r GESLOTEN Voor Kookhaardkachels GEENPECHMEER Fa. Hartogs - Middelharnis fih een onderdeel gaat demohiliseren Verlaagde prijs Ia. Gebr. de Korte DE BOKJES Telef. 51 Ouddorp T. Koppenaal - Ring - Nieuwe Tonge Voor Uw Familieberichten „Eilanden-iiieuws" Zoals het klokje thuis tikt Telefoon 52 Commissie tot Industrie-vestiging jaterdag 6 Augustus 1949 „EILANDEN-NIEUWS" Blz. 3 Snelsorteennachinefabriek „Holland" Ons gehele bedrijf is wegens wcantie van 8 t.m. 13 Aug. CAMPFENS IJZERHANDEL MIDDELHARNIS voor Kiembakken, Schot- bakkén «n Golfplaten. A. VROEGINDEWEIJ DIRKSLAND 179 Ga met dit merk in zee, U vaart er wel bij Hoofdvertegenwoordiging en depóthouders voor Goeree Overflakkee voorheen v. EVERDINK Telefoon 24 Oude Tonge als U ©en goede lantaiam en een prima- dynamo aan TJw rijwiel heeft. Wacht niet met dit aam te schaffen. Een feil loze electrische rijwiellamp, die altijd paraat is en een zee van licht geeft, koopt U bq Maar, tikken Uw klokken thuis alle maal wel? En lopen ze goed? Of over weegt U misschien al lang de aanschaf fing van ©en nieuwe? Het kopen van ©en klok blijft er zo vaak bij. Momen teel zijn WEKKERS, WEKKERKLOK JES, PENDULES, HANGKLOKKEN enz. weer in de ouderwetse kwaliteiten leverbaar en bovendien geschiedt ons reparatiewerk uitsluitend door de prima vaklieden en is spoedig klaar. Dam; Jacobus, z.v. A. DuUemond en A. L. Snaauw; Jacoba, d.v. C. in 't Veld «n M. M. G. Visch. Ondertrouwd: Jan Neels 32 jaar en Margaretha de Vos 26 jaar; Gehuwd: Izak van Drongelen 24 i.,en Geertje L. Bom 21 j.; Dirk Huizer 24 j. te Oude Tonge en Bastiaantje Kroon ■20 j.; Marinas Willem Melissant 26 j. te Rotterdam en Lijntje van Kempen 22 jaar. Overleden: Gerardina Vink'55 jaar, echtgenote van M. van Kouteren; Cor nells de Wit 63 jaar, echtgenoot van M. Donkersloot; Ingekomen: Kommertje v. Gent van Rotterdam; Anna van Santen van 's- Gravenhage, Jacob H. van Nieuwaal van Dordrecht. Vertrokken: Ina Bakelaar naar Rot terdam; P. F. S. Jansen naar Oude Ton ge; H. Hoekstra naar Rotterdam. Bouwen. Aan de landbouwer J. A. van Nieuwenhuijzen is vergunning ver leend tot het bouwen van 2 woonhui zen nabij zijn hofstede aan de Gal. dijk DEN BOMMEL Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 Ds Postma en sav, 6 uur Ds v. d. Kooij, Emer. predi- T?ant. (Voormiddag H. Doop.) Geref. Kerk voorm. 10 en sav. 6 uur Ds J. H. Boer van Schipluiden. UITSLAG ANJER-COLLECTE MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK De in de beide gemeenten gehouden collecten ten behoeve van het Prins Eernhardfonds en het Prov. Anjerfonds, zowel langs de woningen als tijdens het <3oor de muziek- en zangverenigingen gegeven concert, op 29 Juni j.l., hebben in totaal, na aftrek der onkosten van het concert 140.62 opgebracht. ÏHTSLAG 15e Middenstandsexamen te Miadelhamis gehouden op 1, 2 en 3 Augustus 1949 Geslaagd: D. J. Beversluis, Middelhar- Bis; J. Abramse, Stad a.t. Haringvliet; J- de Blok, Stellendam; C. H. Bolle, Miadelhamis; J. Braber, Stad aan 't Haringvliet; L. Bravenboer, Rockanje; C- J. Bruggeman, Rockanje; A. J. Campfens, Middelharnis; T. van Driel, Brielle; Mej. M. C. de Gast, Oude Tonge J- Goedegebuur, Melissant; J. Grinwis, Ablienbroek; J. G. E. Groen, Middelhar- Jiis; Mevrouw M. Groeneveld-Man in 't Veld, Rockanje; Mej. A. Hagens, Dirksland; W. F. Hoogvliet, Rockanje; w. de Keizer, Sommelsdijk; J. H. van Kempen, Rockanje; M. B. A. Kievit, Nieuwe Tonge; Mej. C. Linthout, Nieuw Heivoet; W. H. Lisseveld, Middelharnis; y. J- Louter, Rhoon; P. Louwerse, Mid- oelhamis; A. A. Meeuwsen, Poortugaal; A. Monster, Rockanje; D. Mooijaart, Den Bommel; A. C. Nieuwland, Mid delharnis; C. G. Nugter, Achthuizen; *ej- C. J. M. Nijsse, Oude Tonge; Mej. J. van Peperstraten, Achthuizen; Mej. K. V. d. Slurjs, Sommelsdijk; Mevr f^ Snoey-Boot, Rockanje; D. Snijders, f^rtugaal; C. v. d. Sijde, Nieuw Hei meet; j. Tiggelman, Stad a.t. Haring- "lÊt; J. Trommel, Melissant; A. in 't Veld, Ooltgensplaat; G. Veldhoen, Nieuw Heivoet; J. Verhage, Sommels dijk; Mej. F. Th. Vermaat, Achthuizen; Mej. J. C. Vinke, Achthuizen; F. Vonk, Middelharnis; C. Vroegindeweij, Som melsdijk; J. Wagenveld, Nieuw Heivoet; J. P. Wesdijk, Dirksland; H. Zoon, D'land Afgewezen: 29 candidaten. MIDDELHARNIS Dinsdagavond jl. is door het gemeen tebestuur van Middelharnis een com missie geïnstalleerd, welke tot doel heeft een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van vestiging van klein- industrie in de gemeente. Hierbij was tegenwoordig Burgemees ter Rijnders die de commissie welke bestaat uit de volgende personen tot haar taak installeerde: Wethouder C. v. d. Melde als vertegenw. van B. en W. tot voorzitter, dhr N. v. d. Brugge, als deskundige op gebied van arbeidspro blemen; de heer A Vis (Sommelsdijk) als vertegenw. van het technische onder wijs (Ambachtsschool) dhr Th. de Waal als vertegenw. uit het bedrijfsleven in niet mechanische zin; dhr Th. Beekho ven (S'dijk) als vertegenw. van de Ka mer van Koophandel; dhr J. Campfeüs, als vertegenw. uit het het bedrijfsleven, dhr J. W. van Bodegraven ambt ter sec retarie die als secretaris aan de com missie werd'toegevoegd. Om het steeds groter wordende ar beiders-overschot op te vangen zal in dustrie-vestiging noodzakelijk zijn. Reeds waren enkele aanvragen bin nengekomen, o.a. van een thermometer- fabriek en een kleine katoenspinnerij, wat echter afstuitte op fabrieksruimte. Deze eerste bijeenkomst was van inlei dende aard, om verschillende mogelijk heden onder het oog te zien en uitein delijk een rapport samen te stellen, waaruit de raad der gemeente conclu sies kon trekken in welke richting ge werkt moet worden. Het gemeentebe stuur van Sommelsdijk zal verzocht worden een afgevaardigde in deze com missie zitting te doen nemen. VLEES ZONDER BON Een 74-jarige boer in Italië, heeft met een dikke stok 300 honden dood geslagen en het vlees er van opgegeten; de huiden van de dieren verkocht hij. Ook stonden er nog dozijnen katten op het menu van de oude heer. Hij zal terecht moeten staan wegens wreedheid jegens dieren en overtre ding van de gezondheidsvoorschriften. SIGAREN VRIJ IN PRIJS Met ingang van Woensdag jl. zijn de prijzen van sigaren, kerftabak, tabaks- afval, sigarettenpapier en andere ro- kersartikelen vrij gelaten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de prijsvoor- schriften ten aanzien van in ons land gefabriceerde sigaretten onveranderd van kracht blijven. Op een Zaterdagmiddag in Juli kwamen de soldaten van de Vflfde Afdeling Veldartillerie in Sema- rang aan, om ma een drie jaar tro- pendlenst te demobiliseren. Zij lig gen nu in de zelfde baraklcen vt^ar een jaar geleden het Amsterdamse Bataljon 2-7 R.I. het ogenblilv af wachtte, dat ze naar huis konden gaan. In dat jaar is er veel gebeurd, en deze Oude O.V.W.-ers, kunnen ook daar van mee praten. Drie jaar Of ze er nog aan dachten, toen ze zich een plaatsje zochten in de grote stenen barakken, weet ik niet. Ze wa ren volkomen in beslag genomen door hun bezigheden, om zich zo goed moge lijk in te richten in deze laatste dagen van hun bedrijf in Indonesië. Velen dra gen de mouwbadge van de „V" Briga de, en anderen hebben hun eigen em bleem op hun mouw. Het embleem van A 5 Veld, of de Vijfde Afdeling Veld artillerie, een vulkaan voorstellende, waar een palmboom boven uit reikt. Bo vendien is het embleem van de artille rie er in verwerkt: de gekruiste vuur- monden, met het kroontje er boven. Ter wijl de wagens de Gombel van Semarang afreden, nadat het convooi van Solo was gekomen, staken velen een vriendschap pelijke hand op naar de bekenden die op hen stonden te wachten bij het kam pement. In het kampement zelf is het een en al bedrijvigheid. Albert van der Zwaan sjouwt met zijn barang de barak binnen. Zijn geweer hangt over zijn schouder, en zijn springerige haar komt weerbarstig onder de helm vandaan, die schuin op zijn achterhoofd hangt. Hij komt uit den Haag en heeft dus blijk baar toch in de gaten dat dat haar te weerbarstig is. Hij heeft er juist de kam doorgehaald als ik hem zijn adres vraag Loosduinseweg 44. Sinds eind Januari van het jaar 1947 is hij ingedeeld bij A 5 Veld. Hij behoorde tot de laatste aan vulling, zoals hij me vertelt. De anderen zitten hier langer, al drie jaar, zegt hij verder. In Juli 1946 zijn ze gekomen. Ik ga verder, om er zo een op te zoeken. Het is werkelijk een lawaai van belang in de barakken. Ieder zoekt het beste plaatsje op. Enkele zijn zo handig om meteen bij een raam hun tempatje op te slaan. Dat is dan ook wel nodig, want het stof waait welig op in de grote ruimtei Met stokken zijn ze bezig hun veldbedden schoon te slaan. Met het con vooi zijn die tempatjes behoorlijk on der het stof van de weg gekomen. Ze sjouwen met koffers en kisten, en ieder een biedt iedereen de helpende hand. „Houw je effe een plekkie foor me ope", roept iemand tot een kameraad. Waar zou die man vandaan komen? Ergens proberen de jongens de thee, waarin twee grote ijsklompen drijven. Maar de thee is nog veel te warm. Klamboe's worden gespannen en de kens uitgeklopt. „Wat een kermis" laat Korp. Gerard de Blanken van de Plantage 19 in Oude Wetering zich ontvallen tegen mij. Hij zit reeds van November '46 in dit land. Hij draagt een zwarte baret, en als ik er op wijs, zegt hij doodleuk: Ja, die heb ik gekocht. Zo staat hij in zijn hemd met de zwarte baret op zijn tem patje uit te kloppen. Anderen vinden na tuurlijk even de tijd om hun brieven te lezen, die juist aangekomen waren. Ben kerel met een baard sjouwt wat heen en weer. De ouwe Rynvaart Ik loop wat heen en weer over de zaal, en wordt plotseling een veldbed gewaar, dat op een stilleven lijkt. Op het veldbed liggen een gitaar en een geweer, naast elkaar. Het treft me. Want achter die gitaar en dat geweer ligt waarschijnlijk zo veel verborgen. Of waarschijnlijk is het niet. Het is wel zeker. Er liggen drie jaren achter van het leven op de buitenpost. De avond op die buitenposten, wanneer de Indi sche Tropenmacht over het land is ge daald. Dan heeft een jongen gegrepen naar die gitaar, en heeft gespeeld voor zich en voor zijn kameraden. Buiten was daar steeds het krekelkoor, maar op zijn plaats speelde hij op de snaren van zijn instrument. Maar diezelfde handen heb ben ook dat geweer vastgehouden, wan neer hij mogelijk op patrouille ging, of bij zijn stuk stond. Een gitaar en een geweer: drie jaar tropendienst van een voor mij onbekende soldaat. Zij, die de buitenposten kennen, weten, wat deze dingen betekenen. Maar nog altijd ben ik op zoek naar zo'n man van drie jaren onder de „V" Brigade. Ik kan lastig om zo'n soldaat gaan roepen, maar ga op iemand af, waarvan ik geneigd zou zijn hem veel wijsheid toe te kennen. Hij klopt name lijk zijn veldbed buiten de deur uit. Het de Verleen uit de Eben Haëzerstraat 108c te Rotterdam. Maar weer zit ik er naast. Hij is hier van November '46. Wanneer ik hem vraag wat hij van plan is in de toekomst te gaan doen, ant woordt hij me: Ik wou feitelijk voor stuurman gaan leren. Maar ja, dat zal wel afketsen. M'n ouwers schreven, dat ze liever niet wilden, dat ik weg ging. Wat hij anders moet worden weet hij nog niet, dat durf ik nog niet te zeg gen. Vroeger Is hij schippersknecht ge weest op de Rijnvaart. Vandaar dat hij nu graag stuurman wil worden. Stuur man op de zeevaart. Dat is een van al die jongens, die nu hun plaatsje zoeiken in de barak. Hij wil stuurman worden op de zeevaart, en wat willen al die anderen? Jongens, die drie jaar van huis zijn geweest, mis schien wel meer. Ze komen allen terug, en ieder heeft zo'n z'n eigen gedachten over de toekomst. De een weet het, en de ander weet het nog niet. Ze gaan terug naar Holland, en venvaohten dan Och, misschien verwachten ze veel, misschien verwachten ze niet veel. Het woord zal aan Nederland zijn. Het zijn oude O.V.W.-ers, en dat zegt veel. Ke rels, die zich er doorheen zullen slaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3