M DIE eit De teelt van winteruien IHARNIS ^rsoons 's iPRiJSi Ueisdijk leur CHK. WEEKBLAD OP GEKEFÖlRMEEKDEN GKONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN tfld succesl Het ineenschrompelend Communisme IIMIDEn-rilEUl/S Vrijdag olScsende. Hen mo- lOIa I wenst te 1 Dat wa- strekken. fcn In Uw Voldoende Ian weet- de grote Daarona er Prins. tdenboek, liene ken- |te voirm; 6rem van pen scho- tom van worden brelrjk ge- hen 35) |ien 45) ekt door Izeer kor- Ivoor het [rijbewijs, nijdig af. Re oorlog Ibruiloften Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 postbox 8. Telefoon Drukkerg 19 ,1 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1949 22ste JAARGANG No. 1843 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12- et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Er doen zich soms van die verschijn selen voor, welke men terzelfder tijd over de gehele wereld kan waarnemen. Zo is het opgevallen, dat het laatste jaar het communisme overal achteruit it. Als er ergens in de wereld ver kiezingen worden gehouden, kan mer van te voren reeds zeggen, dat de uit- j een achteruitgang van het com munisme te zien zal geven. Het is niet dat in het ene land het communisme wat achteruit gaat om in het andere weer wat terrein te winnen. Neen, of het nu verkiezingen in Engeland, Ne derland, België of waar dan ook be treft, overal blijkt dat het communis me verliezen lijdt. Ook in de landenvan Oost-Europa, welke toch onder onmid dellijke invloed van Rusland staan,woor zover daar sprake is van min of meer vrije verkiezingen, merkt men dat de aanhang van het communistische Rus land afneemt. De verkiezingen in Ber- liin, waar de Duitsers onder de druk van de communisten staan, hebben het even. eens uitgewezen, dat men daar in meer derheid niet van de communisten ge diend is. Men zou zo zeggen: Het is een alge meen en zeer verblijdend verschijnsel. Zienderogen neemt de invloed van Mos kou af. Kennelijk zijn de leiders der commu nisten in de verschillende landen ver legen met deze verkiezingsuitslagen. Zij kondigen dan ook overal zuiveringen aan in hun partij. Ook in Nederland. Het lijkt wel of we een betere tijd tegemoet gaan, en dat de „democrati sche" beginselen, tot zegen der volke ren, weer de overhand zullen krijgen. Maar nu de praktijk. Laat ons de geesten beproeven. Tegelijker tijd kan men in de nieuws bladen lezen, dat de verwarring met de dag toeneemt. In Engeland loopt het spoorwegvervoer in het honderd door de langzaam-aan-actie der spoorman- nen. In de havens werd gestaakt. Om meer loon? Ook dat nog niet, maar uit sympathie jegens een communistische actie in Canada. De noodtoestand moest worden afgekondigd. In Frankrijk staakt de ene groep na de andere. Klei ne minderheden maken misbruik van hun positie om tegen een democratisch' opgezet regeerbeleid eigen (onvervul bare) wensen te verkrijgen. In België durft men de Koningskwestie niet langs parlementaire weg op te lossen, omdat een minderheid dreigt over te gaan tot „directe actie" en algemene staking uit wil lokken, waardoor alles in het hon derd zal lopen. De communisten troosten zich over hun verkiezingsverliezen. Ze hebben, zeggen ze, wel andere middelen om de overhand te verkrijgen. In vele vakver enigingen bezetten ze de sleutelposities en hebben de grote massa aan de lei band. Op een listige wijze weten ze het zó te leiden, dat degenen, die niet op hen stemmen willen, toch voor hun karretje lopen. Dat begint nu wel wat in de gaten te lopen, zodat men allerwegen aan het werk is getogen om hen uit de functies te verwijderen. In de Verenigde Staten bestaat zelfs een anti-communistische actie om alles wat communist is te ver drijven uit_ regeringsfuncties. Men er kent dat de communisten, geïnstrueerd door Moskou, in tactiek ons ver vooruit zijn, maar vertrouwt dat zo langzamer hand door een juiste anti-communisti sche actie die invloed wel zal vermin deren. Nu geloven wij wel dat door Moskou een listig spel wordt gespeeld. Maar één ding blijkt toch wel uit die tegenactie; en dat is, dat men de geest van het communisme niet doorziet. Dan zocht men het niet zo ver van huis. Let eens- op de vruchten. In Amerika is, zoals gezegd, een grote anti-communistische actie gaande. Intussen toont de Ameri kaanse wereldpolitiek de onmiskenbare sporen van het communisme. Wat ons overkomt van de zgde van deze poli tiek spreekt boekdelen. Amerika meent zich te moeten bemoeien met Ned. In- die. Maar uit -de vruchten blijkt het overduidelijk, dat heel deze (opzichzelf reeds onrechtvaardige bemoeienis) in de lijn van het communisme loopt. Is deze politiek gestimuleerd door het ka pitalisme? Welnu, dan is het duidelijk dat hier coinmunisine en kapitalisme ei kaar de hand rijken en beide revoluti- onnair zijn. Onbegrijpelijk schijnen deze dingen. Aan de door vliegramp omgekomen Amerikaanse journalisten is het in kor ten tijd duidelijk geworden dat de poli tiek van Amerika volkomen fout is. Maar men schijnt ziende-blind. Is het eigenlijk in Nederland wel an ders? Het zou te ver voeren, en ons artikel zou te lang worden, om dat uit een te zetten. WeUicht komen we hier nog wel eens op terug. Het blijkt, dat hier en elders er een algemeen afglijden plaats heeft in re volutionaire geest. Als wij er in roemen dat zo langzamerhand de democratie het weer gaat winnen van het commu nisme, dan blijkt daaruit alleen, naar onze mening, dat wij meten met een verkeerde maatstaf. De rechte maatstaf is het Woord van God. En naar deze maatstaf gaan we dagelijks achteruit. Ondanks alle triomphgeroep. Zware tijden beleven wij. En zware ttjden staan voor de deur. Komt het ons onbegrijpelijk voor? Evenwel wij gaan tegemoet de toe komst van de Zoon des mensen. Dan zal het Woord Gods de overhand behou den. Dan zal de overwinning Volkomen zijn. Ze hebben overwonnen door het bloed des Lams. BERLIJN DEMONSTREERT Al 1 eeft de communistische eenheidspartg in Duitsland zware verliezen, geleden door de wijze waarop de geallieeerdeij Berlijn via de luchtbrug hebben voorzien van voedsel en brandstof, haar activiteit duurt voort. Thans wordt er gedemonstreerd voor de eenheid van Eerlijn, die dan natuurlijk onder supervisie van de communisten zou staan. Toch zijn er nog tienduizenden Berlijners naar de Potsdamerplatz gekomen, om te horen hoe die „eenheid" wel tot stand zou kimnen komen. Hoewel van de jaarlijks in ons land met uien beteelde oppervlakte, verreweg het overgrote deel uit zomeruien bestaat wordt tevens, zij het dan ook op be perkte schaal, de teelt van winteruien uitgeoefend. De aanduiding zomer- en winteruien geschiedt al naar het tijdstip waarop gezaaid wordt. Met de naam zomeruien wordt de het meest voorkoniende teelt wijze van de gewone zaaiui bedoeld. Bij de in de nazomer gezaaide uien, onder scheiden we de teelt als poot- en winterui. De pootui treft men vooral in enkele belangrijke tuinbouwcentra aan, waar de verbouw meestal in combinatie met andere gewassen geschiedt. Daarente gen wordt de winterui vrijwel uitslui tend op de grotere landbouwbedrijven op de Zeeuwse eilanden en Goeree-Over- flakkee aangetroffen. In tegenstelling met de teelt als win terui, waarbij dadelijk ter plaatse ge zaaid wordt, maakt men bij de teelt als pootui gebruik van vooraf op een plant- bed gekweekte planten. Hoewel er dus een belangrijk verschil tussen deze twee cultuurmethoden be staat, is in beide gevallen het beoogde doel, om reeds ongeveer eind Juli over volgroeide uien te beschikken, gelijk. Door de toenemende belangstelling voor de teelt van plantuien, neemt de laatste jaren het voor export beschik baar komende kwantum vroege uien steeds toe. Zo bedroeg volgens voorlo pige opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek de in 1949 met plant en pootuien beteelde oppervlakte niet mindei- dan 729 ha. Gezien de niet on beperkte afzetmogelijkheden ten tijde van de oogst van deze producten, lijkt ons een nog verdere uitbreiding van deze teelt niet raadzaam. Immers, waar het tijdvak van aflevering van de zaaiui zich uitstrekt over de periode Septem berApril, moet het vroege product, mede in verband met de geringe houd baarheid, spoedig na de oogst afgele verd worden. Indien het afleveren even wel eerst mogelijk is na de oogst van de gewone zaaiui, kunnen de dan normaal bestede prijzen oorzaak van een teleur stellend resultaat zijn. Uit het hierboven vermelde blijkt, dat het geenszins de bedoeling is de teelt van vroege uien te propageren. In ver band echter met de naderende zaaida- tum, laten wij voor die gevallen, waar tot het telen van winteruien wordt over gegaan, een beknopte cultuurbeschrij- ving van dit gewas volgen. Aan de grondsoort worden dezelfde eisen gesteld als voor dè gewone zaaiui; slechts goed ontwaterde zavelgrond komt in aanmerking. Als voorvrucht zgn vroege aardappe len zéér geschikt; hieraan wordt de voorkeur gegeven boven een graan- stoppel. De rasseni-ceuze is eenvoudig; bij deze teeltwijze wordt uitsluitend gebruik ge maakt van één der selecties van de Zwijndrechtse pootui. De meest gewenste tijd van zaaien is de laatste week van Augustus tot en met de eerste week in September. Zoals ook dit jaar weer verschillende telers tot hun schade hebben ervaren, geeft te vroeg zaaien een hoog percentage plan ten, die een bloemstengel vorraen. Te vens hebben practijkervaringen uitgewe zen, dat al te sterk ontwikkelde planten tijdens de vorstperiode minder weerstand bieden. Te laat zaaien daarentegen geeft te zwakke planten, die evenmin tegen ongunstige weersinvloeden be stand zijn. De kans op uitwinteren vormt wel het gróte risico aan de teelt van winteruien verbonden. Vooral wan neer perioden van strenge vorst en dooi elkaar afwisselen, kunnen vele planten te gronde gaan. Uiteraard wordt de ont wikkeling van het gewas bij het ingaan van de vrtnter, voor een belangrijk deel bepaald door de weersgesteldheid na het zaaien. Gezaaid wordt bij een rijenafstand van 20 - 25 cm, tegen een zaaizaadhoeveel- heid van 8 kg per ha {basis kiemkracht 85 Het behoeft wel geen nader betoog, dat ter bevordering van een regelmatige opkomst, aan het klaarmaken van het zaaibed de nodige zorg besteed moet worden. De bemesting is gewoonlijk hoger dan voor zaaiuien. De kali- en -fosforzuur- bemesting dient zo mogelijk ten tijde van het zaaiklaar maken van het land te worden aangewend. Wanneer van een chloorhoudende kalimeststof gebruik gemaakt wordt, verdient het in ver band met eventueel optredende kiembe- schadiging wel aanbeveling, deze enkele weken vóór het Zaaien van de uien uit te strooien. Voor het land in normale bemestings toestand, wordt 240 kg K2O en 100 kg P2O5 per ha gegeven. Het fosforzuur bij voorkeur aan te wenden als super fosfaat. Als men beschikt over de grondana- ]yse, waaruit blijkt, dat het betreffendfe perceel in goede bemestingstoestand ver keert, kan op bovengenoem4e'hoeveel heden bezuinigd worden. De stikstof wordt vroeg in het voor jaar uitgestrooid; al naar de hoedanig heid van de grond, varieert deze van 120 - 160 kg zuivere N. per ha, liefst in de vorm van kalkammonsalpeter. Tenslotte zij omtrent de verpleging van het gewas nog het volgende opge merkt. Vooral na een zachte winter kunnen tengevolge van veel onkruid de kosten verbonden aan het wieden, hoog zijn. Teneinde aan dit tijdrovend werk enigs zins tegemoet te komen, zijn gedurende de afgelopen jaren reeds talrijke proe ven genomen, waarbij het onkruid met chemische middelen bestreden werd. De hiermede bereikte resultaten zijn even wel zodanig, dat een dergelijke bestrrj- dingswijze bij uien vooralsnog slechts onder zeer bepaalde omstandigheden door de practijk in toepassing kan wor den gebracht. De onkruidbestrijding in de winteruien zal dan volgens de tot nog toe gebrui kelijke ïnetiiode moeten plaats hebben. J. L. KOERT, Stichting „De Nederlandse Uien-Federatie Middelhamis, Augustus 1949. PKINS BERNHARD NAAR DE WEST Naar wij vernemen zal Prins Bem- hard dit najaar, vermoedelijk in de maanden September-October, een reis maken naar de West. De Prins zal een bezoek brengen zowel aan de Ned. An tillen als aan Suriname. Bovendien ligt het in het voornemen deze reis eventueel uit te strekken tot enkele Zuidamerikaanse landen. Geheel vast staat dit laatste echter nog niet. Het reisschema is trouwens ook wat de data betreft nog niet tot in bijzonder heden geregeld. 43 TEXTIELPUNTEN PER 1 SEPTEMBER Het ministerie van economische za ken deelt mede, dat met ingang van 1 September wederom 45 textielpunten zullen worden geldig verklaard. Te zij ner tijd zal nog bekend worden ge maakt, welke bonnen zijn aangewezen. De aandacht wordt er op gevestigd dat de per 1 September aan te wijzen pun ten wederom over een periode van vier maanden zullen strekken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1