r I Flakkee en de export van men Plaatselijk Nieuws Raad MeÜssant Het dure leiding water HOOIKOORTS V.. Binnenkort veilplicht? j Biz. 2 „E IL A N D E N - NIE U W S" Zaterdag 6 Augustus 1949 Raadsvergadering op Maandag 8 Aug. des avonds 7.30 uur. Afwezig de heren Grootonboer en Struijk. Burgemeester van Heyst opent met gebed. De notulen van de beide vorige vergaderingen worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Een afschrift van het Koninklijk Be sluit tot nadere regeling van de jaar wedden van de secretaris en de ont vanger; Een mededeling van de minister van Binnenlandse Zaken, dat het verzoek om wijziging van de klasse, waarin de ge meente volgens het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1934 is in gedeeld, is doorgezonden aan de weten schappelijke commissie ter bestudering van de gemeentelijke classificatie (com missie Kruit). Ged. Staten deelden voorts mede, dat geen bezwaar bestaat tegen het raads besluit van 24 December 1947 tot na dere regeling van de wedde van de help ster bij het onderwijs in de nuttige handwerken aan de openbare school. Daarna wordt aan de orde gesteld onderzoek geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. Hiertoe worden de heren Leijdens, v. d. Spaan en v. d. Vliet aangewezen. De vergadering wordt een ogenblik ge schorst. Het onderzoek levert geen moeilijkheden op; geadviseerd wordt tot toelating. Het voorstel tot het aangaan van een geldlening tot een bedrag van 44.300 met de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten ten behoeve van de bouw van 4 woningen wordt m.a.s. aanvaard. Door het Rijk zal aan de gemeente een premie uit 's Rijks kas worden toe gekend van f 1080.onder voorwaarde dat de gemeente aan W. de Vogel voor verbetering van zijn woning een premie verleent van 4/3 x f 1080 of 1440. Ten laste van de gemeente blijft dus 360.Ook dit voorstel wordt z.h.s. goedgekeurd. Evenals over de jaren 1947 en 1948 zal aan het gemeentepersoneel dit jaar een gratificatie worden toegekend van 2 van het loon tot een maximum van 50.—. Bij de romdvraag merkt de heer v. d. Vliet op, dat de hondenbelasting binnen de gemeente niet voor iedereen dezelfde zou zijn. De Voorz.: Ind.erd8.ad zijn er enkele verzoeken om ontheffing, doch deze zul len de volgende maal worden behandeld. Ook spreekt de heer v. d. Vliet zijn misnoegen uit over de herbestrating van de Julianaweg. Je kunt er met schik niet over rijden. Het is slecht opge leverd. Dhr. Sieliiig: Je fietst er maar dik wijls over dan komt het wel in orde. Voorz.: De herbestrating heeft mij per soonlijk voldaan. Dhr. Sieling maakt bezwaar dat bij de trottoirs de inritten niet zijn verlaagd. Voorz.: Dit zal worden veranderd. Dhr. V. d. Spaan betreurt het, dat de bewoners van Kraayenisse zoveel moe ten betalen voor het water dat ze van de waterleiding betrekken. Voorz.: Deze kosten zijn vastgesteld door de waterleiding. Betreffende dit ge val is reeds een bezwaarschrift inge diend door genoemde bewoners, doch dit voldeed niet aan de eisen des tijds. De Waterleiding streeft niet naar uitbrei ding, want ze heeft haar handen toch al vol. Tenslotte richt Burg. van Heyst zich met enkele woorden tot de huidige Raad welke voor de laatste maal in deze zit tingsperiode bij elkander is en dankt hen voor de prettige samenwerking. De bur gerij mag over haar vertegenwoordiging haar volle tevredenheid betuigen. Vervolgens richt de Voorz. zich tot de heer Sieling en herinnert er aan, dat het leven dikwijls met teleurstellingen ge paard gaat, vooral wanneer men aan de weg timmert. Ook bij IJ mag voldoening wezen en ik wil IJ dan ook uit naam van de burgerij dank zeggen voor al hetgeen U voor Melissant hebt gedaan. Ik hoop ook, dat de belangen der ge meente U thans niet onverschillig zul len zijn. Ook de scheidende raadsleden de heren Grootenboer en Struijk zegt spr. dank voor hun werk en wenst in het bijzonder dhr. Grootenboer algehele genezing toe. Met alle leden Gods beste zegen toe wensend, sluit de Voorzitter deze korte vergadering. CENTRALE VEILING MIDDELHAKNIS Veiïnig van Vrijdag 5 Augustus 1949. Dubbele Princessen f 2026; Komkom mers IA 1927; Komkommers 1/13 18; Komkommers II 714; Rode Kool 10; Stoksnijbonen 35— 43; Stamsnijbonen f 2022; Kroten 6, Bospeen 6.Spitskool 5.Appels Huishoud 28.Appels val 57; Peren Standaard 36.Peren Huis houd 13—20: Peren val 811; Prui men 1363; Perziken 511; Kruis- bessen ll.~; Tomaten f 1730. Eigenheimers 6.807. Veiling van Maandag 8 Augustus 1949. Dubbele princessen 2026; Stoksnij bonen 38.— Rode Kool 8—11; Kom kommers IA 1322; Komkommei's I 10—18: Sla I 3.10—5; Postelein 32; Kroten f 6; Breekpeen 6; Stok- princessen 31: Bloemkool I 19. Bloemkool II 7—8; Tomaten 3032 Eigenheimers 77.60; Peren Hviishoud f 10—24; Meioenen f 47; Frankenthaler 129; Golden Champignon 127; Prui men 1453; Perziken 39; Appels val f 5--7.—. Uit: Mederl. Studieblad. Veel mensen krijgen ieder jaar in het begin van de zomer last van een ziekte, die met de ietv/at misleidende naam van hooikoorts wordt aangeduid. De ver- schijnselen zijn het best te vergelijken met die van een hevige verkoudheid. I Vooral moeten de slijmvliezen van neus en ogen het ontgelden. Hooikoorts is een echte zomerziekte. Zij treedt voor namelijk op in de maanden Juni en Juli. I De ziekte houdt geenszins verband met hooi, zoals de naam ten onrechte doet vermoeden. De oorzaak ligt hierin, dat het stuifmeel van bepaalde planten {vooral dat van bloeiend gras) inge- I ademd wordt en een catarrh tot gevolg heeft. Hooikoorts treedt alleen op bij mensen, die hiervoor gevoelig zijn. Met een mooi woord heet het een allergische ziekte. U zult mischien denken dat patiënten alleen in het open veld een aanval zul len krijgen, maar dit is niet waar. Ook in de stad blijkt men met deze ziekte te kampen te hebben. Aangezien stuifmeel een uiterst fijn ijoeder is, kan het ge makkelijk door de wind over grote af standen vervoerd worden en daardoor ook slachtoffers maken in gebieden waar helemaal geen gras aanwezig is. Het is echter wel een vereiste dat de lucht droog' is. Hieruit Itunnen we dus direct de conclusie trekken dat zeelucht een zeer geschikt milieu is om gevoelige m.ensen voor hooikoorts te vrijwaren. Ook de zuivere bergiucht is hiervoor geschikt. Weinigen kunnen zich echter veroorloven ora gedurende twee volle maanden het polderland te ontvluchten, hoewel deze maatregel afdoende zou zijn. U zvüt zich wellicht afvragen of hooi koorts nu zo'n ernstige ziekte is, dat men er de vlucht voor zou nemen. Geluklcig behoeven we niet voor het leven te vrezen. Maar toch kunnen de verschijnselen van hooikoorts voor de patiënt zeer hinderlijk zijn en voor velen vormt het zelfs een ernstige belemme ring in hun werk. Stelt U zich eens voor, dat een trein bestuurder last heeft van hooikoorts. Behalve dat zijn neus niet meer tot zijn speciale functie in staat is, doordat deze verstopt is of wel loopt als een water- Icraan, is ook zijn gezichtsvermogen aanzienlij]!: achteruitgegaan. Onophoude- lijii biggelen de tranen over 's mans wangen en is bovendien het bindvlies van de ogen door de ontsteking zeer pijnlijk. Juist een treinbestuurder heeft zijn ogen zo hard nodig. Hij moet op veel dingen tegelijkertijd letten, wat hem nu onmogelijk wordt. Op deze wij ze kan de ziekte van één man funeste gevolgen hebben voor honderden men sen. U begrijpt wel dat daarom hooi koorts heus niet te veronachtzamen is. Soms blijft de ontsteking niet aleen beperkt tot het slijmvlies van neus en ogen, maar kan verder afdalen tot in de diepere luchtwegen. Ook dit is ge lukkig zelden van ernstige aard, maar kan toch aanleiding geven tot heftige benauwdheid. Dit zijn de asthmatische aanvallen tengevolge van hooikoorts. Hierbij wil ik er de nadruk op leggen, dat dit niets te maken heeft met de ge wone asthma, al komen de verschijnse len er sterk mee overeen. De meest doeltreffende behandelingsmethode is om de patiënt als het ware te immuniseren tegen stuifmeel waarvoor hij gevoelig is. Het is vervelend dat deze behandeling Door het uitermate slechte verloop van het prijspeil der uien in het seizoen 1948-1949 is er onder de Flakkeese ui- enboeren sterk verlangen gekomen om voor hun product omstandigheden te scheppen, zoals de tuinders die voor alle tuinproducten hebben weten te bereiken Het is bekend, dat door het Centraal Bureau van Veilingen fondsen in het le ven zijn geroepen en dat dit bureau er op uit is onr exportmogelijkheden voor alle Nederlandse veilingleden te zoeken en uit te buiten. Met dit voor ogen is op Plakkee de gedachte opgekomen, dat men ook een georganiseerde verkoop moet krijgen voor uien. Kort geleden heeft de directeur van genoemd centraal bureau er te Sommelsdijk over gespro ken en diens woorden blijken te hebben nagewerkt. Het bewijs daarvan werd geleverd op de Zaterdagmiddag te Sommelsdijk in de bijna klaar gerestaureerde zaal van hotel Spee gehouden vergadering van de vereniging Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee, voor welke vergadering het bestuur als voornaamste punt op de a- genda had geplaatst: statutenwijziging. Deze statutenwijziging hield verband met het organiseren van de uienverkoop en de secr.-penningmeester wees in zijn jaarverslag 1948 op het gemotiveerde van een en ander, zoals de voorz. dhr A. A. Mijs, dat in zijn openingswoord deed. Op Flakkee, zo verklaarde hij, loopt men de markt achterna, tenvijl men een goed geoutilleerde veiling in zijn midden heeft In de tuinbouw heeft het centraal bu reau van veilingen, aldus verklaarde dhr Mijs, al millioenen guldens voor de tuin ders verdiend. Wat voor de tuinbouw geldt, moet ook voor uien, vroege aard appelen en peen, alsmede voor witlof mogelijk zijn, zo dacht hij. Het veiling- bestuur heeft daarom alle mogelijkhe den al voorbereid en kwam in deze ver gadering met het voorstel tot statuten- MIDDELHAKNIS Burgerlijke Stand over de maand Juli. Gebooi'ten: Leendert Johannis z.v. Jan Blok en Arendje v. Assen; Olga Marina Minke, d.v. Adriaan Johannes Jansen en Else Jansen; Jacob z.v. Willem Vroeg- indeweij en Dlna v. d. Tol; Hugo z.v. Hugo Knöps en Antje v. d. Linde; Ma- rinus z.v. Izak Driesse en Arendje v. d. Nieuwendijl^; Willem Jan z.v. Willem Bakelaar en Jannetje Cornelia de Vos; Anna d.v. Jan Verhage en Maatje Cor nelia Goedegebuure; Anton Hendricus. z.v. Anton Hendricus Mijs en Anna Eg- berdina Meijer; Peter, z. v. Frederik Cornells van Leeuwen en Sophia Chris tina Bakker. Overlijden: Geen. Huwelijken: Geen. Echtscheidingen: Op 11 Juli 1949 is het alhier op 1 Mei 1947 voltrokken hu- v»relijk tussen Izak van der Velde en Sara Anthonia Paulina van der Meer ontbonden. Huwelijksaangifte: Gabriel Koudijzer en Kaatje de Koning. Aanbesteding. Bij de gehouden aan besteding voor het bouwen van 12 stuks transformatorstations ten behoeve van de electrificatie van Oost-Flakkee, ten kantore van de N.V. Electriciteitsmaat- schappij „Goeree-Oyerflakkee" te Mid- delhamis op 4 Augustus j.l. werd door de volgende aannemers ingeschreven: 1. J. Ie Comte, Sommelsdijk f 20.075, 2. D. Gestel Az., Dirksland f 21.686,— 3. L. Guldemeester, D'land f 23.100, 4. W. Mooijaart en F. Osseweijer, Oude Tonge f 26.000, 5. C. Boeter, Sommelsdijk f 22.700, 6. G. van der Welle en L. Bakker, Den Bommel f 21.490, 7. P. A. Duhen, Dirksland f 22.200, 8. J. V. Es Zn. Stellendam f 17.760, 9. Jac. Kardux en C. A. Th. Lambert, Oude Tonge f 22.500, 10.. A. J. Dijkers Zn f 22.990, 11. A. Mans, Middelharnis f 21.996, 12. H. J. Boeter M'harnis f 23.800,— De werkzaamheden werden opgedragen aan de Pa. J. Ie Comte te Sommelsdijk. nogal tijdrovend is, want de kuur moet een paar maanden achtereen duren en vaak enkele jaren na elkaar herhaald worden. wijziging. De secr.-penningm., dhr van Heest, las uit zijn jaarverslag, dat een klein deel van de Flaklteese uientelers in het afgelopen seizoen profiteerde van de maatregelen, die door de veilingen werden getroffen. Het bureau stelde hen in staat om een deel hunner uien aan Duitsland te leveren. Ongeveer i/.r, deel van de Nederlandse uienoogst is naar Duitsland geleverd en Flalckee had daarvan ongeveer 17 mil- üoen kg kunnen leveren, doch daarvoor was geen animo! Men contracteerde slechts voor 3 millioen kg, waaruit volgt dat de uientelers in andere streken van ons land het Flakkeese oversciiot van 14 millioen kg hebben kunnen leveren. Ook van de leveringsmogelijl^heden voor peen naar Duitsland heeft Flakkee door eigen toedoen weinig geprofiteerd. De statutenwijziging behelsde opna me van het volgende artikel: ,,De leden zijn verplicht alle producten, die daar toe door de algemene vergadering op voorstel van het bestuur worden aan gewezen, door de veilingvereniging te doen verkopen. ledere aanwijzing van een met name te noemen product of met name te noenren producten, alsmede de herroeping daarvan, geschiedt onder voorwaarde, dat tweederde der op deze vergadering uitgebrachte geldige stem men zich voor de aanwijzing hebben ver klaard. Het bestuur kan, indien gewenst in bijzondere gevallen schriftelijk ont heffing van de veilplicht verlenen. Het bestuur is bevoegd om een boete van ten hoogste honderd gulden op te leggen voor iedex'e overtreding, welke boete op eerste aanmaning in de kas der vei lingvereniging moet worden gestort." Met op één na algemene stemmen werd de voorgestelde statutenwijziging aangenomen, Vei-wacht mag worden, dat binnen af zienbare tijd een tweede vergadering wordt gehouden, waarin het veilingbe- stuur zal komen met het voorstel om een product voor veilplicht aan te wij zen. En natuurlijk zal dat in de eerste plaats het Flakkeese product bij uitne mendheid, de ui, zijn. BIKKSLAND. Buivensport. Uitslag Mons 144 km. A. Beier 1-22; J. Leune 2-7-24-28-38; C. Stehouwer 3; C. Nieuw- land 4-19-32; Gebr. Nieuwland 5-8-20- 31-34; H. Jansen 6; B. Leidens 9-16; Gebr. Peekstok 10; J. P. ten Hove 11; A. Koole 12; H. de Man 13-33; G. Smit 14-18; L. de Berg 15; F. de Geus 17-36; Jac. Guldemeester 21-23; M. Hakken- brak 25-30-37; D. Hamete 26-35; E Braber 27; C. Bakker 29. HERKINGEN. De ouders worden ge waarschuwd, hun kinderen geen erv.'ten of tarwe te laten lezen, zonder vergun ning van de eigenaar, daar het is voor gekomen, dat men de tarwe of erwten niet alleen opraapt, doch van de hopen en ruiters meeneemt, zodat dit tot scha de van eigenaar en kinderen is, daar bij herhaling de politie streng zal op treden en proces-verbaal wordt opge maakt. De dijkwerker v. P. had het onge luk tijdens het teren van de zeewering, een der polsen zodanig te verbranden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. STELLENDAM. Rode Knus. Gepre sideerd door Dr. L. L. Kreling hield de afdeling Stellendam van het Ned. Rode Kruis een vergadering. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit, dat hij na 2% jaar in militaire dienst te zijn geweest, deze vergadering weer kon leiden. Uit het verslag van de secretaris bleek dat de vereniging 177 leden telt, tenvijl de transportcolonne 19 man stei-k is, waarvan 14 gediplomeerd. Het kassaido bedroeg f 224.17. Wegens vertrek van de heer C. de Jager werd de heer C. v. Dongen in het bestuur gekozen. Door de transportcolonne worden steeds oefenin gen gehouden. Bij de rondvraag werd voorgesteld cm te trachten personen te vinden die bloed beschikbaar willen stellen. Men zal pro beren om in samenwerking met andere gemeenten hiervoor voldoende mensen te krijgen. GOEDEREEDE. De huisvrouw van P. Redert had het ongeluk met liaar werkzaamheden zodanig te vallen op een scherp voorwerp, dat ze daarbij een grote vleeswond opliep aan haar knie. De hulp van de dokter moest worden in geroepen, welke de wond met een paar kramm.etjes hechtte. Per s gemeente vvortelen üotterdan OUDDOR der expor (Je Minist Voedselvo de bezwar geling de voldoende ten konde trekken, dels op 3 deze bez dat thans fing tor export va vrijstellin^ pluimveeh voorgesch; gels hebbe voorjaar l geen reke- de mate, geleverd, gemerkt i der zich onttrekkei Wege i in de Ne geen doop De wacht" is zomerwor veilingen De gar ■week 2 d" 50—100 de Centra; Vorig weer een 250.—. NIEUWE dag 10 meente een lijk zorgingsw Hoogelanc Nieuw men, dat ring van Ned. Her gaan tot De dermate Icomende 'kan doen- Vierda genoten hebben a deelgenon Anto-o bocht Prov. delhamis in een tussen en een de jiaar eerst ver kundige. men, zal voor V. in het afg hoopt D. Ger. L. Wijf A.s. 's a meente -boom STAD heer P. geval ge' Gelost Visser 1- Bevaart Gebr. 13-14; Valk öoom 20 :DE De dir „De richt. Sep- -Vier

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2