EIIAnDEn-tllEUWS ijk zoek en! Uit het Veertig jarig bestaan v'an het Waterschap „Dijkring Flakkee" egels en! nsi er pgerichf 68 2e Blad Zaterdag 3 September 1949 No. 1850 loeg tor. 1 EITEN f UIS N die ns 1 blad Jubileum op waardige wijze gevierd Zondagsdiensten Artsen. "sch en boer. ON 75 CHTS. van Uw nmaaktijd ebben wi; s, bedden, n spoedig maakt, in .s. schoon de fabric- reeds en voor 'S voor eerd. Oorlogs weeën De Universiteit en de Indische vorsten Zie naar Engeland! Staats-ïorgen. Dezer dagen is het tien jaar geleden dat de grote oorlog uitbrak. Duitsland had die al vele jaren voorbereid en sloeg toen toe. Tien jaren, waarin een zee van bloed en tranen over de wereld is uit gegoten. Het is niet mogelijk het lijden de honger, kouJe, dood en verlies van goederen van deze jaren te beschrijven. Ganae families zijn uitgeroeid, andere hebben zware verliezer geleden, nog zijn er hier .te lande en in het buitenland vele families, die van hun zoon, broe der, man of vader, niets meer hoorden... Nog worstelt en zucht de wereld on der de gevolgen van de gevoerde krijg. En het wereldbeeld is gans anders ge worden; de verhoudingen tussen de vol keren zijn gewijzigd. Amerika interes seert zich voor heel de wereld, Enge land daalde van zijn hoge zetel af en worstelt om zijn economisch zelfbe houd, en Nederland kan zéker geen zelfstandige politiek meer voeren, het heeft geen hand meer en kan dus geen vuist meer maken. In dit alles is de sprake van Gods eeuwige Raad over de wereld en Hij leidt ze naar het door Hem bepaalde einde, al onze bedoelingen en raadsla- gen ten spijt. Wij zijn uiterst moeilijke tijden inge treden. De revolutie in Indië had geen tijd om op de zelfstandigwording te wachten en wij ontvangen nu in Den Haag de mannen ter conferentie, die in Indië de opstand preekten. Brutaal klinkt het gezegde van één hunner, dat Indië in het Oosten veel belangrijker is dan Nederland in Europa! Deze econo- misoh-doctor heeft in Rotterdam gestu deerd onder Prof. Lieftinck. Zou daar soms de kiem voor revolutionnaire ideeën gelegd zijn? Het trof mij dat meerderen der Indische groten, die hier nu zelfbewust verschijnen aan de ronde tafel, hier te lande gestudeerd hebben. Pijnlijk dat we hen nu in deze situatie terugzien! De vraag rijst, hoe zij aan onze Universiteiten zijn onderwezen. Zat er een principiële lijn in dat onderricht? Of lag er Pilatus' levensbeschouwing aan ten grondslag, die getekend wordt in zijn vraag „wat is waarheid?" Het Boek der boeken is aan de open bare Universiteiten gesloten en vandaar dat men bij de, revolutie uitkomt. Want wie met Mij niet is, is tegen Mij! Als op één gebied der staatkunde de fakkel des Woords geheven moest worden, is het bij het bestuur der koloniale ge bieden. Ruw wordt het bewind ons uit de handen genomen en de kapitalen aan openbare universiteit en handelshoge school ten koste gelegd brengen een vreselijk rendement op. Te laat zal men het beseffen. Indien men het nog zal willen erkennen. Dat onze Jonge mensen er óók hun aandacht aan geven! Want hier geeft het wereldgebeuren aanschouwelijk on derwijs. De stem van het revolutionnai re volk is „wij willen hier gelukkig zijn". Oeen wissels trekken op de eeuwigheid! Nu, men zie eens naar Engeland. Daar Valt iets te leren. Labour (de arbeiders partij) is er ons een stuk vooruit. De "lijnen moesten in handen van de staat komen; het resultaat is in-treurig. De geweldige krachtinspanning in de oorlog werkt nu uit, de economische Verliezen waren ook enorm. Ondanks &t begon de Labourregering stokpaard jes van stal te halen, men ging maar eens een pracht stukje socialisme ver wezenlijken. Heel de bevolking moest in de Ziekenfondsen ingeschreven en alle dokters werden rijks-dokters. Nu liep ook 'n ieder uit om zich een bril te doen aanmeten, alsmede om zijn gebit te re- Pareren of te vernieuwen. Plus alle mo gelijke andere medicamenten en tor menten. Nooit zulks beleefd! Intussen loopt het al fout, omdat de willioenen ponden er voor beginnen te ontbreken. Ik zou niet gaarne Enge- lands wankele positie alleen aan dit fonds wijten, maar wel wijs ik er op, •iat hoe precair de finantiële situatie ook is, de arbeidsleiders hun hersen schimmen blijven najagen, tot in, de zie kenfondsen toe. Dat alles moet dan de arbeidersstand maar ondergaan. Onaan genaam en vernederend lijkt het mij, als grote krantenartikelen en kamerdiscus sies moeten handelen over mijn kunst gebit of bril, die mij door de staat zijn opgedrongen en waarvoor achteraf geen geld blijkt geweest te zijn. Dat komt er nu van als de staat vadertje over ieder een gaat spelen. Laat Nederland er zich aan spiege len. Want ook hier leeft de Regering met haar aanhang in voorzorg-sferen. Het staat flink te zeggen, dat de nieu we tijd een nieuwe taak voor de Staat medebrengt. Men denkt er ernstig over een enquête of onderzoek te doen naar de toestand van alle mensen boven 65 jaar. Met èlk hunner zal aan huis ge sproken worden en onder de vragen, diè het enquêteformulier zal bevatten zijn ook deze: „Hoe zijt gij temoede?" en „Hebt U ook nog wensen?" Ik vrees, dat er door dit optreden geweldige ver wachtingen gewekt zullen v/orden waar van er geen enkele zal kunnen vervuld worden. :^n dan zal het „kapitaal" wel de schuld krijgen, want Drees is van goede wil, aan hem ligt het zéker niet! Mij dunkt het beter de post huis aan huis een drukwerkje te doen bezorgen waar eens precies in staat hoe Neder- l3,nd er finantieel aan toe is en wat de verwachtingen voor de eerste twee of drie jaren zijn. Dan wist men ineens hoe laat het is. WAARNEMER. TIEN JAREN SOLDATEN-MOEDER. Barbara Theodoropoulus (zittend op de muilezel) heeft gedurende de tien jaar, dat zij als marketentster werkte, de bijnaam verworven van „moeder van het Griekse regeringsleger." Zij is driemaal gewond geraakt en heeft 16 onderscheidingen ontvangen, waaronder de hoogste Griekse decoratie, de gouden medaille voor moed en trouw. U ziet haar hier terugkomen van het front in Vitsi, waar de rebellen de zwaar ste nederlaag leden sinds het begin van de burgeroorlog. Dinsdag 30 Augustus jl. kwam de Verenigde vergadering van de „Dijkring Flakkee" des middags half twee bijeen in Hotel Spee, om het 40-jarig bestaan van de „Dijkring" te vieren. De „verenigde vergadering van de Dijkring" be staat uit 44 leden met het Dag. Bestuur mee (Dag. Bestuur en afgevaardigden van zeewerende en binnenpolders, waarvan een voorz. en een ,of twee gezwo renen,) waarbij met de secretaris W. H. Verheul te Middelharnis en de hoofd opzichter E. J. Smits te Den Bommel, tevens als gasten aanwezig waren de burgemeester uit het rayon van de Dijkring, Ir Terluin, (v.h. te M'hamis), Ir v. d. Meer v. d. Prov. Waterstaat met nog enige andere genodigden. Toen de heren gezeten waren in de keurig gerestaureerde vergaderzaal in Hotel S,pee (die nog niet geheel klaar is en waar we later op terug hopen te komen) nam de Voorzitter Ir B. J. Mijs liet woord en sprak de aanwezigen als volgt toe: Mijne heren, leden van de Verenigde Vergadering van het Waterschap de dijkring Flakkee, het is mij een groot genoegen U, namens het Bestuur wel kom op deze vergadering te heten, en ik spreek ongetwffeld ook namens U allen als ik welkom, heet aan de heren Terluin en v. d. Meer, ingenieurs bij de Prov. Waterstaat, de heer Goekoop, voorzitter van de Generale Dijkagievan Stellendam, de heren Hordijk, Kruyff, van Dijk, Brinkman, van Heyst en B^n- ideis, burgemeesters van de gemeenten waaraan ons Waterschap bescherming tegen buitenwater verleend, aan de laat ste tevens in zijn kwaliteit van voor zitter der Flakkeese Gemeenschap, als mede aan vertegenwoordigers der eilandse pers. In het bizonder is het ons een genoe gen dat aan onze oproep tot bijwoning dezer vergadering gevolg is gegeven door vele oud-leden der Ver. Vergade ring en door de heren Mijs en van Ros- sum, respectievelijk oud dijkgraaf en oud-dijkraad van ons Waterschap. Tenslotte, heet ik hier welkom de heer G. H. L. de Bruin, die als vertegenwoor diger van de Mariapolder de plaats in neemt van de heer P. van Es, thans dijkraad in opvolging van de heer van Rossum; moge het beide heren gegeven zgn in him functie de sporen van hun voorganger te drukken. Deze vergadering is belegd teneinde op eenvoudige wijze het 40-jarig bestaan WATERSCHAP DIJKRING FLAKKEE Uit de statistiek v. d. verandering van omslag en uitgaven bleek uit de loop van 40 jaren het volgende: Omslag per ha in 1909 0.50 Volgende jaren 1. Tot vóór de laatste oorlog 2.50 Na de oorlog: per ha 6. Het laatste hoge cijfer is ontstaan door de oorlogsschade en door de duurte der materialen voor onder houd. In de eerste 25 jaren werd uitge geven voor onderhoud 2.221.132.^ De laatste 15 jaren 2.930.722. In 40 jaar in totaal 5.152.054. van het Waterschap de Dijkring Flak kee te gedenken. Veertig jaren, is voor een Waterschap zeker geen hoge leef tijd; doch sinds de viering in 1934 van het 25-jarig bestaan van het Waterschap is er veel geschied, heeft ons Water schap veel beleefd, veel ook dat wij het liever bespaard hadden gezien. De twee de wereldoorlog is aan ons Waterschap niet ongemerkt voorbij gegaan. En het is vooral om deze reden dat het bestuur de gelegenheid van een jubileum, hoe onbelangrijk op zichzelf ook, heeft me nen te moeten aangrijpen, om gezamen lijk, met onze gasten, te getuigen van onze dankbaarheid, dat ons Waterschap weer in ere is hersteld, zijn veelomvat tende en verantwoordelijke taak weer als vanouds vervult; ook dat het ons is mogen gelukken de gevolgen van de oorlog, bijna zonder hulp van buiten, maar niet zonder kleerscheuren, te bo ven te komen en onze waterkering weer in een staat te brengen die aan alle re delijke eisen voldoet. Ik wil, op de oorlogs-historie van ons Waterschap niet diep ingaan; ik ver meld slechts dat de oorlogsschade het kwart millioen gulden te boven gaat, waarvan thans slechts een kleine 60 mille als zodanig door de Staat zijn er kend. Dat de oorlogshandelingen, waaron der ik mede versta het totale gebrek aan begrip bij de bezetter voor alles wat met waterkering verband hield, niet tot rampen heeft geleid, is voor een groot gedeelte te danken aan de nooit afnemende waakzaamheid, al die ban ge jaren door, van het toemnalige be stuur, voortreffelijk gesteund door onze hoofdopzichter. Ik spreek hier gaarne namens de vergadering onze grote er kentelijkheid uit. Ik voel mij, gedrongen om hier ook te getuigen van de droefenis, die ons vervult waar onze vroegere secr.-pen- ningmeester de heer van Paasscben, de ze dag niet heeft mogen beleven. Het zou voor hem, die zo vele jaren ons Wa terschap in voorbereiding trouw en toe wijding diende, een glorieuze dag zijn geweest, en ik ben ervan overtuigd, dat de gedachten velen Uwer vandaag ook bij hem zullen verwijlen. Voornamelijk als gevolg van de aan wezigheid- van onze gasten burgemees ters, doch ook omdat er in de Ver; Verg. nogal wat jonge leden zitting heb ben, lijkt het mij nodig U het een en ander te vertellen over ons Waterschap, vóór dat het de rondrit voor U interes santer kan maken. Het is geenszins mijn bedoeling ook maar bij benadering volledig te zijn, doch gedurende de tocht zal er zeker gelegenheid zijn aanvulling op mijn mededelingen te verkrijgen. Het waterschap de Dijkring Flakkee is opgericht in 1909, op 22 Mei van dat jaar werd het eerste dijkbestuur be noemd, nadat bij K.B. van 25 Maart het Reglement van het Waterschap was vastgesteld. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.) Van Zaterdag 3 Sept. v.m. 12 uur t.m. Maandag 5 September v.m. 9 uur. MiddeUiaimis-Sommelsdgk: Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui pers en A. Kievit. Voor spoedgevallen C. F. Arends, arts, Telef. 1, Middel harnis. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig dr P.Boot. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts, Telef. 1512, Mielissant en B. Elvé, arts, Telef. 262, Dirksland. Oost-FIalkkee: Afwezig de artsen G. J. Buth, C. W. Kramers en P. J. de Man. Voor spoed gevallen E. Bouman, arts, Telef. 19, Stad aan 't Haringvliet en P. C. J. Voogd, arts, Telef. 59, Oude Tonge.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5