J .J ilde CHR. WEEKBLAD OP GEREFOKMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 40-jarig Jubileum van „De Dijkring Flakkee" Waterschap „De Dijkring Flakkee" bestaat 40 jaar Ongeval met dodelijke afloop te Tholen ----o---- Wat brengt de komende C. V. d. WAAL 189.— 245.— 97.50 meter ftjjk of (Zuld) terug. IIAIIDEII-IIIEIJl^ Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukker^ 19 32ste JAARGANG No. 1847 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1949 Abonnementsprgs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bg contract speciaal tarief. Het Waterschap „De Dijkring Flak kee", in 1909 tot stand gekomen, viert in de komende weken haar 40-jarig be staan. Het is wel de moeite waard, om bij het jubileum van dit voor ons eiland zo belangrijke lichaam, in een of meer ar tikelen stil te staan. Immers, ons eiland Goeree en Over- flakkee, aan de zee ontworsteld, heeft van haar bestaan af met de hevigste aanvallen van die zee gekampt, zó, dat meer dan eens met moeite ingepolderde gronden, weer aan het water moesten worden prijsgegeven. De gehele geschie denis van het ontstaan van ons eiland is in feite een geschiedenis van de strijd met het water. Eigenlijk zou niet het 40-jarig be staan van „De Dijkring Flakkee" moe ten gevierd, maar reeds het tweede eeuwfeest. Die samenwerking in de strijd tegen dezelfde vijand, had er, zij het dan in anderen vorm, eeuwen tevo ren al moeten zijn. Te veel en te lang is ynen bij de inpolderingen, bedijkingen en waterkeringen op zichzelf blijven staan. Eendracht zou zeker ook hier groter macht hebben gebracht. Dat het zo lang geduurd heeft, eer het zover gekomen is, moge blijken uit de ontwikkelingsgang van de waterke ring op ons eiland, die we hier in korte trekken zullen trachten weer te geven. In den grafelijken tijd, toen de indij kingen op Goedereede en op üverflak- kee (nog van elkander gescheiden) gro tendeels tot stand zijn gekomen, werd het dijksgezag ontleend aan'de landsheer en bij de bedijkingsuitgif ten, onder de no dige bepalingen, weer aan de bedijkers o£ ambtsheren overgedragen. De bedij kingen bleven daarbij doorgaans aan het toezicht van de daartoe door de lands heer ingestelde of aangewezen organen onderworpen. De indijkingen' op Goedereede behoorden allen, evenals op O v e r- flakkee de polders onder Dirksland, Melissant, Roxenisse, Herkingen en Grijsoord (Oude en Nieuwe Tonge) tot de heerlijkheid van Voorne. De bedijkingen op Overflakkee, onder Middelhamis, Stad aan 't Haringvliet en St Adolfsland (Ooltgensplaat en Den Bommel) behoorden tot de heerlijkheid Putten en stonden onder gezag van Ruwaard-Baljuw, tevens Opperdijkgraaf en Leenmannen van Putten, met dien verstande, dat Middelhamis, als zijnde een hoge heerlijkheid, een grotere mate van zelfstandigheid bezat. Sommelsdijk behoorde tot Zeeland en ressorteerde onder Baljuw en 's-Grave- mannen van Zeeland-beooster-Schelde, zetelende te Zierikzee. Tijdens de Repu- Wiek gingen de attributen en praerorga- tieven van de landsheren over aan de Staten van de Souvereine gewesten, dus die van Voome en van Putten op de Staten van Holland en die van Sommels- üijk op de Staten van Zeeland. Elke inpoldering was een onderneming op zichzelf en er bestond tussen de be- dijkmgen onderling, ook al grensden zij aan elkander en beschermden zij elkan der, generlei band. Elke polder bleef ten aanzien van de instandhouding van zijn dijken uitsluitend op zichzelf aange- Wgzêh Er waren bedijkings ondernemingen. Vooral op Overflakkee, die te groots van opzet waren, d.w.z. men kon die dijken, welke teveel aan stormvloeden onder hevig waren niet voldoende onderhou- flen en men moest sommige inpolderin gen, na korte of langere tijd aan de zee prijsgeven. Van Overheidswege werd wel steun genoten, maar voor sommige gedeelten liep het toch op een finantieel fiasco uit. Op het eiland Goedereede, dat voort durend aan hevige aanvallen van de zee bloot stond, en waarvan de polders Wj hun strijd om het bestaan dus fei telijk geacht moesten worden een ge meenschappelijk belang te hebben, was de nodige samenwerking eveneens ver te zoeken. De schuld van de rampen, die schering en inslag werden, werd door de ene polder doorgaans op de andere geworpen en bleef men ongezind of niet M machte, om door gemeenschappelijk optreden tot een verbeterde toestand te geraken, zodat ook hier in de 18e eeuw, toen de vele en aanhoudende stormen en vloeden het eiland met gehelen onder gang bedreigden, een ingrijpen van de Overheid, d.i. van de Staten van Hol land, nodig werd. Zowel op Overflakkee als Goedereede rees bij de overweging van de door de Overheid aan de bedreigde of geteister de polders te verlenen steun herhaalde lijk het voor de hand liggende denkbeeld om door instelling van een gecentrali seerd, het gehele eiland omvattend dijks beheer een „Generale D ij c k a g i e" zoals men het doorgaans noemde, tot een verbeterde toestand te geraken. Die instelling stuitte echter steeds af op de hevige tegenkanting van de streek, waarbij op Overflakkee nog kwam, dat Sommelsdijk tot Zeeland be hoorde en dus de medewerking van de Staten van Zeeland een vereiste was, welke medewerking echter niet te ver krijgen was. Van een gecentraliseerd dijksbeheer in den gedachten vorm kwam dan ook vooreerst niets en het duurde tot 1765, toen een aanvang werd gemaakt met de indijking van het complex polders, die de eilanden Goedereede en Overflakkee aan elkander vast zouden hechten, dat voor die polders één gecentraliseerd be heer, de Generale Dijckagie van Stellen- dam, werd ingesteld en aan het oude denkbeeld, zij het ook in een nieuw ge bied, op bescheiden schaal voor het eerst uitvoering werd gegeven. Op het voormalige eiland Overflak kee kon een centralisatie eerst in 1908 1909 haar beslag krijgen, toen het wa terschap „De Dijkring Flakkee", werd ingesteld en gereglementeerd. Dit is slechts in 't kort een uiteen zetting over de uiteindelijke totstand koming van het Waterschap, dat thans haar veertig jarig bestaan viert. Over de geweldige moeilijkheden die moesten overwonnen worden en het pionniers werk dat is verricht eer het zover was, zou een boekdeel te sóhrijven zijn. Op de Jubileumdag van het Waterschap zal daarover ongetwijfeld wel een en ander worden gezegd en zullen we daar over nog wel een en ander in ons blad hebben te verslaan. Het Waterschap „De Dijkring Flak kee" herdenkt dit jaar zijn 40-jarig be staan, welk feit op 30 Augustus a.s. zal worden herdacht. Per auto zal een rondrit worden ge maakt van de bij het Waterschap in on derhoud zijnde zeewerende dijken, welke zich uittrekken over de 10 gemeenten van het voormalige eiland Overflakkee. In 't bijzonder zal de penetratie van de steenglooiïng van de polder Oud-Her- kingen, waar een teermengsel is aange bracht, worde» bezichtigd. -o- Maandagmorgen omstreeks 11 uur had alhier een vreselijk ongeluk plaats. Bij het dorsen even buiten de stad Tho len, was onder de bedienende manschap pen aan de doi-smachine ook werkzaam de gepensionneerde 64-jarige heer S. Burger, welke bezig was met het inste ken van het te dorsen graan. Hij stond boven op de dorsmachine, stapte mis, waardoor zijn been door de dorstrommel werd gegrepen en onder de knie geheel werd afgerukt. Dokter Duinker, die zeer spoedig ter plaatse was, verleende eer ste hulp en liet het slachtoffer- direct naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoeren. Enige uren na aankomst" al daar is dhr Burger aan de bekomen ver woningen overleden. Dit droeve ongeval heeft in de gemeente grote onsteltenis teweeg gebracht. De (legevcns van dit artikel zijn ontlefend aan „De Waterkeringen. Waterschappen en Polders van Zuid- Holland door Jhr L. F. Teixeira de Mattos". PAULUS' PREDIKING TE ATHENE WORDT HERDACHT De Griekse regering bereidt grote fes tiviteiten voor ter herdenking van het feit, dat de apostel p'aulus 1900 jaar geleden in Athene zijn prediking aan ving. Er zal een herdenkingscongres worden belegd, waar vele kerkelijke per sonen zullen worden genodigd. Men ver wacht, dat zowel de Grieks-Orthodoxe kerk als de R.K. Kerk hun medewer king zullen verlenen. De Najaarsbeurs, die van 6—15 Sep tember te Utrecht zal worden gehouden, zal een oppervlakte beslaan van circa 42.000 m2 en daarmede de grootste Na jaarsbeurs worden, die tot nu toe te Utrecht werd gehouden. De stands -op het Vredenburg, liet terrein, waar de artikelen uit de dage lijkse huishouding zijn ondergebracht, zullen ongeveer 21.000 m2 beslaan. Voor de Technische Afdeling op het Croese- laanterrein zal ongeveer eenzelfde op pervlakte worden gereserveerd. Op deze Jaarbeurs zullen artikelen uit niet minder dan 23 branches worden geëxposeerd, waarvan een drietal een bijzondere inzending zal verzorgen, te weten de meubelgroep, de medische groep en de Agrarische Afdeling. De meubelgroep, die alleen aan de Najaarsbeurs deelneemt, zal op het parterre en de galerij van de ruime Be- atrixhal een belangrijke expositie ver zorgen van moderne en antieke stijlmeu- belen, die de Nederlandse meubelindus trie op het ogenblik vermag te fabrice ren op het gebied van salon-, huiska mer- en slaapkamerameublementen. In het bijzonder de galerij zal een aantrek kelijke aanblik geven, omdat hier on der leiding van een bekwaam architec tenbureau door de grote fabrikanten modelkamers zuilen worden ingericht. De medische groep, die voor de eerste maal in collectief verband aan de Utrechtse Jaarbeurs zal deelnemen en de gehele Irenehal in beslag neemt voor de expositie van apparaten, toestellen, instrumenten op medisch, diathermisch en electrochirurgisch gebied, voorts van pharmaceutische artikelen zal in het bijzonder voor directrices van zie kenhuizen, sanatoria, kloosters, voor me dici, vee-artsen en tandartsen van groot belang moeten worden geacht. De Ne derlandse industrie heeft in het laatste decennium een belangrijke ontwikke ling op dit gebied getoond, en verwacht mag dan ook worden, dat ook van bui tenlandse zijde voor deze groep grote belangstelling zal worden getoond. De Agrarische Afdeling, welke is on dergebracht bij de Technische Afdeling op het terrein Croeselaan, Zal eveneens veel interessants bieden. Te meer daar te Utrecht te zelfdertijd grote nationale vee- en paardendagen worden gehouden op 7 en 8 September, die niet zullen nalaten tal van kopers uit binnen- en buitenland te trekken. De Agrarische Afdeling, die een oppervlakte beslaat van ruim 10.000 m2, bevat onder meer een grote groep machines en werktui gen voor de zuivelindustrie, welke voor de eerste maal collectief optreedt en een gemeenschappelijke inzending verzorgt in de hai Q, een voormalige Canadese vliegtuighangar met een oppervlakte van circa 2.200 m2. Voorts moeten wor den vermeld de machines, werktuigen en gereedschappen voor "de akkerbouw bedrijven, die in grote getale in de hal len en op de open terreinvlakken zullen worden gedemonstreerd. Machtige com bines zullen hier broederlijk naast land- bouwmateriaal als maaibalken, rups- en wioltractoren, ploegen, landbouvirwagens e.d. staan. Ook de tuinbouw heeft haar eigen af deling, waar grondfraizen, tuinbouw- IN MEMORIAM Onder grote belangstelling werd Zaterdagmiddag het stoffelijk over schot van de heer C. v. d. Waal op de begraafplaats te Middelhar- nis ter aarde besteld. In leven was hij boekhouder der Drinkwaterleiding Mij. Goeree en Overflakkee. Zowel de Geref. Kerk als de A.R. partij heeft hij met grote toewijding gediend, vandaar dat hij lid was van verschillende organisaties. Bij de groeve merkten wij o.a. op dhr J. P. Timmers, commandant der plaatselijke Brandweer met het volledig bestuur, waarvan de overledene een tijdlang secretaris is geweest. Mevr. Visser die des tijds met hem deel-uitmaakte van het Hark-Comité. De baar werd gevolgd door de Burgemeesters Rijnders en Brink man, resp. voorz. en secr. der Drinkwaterleiding Mij. Goeree Overflakkee de Weled. Heer Par- méntier, Dir. van deze maatschap pij. Oud Burgemeester den Hollan der en zeer vele andere -vrienden. Bij de groeve las Ds ZeUstra het laatste gedeelte van 1 Cor. 15 en wees erop dat het lichaam van v. d. Waal hier alleen begraven wordt, om op den jongensten dag in heerlijkheid te verrijzen. Dat zijn ziel reeds thans mag juichen voor de troon van God en van het Lam is de grootste troost voor zijn vrouw en kinderen. God heeft hem verlost en hem thuis gehaald. Hij wekte de aanwezigen op om in het heden der genade evenals v. d. Waal de Borg en Middelaar te zoe ken, Jezus Christus, bij Wien wij alleen geborgen zijn én voor de tijd én voor de eeuwigheid^ Burgem. Rijnders schetste v. d. Waal als een harde en trouwe wer ker. Veel zullen -wij in hem mis sen, zowel wat betreft zijn arbeid voor de Drinkwaterleiding als in de diverse organisaties. Onze troost is echter, dat hij wel een zwak hart, maar een gelovig hart heeft gehad, zodat hij mocht ingaan in de eeuwige rust. De heer W. J. Witvliet sprekend namens zijne vrienden, had zich af gevraagd, hoe het kwam, dat v. d. Waal er zoveel had. De oplossing vond spr. in het feit, dat waar men ook kwam, hetzij in het kerkelijk leven, het politie ke, het sociale of het schoolleven, men overal v. d. Waal ontmoette. En waarom was hij steeds present en klaar om te helpen en zijn ar beid te geven? Omdat hij het be leed dat Gods Souvereiniteit gaat over het gehele mensenleven hoe onderscheiden de terreinen mogen zijn. Hij was zich bewust zich te moeten inzetten voor 's Heeren zaak. God heeft hem opgeroepen, doch zijn arbeid blijft, het is onze taak deze voort te zetten, en hem dank baar te gedenken. Een zwager van de overledene dhr Bakker dankte allen yoor de be toonde belangstelling en las de Ge loofsbelijdenis. Van der Waal is be graven, doch de gedachtenis van de rechtvaardige zal tot zegening zijn, want: Zijn ziel in het eeuwig leven, Verwacht den jongsten dag. Hiermede werd de droevige plech tigheid besloten. trekkers en ploegen, spuit- en sproei- installaties e.d. in diverse typen en af metingen zullen worden aangetroffen. De buiteiilandse industrie zal ter beur ze wederotn goed vertegenwoordigd zijn. Behalve in de vorm van individu ele inzendingen neemt deze ook met talrijke collectieve inzendingen aan de Internationale Jaarbeurs deel. In het Internationale Paviljoen op het Vreden burg zullen België, Zuid-Afrika, Maroc- Vervolg pag. 2 onder aan Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1