Buitenland CHB. WEEKBLAD OP GEBEFORMEEBDEN GEONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN WETHOUDERS VERKIEZINGEN MEDITATIE Oideon tot Richter geroepen niEui/s Bureau; Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 16T930 Postbox 8. Telefoon Drukkerö 19 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1949 23ste JAARGANG No. 1846 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprfls 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Als straks September zal zijn aange broken zullen voor het eerst de nieuwe gemeenteraden bijeen komen en dan zal, na de beëdiging, hun eerste werk zijn het verkiezen van Wethouders. Die eerste zittingen van de gemeen teraden geven, bij het vormen van nieu we bestuurscoUege's een beetje span ning, vooral in die gemeenten, waar de uitslag twijfelachtig is. De Wethouders immers zijn de ver trouwenspersonen bij uitnemendheid van de raad. Zij zijn geroepen om tezamen met de burgemeester het dagelijks be stuur van de gemeente te voeren. Daar door nemen zij een belangrijke plaats in en hebben zij een belangrijk aandeel in de leiding der gemeentezaken. En van dit beleid hangt veel af. Wel staat de raad aan het hoofd der gemeente, maar de omstandigheden brengen nu eenmaal mede, dat in het college van' burge meester en wethouders alle draden van het bestuur samenlopen en dit college op de gang van zaken groten invloed heeft. Op allerlei vragen van elke dag moet dit college antwoord geven, er moet vaak initiatief genomen worden, wanneer op enig onderdeel van de ge meentelijke huishouding een voorziening nodig is. De Wethouders hebben met de burgemeester, de meeste zaken die bij de raad in behandeling komen, voor te bereiden. Hoe dus dit college wordt sa mengesteld, is zeer belangrijk. Ten onzent is het meestal zo, dat de grootste politieke groepen hun wethou der hebben. Volgens art. 86 der gemeen tewet is het aantal slechts 2 wethou ders, omdat op onze eilanden alle ge- gemeente beneden de 20.000 inwoners liggen. Kwam men daarboven, dan mochten er drie of vier gekozen worden. Zou dus, om een voorbeeld te noemen, de gemeen ten Middelharnis, Sommelsdijk en Stad aan 't Haring-vliet worden samenge smolten, zouden er toch maar twee Wethouders kunnen gekozen worden. Meestal is het zo, dat de rechtse groe pen samen werken voor een Wethouder ot Wethouders en evenzo de linkse. De vraag is vaak gesteld, of bij de benoe ming van Wethouders rekening moet worden gehouden met het zgn. evenre- digheids beginsel, d.w.z. of de in de raad bestaande politieke schakeringen in grote lijnen bij de wethouders be noemingen in acht genomen behoren te worden. In Middelharnis .bv. is dit bij de laatste zittingsperiode gebeurd, de raad was overwegend rechts en toch was er een rechtse en een linkse Wet houder. De meeste keren gebeurd dat echter niet en wg achten het ook niet wenselijk, en wel hierom, omdat uit de practijk blijkt, dat het de doorvoering van het Christelijk beginsel in veel op zichten remt. Vooral, wanneer een niet- christelijke burgemeester deel uitmaakt van het college, daar de burgemeester in het college van B. en W. mede stem gerechtigd is. Van de zijde der linksen gebruikt men ook de „toegeeflijkheid" niet om er een rechtse Wethouder bij te nemen, als zij twee linkse kunnen kie- zea, althans wij weten in onze naaste omgeving geen voorbeelden te noemen. Toch, kaït men voor verrassingen ko men te staan. Neem bv. de raad van Ouddorp, waar wrijving is tussen de rechtse groeperingen, dan weet men niet van te voren te zeggen, wie er uit de stembus komt. Die rechtse groepen, die samen span nen met de linksen, gaan tegen hun principe in. Zij toch weten, dat door hen met Gods Woord en Zijn dienst in het gemeentebestuur geen rekening Wordt gehouden; zg beschouwen dit meer als een zaak van de binnenkamer, terwijl bij de ontplooiing van het ge meentebeleid Gods Woord en Wet op alle terrein richtsnoer dient te zijn. De rechtse raadsleden die het doen, verleg gen de verantwoording naar de verkeer de kant. Gezien de samenstelling van de ge meenteraden, zien vrij bij de komende Wethouders-verkiezingen, dat meerdere gemeenten geheel rechtse Wethouders Zullen krggen. Middelharnis bv., en ook Wrksland en Nieuwe Tonge. Dit is een verblijdend verschijnsel. Het Wethouderschap is geen erebaan tje, maar een moeilijke taak. Niet alleen ten opzichte van de dagelijkse verant woordelijkheid, maar ook, wanneer en telkens het beginsel in het gedrang komt. Men mag hen dan verwijten, dat zij de dictatuur voorstaan. Wanneer zij in him beleid op de grondslag van Gods Woord staan, mag hen dat niet deren. Dat zal meer vrede voor het gemoed ge ven dan steeds schipperen en plooien en er zal ook zegen op rusten. Het wetsontwerp tot samenvoeging der gemeenten met de memorie van toe lichting (dat voorlopig van de baan is) sprak herhaaldelijk van een „zekere mentaliteit" en van „behoudenheid", welnu, laat de rechtse Wethouders van Flakkee, die straks huii taak hebben te aanvaarden, op die behoudenheid staan, dat zij wensen te helpen regeren naar den Woorde Gods. Dat zal hun een eer zijn. En, in het houden van Gods gebo den ligt groten loon. Syrië De president van Syrië, Hoesni Zaim is in de nacht van Zaterdag op Zondag met zijn minister president gefusilleerd. In Maart 1949 was hij kolonel bij het Syrische leger, en vervuWe de post van opperbevelhebber. Hij wist toen, dat er een bevel gete kend was, om hem van die hoge post te ontslaan. In samenwerking met nog enkele ho ge officieren en vooraanstaande politie ke personen, heeft hij toen met behulp van het leger, de regering tot aftreden genoopt en zich zelf uitgeroepen tot president. Hij had enkele vertrouwde vrienden, die werkelijk het belang van het land op het oog hadden. Hoesni Zaim, tot de macht gekomen, hield echter zijn beloften niet, en trad op als een dictator. Bovendien verwijderde hij zich van zijn vrienden, niettegenstaande hij de moeilijkheden van zijn land onmogelijk het hoofd kon bieden. Dit heeft er toe geleid, dat een van zijn vroegere medewerkers, kolonel Sar- ni Hinnaviri Zaterdagnacht de president en zijn minister president Dr Mohsen Barazi heeft laten gevangen nemen, en geleid voor een hoge oorlogsraad. Deze raad heeft in een proces van enkele uren, het doodvonnis over Hoesni Ba razi uitgesproken, welk vonnis direct in het fort Mezza werd voltrokken. Kolonel Hinnawi heeft aan het volk beleend gemaakt dat het leger voor kor tentijd de leiding der regeringszaken in handen zal nemen. Een nieuwe regering is gevormd' on der leiding van Hasjem Atassi. Deze zal de noodzakelijke hervormingen van het land voorbereiden. Het ligt in de bedoeling op democra tische wijze een parlement samen te stellen. Op het 'gebied van belasting, cultuur, landbouw, handel, sociale voorzieningen enz. is nog zeer veel te doen. De grote moeilijkheid is, dat Syrië niet beschikt over de nodige bekwame mannen. Het streven is op het ogenblik, ieder land zelfstandig te maken.' De practijk leert echter, dat vele lan den daar toe niet rijp zijn, omdat zij niet in staat zijn, uit hun midden man nen van formaat te leveren. Deze wijziging in de Syrische rege ring zal mogelijk ook nog enig gevolg hebben, met ,het oog op de andere Ara bische landen. De nu dood geschoten president, heeft eigen machtig de kant van Egypte ge kozen, en zich van Irak en Trans Jor danië meer en meer los gemaakt. Hij was min of meer-Engels gezind. De nieuwe regering hangt echter meer Frankrijk aan, en moet niet zo op En geland gesteld zijn. Vandaar dat er rouw is in Egypte en blijdschap in Irak en Trans Jordanië. Deze week is er te Cairo een verga dering van de Arabisdhe landen, die in hoofdzaak is belegd om het geschil tus sen Syrië, Irak en Trans Jordanië te bespreken, en zo mogelijk bij te lessen. (SLOT) Toen keerde zich de Heere tot hem, en zeide: Ga heen in deze uwe kracht, en gij zult Israël uit der Midianieten hand verlossen; heb Ik u niet gezonden? (Richteren 6 14.) Dat had Gideon nodig. Wat zou hij vermogen onder 's Heeren hulp? Hij is zich zijner onbekwaamheid bevmst. Het gaat hem als Mozes bij de braambos. De roeping is hem te zwaar. Het is hem te groot en te heerlijk. Toen Mozes veertig jaren oud was en de Egyptenaar ver sloeg hoopte hij, dat Israël verstaan zou, dat God hem gezonden had. Maar hoe spoedig bezwijkt hij. De roeping Gods is in menselijke kracht niet op te vol gen. Hoe geheel anders is het met de tachtigjarige Mozes. Al zijne sterkte is opgedroogd. Alle eigen kracht vergaan. „Wie ben ik, dat ik Israël zou kunnen uitvoeren", zegt hij. Neen, dat kan hij niet. Dat werk is te groot. Hij is ge lijk een aarden vat geworden, die niets vermag. Dat is het werk Gods. Genade maakt klein en legt ons in het stof. Be vangt ons met verbaasdheid als de roe ping Gods tot ons komt. Dat is de aard des waren geloofs is deszelfs oefening. Het vindt zijne sterkte hooit in het schepsel, maar alleen in de Heere en in de sterkte Zijner macht. Het geloof geeft Gode de eer. En Die verheerlijkt Zich in Zijn eigen werk. Zijne kracht wordt in zwakheid, volbracht, opdat openbaar zou worden, dat de sterkte Godes is. Hij verheft de geringe uit het stof en ondersteunt hem met zijne toe zeggingen. Zo ging het Mozes. Zo ging het Gi deon. Wat troostrijke belofte hem gege ven: „Omdat Ik m.et u zal zijn, zo zult gij de Midianieten slaan als een enigen man." O als God voor ons is, wie zal dan tegen ons zijn? Dan zegt .David: „met mijne God spring ik over een muur en met Hem loop ik door een bende." Dat is ook de sterkte van Gi deon. Maar hoe is het dan te verstaan, dat Gideon een teken vraagt? Een teken, dat zijne roeping van boven is, dat zij van God is? Maar hebt gij nooit gele zen, hoe Abraham tot God sprak, toen Deze hem het land Kanaan tot een erf deel gaf: „Heere, Heere, waarbij zal ik het weten, dat ik het erfelijk bezitten zal?" Als God grote weldaden schenkt, of tot grote dingen roept, is Zijn volk klein, kent zich onbekwaam en heeft nodig gesterkt te worden in het geloof.- Zo ondersteunde de Heere Mozes bij de brandende braambos met een drietal wondertekenen. Dat zal ook Gideons deel zijn. De Heere ondersteunt Zijn eigen werk. Telkens weer is Hij de sterkte der Zijnen. Hij bekrachtigt het geloof Zijner werking, waardoor Zijne kinderen zich Zijner onderwerpen en het Lam volgen, waar Het ook henengaat. Alzo is Abraham gesterkt geweest in het geloof, gevende God de eer. Zo ook Gideon. Een vermetel geloof heeft God niet nodig. Ofschoon iemand Hem dan met de mond roemt, verloochent hij Hem met het hart. Maar de ware gelovige vindt alles in de Heere en vermag niets zon der de Heere. Hoort eens Paulus: ik vermag alle dingen door Christus, Die mij kracht geeft Bereidt Gideon een geschenk in de vorm van een spijsoffer, dat op de rots steen wordt gelegd, dan gaat het vuur uit de rotssteen bij de aanraking door de Engel en verteerde hetzelfde en de Engel des Heeren kwam weg uit zijn gezicht. Toen verstond Gideon, dat het een Engel des Heeren was. Vreze be* vangt hem, maar liefelijk wordt hij ge troost. Is het wonder, dat Gideon de Heere een altaar bouwt en hetzelve noemt: ,,de Heere is vrede?" De Heere heeft hem gesterkt en Zich in zoeten vrede aan hem geopenbaard. Maar dan mag het altaar van BaSI in de tent zijns vaders niet blijven staan. De afgoderij moet worden neergewor pen en het altaar des Heeren worden hersteld. Vanuit de tent zijns vaders moet Gideon beginnen in God kloeke daden te doen, al verzet zich alles daar tegen en al zullen de afgodendienaars zijn dood zoeken. Dat is de vijandschap der wereld. Laat de afgoden der wereld met rust en zij zal u wel verdragen. Maar wie zich tegen dezelve stelt, zal de vijand schap der afgodendienaars te verduren hebben. Smaad en verachting, vijand schap zelfs ten bloede toe is het deel van allen, die in 's Heeren kracht de strijd aanbinden tegen de gouden kal veren dezer eeuw. Maar het is het ge loof, dat de wereld overwint. De afgo dendienaars zullen beschaamd worden. Zij zullen niet vermogen. Maar zij, die zich geroepen kennen als een Gideon, zullen behouden worden, ja, meer dan overwinnaars zijn. In God zullen z^ kloeke daden doen en zij zullen hunne wederpartijders vertreden. Ds B. Door de terechtstelling van de per soon, die deze verwijdering heeft ver oorzaakt, 2SI de verhouding ongetwijfeld worden verbeterd. Indo China De Fransen zijn bevreesd, dat de commimisten in China, de grens van Tonkin zullen overschrijden, en met communistische benden contact zullen zoeken, waardoor er in Indo China een burgeroorlog zou uitbreken. Om dit te voorkomen, rukt nu een legermacht van 150.000 man op naar de grens om het Noord-Oostelijk gebied' van Tonkin in hun macht te krijgen en te bezetten. De Franse luchtmacht is versterkt, om het transport ijeter te doen functi- onneren. Hoewel Frankrijk in deze kan reke nen op de steun van Amerika, toch vormt het hebben van zo'n groot leger in Azië wel enig bezwaar. Frankrijk heeft beloofd, hier in het Westen de sterkste militaire macht op de been te brengen. Daarvoor krijgt het van Amerika ook de grootste steun. Toch zal het voor Frankrijk, zeer moeilijk zijn, zowel hier in Europa als in Azië de nodige manschappen onder de wapenen te houden, vooral met het oog op de benarde toestand van 's lands schatkist. Het zijii dezelfde moeilijkheden, waar mede ook Nederland te kampen heeft, en die, zoals wij weten niet zo gemak kelijk zijn op te lossen. Duitsland Zoals ■wij reeds in ons hoofdartikel van jl. Dinsdag hebben medegedeeld zijn de bezettende mogendheden in West- Duitsland zeer te vreden over de uit slag der gehouden verkiezing. De geruchten blijven aanhouden, dat de Christen Democraten met de Libe ralen en wellicht de Duitse partij en de Beiersche partij, die ieder n zetels tel len, een regering zullen vormen. Tussen de Christen Democraten plus de Libera len en de Socialististen, gaapt een diepe klove. Daardoor is het niet mogelflk om een regering op brede basis samen te stel len. Dr Ademauer de leider der Chris ten Democraten, is reeds 73 jaar oud. Hij is niet erg Engels gezind en is er zeer sterk tegen, dat de industrie gena tionaliseerd wordt. De Liberalen treden naar voren met Prof. Heuss die 65 jaar oud is. Twee oude heren dus. Het is wel jammer dat de grote par tijen op enkele der voornaamste punten geen overeenstemming kunnen bereiken, want dat zou in de benarde positie waar in Duitsland thans verkeert, heel wat waard zijn, als een sterke regering de leiding in handen nam. Op 7 September komt het nieuwe par lement te Bonn te samen, en twee da gen later, wordt door dit nieuwe parle ment, vermeerderd, met een gelijk aant (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1