Plaatselijk Nieuws Eau de Cologne MEDITATIE Gideon tot Richter geroepen Biz. 2 „E I LAND EN-NIEUWS" Zaterdag 6 Augustus 1949 VERVOLG BUITENLAND de Lattre de Tassigny aangevallen, om dat hij bij de laatste oorlog, geen beve len van het eenhoofdige opperbevel had aangenomen. De minister van defensie Johnson zeide hierop, dat hij weigerde in het openbaar de kwaliteiten van de Euro- peese bevelhebber te bespreken. Wel kon hij verzekeren, dat men zocht naar de meest bekwame mannen. Duitsland De Westelijke zones in Duitsland zul len binnenkort hun eigen Bondsraad mo gen kiezen. Tijdens de verkiezingsactie worden er zeer felle redevoeringen gehouden, waarin speciaal Engeland het ontgelden m.oet. Enig besef van eigen schuld, wordt niet vernomen. Het is waar, de Duitse bevolking be vindt zich in bepaalde streken, in een zeer moeilijke toestand. De werkeloos heid neemt toe, terwijl er wat betreft, de wederopbouw van de verwoeste ste den nog geen enkel lichtpuntje gezien wordt. De ontmanteling van bepaalde fabrie ken, waarop Engeland aandrong, is der halve een doom in het oog, en wordt aangevat, om de volle toorn over de En gelsen uit te spreken. Hierbij wordt uit het oog verloren, dat zeer veel Duitsers zijn komen vluch ten uit Oost-Duitsland, en vriendelijk zijn opgenomen. Deze mensen moeten echter ook voedsel, kleding en werk hebben. Zonder deze vluchtelingen, zou het aantal werklozen, heel wat kleiner zijn. Merkwaardig is ook, dat waar Duits land zo aan de lijve gevoeld heeft, wat het Nationalisme was, het toch heimelijk nog naar deze richting over helt. In de totaal ontredderde toestand verwacht men daarvan hulp. Met belangstelling ziet men de uit slag tegemoet. Aan de rechterzijde Na tionalistisch getinte mannen, linies de communisten, en daartussen de christe lijke en socialistische partijen. Hoe de verhouding zal zijn, durft niemand thans voorspellen. België De koningskwestie is nog immer het struikelblok, voor het vormen van een nieuwe regering. De socialisten willen wel een volksreferendum toestaan, mits de koning verklaart, dat hij niet zal te rugkeren, als hij minder dan 2/3 deei der stemmen verkrijgt. De socialisten zijn overtuigt dat Ko ning Leopold geen 66.67 procent zal ha len, en dat als hij het verliest de ko ningskwestie dan meteen van de baan is. De Liberalen zijn verdeeld. Een ge deelte is het met de socialisten eens. Een ander gedeelte houdt het met de Katholieken en willen geen percentage vaststellen doch de uitslag afwachten. Een derde gedeelte vindt 66.67 pro cent te hoog ,doch is het ook niet eens met een meerderheid van een paar pro cent. Daarom houden zij vast, aan 60 procent. Hoe een en ander nog zal uit lopen, valt moeilijk te voorspellen, wel schijnt men nu zover, dat vandaag of morgen een definitief besluit valt. Sowjet Unie De Britse regering heeft in de sociale en economische raad der Verenigde Na ties een verklaring afgelegd, dat in Rus land 10 millioen mensen dwangarbeid verrichten. Engeland verzoekt hiertegen te pro testeren, en aan de Sowjet Unie verlof te vragen deze kampen te mogen con troleren. Voor vertegenwoordigers stelt Enge land zelf zijn gehele land open, om naar strafkampen een onderzoek in te stellen. De Sowjet Unie heeft hierop weer op de gebruikelijke wijze geantwoord. Het Sowjet Russische wetboek kent geen dwangarbeid, maar wel correctie ve arbeid. Dit is dus arbeid die ten doel heeft de mensen te verbeteren. Volgens het bericht van radio Moskou is het Russische strafrecht, het meest humane straf recht ter wereld. Hier komt duidelijk uit het verschil tussen Oosters en Westers standpunt: dictatuur of democratie. Iedereen die een bevel niet uitvoert of hiertegen in het openbaar enige bedenkingen oppert moet verbeterd worden. Hij moet net zolang naar een strafkamp tot hij be loofd voorgoed te zwijgen. Of de Verenigde Naties nog iets aan de Britse mededeling zullen doen valt moeilijk te zeggen en dienen wij af te wachten. Het is wel heel ernstig dat zo'n groot aantal mensen van hun vrij heid is beroofd, terwijl de overige wereld er verder niets aan doet. MIDDELHAKNIS Preilikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 8.45 uur en nam. 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk Ds Alers. Geref. Kerk v.m. en n.m. Ds. W. Tom. Chr. Geref. Kerk 2 x lezen. Geref. Gem. 2 x lezen. Memento Morie. Onze vroeger dorps genoot de heer J. Bouman Jz., wonende te Rotterdam, die per rijwiel van zijn werk naar huis reed, had het ongeluii; in de omgeving van de Strevelsweg in botsing te komen met een auto, het geen de dood tengevolge had. Het stof felijk overschot werd naar het Zuider ziekenhuis overgebracht. De begrafenis heeft Woensdagmiddag plaats gehad. Aan de firma Dijkers alliier is opge dragen de herstelling' van de brug nabij het tramstation te Ooltgensplaat. In verband met het voor een drieja rig verband naar Indië vertrokken grif fier bij het Kantongerecht, is als zoda nig aangewezen de heer Dekker ambte naar ter griffie. De uitvoerder van de firma Knoop belast met het plaatsen van de gaszui- veringsketel aan de gasfabriek, werd telegrafisch opgeroepen, direct naar huis te komen, daar zijn 6-jarig zoontje uit het raam van de bovenverdieping was gevallen en in ernstige toestand naar het ziekenhuis werd gebracht. L.l. Zaterdag 30 Juli slaagden te Rotterdam voor het Ulo-examen, onze dorpsgenoten Tini Mans en Simon Pil- le. Zij genoten hun opleiding aan de Chr. Ulo te Middelharnis. Góeref. Gemeente. Na gehouden stem ming is Donderdagavond naar deze ge meente beroepen Ds Aangeenbrug van Dordrecht. SOMMELSDIJK Predikbeurten Ned. Herv. Kerk voorm. en nam. Ds van Asch. Op de door de Kolenbond in Hotel Spee onder voorzitterschap van de 91-jarige Joh. van Rixoort gehouden vergadering, is in de plaats van wijlen D. Vroegindeweij tot bestuurslid geko zen, de heer Corn, van Delft. De Knapenvereniging heeft onder lei ding van de heer Lips per autobus een reis naar Zeist gemaakt, ter bijwoning van de aldaar gehouden jeugddag, uit gaande van de Bond van Herv. Kna- penverenigingen op Geref. Grondslag. L.l. 29 en 30 Juli slaagden te Rot- terdain voor het Ulo-examen onze dorps genoten Bertha Mans, Jan Nipius, Jan Pilibert, Rinus v. d. Linden; Gerrit v. Hulst, Arie Villerius en Hans Struijk. De geslaagden genoten hun opleiding aan de Chr. Ulo te Middelharnis. Burg. Stand over de maand Jali '49 Geboorten: Adriana d.v. J. Slui en P. Hoek; Adriaantje d.v. C. Lodder en W. H. P. M. Kieviet; Annctje d.v. C. Groo- tenboer en P. van Wezel; Abraham zv. T. Koote en N. Breeman, Deuntje d.v. C. Breemau en A. Vervloet; Leendert zv. A. van Antwerpen en G. Dubbeld; Cors tiaan, z.v. B. Soldaat en A. A. van der Sluijs. HuwelijkenJacob Poortvliet en Jan netje van der Wekke; Hendrik Verbiest en Cornelia van Hulst. Overlijden: Gijsbertus Huibrechtse 77 jaar, Cornells A. Greijn, 66 jaar, Izak Roetman 75 jaar. DIKKSLAND Burg. Stand over de maand Juli 1949. Geboorten: Marinus, z.v. J. W. Bruggeman en A. van 't Hof; Arendje Adriana, d.v. A. Vijfhuizen en A. Robijn; Arentje Daniëlla d.v. L. J. van Dalen en D. de Roon; Job, z.v. K. Bosland en J. Westhoeve; Cornells, z.v. M. van den Doel en J. van Prooijen (Sommelsdijk); Klaartje Johanna, d.v. L. A. van Prooijen en K. Westdijk; Jo hanna Willempje, d.v. L. C. Brugge- man en C. Melissant (Melissant); Cor nells, z.v. G. Breen en J. Vlietland (Oud- dorp)Bastiaantje, d.v. C. Huizer en G. Wolfert (Herkingen)Hendrika, d.v. J. Jongejan en G. Huizer; Elizabeth Adriaantje, d.v. H. van Eijken en A. Sa- relse (Middelharnis)Willem Johannes z.v. P. Roodzant en M. M. van der Laan (Sommelsdijk); Lena Adriana dv. C. Scherpenlsse en M. S. Boeter (Som melsdijk) Johanna Elisabeth, d.v. J. Guldemeester en M. de Jong. Overlijden: A. Braber, 61 jaar, echt genoot van C. J. van Es; I. Roetman, 75 jaar, weduwnaar van P. Tiebout (Som melsdijk) M. J. Manneke 59 jaar, echt genoot van C. D. van Gent; T. Grooten- boer 53 jaar, echtgenote van P. J. van Seters (Stellendam)A. J. M. Winkels 10 maanden, (Den Bommel) HERKINGEN Pi-edikbeurten. Ned. Herv. Kerk Ds Klootwijk. Geref. Gem. lezen. Toen keerde zich de Heere tot hem, en zeide: Ga heen in deze uwe kracht, en gij zult Israël uit der Midianieten hand verlossen; heb Ik u niet aczonden? (Richteren 6 14.) Een bladzijde uit het Ricliterenboek. Het Richterenboek is van niet geringe betekenis. Daarin wordt ons voorgesteld hoe het met de stammen Jacobs gegaan is na de dood van Jozua, de zoon van Nun, en van de oudsten Israels, die Gods grote daden hadden aanschouwd, tot op de tijd van Samuel de profeet. Israël was een bevoorrecht volk, door de Heere bemind. Met zeventig zielen was vader Jacob opgetogen naar Egyp te. Alda.ar was Israël tot een groot en machtig volk tiitgegrocid, de Egyptenaar tot vreze. Hoe kwam Jacobs zaad in de vuuroven van Egypte. De braambos brandde, maar werd niet verteerd. De Heere voerde het uit het land van de schaduwen des doods, nam het aan tot Zijn eigendom en voerde het in een land, vloeiende van melk en honing. Hij bracht hen tot de landpale Zijner heilig heid en verdreef voor hun aangezicht de heidenen, en deed hen vallen in het snoer hunner erfenis, en deed de stammen Is raels in hunne tenten wonen. De Heere had Zijne wonderen verme nigvuldigd, de wonderen Zijner ontfer- ïning. Jozua was gestorven: de oudsten Israels heengegaan. En Israël Wandel de het in de wegen des Heeren en was het de Heere getrouw? Helaas, zij ver lieten de God der vaderen, en dienden de goden der volkeren, die in het midden De autotrekker van de landbouwer E. Struijk kwam van de dijk af te val len en in de sloot te tuimelen. Met ver eende krachten en enige materiele scha de liep dit ongeval zonder persoonlijke ongelukken af. De heer L. Karels slaagde dezer da gen te Haarlem voor diploma schilder. Dë steenglooiïng aan het verlengde stuk van de kaai is voltooid, zodat dit een gehele verbetering is. Het werk is uitgevoerd door de heren Bestman en van Mourik. MELISSANT L.l. Zaterdag 30 Juli slaagde te Rotterdam voor het Ulo examen onze dorpsgenote mej. Lena v. Putten. Zij genoot haar opleiding' aan de Chr. Ulo te Middelharnis. STELLENDAM Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 en sav. 6 uur dhr van Oostende. Donderdagmiddag word alhier het consvütatiebureau voor zuigelingen offi cieel geopend door de wnd. voorzitter van het Groene Kruis dhr van Eek. Hij verwelkomde de aanwezigen en resu meerde over de zuigelingensterfte. Hier na sprak Zr Hatting namens hoofdbe stuur Groene Kruis. Dr Kreling dankte voor de hartelijke woorden tot hem ge richt en het verheugde hem dat hij zelf weer de praktijk waar kon nemen en hoopte dat de moeders steeds hun be langstelling' zouden tonen voor dit nut tige doel. B. en W. waren mede aan wezig. verpakt en per maat. Zonnebrand olie en Crème. Shampo, BriUantine, Pin-üp Haarkrullers. Een keur .van goede artikelen vindt U steeds in Wed. Kurvinks Drogisterij, Tel. 34, Ouddorp. OUDDORP Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur lezen. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds Veldkamp van Middelburg. Geref. Gem. v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur lezen. Doopsgez. Gem. v.m. 9.30 uur Ds Vroegindeweij van Krimpen a.d. IJssel. Burg. Stand over de maand Juli '49. Geboorten: Abram, z.v. K. Bakelaar en P. Brinkman; Krijn Abraham, z.v. P. Zandburg en M. van Loon; Jacob, z.v. A. C. de Graaf f en J. Tanis; Poulus Cor nells, z.v. C. Hameeteman en K. Bezuijen Cornelia, d.v. P. Westhoeve en C. A. Bosland; Wouter, z.v. P. Groenendijk en C. Grinwis; Pietertje Arjaantje, d.v. J. Santifort en J. Pikaart. Huwelijken: Jacob Westhoeve en Cor nelia van Bloois. van hen waren overgebleven. Israël waj een volk, dat door raadslagen vorlorej ging. Hoe dikwijls kwamen zij in be. nauwdheid, waaruit de Heere hen ver- loste door Richters, de verkorene werk. tuigen van Zijnen wil en welbehagen Maar nauwelijks uitgered, vergat ij. raël weer de vorige benauwdheid en gf. dacht niet de weldadigheid des Heerej hun betoond. Verlost had de Heere hen uit de hanii van Jabin, koning der Kanaanieten, dij te Hazor woonde. Verlost uit de hani van zijn gevreesde veldheer Sisera. En het land was stil veertig jaar. Maar Is. raël handelde trouweloos. Welk een dien verval trad in. Zij deden wat kwaad was in de ogen des Heeren. Waarin bestond dat kwaad! Dat waren maar geen da gelijkse struikelingen. Het had zich af gekeerd van de dienst van God. Het had verlaten de enige weg der zaligheid. Het had zich gekoppeld aan de afgoden der volken. Het versmaadde de Rotssteen huns heils. Zou de Heere het niet zien en zoeken? Hij kan de zonde niet onge. straft laten. Hij kan de vertreding van Zijne rechten niet gedogen. Hij kan de schuldige niet onschuldig houden. Israël heeft het ervaren. Hoe zwaar weegt toch Gods gramschap. Wat is de zonde een duur iets. Zij is de oorzaak van alle leed en van alle ellende. Vanwaar is de rampspoed van ons volk De bittere tegenheên, die ons overstelpen? Het is vanwege de God- verlating, het verwerpen van Zijn Woord, het versmaden van Zijne recli- ten. Het buigen voor de afgoden dezer eeuw. Daarom verteert de vloeli het land, want het land is bevlekt van wege zijne inwoners. Wee onzer, zo de Heere ons overgeeft in de hand der vreemden. O volk, bemerk nog wat tol uwen vrede is dienende. In de onder houding van Gods geboden is groten loon. Ds B. (Wordt vervolgd) Overlijden: Kommer Tanis, oud 72 j,, echtgenoot van Leuntje Baaltje Breen; JacoDa Elinga, oud 40 j., echtgenote van Harm. Vos; Harm. Vos, oud 42 jaren, wedu-wnaar van Jacoba Elinga; Adriana Tanis, oud 60 j., echtgenote van Jacob Klaas Mastenbroek. NIIEUWE TONGE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur Ds A, V. d. Kooij Sr. van den Bommel en nam, 6 uur Ds A. V. d. Kaoij Jr( H. Doop.) De begroting van de gascentrale ,,Oost-Flakkee" van inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1950 ligt voor belanghebbenden ter secretarie ter in zage. De schilder L. van Brussel behaalde dezer dagen te Haarlem het diploma vakbekwaamheid schilders. De muziekvereniging ,,Apollo" die deelnam aan het Federatief concours te Middelharnis behaalde in de afdelin; Uitmuntendheid een Ie prijs met lU punten terwijl zij ook bij een marswed strijd op dit concours een Ie prijs be haalde. De bakkersknecht M. Kievit Azn. behaalde dezer dagen het Middenstands diploma te Sommelsdijk. OUDE TONGE Woensdag 10 Aug. a.s. hoopt voor de Geref. Gem. in de Oude School alhier voor te gaan De Weleerw. Heer L. Wijting van Amers foort. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vni en sav. Ds Vollebrecht van Ermelo. v.m bediening H. Doop. De beroepen predikant Ds van Wis xan Kesteren heeft voor het beroep naat deze gemeente bedankt. Donderdagmorgen had de chauffeur J. Hut door onbekende oorzaak het oH' geluk boven van zijn volgeladen auto af te vallen juist in de leeg staande kaai, zodat hij op zijn hoofd in de mod der schoot en met vereende ki'achteii door zijn collega's uit deze benarde po sitie moest worden verlost. Deze week heeft de Brandweer uit deze gemeente met de Brandweer ni' Nieuwe Tonge een welgeslaagde oefe ning gehouden. OOLTGENSPLAAT Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en sav. 6 uur Ds J. D. Kleijne van Rotterdam. Geref. Kerk geen opgaaf. Geref. GeW. in het pas aangekochte kerkgebouw na bij de molen 2 maal lezen. Burg. Stand. Geboren: Maria Elisa beth Cornelia Adriana, d.v. A. A. HuijS' mans en C. de Jong. Neeltje, d.v. C Koppenaal en E. Kievit; Gijsbertus, A. van der Veer en J. de Waal; Cor nells, z.v. A. J. A. Leijdens en A. t Kroon; Willy, d.v. J. Breeman en A.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2