Het rioleringsplan te Oolgensplaat definitief aangenomen WILHELMINA CHK. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VERJAART H.K.H. Prinses Wilhelmina, die 31 Augustus Haar 69sie verjaardag viert. Bakens spek en poters in hei riool Afscheid van raadsleden De heer Vermaas zat 30 jaar in de Raad Dankbetuiging voor de prompte verzending van Eilanden -nieuws" naar Indië IIAnDEn-IIIEUl/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerg 19 22ste JAARGANG No. 1849 WOENSDAG SI AUGUSTUS 1949 Abonnementsprös 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Dit jaar vieren wij voor het eerst geen Koninginnedag op 31 Augustus, of schoon voor de meeste Nederlanders, hier te lande en ver daarbuiten met de verjaardag van onze geliefde Prinses ffilhelmina, er niet minder zal worden meegeleefd. Zoals bekend is Koningin Wilhelmina na een periode van vijftig jaar regeren overeenkomstig haar wens afgetreden, op dezelfde dag toeri Koningin Juliana werd ingehuldigd. Geheel vrijwillig plaatste Zg zich op de achtergrond; voor een groot aantal functies die Zij als Koningin in het openbare leven had aan vaard, werd bedankt, het bescherm vrouweschap van vele organisaties werd opgezegd, en zo trok Prinses Wilhel mina, die Haar Koninklijke taak aan tear geliefde dochter had toebetrouwd, ïich uit het openbare leven terug. In een vleugel van de vorstelijke wo ning, het paleis Het Loo, slijt onze ge liefde Prinses Wilhelmina haar levens avond en hoopt daar ook Haar negen en zestigste verjaardag te vieren. Vijf tig jaren lang heeft Zij zegenrijk over ons land geregeerd, met zulk een liefde en toewijding dat Haar spontaan de erenaam werd toegekend van „Moeder des Lands." Zrj zal in onze Vaderlandse geschiedenis voortleven als een der gro ten, die in het Huis van Oranje ons volk werd geschonken. En, al heeft Zij zich nu in zekeren zin teruggetrokken, los gemaakt van de vele verplichtingen,, die de draagster van de kroon nu eenmaal heeft te vervullen, Zg is door ons volk niet vergeten. Als een geziene, vereerde burgeres, woont en leeft onze vroegere Koningin Wilhelmi na temidden van ons volk. De 31ste Augustus moge dan geen officiële Koninginnedag meer zijn, en al zal, volgens Haar wens, %een feest wor den gevierd, toch zal het Nederlandse volk Haar verjaardag met vreugde her denken. Ons volk zal zich tooien met Oranje, en in dorp en stad, zullen de vlaggen worden uitgestoken. Zij zullen waaien van alle officiële gebouwen en van talloze particuliere huizen in blijde herinnering voor wat Zfl voor ons is geweest en in dankbaarheid, voor wat Zij ons in Haar dochter heeft ge schonken. Op de uitgestrekte domeinen en par ticuliere bezittingen van H.K.H., rond om het paleis Het Loo, tezamen beslaan de een oppervlakte van 11.000 ha woont en leeft Prinses Wilhelmina en heeft er goede gelegenheid om uit te rusten van Haar lange en betekenisvolle regerings periode. Zij is een liefhebster van de ongerepte natuur die hier in alle schoon heid wordt gevonden. Nog altijd bemint Zij de schilderkunst en men kan Haar vaak aantreffen op een rustig plekje met Haar schildersezel, met verf en pen seel, om een mooi stukje landschap op iiet doek te leggen. Als Grootmoeder brengt Zij ook van tijd tot tijd een bezoek aan het witte paleis te Soestdijk, waar luide de kin derstemmen opklinken, als Zij op visite temt. Het moge Prinses Wilhelmina gege ven zijn, nog vele jaren te genieten van deze rustige levensavond, waarbij Zij "x^i getuige moge zijn van een geluk kige regeringsperiode van Haar geliefde Dochter Koningin Juliana. God de Heere spare Haar nog vele jaren tot vreugde van de Koninklijke familie, tot vreugde ook van ons volk, liat Haar zo na aan het hart ligt. NIEUWE BANKJES VAN 100.— De directie van de Nederlandse Bank ^.V. maakt bekend, dat zij binnenkort, ''aast de thans circulerende bankbiljet ten van 100.bankbiljetten van de zelfde coupure van een nieuw model (meer vierkant) in het verkeer zal '"'engen. ^^■•■^■^'■■>'™«ww»««^sfcwN«^MM4»Ht*«m«^j."MUi!5!^ ^^ilR*H||RMMnM De gemeenteraad van Ooltgensplaat kwam Vrijdagavond 7 uur in openbare vergadering bijeen, de laatste zitting van de oude raad. De Voorz. Burgemeester Hordijk opent met gebed, en heet de heren welkom. Hij deelt mede dat het hoofdpunt van deze vergadering is afgevallen, nl. punt 5, houdende benoeming van de heer Annevelink tot onderwijzer aan de O.L. School alhier. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastge steld. 3. Onder de ingekomen stukken be vonden zich o.m. de goedgekeurde ge meenterekening en die van de bewaar school. Dit laatste is zeer vlug. Voorts enige goedgekeurde gemeenteraadsbe sluiten. Volgt vaststelling rekening van de gemeente. Bewaarschool en het Burgerl. Armbestuur over 1948. Dhr Vermaas brengt verslag uit en adviseert tot goedkeuring der gemeen te-rekening. Deze sluit Gewone dienst: Ontvangsten Uitgaaf Batig slot Kapitaaldienst Inkomsten Uitgaven Batig slot 290.983.32 278.781.87 12.201,45 123.969.60 123.619.88 349.72 De rekening Bewaarschool sluit in in komst en uitgaaf met 6.494.84. Bij drage van de gemeente 2.254.09. Burgert. Armbestuur in inkomst en uitgaaf 11.457.10 en de Kapitaaldienst op 9.883.80 in in- en uitgaaf. Deze worden alle goedgekeurd. Dhr Vemjaa,s vraagt de achterstalli ge posten van erfpacht e.d. binnen zien te krijgen. De Voorz. zegt toe te zien deze pos ten te achterhalen. De bijdrage van de gemeente is bij na 4000. Punt 5 vervalt zoals boven gezegd, cmreden de enige sollicitant zich heeft teruggetrokken. 6. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 28 Juni 1949 inzake verzekering van gemeentegelden tot een bedrag van 10.000.en tot het nemen van een besluit van dezelfde strekking tot een bedrag van 14.000. In verband met een opmerking van Ged. Staten wordt het te verzekeren bedrag gesteld op 14000. 7. Voorstel tot het aanschaffen van een rijdende baar voor begrafenissen. Hiermede zal een bedrag van 500. gemoeid zijn. Dhr D. C. V. Oostende vraagt van wie dit verzoek uitgaat. De Voorz.: In verband met de lange afstand in de gemeente naar de be graafplaats heeft B. en W. dit overwo gen. Ook hebben de begrafenisonderne mers het ook wel geopperd. Voor de dragers is het dikwijls te ver. Dhr K. V. Oostende heeft het meer dan eens uit de boezem van de burgers gehoord. Het bedrag vindt hij niet hoog. De Voorz.: Het is ook een voertuig van zeer eenvoudige constructie. Het is niet te vergelijken met een lijkwagen, maar het werkt zeer gemakkelijk. Met algemene stemmen wordt tot aanschaf besloten. 8. Voorstel tot definitieve aanvaar ding van het rioleringsplan en het uit voeren van een gedeelte van dit plan. In een van de vorige vergaderingen is besloten dit in principe te aanvaar den. In verband met de levertijd van Wij geven hier een brief weer van een terugkerende soldaat uit Indië, wel ke tijdens zijn verblijf aldaar geregeld „Eilanden-nieuws" ontving. Batavia, 20 Aug. '49. Mijnheer, Wegens mijn terugkeer naar Ne derland op 8 Sept. a.s. met de „Kota Inten" zou ik U willen verzoeken om bij ontvangst van dit schrijven te stop pen met het verzenden van „Eilan- den-Nieuws." Bij deze ook een woord van dank aan Uitgevers en Personeel voor de zorgvuldige verzending van Uw blad. Eilanden-nieuws heeft me deze afge lopen 3 jaren een genot geweest en me ondanks de grote afstand met het nieuws van Flakkee op de hoogte ge houden. In de toekomst hoop ik nog vele jaren Uw blad te lezen. Lang hebben we gewacht op de re patriëring, maar nu is het nabij. 20 Aug. 1946 ben ik uit Holland vertrok ken als een van de eerste van de 7 Dec. Div. Ook nu zijn we weer de eerste; van deze divisie. Dus in de ko mende maanden zullen vele Flakkeese jongens volgen. Zo langzaam aan zal dan heel de Divisie wel terugkeren. Ik zou dan zeggen tot op Flakkee en teken met vriendelijke groeten, W. A. GRINWIS 25.5630.118 Troependet. Staf C Die. 7 Dec. Veldpost, Bandoeng. OP 31 AUGUSTUS GEEN FEESTELIJKHEDEN De particuliere secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina vraagt het volgende mede te delen: „H.K.H. Prinses Wilhelmina stelt er heel veel prijs op voortaan hare geboor tedag in alle stilte en zonder uiterlijk feestbetoon in de familiekring te vieren. Mochten er plannen bestaan telegram men of brieven van gelukwens te stu ren, zo verzoekt zij vriendelijk, in ver band met het karakter van de viering van die dag, deze haar niet te zenden." N materialen wil B. en W. een definitieve uitspraak over dit plan. Dhr V. ld. Vliet vraagt of het in eigen beheer zal worden uitgevoerd of by aanbesteding. De Voorz. zegt daarover in besloten zitting mededelingen te zullen doen, waarom de vergadering een ogenblik wordt geschorst. Na heropening brengt de Voorz. het plan naar voren en deelt mede, dat kleine onderdelen van het plan reeds worden uitgevoerd en definitieve aan vaarding noodzakelijk is, ook in ver band met de komende electriciteit. Dhr D. C. V. Oostende stelt een vraag over de blusleiding waarop de Voorz. antwoordt, dat bij het e.v. uitvallen van de waterleiding een blusleiding zal wor den aangebracht. Er komt daarom in het plan een groter buizenstelsel waar bij door het openzetten van de sluis bij e.v. brand over voldoende water wordt beschikt. Het brengt slechts een bedrag van een paar duizend gulden méér mee, waardoor we voldoende, zijn gewaar borgd bij brand. Dhr K. V. Oostende vraagt of bij dit plan alle ongerechtigheden van sloten enz. verdwijnen, waarop de Voorz. antr woordt dat dit de bedoeling is. Spr. licht toe waar de hoofdleiding en de zij- leidingen komen. De mogelijkheid om alles in zinkputten te deponeren zal zijn uitgesloten. Er zijn nu bakens spek e» een zak poters in gevonden, zodat laco niek de opmerking werd gemaakt: „we hadden poters met spek kunnen eten!" Dhr D. C. V. Oostende vraagt in ver band met het verdwijnen van de zink- (Zie voor vervolg pag. 2 Ie koloni.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1