Tekenen der tijden Buitenland CHB. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Negenjarig jongetje te Den Bommel verbrand MEDITATIE Gideon tot Richter geroepen n niEuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1949 23ste JAARGANG 1844 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. De aardbeving in Ecuador die een ont zettende catastrophe over de bevolking van deze Zuid-Amerikaanse staat heeft gebracht, stond vorige week in het mid delpunt van de belangstelling van heel de wereld. Wrj bewoners van de lage landen aan zee, kunnen ons eigenlijk geen voorstel ling maken van de ellende, die zulk een aardbeving met zich medebrengt. Het is daarom goed, er eens een ogenblik bij stil te staan. In Nederland hebben we nimmer een werkelijke aardbeving gehad, wel tril lingen er van, zoals enkele jaren geleden heel sterk, maar dit zijn volgens de ge leerden slechts voortplantingen van aardbevingen elders. Deze grote aard beving werd in ons land niet gevoeld, maar wel waargenomen op de seismo- graaf aan het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt. Stel U voor, dat de aarde begint te golven als een zee en vaneen splijt, dat hulzen met ontzettend geraas in eenstorten, waarbij het vaak gebeurt, dat dalen met grote rotsblokken worden gevuld of dat een geweldige vloedgolf uit zee opzet, die dorpen en steden overstroomt. Men denkt dat de wereld vergaat, duizenden mensen vinden in één ogenblik gelijk de dood en de overleven den zijn op hetzelfde moment dakloos en al hun bezittingen kwijt. Zoiets heeft zich nu in bovengenoemd werelddeel afgespeeld, een ramp, waar van de gevolgen nog niet zijn te over zien. De stad Pelileo is wel het ergst getroffen: eerst totaal verwoest en toen door een vloedgolf overstroomd, zodat het meer en meer in het water verzinkt en alleen hier en daar een torenspits uitsteekt. Ook de steden Quero, Ambato en meer andere plaatsen zijn thans troosteloze puinhopen gewo'rden. Nog is de aarde niet in rust gekomen, want steeds worden nog nieuwe aard schokken waargenomen. Ondergronds gerommel wordt gehoord, heuvels zak ken in, zwavelhoudende meren ontstaan. Het aantal doden moet volgens de jongste berichten tegen de 10.000 lopen. De gewonde overlevenden krijgen veelal koudvuur, longontsteking, omdat er 's nachts geen dekking is en de streek bovendien bezocht wordt door hevige slagregens. Een opeenhoping van ellen- lie, waarbij,- hoewel uit andere staten met vliegtuigen hulp wordt gebracht, de nood zeer moeilijk kan worden gelenigd. Tegen de geweldige krachten der na tuur die zich bij zulk een aardbeving ontplooien, vermag de mens niets. Men staat machteloos. Als de aarde schudt op haar grondvesten, worden we wel zeer bij onze nietigheid bepaald. De geleerden betogen, dat de aarde vroeger een gloeiende planeet was, die van buiten afgekoeld, een harde aard korst verkreeg, die nu door afkoeling en inkrimping voortdurend kleiner wordt en waardoor spanningen ontstaan, die op de duur een uitbarsting te weeg bren gen. Wij laten dit alles aan zijn plaats. Eén ding is zeker dat het God is, die Wer heeft gesproken, want Hij is het die zit boven de kloot der aarde en met die aarde en hare inwoners doet wat Hri wil. Wij hebben bij deze grote natuur-ramp Ook wel zeer te letten op de tekenen der tijden. Toen de discipelen de Heere Jezus Vroegen, wat het teken zou zijn van Zijn komst en van de voleinding der wereld, antwoordde Hij, dat er zouden zijn oor- '"gen en aardbevingen in verscheidene Pjaatsen. Dit zou nog maar een begin zijn der smarten (Matth. 24), want, zo staat er, „al die dingen moeten geschie den, maar nog is het einde niet!" Laten wij ons niet in slaap sussen door te denken, aardbevingen komen hier niet, maar bedenken, dat het de voorlopers zijn van Hem, die komt om «e aarde te richten, de wereld in ge rechtigheid. Eenmaal zullen de hemelen met een gedruis voorbijgaan en de elementen ™llen branden en vergaan en de aarde Een zoon van. de landbouwer A. J. Jacobs te Den Bommel verrichtte met een tractor werkzaamheden op een stuk land. Een ,9-jarig jongetje, zoontje van Joh. Huibrechtse uit dezelfde gemeente was bij hem en reed mede op de tractor. Door een of andere ongelukkige samen loop van omstandigheden reed op een gegeven ogenblik de tractor met de voorwielen een sloot in, waarna de machine kantelde. Het jongetje kwam onder de tractor te liggen, wel bekneld, maar niet direct gevaarlijk Het was Jacobs niet mogelijk het machinedeel op te tillen, dat de jongen neergedrukt hield, zodat hij naar de nabij gelegen boerderij snelde om een dommekracht te halen. Toen hij terug kwam zag hij de tractor in brand staan en het knaapje in levensgevaar. Niettegenstaande de felle vlammen trachtte Jacobs met de dommekracht de jongen te redden, maar tevergeefs. Mensen, die op het hulpge roep toesnelden moesten Jacobs van de brandende tractor weg trekken. Het jongetje is jammerlgk verbrand, de boerenzoon werd met ernstige brand wonden in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen. De ouders van het jongetje waren juist een dag met vacantie van het eiland. GEDEELTEUJKE OPHEFFING VESTIGINGSVERBOD Het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf (B.A.V.K.) is buiten toepas sing verklaard, behalve voor de slagers- bedrijven, het broodbakkersbedrijf en het brood-banketbakkersbedrijf. De eisen van vakbekwaamheid, handels kennis en credietwaardigheid zijn vol doende rem te achten om ongewenste vestigingen tegen te gaan. Wat de slagers betreft is het in ver band met de nog geringe vleesproductie en het grote aantal bedrijven voorlopig gewenst behalve de objectieve eisen der vestigingswet ook het behoefte-element te kunnen blijven hanteren. De toestand in het bakkerijbedrijf heeft aanleiding gegeven tot het instellen van een com missie, welke regionale saneringsvoor stellen heeft ingediend. Deze voorstellen worden thans onderzocht. RIJST EN KOFFIE BLIJVEN OP DE BON. De Regering heeft overwogen of de rantsoenering van rijst en koffie reeds thans beëindigd zou kunnen worden. Naar het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt is daarbij gebleken, dat de deviezensitu- atie met betrekking tot beide import- artikelen onvoldoende mogelijkheden biedt de voorziening met koffie en rijst bij vrije consumptie op bevredigende wij ze te verzekeren. Rijst wordt bovendien nog steeds volgens internationaal ver- delings-systeem gerantsoeneerd, zodat Nederland afhankelijk blijft van de toe wijzing, temeer, omdat landen, waar rijst het hoofdvoÈdsel is, voorgaan bij de internationale verdeling van de be schikbare rijst. Rijst en koffie blijven derhalve ge rantsoeneerd, zodat van beëindiging van de distributie op bon geen sprake is. RONDE TAFEL CONFERENTIE Het ligt in de bedoeling van de Regering, aldus verneemt het A.N.P. om, indien mogelijk, de Ronde-tafel conferentie op 22 Au^TUstus te openen. en de werken, die daarin zijn zullen verbranden. De dag des Heeren zal komen als een dief in de nacht, waarom deze ont zettende gebeurtenis een spoorslag mocht zijn om te zoeken geborgen te zijn in Hem, Die daarvan de Beschikker is. Het volk in Christus geborgen, is veilig, ook al veranderde de aarde hare plaats. Toen keerde zich de Heere tot hem, en zeide: Ga heen in deze uwe kracht, en gij zult Israël uit der Midianieten hand verlossen; heb Ik u niet gezonden? (Richteren 6 14.) Vv^at zware roede kwam over Jacob. De Heere gaf Israël over in de hand der Midianieten. Abrahams vrije zonen kwamen onder de dienstbaarheid der zo nen van Ketura. Des erfgenaams rijk dom en welvaren werd door de vreem den verteerd. Dat duurde zeven volle jaren, de jaren van de volle dienst van een knecht. Zeven jaren dienstbaarheid Israël had verworpen de vrijheid, die in Christus is en werd een slaaf in 's vij- ands hand. Hoe bitter loont de zonde. Allen, die zich op afgoden beroemen, zullen beschaamd worden. Zij dienen een slechte heer, de vorst der duisternis, die voert tot de dienstbaarheid der ver- derfenis. Alleen in Christus is de vrij heid. Indien de zoon u zal vrijgemaakt hebben, zult gij waarlijk vrij zijn. Zwaar was de verdrukking der Mi dianieten. Abrahams zonen en dochte ren konden niet meer vrij in- en uit gaan. Zij moesten zich verbergen in de holen en in de spelonken der aarde. Met welk een bange vrees waren zij vervuld. Hoe zwaar moest Jacobs zaad boeten voor de zonde. Het verarmde en hield geen leeftocht over. De staf des broods werd gebroken. Als sprinkhanen bedek ten de Midianieten het land en roofden alles weg wat op het veld groeide. Wat is de dienst van valse goden toch ramp zalig. Daardoor wordt verteerd het wel varen des lands. De zonde maakt arm. Zij heeft een verterende kracht. Ziet het in deze dagen van beroering, van God- verlating en versmading van Zijne rech ten. Welk een weedom over de ganse aarde. Welk een schrijnende armoede onder alle volkeren. En helaas, wat voortgaande verharding des harten en ontembare goddeloosheid. De aarde is vervuld met wrevel. Hoe staat het te vrezen, dat nog zwaarder wee ons tref fen zal. Een volk, dat God verlaat, heeft smart op smart te vrezen. O land, land, land, hoor des Heeren Woord! Geef eer den Heere, uwen God, eer dat Hij het duister maakt en uwe voeten zich sto ten aan de schemerende bergen; dat gij naar licht wacht, en dat Hij datzelve tot een schaduwe des doods stelle en tot een donkerheid zette. O wee, als de roede geen pijn doet. Israël werd vernederd. Het veroot moedigde zich. De kinderen Israels rie pen tot de Heere, in de erkentenis, dat des vijands list hen had bedrogen en de hand eens vreemden Gods hen arm ge maakt had. Welk een ontferming, waar de Heere nog opmerken wil en horen het geroep der ellendigen. Israël riep en de Heere zond een verlosser. Een Engel des Heeren kwam en zette zich onder de eik, die te Ofra is. Het harte Gods is gezet op Gideon, de zoon van Joas, de Abi-Ezriet. Die is de verkorene des Heeren, die Israël verlossen zal. Zijn naam betekent: verbrijzelaar; iemand, die de afgoden verbrijzelen zal. Mede verkeert hij in de nood zijns volks, waar hij de tarwe dorst niet op de dorsvloer, maar bij de pers, in het verborgen, opdat de vijand het niet bemerken zou. O, weldra zal hij de Midianieten dorsen. De Heere riep Gideon tot verlosser. Op hem is de keuze. En die keuze is opmerkelijk. Zijns vaders huis was niet alleen gering, het armste in Manasse, maar hij zelf de kleinste in de tent zijns vaders. De kleinste gelijk David later in het huis van Jesse. Gideon werd niet geacht. En waarom niet? Wat was de oorzaak? Allen, in het huis zijns vaders, leefden als heidenen. Hadden verloochend de dienst van de God Israels. Zij bogen zich neder voor de stomme afgoden. Zij dienden de Baai. Niet alzo Gideon. Niet mede kon hij in de dienst der zon de. Als een vuurbrand haalde God hem uit het vuur om een redder zijns volks te zijn. Genade is in hem verheerlijkt. En werd hij daarom in zijns vaders huis veracht, hij was bij God uitverko ren en dierbaar. Die riep hem tot een uithelper om een schuldig volk te ver lossen. De Heere zond hem en Die be krachtigde hem. Dat had Gideon nodig. Ds B. (Wordt vervolgd) Ecuador Een ontzettende aardverschuiving heeft vorige week Vrijdag de Zuid-Ameri kaanse staat Ecuador geteisterd. Ecuador ligt in het Westen van Zuid- Amerika en wordt begrensd door de Grote Oceaan, Columbia en Peru. Midden door het land loopt het zo be kende Andes-gebergte, dat zich langs de gehele Westkust van Zuid-Amerika uit strekt. Het gebied dat het ergst getroffen is, heeft een lengte van plm. 50 K.M. Het is een breed dal van Quito tot de Quaya- quils-spoorweg, 2800 M. boven de zee spiegel. Meer dan Hen duizend mensen zijn hierbg om het leven geko men, terwijl het aantal gewonden het dubbele overtreft. Over de 100.000 per sonen staan dakloos, zijn alles kwijt, terwijl de regen onophoudelijk met stro men neerplast. Van alle kanten, zowel uit Noord als Zuid-Amerika wordt hulp geboden. Vooral doktoren, verpleegsters en puin- werkers stellen zich beschikbaar. Het ergste is, dat men meermalen nog kreten verneemt van onder het puin, doch geen hulp kan bieden, omdat men geen zwaar materiaal genoeg heeft om het puin te ruimen Vooral is dit hart verscheurend, als er nog overlevenden zijn, die hun bloedverwanten niet kun nen helpen. De juiste oorzaak is nog niet vastge steld. Het vermoeden is, dat er grond- verschuivingen hebben plaats gehad. Een tweetal dorpen zijn geheel ver dwenen en staan onder water. Alleen een kerktoren is nog zichtbaar. Van het plaatsje Ambato, zijn zeker tachtig pro cent der huizen verwoest. Zaterdag is nog een vliegtuig dat hulp kwam bieden, 25 km van Ambato neer gestort, waarbij 35 mensen om het leven kwamen. Het getroffen gebied is voorheen ook al geteisterd. In 1868 kostte een aard beving in Ecuador en Peru aan 70.000 mensen het leven. In 1797 eveneens 40.000 personen. De hoofdstad Quito werd toen geheel verwoest. Straatslnirg. Tien ministers van Buitenlandse Za ken en 87 parlementsleden uit Engeland, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Ierland, België, Luxem burg en Nederland zijn deze week te Straatsburg samen gekomen, ter ope ning van de eerste vergadering van de. Raad van Europa Hierbij hebben zich ook nog gevoegd Turkije en Grieken land. Oud-minister Churchill, minister SpaaJk (België) en Schuman (Frankrijk) met nog enkele andere personen zijn van deze raad de grondleggers geweest. De ernst waarin de wereld verkeert, en in het bijzonder Europa, doet de ver schillende volkeren beseffen, dat met oude methoden gebroken moet worden. De wereld biedt door de voortschrij dende techniek een geheel ander aan zien. Politieke, finantiële en economi sche toestanden zijn geheel gewijzigd. Veel meer dan voorheen, hebben de ver schillende landen elkander nodig. Naast militaire overeenkomsten, zoals Weste lijke Unie en Atlantisch Pact, zijn er tal van andere problemen, die eveneens om oplossing vragen, ja noodzakelgk opgelost dienen te worden, willen de militaire pacten niet vastlopen. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1