lElüVriDEII-flIEUWS „YERGEET-HEN-NIET" Kan het boerenbedrijf deze lasten dragen? ait hel Kijkvensl er y he Blad Zaterdag 6 Augustus 1949 No. 1842 >tnm .25 Iels [en laat wo- Uleea irnis onge cel en kerk Zondagsdiensten Artsen. Trachten leed te verzachten... ten bate van Nederland en Indonesië a.s. STERII 3011. IS, Het telegram voor Flakkee Kvangelisatie In „De Da geraad." Ja, daar zit wel iets in. Gedeputeer- I ie Staten hebben aan de gemeenteraden Ivan Flakkee een telegram verzonden, I waarin staat dat de toegezonden memo- I tie over de samenvoeging der gemeenten „een vorm en inhoud verkregen heeft, die ons voorkomt nadere overweging te behoeven." De geringschattende kwalificaties van het gemeentebeleid en de beledigingen van het karakter van onze eilandbevol king zullen dus eens nader overwogen worden. Maar goed ook. Want het was wel een beetje bar. Men is geneigd to^ de vraag: wie zet zo'n stuk in elkaar? Gedep. telegraferen, dat de oorzaak nog niet verklaard is. Maar de heren van de Provinciale Griffie hebben zich lelijk in de lïaart laten kijken. De stroming daar kennen de, behoeft het niet zo te verwonderen. Een of ander hoofdambtenaar heeft dat stuk in elkander gezet. Misschien later nog een iets gunstiger memorie geschre ven. Maar toen de eerste, de lelijke, la ten drukken en rondgestuurd. Intussen leze men het telegram goed. Er wordt verzocht de bij hét begeleidend schrijven gevoegde stukken terug te stu ren. Het schrijven zelf kan „buiten ver dere behandeling blijven." Niemand me- ne, dat daarmede de samenvoeging van de baan is. Er zal eenvoudig een andere, mildere memorie worden gezonden met een nieuw begeleidend schrijven en dan gaan vrtj weer verder. Een beetje han digheid met de pen, en dan knapt men in Den Haag dat akkevietje wel weer op. Let er maar op! De vacantiemaand leent zich niet voor zware betogen. Wij zijn toch maar zwakke mensjes, als 't goed warm weer is, iets warmer dan gewoon, dan valt alle werk en inspanning van de geest al weer zwaar. Wij zijn zo spoedig aan de grens van ons kunnen. In de kerkbode gelezen over evange lisatie. Dat die te veel incidenteel is, te veel lijkt op een commando-raid uit de oorlog: even ergens invallen, onrust zaaien en dan snel terug. Neen, we moe ten proberen te blijven. Het geval meer afwerken. Die buurman bij U op de trap, die collega op het werk, weten ze van de Eenige troost? Loop er eens aan. Bezoek hen op een verjaardag, no dig ze eens te maaltijd. Zo komt ge er langzaam in. Niet direct zware praat. Maar zo kalm aan op 't doel af. Zo ongeveer is de strekking van het bedoelde artikel. Eén opmerking zij hier vergund. Er is sprake van de buurman op de trap en de kameraad in het werk. Het schijnt wel, dat de evangelisatie zich bepaalt tot de man uit het volk. Ik weet wel, dat ddar nog het meest ingang, althans toegang te vinden is, vooral als dat met Veel tact wordt aangelegd. Er is echter nog een breede schare Van Zaterdag 6 Augustus v.m. 12 uur t/m Maandag 8 Augustus v.m. 9 uur Middelhamls-SonMHielsdJjk: Afwezig de artsen P. Knöps, A. Kie vit en C. F. Arends. Voor spoedgeval len Tj. Kuipers, arts, Telef. 240, Som- «elsdijk. Dirbsland-Herkingen-IHelissant Afwezig G. Huisman, arts en dr P. Boot. Voor spoedgevallen B. Elve, arts, Telef. 262, Dirksland. Oost-FTahkee: Afwezig de artsen E. Bouman, C. W. Kramers en P. C. J. Voogd. Voor spoed gevallen G. J. Buth, arts, Telef. 6, Den Bommel en P. J. de Man, arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge. mensen, die niet gezamenlijk op de trap woont en niet met U op het veld of in de fabriek werkt. Die U in glanzende auto's voorbij trekt. Hoe moet het daar mede? Het zijn niet vele rijken en ede len die het Woord omhelzen, zeker, maar dat stelt de evangelisatie jegens hen nog niet vrij. Ik krflg te veel de indruk, dat de arbeidende volksklasse en die daar nog onder staan alle evangelisa tie maar moeten ondergaan en de an deren onbereikbaar blijven. Ik geef het maar ter overdenking. De Roomse Kerk heeft reeds lang haar leken-predikers, particulieren, die tot in de voornaamste families door dringen. En 's winters houden de Jezu ïeten paters in de week hun preken of conferenties voor intellectuelen om de leer uiteen te zetten. En na elke winter telt men de nodige bekeerlingen. Gelukkig dat het Woord niet ledig wederkeert maar doet wat God behaagt. De stok-oude juffrouw vertelt: „Ja me neer, ruim 40 jaar geleden maakte de Heere mij het leven in de wereld onmo gelijk. Alle vrede was weg. Daar kwam een jonge predikant preken in „De Da geraad", weet U wel, in de Assen- delf tstraat in Den Haag? Nu, hij sprak over de tekst: „Ik ben de deur der schapen." Daar behaagde het God mij de weg der verzoening in Christus te openen, O, wie had dat kunnen denken? Toen werd ik aan Zijn zalige dienst ver bonden en Zijn trouw behoedt mij om ooit er weer uit te vallen." Zo kent de Heere degenen die de Zijnen zijn. WAARNEMER. Wat is een simpeler karweitje dan het plakken van een postzegel op een brief? En zelfs met deze eenvoudige bezigheid kunt U thans een goed werk doen! U kunt daarmee, voor slechts enkele cen ten extra, helpen het lijden te verzachten van zo ontelbaar velen, hier in Nederland en vooral ook in het verre Indonesië, die op enigerlei wijze in moeilijkheden, zorgen of leed verkeren. Zeg niet, dat die paar centen bij zoveel leed nog niet eens als de bekende „druppel op een gloeiende plaat" zijn, want de ge schiedenis kent talloze, even blrjde als be schamende, voorbeelden van die sterke „macht van het kleine"Voor U is het inderdaad een kleinigheid en daar om behoeft vrijwel niemand zich hieraan te onttrekken; maar in het grote geheel worden al die kleinigheden tezamen een onoverwinlijke macht van medeleven. Als een kleine 10 millioen Nederlanders in de maanden Augustus en September gemiddeld per hoofd slechts in totaal 10 onnozele centen méér betalen voor al de postzegels, die zij in die maanden gebrui ken, dan betekent dit een bedrag van niet minder dan bijna 1 millioen gulden voor het Comité Postzegelactie „Vergeefr-heiwnlet." De opbrengst daarvan komt gelijkelijk ten goede aan het werk van het Rode Kruis, de N.I.W.I.N. en de Stichting „Nederland helpt Indië." En rekent U nu eens uit, welk bedrag er voor deze organisaties, die op het gebied van leniging van allerlei leed in Nederland en Indonesië hun sporen verdiend hebben, beschikbaar zou komen, indien al die bijna 10 millioen Neder landers in de maanden Augustus en September eens iedere week per hoofd gemiddeld 10 onnozele centen op hun postzegels zouden méér be talen! Dat zou in ieder geval heel wat méér zijn dan een simpele druppel op de gloeiende plaat van het leed! En omdat een goed begin nog altijd het halve werk is, spreken we af, dat de eerste brief of kaart, die U na het lezen van dit stukje verzendt, gesierd zal zijn met een „Vergeet-hen-niet"-zegel, aan alle postkantoren en vele belangeloze verkoopadressen in waarden van 5 c. (2 en 3) ,10 c. (6 en 4) 15 c. (10 en 5) 40 c. (30 en 10) verkrijgbaar! Vrijdagmiddag hield de „Flakkeese Boerenbond" haar algemene ledenver gadering. Aanwezig 20 leden. De 2de voorzitter C. P. v. Prooijen (dhr G. J. Buth vertoeft in Amerika) opende deze bijeenkomst. In zijn ope ningswoord deelde deze o.m. mede, dat men erg heeft moeten tobben om een spreker te krijgen, vandaar dat deze vergadering pas zo laat in dit seizoen plaats heeft. De secretaris, dhr A. W. Kerjzer las hierna de notulen voor, welke onver anderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag 1948/1949 van de secretaris citeren we het volgende: „In het jaar dat we afsluiten, hadden geen bijzondere aangelegenheden plaats. Regelmatig moesten allerlei zaken door ons worden behandeld, zowel in het belang van onze leden als ook in het belang van die landbouwers, welke op onze organisatie parasiteren. Het aantal afdelingen bleef gelijk, dat der leden ongeveer op dezelfde hoogte. Wij blijven vertrouwen dat onze K. K. vakgenoten ééns zullen inzien, dat aan sluiting bij hunne collega's in één Bond in beider belang zou zijn en tevens voor ons gehele eiland, terwijl nog heel veel in het belang van ons bedrijf te doen is. We denken o.a. aan het instandhou den van onze Centrale Veiling; aan een vaste oeververbinding. We zullen graag onze steun verlenen, zodra het Brugco- mité onze medewerking daarvoor in roept. Tenslotte hopen we te blijven voortgaan door goed en kwaad gerucht, het góéde te zoeken voor ons gezegend eiland met haar hopeloos verdeelde boeren. Bij monde van dhr J. Mastenbroek wordt geadviseerd de rekening 1948/ 1949 goed te keuren, hetgeen de volle dige instemming van de vergadering heeft. De contributie wordt bepaald op f 0.10 per ha en 5.per afdeling. Dhr Kardux stelt voor om de volgen de zomervergadering te houden in Her- kingen, want dit is volgens hem nog nooit gebeurd. De heer Keijzer merkt dan op, dat in 1900 en 1912 Herkingen de Flakkeese Boerenbond heeft ontvangen en de le den toen met rijtuigen uit Nieuwe Ton ge en Dirksland heeft afgehaald. Uiteindelijk wordt besloten Dirksland hiervoor te prefereren. De 85-jarige A. W. Keijzer wordt bij acclamatie in het bestuur herkozen. „De ontwikkeling van de sociale verziekerittg in de laatste jaren.'' Vervolgens krijgt de heer M. P. Mee- ter het woord, over het onderwerp „De ontwikkeling van de sociale verzekering in de laatste jaren. Als voorstander van het zelf doen der verzekeringswetten, aldus inleider, stel ik het op prijs con tact met U op te nemen. Voor de oorlog waren Uw onkosten betrekkelijk ge ring, doch na de oorlog zijn deze enorm gestegen, doordat de sociale lasten zo hoog zijn. Mijn onderwerp van hedenmiddag wil ik in, tweeën verdelen, n.l.: 1. Wat tot stand gekomen is. 2. Wat tot stand zal komen. De reeds bestaande Land- en Tuin- bouwongevallenwet heeft bijna geen wijziging ondergaan. Voor de oorlog dekte deze wet de arbeider tegen onge vallen in verband met zijn dienstbe trekking. Uitkering vond dan alleen plaats, wanneer geen grove fouten waren ge maakt of onnodige risico was genomen. Na de oorlog heeft men echter een rui mer standpunt ingenomen. Alleen wan neer de arbeider erg roekeloos is ge weest, krijgt hij geen uitkering. In alle andere gevallen wel. Bv. een werkgever gaat een dag met zijn personeel met vacantie. In een speeltuin breekt een zijner arbeiders, omdat hij op een rush- baan zat, zijn been. Vroeger kreeg hij geen uitkering, thans wel. De kosten van deze verzekering hebben zich ge handhaafd; d.i. 1%% van het loon. Ziektewet: Deze heeft ook een wijzi ging ondergaan. Vroeger kon men hoog- sten een Vg jaar hiervan trekken, thans is het één jaar en er wordt zelffs over gedacht om deze duur nog te verlengen tot twee jaar. De kosten van 3% van het loon zijn gehandhaafd. Alleen werd vroeger de uitkering bepaald door het gemiddelde loon verdient in de laatste 13 weken. Nu is dit anders geregeld en wordt rekening gehouden met het C.A.O Bij accoord werk wordt dit 20% hoger, vandaar dat de zomeruitkering hoger ligt dan de winter. Hierdoor wordt het aantal ziektegevallen gedrukt. Zieikenfondsenbesluit is in de oorlog (1941) ontstaan. De helft der kosten, d.i. 1.8% van het loon, is voor rekening der werkgever. Hinderbyslagwet: Deze wet betekent een grote toename der onkosten. De bedoeling hiervan is om het loon van de werkende klasse te brengen In even- POST VOOR MILITAIREN ONDER WEG NAAR INDONESIË De opvarenden van het m.s. „Kota. Inten," dat op 3 Aug. a.s. met militai ren naar Indonesië vertrekt, kimnen in een aanloophaven correspondentie uit gereikt krijgen, mits deze niet later dan 7 Aug. a.s. ter post bezorgd wordt. Wil men de stukken bij aankomst in Batavia doen uitreiken, dan dient men uiterlijk 21 Aug. te posten. redigheid van de behoefte die bestaat. In eerste instantie ontving men pas bij het 3e kind bijslag, doch door de span ning in lonen en prijzen werd de kin derbijslag verhoogd, d.w.z. Ie kind 0.44, 4e kind enz. 0.54 per werkdag. Onder kind wordt verstaan iemand on der de 16 jaar of een persoon van 16-20 jaar, die nog onderwijs geniet. Voor de oorlog kwam slechts 1% teo laste van de werkgever, thans bedragen deze onkosten 6% van het loon. De Invallditeitswet is nooit geen symr pathieke wet. De uitkering was eerst bijzonder laag, doordat werd uitbetaald naar het aantal zegels dat geplakt was (Uitkering 3.6.per week.) Na de oorlog werd hier 100% opgegeven en wanneer men nog voor een gezin had te zorgen, werd hier nog 35.voor uitgekeerd. De kosten zijn hier gedaald van 3% tot 1%%, want het zegeltje bleef 60 cent en het loon werd hoger. Daar tegenover kan men echter de vereveningsbelasting stellen. Hiervan zijn de lasten 4%%. Ondanks het feit, dat deze v/et door de moffen in het le ven werd geroepen, werd zij toch na de oorlog gehandhaafd. Bedrljfspensioeniegeling. Hiervoor hebben we eerst gehad de noodwet Drees. Deze wet komt in 1950 te vervallen en daarvoor in de plaats komt de bedrijfspensioeru'egeling. In de landbouw is echter deze wet reeds per 1 Mei jl. in werking getreden. De lo nen waren in die bedrijfstak van dien aard, dat men niet voor de oude dag kon zorgen. Iemand die nu 65 jaar is, krijgt 6.per week pensioen, het geen geleidelijk aan zal groeien tot 12.- per week. Hoe langer de rege ling loopt, des te groter de uitkering. Bij blijvende invaliditeit ontvangt men 2/3 gedeelte van het pensioen. Een weduwe tot 60 jaar 5.'per week en een wees 1.per week. De premie hiervoor bedraagt 2.50 per week. Officieel moet de werkgever 1.25 en de werknemer ook 1.25 be talen, doch in de praktijk komt het hier (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5