Schrmnmetjc schrijft ffoensdag 10 Augustus 1949 „EILAND EN-NIEUWS" Blz. 3 Wanneer de lezers ditmaal de krant uit de brievenbus halen, zijn er van de jaarlijkse vacantieweek der bouwvakar beiders weer bijna twee dagen verstre ken. Ook Schrammetje's mouwvest hangt dan aan de spijker in de cement- schuur en de blanke troffels komen een week lang niet van hun plaats. Al zit heel Nederland om woningen te springen en al moeten er bij deze en gene van de klanten dringende karweitjes worden opgeknapt, het helpt allemaal niets: 'tis vacantie in de bouwnijverheid. De met selaar laat cement en zand voor wat het is; de timmerman slaat geen spijkers met koppen; de smid vergeet de blaas balg en de schilder prakkizeert er niet over om een ons verf af te wegen.'t Is va cantie en daarmee houdt alles op. Alleen de krant gaat door, want meneer de re dacteur denkt er niet aan om ook zijn blad een week lang niet te laten ver schijnen. Daarom is Schram zo goed niet, of hij moet zijn hoekje vullen, al heeft hij uit hoofde van zijn metselaars beroep vacantie. Vroeger jaren wisten we daar niet van; je werkte' het hele jaar door en als het in een slappe peri ode, die voor de metselaars meest in 't hartje van'de winter viel, zo eens uit kwam, ging je een dag of wat van honk. Maar midden in 't werk zeggen: ziezo, daar ligt de boel voor een week, nee, dat gebeurde nooit. Er is dan ook de laatste twintig jaar op dit gebied ook heel veel veranderd. Alevel, het kan geen kwaad, dat men na een jaar zwoe gen de dagelijkse sleur eens ontvlucht en elders lichaam en geest verfrist. Een weinig inspanning voor iets anders dan het alledaagse kan ook ontspanning be tekenen, mits men maat weet te hou den. Want als men zo'n vacantieweek van 't een naar 't ander holt, schiet er van de rust, die toch uiteindelijk met vacantie wordt beoogd, al heel weinig over. Dan komt men doodvermoeid thuis en zou men er nog een week bij moeten hebben om weer op adem te komen en gereed te zijn, de neergelegde taak weer met nieuwe moed op te vatten. Ik heb een vriend die op zijn tijd ook vacantie heeft, maar. zelden van huis gaat. Hij maakt het zich in die tijd erg gemakke lijk, doet wat aan zijn liefhebberijtjes en houdt zijn kinderen aangenaam bezig. Zijn vrouw maakt in de vacantieweek wat extra's klaar en regelt de huiselijke werkzaamheden zó, dat ze vroeg „reê" is. Samen hebben ze dan een rustige ge zellige week in eigen omgeving. „Aol wat je van huus gaet, boer je achter- uut" pleegt mijn vriend op z'n Flakkees te zeggen. Men moge daar over denken zo men wil, maar ey schuilt toch een zekere waarheid in. Als men enige tijd bij een ander of in een andere omgeving vertoefd heeft, komt toch altijd het ver langen naar eigen huis weer boven en is men blij, de voeten weer onder eigen tafel te kunnen steken. Dat moet ook, als het goed is. Eigen huis en haard dient boven aUes te gaan. Jaren geleden maakte ik met Trijn eens een uitstapje naar Amsterdam. We hadden het best naar ons zin en werden goed onthaald, terwijl ik er als metselaar ogen tekort kwam om het werk van mijn eeuwen geleden levende gildebroeders te bewon deren. Onmiskenbaar spreekt uit die oude grachtengevels de welstand onzer voorouders en voor de bekwaamheid der ambachtslieden dier dagen, die zonder enige mechanische hulp dergelijke bouw werken tot stand brachten, nam ik in gedachten mijn pet af. Nadat we echter een dag of wat in het drukke g'ewoel der hoofdstad hadden vertoefd, kwam toch het verlangen naar de vertrouwde eigen omgeving boven en we vonden het weer welletjes. Toen we de stad gingen ver laten en het machtige stationsgebouw zouden binnenstappen, viel mijn oog op een in een der muren gebeitpld gedicht. „Kgk daar, Trijn" zei ik, „dat moet je eens lezen!" En terwgl Trijn haar bril uit de brillendoos peuterde las ik het nog eens na: „Daar vonkt een dierbre gloed in eigen huis en haard; Neemt men vandaar zijn vlucht met sterk gespierde vleug'len. De vdjze weet zijn kracht te vieren en te teug'len; Hij kent de weelde hem in 't eigen huis bewaard!" „Da's mooi gezeid, Schram", zei Trijn. toen ze het ook gelezen had. „Die dat gemaekt heit, zal oak wel 'n gezellig thuus gehad hawe, dienk je 't oak niet?" Ja, dat dacht ik ook wel. Ik vond het zo treffend gezegd, dat ik het altijd heb onthouden. Nu we weer va cantie hebben, schopt het me -weer te binnen. Men mag van eigen huis en haard voor een wijle de vlucht nemen, de weelde er van neemt men niet mee. Die ontmoet men telkens weer bij de thuiskomst. En het komt me voor, dat hoe ouder men wordt, hoe meer men aan huis hecht. De jeugd mag er op uit trekken in de vacantie, maar ook zij komt vroeg of laat weer terug naar het veilige, ouderlijk huis. Of er altijd de wijsheid is om hun kracht „te vieren of te teug'len", waag ik te betwflfelen. Daarom doet de jeugd er goed aan ook in de vacantie zichzelf te blijven en op hun reizen steeds iets van de dierbre gloed, die vonkt in eigen huis en haard met zich te dragen! SCHRAMMETJE Per scheepsgelegenheid is uit deze jemeente vervoerd een lading cichorei- ffortelen groot 110 ton met bestemming Kotterdam. OÜDDORP. Aangaande het systeem der exportzegels bij de eierhandel heeft lie Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geantwoord, dat hij ie bezwaren, verbonden aan de oude re- jeling deelt. Pluimveehouders, die over voldoende zelf verbouwd voer beschik ten konden zich aan deze regeling ont trekken. De nieuwe rgeling, die inmid dels op 3 Juli is ingegaan, komt aan deze bezwaren tegemoet. Zij houdt in dat thans alle pluimveehouders een hef fing ter storting in het fonds voor de export van eieren moeten betalen, met vrijstelling van deze heffing voor de pluimveehouders, die regelmatig het voorgeschreven aantal eierenexportze- gels hebben ingeleverd. In het komende voorjaar bij de kuikenverdeling behoeft geen rekening te worden gehouden met de mate, waarin de exportzegels zijn geleverd, aangezien zoals reeds op gemerkt is geen enkele pluimveehou der zich aan de nieuwe regeling kan onttrekken. Wegens vacantie van ds Steur zal in de Ned. Herv. Kerk in deze maand geen doopsbediening plaats hebben. De cichoreidrogerij „De Onver wacht" is begonnen met het drogen van zomerwortelen, welke op verschillende veilingen worden doorgedraaid. De gamalenvissers hebben de vorige week 2 dagen gevist en gemiddeld van 50100 kg garnalen gevangen en aan de Centrale afgeleverd. Vorige week ging ondanks het ruwe weer een zeevisser naar zee en besomde 250.—. NIEUWE TONGE. CoUecte. Woens dag 10 Augustus a.s. wordt in onze ge meente met toestemming van B. en W. een collecte gehouden voor het Christe lijk reclasserings-, opvoedings- en ver- zorgingswerk van de vereniging „Het Hoogeland". Nieuwe stookinstallatie. Wij verne men, dat, dezer dagen op een vergade ring van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk besloten is over te gaan tot aankoop van een nieuwe stook installatie voor de centrale verwarming. De huidige installatie verkeert in een dermate slechte toestand dat zij het komende stookseizoen geen dienst meer kan doen. Vierdaagsie meegelopen. Onze dorps genoten de heren C. en K. van Strien hebben aan de Vierdaagse te Nijmegen deelgenomen en deze geheel volbracht. Auto-ongelük. Op de onoverzichteUjke bocht nabij het z.g.n. „Luchje" aan de Prov. weg tussen Nieuwe Tonge en Mid- delhamis geschiedde voor de derde maal in een paar maanden tijds een aanrijding tussen mej. M. van onder Nieuwe Tonge en een auto vanuit Achthuizen. Genoem de juffrouw, die door de aanrijding een sleutelbeen brak, moest met een auto naar haar woning vervoerd worden, na eerst verbonden te zijn door een genees kundige. Nieuwe brandspuit. Naar wij verne men, zal de nieuwe auto-brandspuit, die Toor rekening der gemeente bij de firma V. Bergen te Heiligerlee gebouwd wordt, in het laatste van deze maand worden afgeleverd. OOLTGENSPLAAT. Dinsdag 9 Aug. lioopt D.V. des avonds 6.45 uur voor de Ger. Gemeente alhier op te treden dhr. L. Wijting van Rotterdam. A.s. Zondag v.m. 9.30, n.m. 2.30 en 's avonds 6 uur hoopt voor de Ger. Ge meente alhier op te treden Student Kie- ioom van Barneveld. SXAD AAN 'T HABINGVLIET. De heer P. van Splunter is voor een spoed geval naar het ziekenhuis te Dirksland gebracht. Wedvlucht Mons, afstand 144,5 km. Gelost 12 uur, Ie duif 13-59-8. Gebrs. Visser 1-2-4-5-8-16; Jan Meiaard 3; W. Bevaart 6-7-21; J. v. d. Valk Jz. 9; Gebr. de Boed 10-15; Jan Trommel 11- 13-14; A. C. Koppenaal 12; Gebr. v. d. Valk 17-18; A. Huijzer 19; H. Note- •lootn 20; K. Driesse 22; Joh. Visser 23. M TELEGRAAF EN DE COURANT VERSCHIJNEN 12 SEPTEMBER De directie van „De Telegraaf" en "Pe Courant" heeft haar personeel be licht, dat haai- twee kranten op 12 ^sptember weer zullen verschijnen. Ruim ^sr jaar zijn deze dagbladen niet uit- ■sekomen. HANDELSVERKEER MET DUITSLAND Op Zaterdag 30 Juli jl. is te Berlijn een nieuwe overeenkomst geparafeerd voor de handel tussen de Oostelijke Zone van Duitsland en Nederland. De overeenkomst werd geparafeerd door het Hoofd van de Afdeling Buitenlandse Handel van het Sowjet Militair Bestuur in Duitsland, de heer Wasiljew en door de leider van de Nederlandse delegatie. Mr. H. van Blankenstein. De onderhandelingen zelf werden in hoofdzaak gevoerd met het bestuur van de Afdeling Buitenlandse Handel van de Duitse Economische Commissie voor de Oostelijke Zone. De overeenkomst voorziet in een han delsverkeer van 34 millioen gulden in elk van beide richtingen. Bij het afslui ten van de overeenkomst is uitgegaan Van de verwachting van het toenemen van het wederzijdse handelsverkeer. De Zone zal voornamelijk meer leveren op het gebied van machines, producten van de fijn-mechanische en optische indus trie, chemische producten, enkele tex tielwaren en andere industriële produc ten. Nederland zal in grotere omvang dan vorig jaar leveren: haring, poot- aardappelen, vetzuren, rubber en even eens enkele textielproducten. HET „KAASBOLLETJE" VERDWIJNT Bestiijding van bladliiizen. Tot de meest voorkomende insecten behoren wel de bladluizen. Het is nood zakelijk, dat iedere land- en tuinbouwer wordt gewezen op het grote belang van de bestriding. Het is dan ook noodzakelijk, dat aan de bestrijding van deze insecten de no dige aandacht wordt besteed. Wil men een goede oogst verkrijgen, dan is niet aUeen een goede inspectie nodig, maar ook moeten eventueel aan wezige bladluizen onmiddellijk worden bestreden, De vermenigvuldiging der luizen gaat immers in zeer snel tempo, vooral bij mooi en droog weer. Wat is hiertegen te doen? De moeilijkheden bij de bestrijding zijn van verschillende aard en wanneer men aaji de behandeling niet voldoende aandacht besteedt, is het mogelijk dat de bespuitingen of bestuivingen niet vol doende resultaat opleveren. Men moet er vooral rekening mee houden, dat alle delen van de planten worden geraakt, ook en vooral de on derkant van de bladeren. Maar al te vaak hoort men, dat het middel toch niet geholpen heeft en zelfs beweert men soms dat tegen de bladlui zen geen kruid gewassen zou zgn. Deze beweringen zijn echter vaak on juist. Wanneer men de bestrijding goed uitvoert en daarbij de juiste middelen gebruikt, dan is succes altijd verzekerd, Nog maar al te vaak worden verkeer de middelen gebruikt. Zo heeft menig een kunnen ervaren, dat D.D.T. de meeste bladluizen ni«t afdoende be strijdt. Een uitstekend en veelzijdig werkend middel is AAtiol, dat doordringt in het blad en daardoor ook bij late aanwen ding een prachtige uitslag geeft. De schade, door bladluizen aange bracht, kan enorm groot zijn. Dit kan worden voorkomen, als men steeds tij dig de nodige maatregelen neemt. K. KERKNIEUWS Geen zlekenhuispi^edihant op Schouwen en Duivelamd. Op de onlangs gehouden classicale ver gadering werden de voorstellen van de classicale gedelegeerde voor „Kerk en Ziekenzorg" aangenomen om voor Schouwen en Duiveland een ziekenhuis predikant te beroepen op een salaris van 500, met standplaats Noordgouwe. Deze predikant zal de geestelijke ver zorging van de zieken en verpleegsters van het ziekenhuis te Noordgouwe op zich nemen en ook aan de Cornelia- stichting te Zierikzee zijn krachten ge ven. De bedoeling is, dat hij 1% dag per week zich voor dit werk onttrekken kan aan zijn kerkewerk te Noordgouwe. De inmiddels voor deze arbeid beroepen pre dikant heeft hiervoor bedankt en ook hebben verscheidene gemeenten zich onttrokken aan dit plan, zodat het, al thans voorlopig, geen doorgang kan vinden. Uit Zuid-Afrika: Die suurappel en die vreugde Deur ervaring het ek tot die oortui- ging gekom, dat die ou metode die beste is. Die ou metode is, dat' die leerling wat „Die Kortbegrip" betref vraag en antwoord deeglik uit die hoof sal leer. Dit is die grondslag. Dan bou ons verder. Die suurappel moet eers deurgeknaag word, dan sal die vreugde volg. (Die Hervormer) OPNIEUW GROENTE NAAR DUITSLAND De export van Nederlandse groente naar Duitsland kon gisteren worden her vat. Er is voor de komende week een betalingscontingent van 500.000 dollars beschikbaar gesteld. LIEFST- GEEN DUBBEL WERK BIJ DE BELASTINGEN Het Tweede Kamerlid, de heer C. van den Heuvel, heeft aan de minister van Financiën schrifteUjke vragen ge steld over het feit, dat diverse belas tingsinspecties nog doorgaan met het uitreiken van aangiftebiljetten voor vennootschapsbelasting en ondernemers- belasting, betrekking hebbende op het boekjaar 1948. Hij zou het beter vin den de aangiftepacht in feite stop te zetten tot dat door de Staten-Generaal zal zijn beslist over de wetsontwerpen belastingherziening en wijziging van de ondememingsbelasting. Daardoor zou dubbel werk kunnen worden voorkomen. LEESTAFEL Bij het „Studiefonds verbonden aan de Chr. Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Krabbendijke" is in de brochure-reeks versohenen „De bekering van Calvijn" door P. Kuyt. Een mooi vlot geschreven werkje, waar in veel bijzonderheden uit het leven van dezen groten reformator worden weer gegeven inzonderheid zijn bekering. Evenals de vorige boekjes hebben we hier weer zeer leerzame lectuur, vooral voor onze jeugd. Wij bevelen deze bro chure-reeks bij vernieuwing aan, U steunt er tevens een goed doel mee, de opleiding van Chr. onderwijzers en on derwijzeressen. Vraagt een abonnement aan bij bovengenoemd adres: Juliana- straat 26, Krabbendijke. De hoedenfabrikanten. zowel van da mes- als van herenhoeden, maken zich er zorgen over, dat steeds meer mensen blootshoofds gaan lopen. Althans in de zomer. Bij slecht weer grijpen bovendien de vrouwen al spoedig naar een hoofd doek, die trouwens in de meeste gevallen beter beschermt tegen wind en regen en minder gemakkelijk afwaait dan een hoed. Een Engelse hoedenmakers-orga nisatie heeft met het oog op deze ver andering van de wensen van het publiek een studie-centrum ingesteld, dat gege vens verzamelt over de hoeden-kwestie. Dit centrum heeft onlangs op een war me zomerse dag een telling van de hoofddeksels van de heren laten maken bij de aankomst van een ochtend-foren sentrein, die hoofdzakelijk zakenmensen naar de Londense City aanvoert. Van de 1310 manneUj die uit deze trein kwamen en naar hun kantoor trokken^ droegen er Èlechts 460 een" hoofddeksel. Daar onder waren er niet meer dan 10 met een bolhoed, populair gezegd een ,,kaas- bolletje", terwijl er 7 petten werden ge teld. Nu wordt een pet door de rechtge aarde Engelsman nog wel gedragen, wanneer hij op reis is of naar het sport veld gaat. Maar voor het kaasboUetje ziet het er slecht uit. Dit hoofddeksel dat eens de geijkte dracht was van de respectabele zakenman zal heel binnen kort alleen nog maar een museumstuk zijn. LAND- EN TUINBOUW

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3