haas van Dorsser Oude Ton ge, Burg. van Heijst Dirksland, Oud Dijkgra.af van Rossum. en m.eer anderen, dankte de Voorz. ir Mijs de vele sprekers en bracht tenslotte hulde aan de Hoofd- opzichter de heer E. Smits met wie zeer prettig wordt samengewerkt. Zijn ijver, grote kennis en liefde voor zij» arbeid aan het Waterschap Dijkring wordt zeer gewaardeerd. Hiermede behoorde de viering van Itó' 40-jarig bestaan van het Waterschap de Dijkring Flakkee weer tot het verleden. De geweldige betekenis, die liet Water schap voor het eiland heeft, wordt mis schien door velen niet beseft. We voelen ons zo veilig tussen de dijken, maar denken er veelal niet bij door, wat een voortdurende waakzaamheid en gewel dige zorg aan de dag moet worden ge' legd om die veiligheid te waarborgen- Als plaatselijli blad van de streek ,Alwee |en de tr peg." Da eduldige ;;oor hun je verzu( mee hij in de Ed( tus aanv 2waar op den voor onthoud ven van seinhuis, te incas dicht ga ter weg ligheid de spoor tneter vi seinpa liet stat Als d< ■wijl de inachinil signaal minder ■naai be het vol{ dat hij ■Jieid vei schuld lopen o bomen De se men nie En zolai 'l?an hij

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6