iiAriDEn-niEuws AAD Buitenland daar De nieuwe bonnen ry de ling Laatste zitting van de oude raad lEendeit Blud Zaterdag 27 Augustus 1949 No. 1848 eist \PTIEK! IDHOUT lachine ie Koirie Verdink bma B gen soort rkg Meide iel mis 9 wk. 4.- nnd. 4.75'! 5.50, N.H 150. W. -Leg. |.75, Khakll '48 2.75J Witte Ind. I 5.-, Jonge I 8.- p. St. JMATRA" Griekenland doorstaan "an Uw mef Uvy |ico, maar ft voor Uw r Uurwerken Idelharnis: 157 Ing monturen ld, nikkel lé. |MEN, LBN, enz. ZONEN JE TONGE [JMEYN slaan 295 iBotterdami en lief vrij KOOP V) \.T 15 iNIS m zeev lel bij! Idiging en Goeree lOude Tonge |irsus ter op- I Zaterdag 1* Vsisten moe- fijn van het De lessen ■p Zaterdag- In tussen 5 \.s. bij L. V. U.I.O.) Ka- ellevoetsluis Evenals het vorige jaar, zijn de Griek regeringstroepen een grote aanval legonnen tegen de guerilla strijders. Verleden jaar hadden de opstandelin- en hun hoofdkwartier in het Grammos ebergte. Daaruit zfln ze door de re- eringstroepen verdreven, maar wisten 'ich bijtijds in veiligheid te stellen. Kregen de guerilla-strijders het te [waad, dan vluchtten zij de grens over. Albanië, Joego Slavië, Bulgarije, zij ferleenden vrije toegang. De regeringstroepen moesten echter ij de grens halt houden. Daarom is het ;en oorlog zonder eind. De gehele grens loorlopend voldoende bezet houden kan Sriek^land niet, en bovendien, weet iet nooit waar de partisanen weer bin- lenvallen. Met militair geweld de grenzen for ceren en de particulieren vervolgen, Jurfde Griekenland niet, want de buur landen waren met de Sovjet-Unie ver bonden. Sinds de breuk tussen Rusland en loego Slavië is er enige verandering ge komen. Tito, om zijn land staande te houden, ivas genoodzaakt bij het Westen hulp te zoeken, die hem ook geboden wordt. Amerika steunt Griekenland in zijn strijd, tegen de opstandelingen. Wanneer nu Amerika ook aan Joe- Slavië hulp verleent, en Tito blijft de rijanden van Griekenland steunen, dan staat het gelijk of Amerika zijn geld in liet water gooit. De heren diplomaten hebben maar schalk Tito ertoe kunnen bewegen, de weg te volgen, die goede buurlanden moeten betrachten. Wanneer partisanen de grens van Joego Slavië overschrijden, worden zij gevangen genomen en ontwapend. Zo de oorlog duurt, mogen zij niet meer aan de strijd deelnemen. De opstandelingen hadden nu hun hoofdkwartier opgeslagen bij het Pres- ba-meer. Hier komen de grenzen van Griekenland, Joego Slavië en Albanië samen. Door de regeringstroepen zijn zij uit hun stellingen voor een groot gedeelte verdreven, en over de Albanese grens gevlucht. Welke moeilijkheden, dit nog geven zal, is nu niet te zeggen. Dit is echter zo, dat de Albanese grens veel gemak- lielijker te bewaken is, terwijl de rege ringstroepen nu weten waar hun aan vallers vandaan kunnen komen. De hulp die Tito van Amerika krijgt,- en ook aan het Westen verleent, is Rusland een doom in het oog. Het schijnt met enkele landen niet 20 heel erg te boteren, en het voor beeld van Joego Slavië werkt aanste kelijk. Nu wonen er in Joego Slavië tamelijk veel Russen die ten tijde der Russische revolutie zijn komen vluchten. Vele van deze personen maken nu tij dens de breuk met Rusland, het land onveilig, vandaar dat zij gearresteerd en in kampen opgesloten zijn. Het zou gaan over een aantal van 12000 per sonen. Volgens het oordeel van Rusland zou den deze Russen onmenselijk behandeld worden, ja zo gemarteld, dat zij nabij de dood verkeren. Rusland kan en mag zulk een behandeling van zijn burgers niet gedogen, en indien Tito zijn onmen selijke behandeling voortzet, zal Rus land onverwijld maatregelen nemen. Verder verwijt Rusland aan Tito, dat hij met de Westelijke mogendheden on derhandelingen heeft gevoerd, achter de fug van Rusland om. Tot slot wordt opgewekt, Tito en zijn aanhangers te verdrijven en door com munisten te vervangen. Hoe dit moet geschieden, laat Rusland aan de com- ttiunistische partij over. Maarschalk Tito, heeft deze nota heel scherp beantwoord, en medegedeeld, dat ''Ij welisvraar met het Westen heeft ge confereerd, maar op last van Molotov en Wysjinski, dus Rusland zelf. Dit is niet bepaald prettig voor de Westerse mogendheden, om zo te lezen, noe zij beet genomen zijn. Wat de gevangenen "betreft, weer spreekt Tito de ernstige beschuldigin gen, doch is tegelijk bereid, als deze per sonen naar Rusland terug willen keren, nen veilig over de grens te zetten, als Rusland ze overneemt. De wederzijdse toon is scherp en men vraagt zich af, wat nog het einde van deze onprettige nota wisseling zal zijn. Zal Tito opgewassen zijn tegen de druk en het heft in handen kunnen houden? Finland Niet alleen in het Zuiden van Europa gist het momenteel, maar ook in het Noorden. I Vorige week Donderdag zijn in geheel Finland ernstige stakingen uitgebroken. Elf vakverenigingen,' waarin de com munisten de leiding hebben, zijn in sta king gegaan. Hun eis is een loonsver hoging van ongeveer 10 procent. Het verbond van vakverenigingen, welks bestuur bestaat uit 7 socialisten en 5 communisten, heeft deze eis ver worpen en de staking veroordeeld. Vakverenigingen die blijven doorsta ken, verbreken hiermede het verband. De regering heeft direct uitgebreide maatregelen genomen, en vertrouwt aan de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Heel duidelijk ziet de regering in, dat de communisten pogen, onlusten te ver wekken, de regering te verjagen en zelf de touwtjes in handen te nemen. Reeds meer dan een jaar, hebben de communisten hun actie voorbereid. Bedriegen de tekenen niet, dan schijnt het dat de actie echter zal verlopen. Het overige gedeelte van het volk, onderkent de doelstellingen der commu nisten, en steunt de regering. De communisten vallen de regering heel scherp aan met ernstige verwijten. Openlijk beschuldigen zij nu de Fin se regering dat deze heult met Ameri ka om een oorlog tegen Rusland te ont ketenen. Finland moet nu als spring plank dienen, in het Atlantische bolwerk om Rusland aan te vallen. Met klem wordt gewezen op het gro te gevaar dat daarin voor Finland schuilt, en hoe het land door het ka pitalisme misbruikt wordt. Voor de Finse regering is dit zeer moeilijk. Zo vlak onder de hoede van Rusland te leven, maakt dat men met een pijnlijke nauwkeurigheid waken moet, om niet hier of daar enige aan stoot te geven. Men zoekt naar een gelegenheid om in te grijpen, vandaar Is dubbele waak zaamheid geboden. Frankrijk De droogte in West en Zuid Europa is zeer groot. Ook Frankrijk heeft hieronder zeer te lijden en een gevolg hiervan zijn de grote bosbranden, die een ware ramp betekenen. Het Parijse blad „France Soir" deelt mede dat van de 960000 ha bosgronden, er thans 130.000 ha verwoest zijn. Vooral in de omgeving van Bordeaux en tegen de Pyreneeën, hebben de felle branden gewoed. Zesduizend soldaten en 250 brand weerlieden uit Parijs, zijn naar de ge teisterde gebieden gezonden, om hulp te verlenen. Benevens de ernstige materiele scha de, zijn er ook vele mensen levens te betreureö. De berichten lopen uiteen, doch de meeste bladen, melden 230 doden. Deze mensen ,die in de bosstreken woonden, waren zo geheel van alle zij den door het vuur ingesloten, dat vluch ten niet mogelgk was. Dit is heel ern stig. Eén, twee of soms meer uren kon men lopen, doch nergens meer buiten het vuur komen. Steeds maar nauwer en nauwer werden deze mensen ingeslo ten, terwijl niemand hulp kan bieden, en. gingen zo de verstikkings- of verbran- dingsdood tegemoet. De Franse rege ring heeft een dag van nationale rouw bevolen. De minister president Queuüle is persoonlijk tegenwoordig geweest, bg de begrafenis van 31 slachtoffers. Toch heeft het volk ernstige klachten, omdat de regering niet spoediger hulp gebo den heeft. TWEE IS NIET GENOEG. ,In Washington houdt men van aan pakken. Over de Potomac lagen twee bruggen, een spoorbrug en een verkeersbrug, waarvan de laatste de stroom auto's niet meer verwerken kon. „Wel", zeiden de mannen van Washington, „dan bouwen we er nofe een bij". Deze foto laat u de situatie aldaar duidelijk zien. Rechts ziet u de spoorbrug, links de oude brug en in het midden de nieuwe brug in aanbouw. Ter voorkoming van verkeersopstoppingen hebben de Amerikaanse ingenieurs het systeem van eenrichtingsverkeerswegen weer toege past, die langzaam stijgend het verkeer op de juiste rijbaan bren gen. Duidelijk kunt u dit op de voorgrond van de foto zien. e RAAD HERKINGEN Dinsdagavond kwam de raad der ge meente Herkingen in een openbare ver gadering bijeen. De heer Logmans was verhinderd vanwege oogstwerkza^mhe- den en de heer Tuinstra was naar Frankrijk gereisd, dus eveneens afwezig. Burgemeester Van Heyst opende de zitting met gebed, waarna de ter inza ge gezonden notulen z.h.s. werden vast gesteld. Ingekomen waren enige goedkeurin gen op begrotingswijzigingen, alsmede rapporten van het verificatiebureau. Zij gaven geen aanleiding tot discussie. In de kinderbijslagverordening werd een kleine wijziging vastgesteld, die neer kwam op een geringe verhoging. Te vens werd besloten, behalve de gebrui kelijke kindertoelage, ook nog een tijde lijke bijslag uit te keren van 25 cent voor ieder volgend kind. De gemeenschappelijke regeling inza ke het bezoek aan de openbare school te Nieuwe Tonge werd ingetrokken. De gémeenterekening 1947 was tot nadere vaststelling van Ged. Staten ge retourneerd. Door administratieve werkzaamheden voor evacuatieuitgaven werd het gerin ge batig saldo, dat er was, in een nadelig saldo omgezet. Het nadelig slot werd vastgesteld op 371.14. De gemeenterekening dienstjaar 1948 werd vervolgens aangeboden. voor het tijdvak van 28 Augustus t/m 10 September 1949 Voedingskaarten 909 281 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 282 Vlees (A, B) 300 gram vlees 283 Vlees (D) 100 gram vlees 284 Algemeen (A B, D) 250 gram rijst 386 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 294 Algemeen (I>) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas (De letters achter de bonniunnaers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen.) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 910 (Bijz. arbeid, a.s. moedejis en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter X. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 Augustus worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 264, 265, 268, 269, 270, 271, 273, 275, 276, 277, 278, 279 AlgemeSÊ kunnen worden ver nietigd. De Voorz. deelde mede, dat het batig saldo 4443.14 bedroeg, waaruit blijkt, dat 1948 geen onfortuinlijk jaar is ge weest. In de commissie tot nazien de zer rekening werden de heren Hoger- werfVan der Wende en Van Wagenin- gen benoemd. Van Ged. Staten was het verzoek ont vangen, de 13e wijziging van de begro ting 1948, waarbij het verhoogde sala ris van de secretaris werd geraamd, in te trekken, daar de Kroon dit eerst moet goedkeuren. Daar dit nog wel even kan duren werd besloten tot overbrenging naar dienstjaar 1949. Ten behoeve van de woningbouw werd een annuiteitsle- ning aangegaan, groot 3.470.22. Alvorens de rondvraag aan de orde te stellen deelde de Burgemeester me de, dat het werk aan de Kade zijn vol tooiing nadert. Het gaat alleen nog om de verharding van het nieuw gewonnen gedeelte, ongeveer 1200 vierkante meter. De verharding is noodzakelijk, daar ge gronde vrees bestaat, dat tijdens de bie tencampagne, de grond gaat verzakken Het plan is om er eerst een laag puin van 30 cm op te werpen en daarna zal de fa. Dijkers het oppervlak met grint en asphalt bewerken, llopelijk zal men dan voldoende verharding bereiken, het is niet ideaal, maar bestrating is on mogelijk te financieren. Terloops wierp wethouder Witvliet er tussen in, dat men volgend jaar ook weer aandacht aan de straten moet gaan schenken. De Voorz. stelde voor om aan de D.U.W. tevredenheid te betuigen voor het verrichte werk. Dhr V. d. Wende stemde daarmede in. Hij moest bekennen, dat het hem ge weldig meegevallen was, de haven ia er prima mee opgeknapt. Spreker vond, dat een woord van waardering aan het adres van opzichter Vreugdenhil ook op zijn plaats was. Ook de andere heren gingen met het voorgestelde accoord. Kond vraag. Dhr Hogerwerf was niet te spreken over het houtverbruik bij de nieuwe huizenbouw. (Vervolg pag. 2 Ie kolom onderaan)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5