De verkiezingen in Duitsland ZIJN ROTTE UIEN MEST CHK. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1949 22ste JAARGANG No. 1845 Politieke verhoudingen weinig veranderd Benzine wordt duurder KANTONGERECHT SOMMELSDIJK Mr V. d. Velde: „Dai rijdt maar raak" blUIIDEIIHIEUWS Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Poatbox 8. Telefoon Drukkerij 19 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Voor de eerste maal sedert het Hitler- bewind zijn de Duitsers met de demo cratie geconfronteerd. West-Duitsland heeft zijn eerste vrije parlement geko zen sinds de Führer de macht in han den nam. De stemming van Zondag' we heb ben er al op gewezen, dat Gods dag er weer voor misbruikt moest worden bewees, dat men het nog niet -verleerd was om in de rij te staan. Met drom men is men naar de stembureaux geko men, de gemiddelde opkomst bedroeg 76 pet. van de kiezers, in Hannover en Hamburg werd zelfs door 85 pet. van de kiesgerechtigden gestemd. Over het algemeen kan worden ge zegd, dat de verkiezing zeer rustig is verlopen. Wel werd de herlimering aan Hitler in vele plaatsen van Duitsland levend gehouden door zijn foto zichtbaar op te stellen. In sommige cafe's werden lievelings-liedjes van de Nazi's gespeeld, zoals „Wir fahren gegen Engeland" en er werden gedurende de laatste nacht hakenkruizen boven de verkiezings-af- fiches geplakt. Op een aanplakbiljet in Heidelberg stond een afbeelding van Hitler naast die van de sociaal-demo cratische leider Kurt Schiunacher, met het onderschrift: „Weet U het verschil?' Slechts op een enkele plaats is het tot een incident gekomen. Zo wierp men naar de communistenleider Max Rei- mann een traangasbom, juist op het ogenblik dat hij een verkiezingsrede hield. Er ontstond een paniek maar er gebeurde niets, dan alleen dat hij zijn rede moet staken. Iets nieuws in de geschiedenis van Duitsland was ook, dat het aan gevan genen, die zich in voorarrest bevonden, toegestaan was te stemmen. Ook op de spoorwegstations waren stembureaux in gericht, zodat de reizigers hun uitstap je niet behoefden te onderbreken. Wel was opvallend dat veel personen onder de 30 jaar geen deel namen aan de stemming en verstek lieten gaan. Het Britse Bestuur was echter zeer te vreden over de opkomst en' zag er een bewijs in, dat er geen verborgen natio nalistische groepen zijn, die zich van stemming onthielden. De uitslag van de verkiezing geven we hier met onderstaande cijfers: christen-democraten 7.357.579 sociaal-democraten 6.932.272 vrije democraten (lib.) 2.788.653 communisten 1.360.433 Beieren-partij 986.606 Duitse partij 940.088 centrum 727.343 econ. herstelpartij 681.981 Duitse rechtspartij 428.449 onafh. 1.134.466 andere partijen 304.000 De pro-Deense Zuidsleeswijkse ver eniging verwierf 975.387 stemmen. De verdeling van de zetels in het par lement zal alö volgt zijn: chr.-dem. 139; soc-dem. 131; vrije democraten 52; com munisten 15; Duitse partij 17; Beieren- partij 17; econom. herstelpartij 12; Itath. centrum 10; Duitse rechtspartij 5; Zuidsleeswijkse vereniging 1, onafh. 0. Hieruit blijkt dat de Christen-demo craten (de katholieken) de sterkste par tij uitmaken, op de voet gevolgd door <J6 soc. democraten. De commimisten hebben het minst succes, daar zij slechts 15 zetels konden halen. De drie grootste partijen zullen nu moeten tonen, dat eeti democratische regering in West- I^uitsland mogelijk is. De christen- en sociaal-democraten zijn samen in staat om een regering samen te stellen, doch kunnen geen van beiden met de hulp van de liberalen de anderen van de re gering uitsluiten. Men zal dus tot com promissen moeten Komen. Hoe zich dit ^^1 ontwikkelen zullen moeten af wachten. De laatste'berichten luiden, dat Kon- rad Adenauer, wiens partij (christen de mocraten) de verkiezingen hebben ge wonnen, zal trachten een kabinet te vormen. Alle verkiezingsleiders zullen heden (Dinsdagavond) bijeenkomen. De partij van de Chr. democraten en die van hun vrienden, de liberale vrije de mocraten bezitten samen 191 zetels, terwijl zij er 202 nodig hebben om een meerderheid in het nieuwe parlement te krijgen. Men is van mening dat hij de bflna nat. soc. Duitse partij, die 17 ze tels heeft, zal verzoeken hem te helpen bij de vorming van het Kabinet. De Amerikanen zien liever dat het in sa menwerking met de soc. democraten ge beurd. Hoe dit ook uitvalt, verblijdend is zeer zeker, dat deze verkiezing een dergelij ke uitslag heeft. De communisten moes ten, ondanks de felle verkiezingsstrijd, de vlag strijken. Zij verkregen slechts de helft van het verwachte aantal stemmen. Het Duitse volk wil blijkbaar niet verder experimenteren met de uitersten, maar wil een gematigd regeringsbeleid. Voor een goed democratisch bewind zal van de medewerking der bezetters veel afhangen. Ook voor ons land Is deze uitslag ge ruststellend. Wij zijn de nabuur van Duitsland en vooral economisch hebben we er groot belang bij. Daarom is het ook voor ons zo belangrijk hoe in het vervolg dit land zal worden geregeerd. PILOOT VAN DE K.L.M. WILDE 2500.— SMOKKELEN Het mocht dan erg druk zijn van de week op Schiphol, toen Moh. Hatta en verscheidene andere R.T.C.-gedelegeer- den op de hoofdstedelijke luchthaven ar riveerden, het was toch niet zo bedrij vig, dat de oplettendheid van de douane er door verminderde. Zij ontdekte lü., dat de Australische K.L.M.-piloot R. 2500, die in Indonesië tegen buiten landse valuta vrij gemakkelijk te krij gen zijn, ons land wilde binnensmokke len. In plaats van een voordeeltje heeft hij nu een procesverbaal. Motorrijtuigenbelasting voor autobussen verlaagd Aangeboden is een wetsontwerp tot verhogfing van het bijzonder ^voer- recht op benzine en tot w^ziging van de motorrijtuigenbelastingwet. Het wetsontwerp voorziet in een verhoging van de benzinebelasting van 11.— pea- hl tot 16.65 per hl, het geen de benzineprijs aan de pomp zal doen stggen tot ongeveer Sl'/j cent per liter. De regering acht het niet verant woord met de invoering van de verho ging van de benzinebelasting te wach ten tot het tot stand komen van een conventie met België en Luxemburg in zake de unificatie van de benzinebelas- ting. Enerzijds maken nl. de verschillen de voorgenomen maatregelen ter verla ging van -enkele andere belastingen het noodzakelijk, dat naar enige compensa tie voor 's Rijks schatkist wordt ge streefd, terw^l anderzijds een prikkel tot beperking van onnodig benzinever- bruik op zijn plaats is. Om te voorkomen dat grote hoeveel heden benzine worden ingeslagen, zul len de benzinevoorraden, welke bq het in werking treden van de verhoging bo ven een redelijk kwantum in het vrije verkeer bij handelaren en gebruikers aanwezig zijn, aan navordering worden onderworpen. Tenslotte voorziet het wetsontwerp in een verlaging van de motori^tuigen- belasting voor autobussen met onge veer 10 pet., om deze categorie van ver voermiddelen enigszins tegemoet te komen. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND Het aantal aangegeven radiotoestel len in Nederland bedroeg op 1 Aug. jl. 1.254.146 tegen 1.266.136 op 1 Juli. Op 1 Juli waren er 519.132 aangeslotenen op het Rijksradiodistributienet tegen 516.779 op 1 Juni. Zitting van Vrijdag 12 Aug. 1949. Kantonrechter: Mr v. d. Velde. Ambtenaar: Mr van Buuren. Een redeloos dier L. J. V. Gurp te Oude Tonge heeft een koe, welke regelmatig op andermans grond loopt te grazen. Verdachte: Buurman Fase en Pol- lemans zijn vier handen op één buik en nu hebben ze me deze kool gestoofd. Ik wist er niets van dat dit gebeurde. Bij onderzoek bleek mij later, dat de heining inderdaad kapot was. Ik geef het feit toe, doch heb het niet gezien, omdat ik veel van huis ben. Uit het verhaal blijkt dat van Gurp erg onverschillig is en dat. meerdere mensen over hem klagen. Getuige A. Fase te Oude Tonge heeft zelf op 9 Juli de koe in zijn weide zien lopen. Zowel zijn vrouw als zijn kinde ren zijn meerdere malen door mij ge waarschuwd en tenslotte heb ik het be- viTuste dier maar bij mij op stal gezet. Zelf ben ik bang voor het dier, want het lijdt aan tuberculose. Verdachte: Dat is niet waar, maar het dier had zwaar gekalfd. Get. Joh. PoUemans te Oude Tonge heeft ook meerdere malen last gehad van het beest. Get. Fase had alvorens hij de zaak aanhangig maakte een schadevergoe ding geëist van 10. Ambt. O.M. vindt dat het verbaal een gunstige uitwerking heeft gehad, omdat het nadien nooit meer is geconstateerd en houdt er daarom rekening mee. Eis 7.50 of 3 d.h. Van Gurp blijft bij zijn standpunt Fase geen vergoeding te willen geven Uitspraak 7.50 of 3 d.h. Rechter: WUt U nog in hoger beroep bv. voor een weekend naar Den Haag. W. P. P. Edward en W. Otte, verblijf plaats onbekend, waren te Sommelsdijk in kennelijke staat van dronkenschap aangetroffen, 5.of 2 d.h. R. V. Oostende te Ooltgensplaat reed zonder in het bezit te zijn van een rij- bewigs, op een motorfiets. Heeft ook zelfs geen militair bewijs en er blgkt dus uit geen enkel feit, dat hfl de rij kunst machtig is. Eis 30.— of 12 d.h. Uitspraak 20.of 10 d.h. De leerplichtwet J. Hameeteman te Ouddorp verzuim de zijn zoontje Krijn naar school te sturen omdat deze zijn vrouw moest helpen. Get. P. Spuibroek, hoofd der school te Ouddorp verklaarde, dat deze leerling 6 a 8 weken achtereen thuis is geweest en dat is jammer, want de jongen kan goed leren. Aan de andere kant is het begrijpelijk want de moeder is erg zenuwachtig, omdat zij een zoon heeft verloren in Duitsland. Ambt. O.M.: Het is eigenaardig, dat hij nu wel naar school kan. Waarom moet er eerst een verbaal aan vooraf gaan? Eis 12.50 of 5 d.h. Get.: De jongen is door ziekte een maal blijven zitten, dochniet, omdat hij zo dom is. 7.50 of 5 d.h. M. v. d. Wekke te Dirksland en H. v. d. Velde te Middelhamis parkeerden hun auto op het Marktveld te Sommels dijk. Beiden kregen 5.of 2 d.h. P. Soeteman te Ouddorp liet drie knechts zonder daartoe vergunning te hebben voor vijf uur 'werk in de bakke rij verrichten'. 3 x 5.of 2 d.h. J. Kamerling te Den Bommel reed met zijn auto op een verboden weg. 3.— of 1 d.h. Gebrek aan bevrqs P. Verkerke te Nieuwe Tonge was be keurd, omdat hij in een schuur een kleinhandel in ijzer en gereedschappen was begonnen. Verdachte: Ik heb geen schuur. Wel mijn vader. Op 30 April 1949 was ik in dienst van mijn vader L. Verkerke te Sommelsdijk. Ik handelde in opdracht van en voor mijn vader en dus niet voor mij zelf en in die schuur is noch door mij, noch door mijn vader een bedrijf uitgeoefend. Ik stal alleen mijn bak- fiets daar. Tevens toonde hij een aan gegaan contract met zijn vader. Gaar ne wil ik het bewijs zien, dat ik uit deze schuur heb verkocht. Door gebrek aan bewijs, volgt vrij spraak. Een hopeloos geval J. Pulleman te Oude Tonge werd be keurd op de Groene Kruisweg te Hoog vliet, omdat hij niet de vereiste papie ren bezat. Voorts reed hij op een andere keer weer met een autobus, waarbij een verlopen, althans ongeldige vergunning was. Al met al kostte het hem 40. of 23 d.h. Ook L. Akershoek te Ouddorp liet te vroeg een jongen in zijn bakkerij wer ken. Hiervoor was hij ook op 14 Janu ari reeds bekeurd, vandaar dat daar rekening mee werd gehouden, 15. of 6' d.h. Het mag niet L. I. Polderman te Dirksland had op 29 Mei een woning aan J. van Dijk in gebruik gegeven. Verdachte: Ik had geen verguiming, doch het was geen gewone woning, want de Ingang was op een rare plaats. Eis 12.50 of 5 d.h. •Verdachte: Het is alles teveel, de zaak gaat niet zo rooskleurig. Ik heb ter goeder trouw gehandeld. De inwonenden zijn personeel van mij. Uitspraak 7.50 of 5 d.h. Verdachte: Dank U wel! J. van Dijk te Dirksland was de per soon die genoemde woning zonder toe stemming had betrokken. Het was mij niet bekend, dat ik voor dit krot ook een vergunning nodig had. 5.of 5 dh. L. J. van Gurp te Oude Tonge stuur de op 3 Mei zijn dochtertje Dina niet naar school, omdat ze ziek was. De politie vond het echter raadzamer hem een bekeuring te geven, omdat Di na wel vee kon weiden. Verdachte: Ze was ziek en ze deed dit om wat op te knappen van de bui tenlucht. Eis 7.50 of 3 d.h. Als het moet, dan moet het, het is nu eenmaal wet. 5.of 3 d,h. M. Hagens te Oude Tonge tapte de melk niet uit een kraan, doch schepte ze uit de bus. Voor ditzelfde feit waa hij reeds tweemaal bekeurd. Eis 7.50 of 3 d.h. Uitspraak conform. C. de Reus te Ouddorp reed op een motor zonder dat hij in het bezit was van een rijbewigs. Verdachte: De motor rijdt nog lang zamer dan een fiets, want het is een Sparta, 7.50 of 3 d.h. C. Nieuwland te Dirksland kreeg voor hetzelfde feit 25.of 10 d.h., terwijl het L. S. B. Groen te Middelhamis 15 of 6 d.h. kostte, omdat hij reeds had proef gereden; daarentegen werd KI. Koek te Duddorp weer beboet met ƒ20 of 8 d.h., omdat deze nog proef moest rgden. C. Koote te Middelhamis was verge ten zijn rijbewijs in te vullen, 7.50 of 3 d.h. P. Nagtegaal te Stellendam stuurde zijn chauffeur P. Hoek zonder werk boekje van huis. Dit had echter tenge volge, dat deze op de Westdrjk te Dirks land werd aangehouden, met het gevolg dat hij een bekeuring kreeg, 5.— of 2 d.h. P. L. de Roon te Dirksland had wel een rijbewijs voor een auto, doch dit was niet geldig voor een motor. Ter zit- (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kdom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1