Plaatselijk Nieuws t)chrammet]i DE boe: „Gefeliciteerd, Djokja"!. schrijft VAN BI Biz. 2 „E I L A N D E N - NIE U W S" Woensdag 24 Augustus 1945; INGEZONDEN Het was 17 Augustus jl de dag, waar op vier jaren geleden de Indonesische republiek werd geproclameerd. Zowel hier te lande als in Indonesië werd deze dag gevierd. In Den Haag werd door de delegaties van de B.T.O. en de Republiek een re ceptie gehouden. Officiële uitnodigingen voor deze gelegenheid waren alleen ver zonden aan de in Nederland verblijven de Indonesiërs en aan de Indonesische organisaties. Nederlandse instanties wa ren niet uitgenodigd „om geen gevoelig heden te kwetsen." Maariedereen was welkom", zo verklaarde de republi keinse perschef volgens Trouw." Gezien het feit, dat ook de Neder landse regering geen uitnodiging voor de receptie had ontvangen, mocht toch zeker wel verwacht worden, dat onze regering zich daar niet zou laten ver tegenwoordigen. Echter niets van dat alles. De Neder landse regering ging wèl en dat in de persoon van Dr van Roijen. Zij deed voor de zoveelste keer een voetval voor Djokja. Was dit misschien om het de laatste tijd geconstateerde .vertrou wen" te handhaven? Dat vooraanstaande P.v.d.A.-mannen als Jhr Mr v. d. Goes van Naters en Mr Jonkman op deze receptie aanwezig zouden zijn lag volkomen in de lijn van de verwachtingen. Maar, dat onze rege ring, nog wel zonder officiële uitnodi ging, bij de recipiërende republikeinen de felicitaties kwam brengen, neen, dat wilde er niet in. Zo kon het gebeuren, dat men in de dagbladen van Donderdag 18 Augustus jl. een foto kon bewonderen, waarop Dr van Roijen de hand schudde van de Djokja'se vice-president Mohamed Hat- ta, daarbij de gelukwensen overbren gend ter gelegenheid van de vierde ver jaardag van de Indonesische republiek. Let wel!! Felicitaties werden overge bracht aan een republiek, die in de vier jaren van haar bestaan niet anders gedaan heeft dan haat zaaien jegens Nederland; die gedurende die tijd zich nimmer aan enige overeenkomst heeft gehouden, die ook nu nog niet in staat is enige afspraak onvoorwaardelijk' na te komen. Wat echter nog ergerlijker is, hier in Den Haag stond Dr van Roijen hand in hand met Mohamed Hatta, terwijl in Indonesië duizenden van onze zonen hun graf hebben gevonden en nog vinden, hetgeen mede onder de verantwoorde lijkheid van Hatta plaats had en heeft. Want, ondanks de uitgevaardigde or der „staakt het vuren", vallen er nog dagelijks van de bloem onzer natie ten prooi aan rampokkende benden en wor den nog dagelijks families hier te lande in roviw gedompeld. Is het dan niet indroevig, dat onze re gering zover durft te gaan, dat zij een republiek feliciteert, die onze eigen man nen en zonen van het leven berooft Hoe is dit alles te rijmen met de ver antwoordelijkheid, die een regering heeft ten opzichte van haar onderdanen en dan zeker niet in de laatste plaats voor hen, die de wapenrok dragen? Wij kimnen ons volkomen verplaatsen in de toestand van de in rouw gedom pelde familie, die verleden week in een dagblad een overlijdensbericht plaatste voor haar overzee gesneuvelde zoon en familielid, waarin naast droefheid een verklaarbaar sarcasme tot uitdrukking kwam. Het bericht luidde o.m. „Ondanks het „Staakt het vuren" „Ondanks het „Hersteld vertrouwen" Ondanks vele conferenties overleed tot onze diepe smart etc." Onze regeriiig moge er van doordron gen zijn, dat ook zij éénmaal voor haar daden verantwoording zal moeten afleg gen voor de rechterstoel van de Koning der koningen. I. V. VERVOLG NAJAAKSBEUBS co, Hongarije en Zwitserland met een "dergelijke collectieve inzending en Groot Erittanië met een voorlichtingsstand, georganiseerd door de Board of Trade deelnemen. Bovendien zullen België en Hongarije ook op het Croeselaanterrein nog een officiële stand met machines in richten. Al met al zal de 53ste Utrechtse Na- jaarsbeurs dus op velerlei gebied, zowel voor binnen- als voor buitenlandse za kenlieden, tal van interessante ^.specten bieden. (Jb.) MIDDELHAKNIS Voor de J.V. der Geref. Gem alhier Onderzoekt de Schriften" trad Donderdag 18 Aug. j!. op Cand. A. Vergunst van Leiden, met de woorden uit Ps. 119 9 en 10. ,,Waar mede zal de jongeling zijn pad zuiver houden? Als hij dat houdt naar Uw Woord. Ik zoek U met mijn gehele hart laat mij van Uwe geboden niet afdwa len." Het thema was: ,,Gods Woord en der jongelingen levenspad", waarbij hij stil stond bij 3 punten: 1. Eén belang rijke vraag; 2. een duidelijk antwoord en 3 een ootmoedig gebed. Er was zeer grote belangstelling. P.V. ,,de Reisduif" Middelharnis Sommelsdijk. Uitslag van de wedvlucht St. Quintin 222 km, los 10 uur 20, Ie duif 2 uur 38—39 laatste duif 2 u. 33.32 B. Mans 1, 5, 13, 18, 19; J. v. d. Hoek 2, 20, 28, 32, 41; A. van Wezel 3, 10, 40; M. J. Koert 4, 8, 9, 11, 12; J. Nelis 6; C. Hoogzand 7; J. Vijf huizen 14, 1-5; A. Hollaar 16; J. Mastenbroek 17, 29; C. Jordaan 21, 27; B. v. Eek'22, 25, 33, 34; Gebr. Groenendijk 23, 24; B. Viskil 26; M. J. Kalkman 30; A. Sarelse 31, 35; H. Jordaan 36; A. Human 37, 38; C. Zoon 39. Vrijdagavond 7 uur inkorven •voor Roosendaal. DIRKSLAND Uitslag P.V. Gevleu gelde Vrienden St. Quintain. H. de Man 1, 12; C. Bakker 2, 4; A. Beijer 3, 30; J. Leune 5, 11, 14; P. de Geus 6, 9; B. Leijdens 7, 31; Gebrs. Nieuwland 8, 10, 15, 28; Gebrs. Peekstok 13, 33; C, Nieuw land 16, 24; J. P. ten Hove 17, 18; Gebr Jongejan 19; C. Stehouwer 20, 23; Jac. Guldemeester 21; H. Braber 22, 27, 29; M. Knöps 25; G. Smith 26, 32. Vrijdag inmanden voor Roosendaal. STELLENDAM De visser B. de Kok heeft te lerseke onderhands aangekocht een stalen motorkotter om de kustvis serij uit te oefenen. OUDDORP A.s. Woensdagavond zal het Rode Kruis vergaderen. (Zie adver tentie in dit blad.) De heer D. v. d. Kamp, onderwijzer aan de Chr. School alhier is met 1 Oct. benoemd aan de Chr. Nat. Schooi, die pas is opgericht te Emmen. Van hier werd de eerste scheepsla ding vlas vervoerd naar elders. Donderdag 25 Aug. a.s. des nam. 2 uur komt de Raad der Gemeente in openbare vergadering bijeen. Onderwerpen ter behandeling: 1. Vast stelling van de notulen der vergadering van 23 Juni 1949. 2. Ingekomen stukken 3. Verhuring van 9 woningwetwoningen. B. en W. stellen voor deze woningen met ingang van een nader door hen te bepalen datum te verhuren aan: 1. L. Westdijk Gzn., Kerkstraat A 165; 2. W. Bakelaar Azn., Nieuweweg A 234; 3. L. Mierop Czn., Achterweg A 206; 4. M. v. 't Geloof Wzn., Koude Grond B 103; 5. Adr. Temmink, Noodwoning Koude Grond; 6. S. J. Hoefman, ,,De Zeedistel' O 26b (voorkeurswoning)7. G. van Osch, „De Kaap" B 80 (voorkeurswo ning) 8. L. Witte Johzn., Dorpsweg A 572; 9. P. Witte Janzn., Havenweg A 516. 4. Aanvrage om Koninklijke goed keuring van de verordening op de hef fing van een straatbelasting. 5. Vaststel ling- verordening tot toekenning van een tijdelijke bijslag en een tijdelijke kinder toeslag aan het gemeentepersoneel (raadsbesl. d.d. 19 Nov. 1948.) 6. Vast stelling verordening tot toekenning van een gratificatie aan het personeel der gemeente over 1949 ad 2% der bezol diging met een maximum van 50. 7. Vaststelling besluit inzake verzeke ring der gemeentegelden tot 1 Jan. '53. 8. Wijziging begroting dienst 1949. 9. Goedkeuring rekening Burgerlijk Arm bestuur over 1948; 10. Voorlopige vast stelling van de gemeenterekening dienst 1948. 11. Aanvaarding van door de heer J. van Diejen te Rotterdam geschonken brandblusmiddelen. 12. Rondvraag. De garnalenvissers hebben de vorige week 5 dagen gevist en gemiddeld van de 80 tot 120 kg garnalen gevangen en aan de centrale afgeleverd. Wanneer de post m.e de bekende en velop van de fiscus bezorgt, slaat me altijd min of m.eer de schrik om het hart. Het openen van deze gele ver schrikker geeft me altijd het gevoel of ik aan het gokken ben: zou het mee- of tegenvallen? In de regel is het laat ste mijn deel. Dat heeft Trijn zó door, want ze kent de betekenis van iedere gelaatsuitdrukking van me op de prik. „Je moet weer heel wat stenen door je handen laten gaan, eer je dat onderste regeltje opgemetseld hebt, Schram", zegt ze dan. Inderdaad, zo is het. De belasting ambtenaren vergeten Schram niet, al woont hij ver van het stedelijk gewoel en de ministeries en Departementen. Ons landelijk apparaat moet blijven draaien en daar mag Schram aan meehelpen. Dat is niet erg, als ik nu maar de over tuiging had, dat mijn met zwoegen en zweten bijeengescharrelde belastingcent jes even zuinig beheerd werden als Trijn het de huishoudkas doet. Die overtuiging heb ik helaas niet. De overheidsinstan ties hebben de hand niet zo stevig op de portemonnaie als Trijn. Dat is v/el te betreuren. Dat zou me menige gulden belasting uitsparen. Want financieren is een aparte kunst. Doch men schijnt in de hogere regionen van de gedachte uit te gaan, dat het gemakkelijk riemen snijden is van andermans leer. Anders gezegd, dat het goed mooi weer spelen is van de belastingpenningen van Schrammetje en consorten. Zo lees ik daar weer een voorbeeld van in het fi nancieel beheer van het Militair Gezag, waarover de Algemene Rekenkamer lang niet te spreken is. Die rekenka mer is een goed ding. Daarin gaat men ;>a of de financiën des lands goed wor den beheerd. De rekeningen worden er nageplozen en als er teveel met geld gemorst is, krijgen de daders er van langs. Wat zeer prijzenswaardig is. Lees ik dan, dat de totaalkosten van het Mi litair Gezag, dat zo men weet na de be vrijding optrad, honderd vijftig millioen, 150 met 6 nullen, hebben bedragen. Daar bij komen dan nog de salarissen der mi litairen ten bedrage van 39 millioen gulden. Dat is een respectabel bedrag, waar een metselaar als ik heel wat hui zen voor zou kunnen bouwen. Maar dat schrikt me niet af. Als het geld daar heb je het weer maar goed en niet buiten noodzaak besteed was. Daaraan ontbreekt helaas nog al wat. Zo werd er voor representatieve doelein den" een bedrag genoteerd van bijna f 228.000.De verantwoordelijke men sen verklaren, dat dit bedrag aange wend was voor het belonen van onbe taalde hulpkrachten, welke met betaling- in geld veel duurder zouden zijn ge weest. Bij het commissariaat Noodvoor- ziening besteedde men 25000 gulden voor dit doel en liet men 420 gedenkborden van 25.per stuk m.aken. In het Noorden verspreidde men 500.000 si gaartjes en werd een zending Pranst cognac ter v/aarde van bijna 15.000 sul. den, met Nederlandse centjes betaald, door de douane in beslag genomen we. gens overtreding- deviezenbepalinsen. Een onderdeel van de Landmacht Het een afscheidsfuif, die 'n dikke 600 gul. den kostte, door Militair Gezag bita len. Een scheepslading benzine waav- de 155 mille stond in de boeken van het M.G. Waar die lading bleef weet niem.and! Hoewel de salarissen over liet; algemeen geruststellend werden ge. noemd, waren er ook op dit punt uit- zonderingen. Daarvan geeft de reken kamer ook tekst en uitleg. En zo gaat het maar door. Het Prov. Commissari- aat te Amsterdam betaalde f 53.000.— voor het onderbrengen van haar perso neel in het American Hotel. Hierin zit weer 4300 gulden voor kamers die nooit werden gebruikt. In het Victoria-hotel werd voor 13000 gulden kamers gere serveerd, die ook nooit werden gebruikt In Eindhoven ontsnapten 1152 binnen- en 511 buitenbanden voor auto's aan de verantwoording. Voor de voorgenomen bouw van een interneringskamp, te Am sterdam gaf het Rijk f 351.000.uit, doch ontving er niets voor terug! Twee vijfde deel van de voor internering be stemde panden werden nooit gebruikt, al kostte dat 230.000.aan huur! Voor het stichten van een internerings kamp te Ridderkerk werd f 172.885 on nodig uitgegeven. Twee honderdduizend gulden werden besteed door het Cen traal magazijn van de prov. inspectie bijzondere jeugdzorg Noord Holland, zonder zekerheid, dat de daarvoor aan gekochte goederen, dienden voor het ge stelde doel. De loonadministratie vol deed niet aan de eisen. Zo zijn er ook ten laste van het rijk geboekt een vor dering van het M.G. op de HARK van 1 millioen, tweehonderd zestienduizend gulden en op Ned. Volksherstel ruim veertien duizend gulden, welke vorde ringen door deze organisaties niet wer den geaccepteerd. Ra, Ra, wat is dat nU allemaal. Waar zijn alle dubbeltjes en goederen geble ven? Het is prachtig van de Rekenka mer, dat ze zulke dingen uitvist, maar het slot is, dat Schrammetje c.s. alles heeft moeten betalen. Daar sta je dan te zweten in de brandende zon om het zaakje overeind te houden en met schop pen vol smijt men het aan de andere kant weg. Als je zulke dingen leest ben je geneigd om wan-belastingbetaler te worden. Wat overigens niet veel helpen zou, want dan liggen aanmaning en dwangbevel gereed! Maar van de opma kers heb ik het idee dat zij vrij rond lopen met, een lekkere Ritmeester tus sen de kiezen. Sijmen zal het wel beta len! Het spijt Schram, dat de heren uit de rekenkamer, waarvoor hij een hoge bewondering heeft, niet vóór-, inplaats van sia de feiten kunnen optreden. Daar waren Schram en de overige belasting betalers méér mee gebaat! Met een standje aan de royale broeders krijgen we geen cent belastinggeld terug! SCHRAMMETJE. Geref. Gem. des sav. 7 uur voor te gaan Ds Ligtenberg van Rotterdam. In memoriam L. Rnape. Zaterdag- overleed alhier plotseling de heer L. Knape, die 20 jaar lang als verkoper optrad voor de Bed-, Tapijt- en Meubel zaak van de heer A. Wielhouwer te Sommelsdijk. Deze firma verliest in hem een actief en bovenal eerlijk ver koper, die al die tijd een voorbeeld was van werkelijk trouwe plichtsbetrachting. De zeevissers besomden van de f 300 tot 500.—. De schipper C. v. Noord Jr. verloor een heel vistuig. Dinsdag 30 Aug. a.s. hoopt voor de NIEUWE TONGE Zaterdagavond kwam even buiten Nieuwe Tonge een vrachtauto uit Brabant die fruit ge vent had in de sloot terecht. Doordat deze een andere auto met aardappelen geladen wilde passeren week hij te ver naar de berm met het noodlottig gevolg. Een kraanwagen moest te hulp geroe pen worden om het vehikel weer op de begaanbare weg te plaatsen. Het ongCT val liep met de schrik en materiale schade af. Op de Maandagen 29 Aug. en 5 Sept. a.s. zal door notaris Ris uit Oude Tonge verkocht worden een huis aan de Battenoordseweg bewoond door de heer J. van Erkel en eigendom van de heer A. de Groot. De collecte gehouden ten bate van de stichting- het Hoogeland bracht op ruim .f 40. Mej. N. de Wachter zond aan de stichting „De Macht van 't Kleine" weer duizenden gebruikte postzegels op, die zij van diverse personen op het eiland en eigen gemeente ontving. Deze post zegels komen ten bate van de patiënten van genoemde stichting. Wie gebruik te postzegels heeft stuurt deze aan mej. N. de Wachter Ring Nieuwe Tonge. OOLTGENSPLAAT De leider van D.K. GoereeOverflakkee maakt be kend dat gezinnen die bestaan uit 8 of meer personen in aanmerking komen voor een toeslag van 2 rantsoenbonnen brandstof. De uitreiking zal plaats hebben op Vrijdag 26 Augustus a.s. te Middelhar nis van 9 tot 11 uur, waarbij alle stam kaarten dienen te worden overlegd. Voor de andere plaatsen van het eiland op de zittingsuren van de agent, tei-wijl zij ook hun stamkaarten kunnen opzenden naar het hoofdkantoor te Mid delharnis. Kamer en pensionbewoners kunnen thans ook een aanvraagformulier afha len voor het aanvragen van brandstof, te Middelharnis op Vrijdag a.s. van 9 tot 11 uur, terwijl,voor de overige plaat sen deze weer op de zittingsuren van de agent kunnen worden afgehaald. Op verzoek worden de formulieren ook toe gezonden. STAD AAN 'T HARINGVLIET In verband met het gevaar van binnenko men van pokken bestaat er ten allen tijde gelegenheid tot kosteloze in- en herinenting, ten huize van de gemeen te-geneesheer. Op 26 Augustus a.s. zal de kolonel J. Termaten, Directeur der Nationale Reserve over Hilversum II van 19.15— 19.30 uur over de radio spreken over ,,Ons Volksleger." Op 2 September a.s. spreekt op de zelfde tijd en over dezelfde zender een vrijwilliger der Reserve-Grensbewak'ing- Wedvlucht St. Quintain, afstand 223 km. 1. 20 Gebr. Visser; 2. D. Huijzer: 3, 4, 19 W. Bevaart; 5 J. de Vos: 6 Jan Trommel; 7 Jan Meiaard; 8, 12, 13, 14. 17 Joh. Visser; 9, 10 A. Meiaard Lz.; 11, 16 A. Huijzer; 15, 21 A. Me iaard Mz.; 18 K. Driesse. P. J. H. G.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2