Irt Buitenland .90 .50 lis CHK. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN '^^ezond pessimisme en een vraagteken H.H. Correspondenten kor- het af. IIAnDEH-IIIEUWS Bureau: Prins Hendrikstraat 122c jliddelhamis, Telef. 17, Giro 167930 postbox 8. Telefoon Drukker^ 19 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1949 gZste JAARGANG No. 1843 Abonnenaentsprfls 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. De vertegenwoordiger van de Indo- jesische republiek bij de Verenigde Na-~ lies, de heer Palar, verklaarde verleden «eek te Singapore, toen hij op weg was m Amerika naar Indonesië, dat hij jiet de Indonesische communisten te gen de Nederlanders zou vechten, als Je Nedeflandéfts fetsf van de Indonesiërs trachtten af te dwingen, dat deze niet wilden, óf indien zij hun leger tegen de Indonesiërs gebruikten. „Als wij in Den gg geen overeenstemming bereiken", verklaarde Palar, „moeten wij voor bereid zijn op andere mogelijkheden. De guerillastrijd zou dan op grotere schaal kunnen worden voortgezet." Zo! Dus: Mèt Moskou tégen Neder land!! Als wij het soms nog niet moch ten weten, dan weten wij het nu toch leker wèl De heer Palar, die tot voor enige ja ren voor de Partij v. d. Arbeid in de Tweede Kamer zitting had schijnt graag met bedreigingen aan het adres van Ne derland te werken. Wij mochten althans reeds eerder van „vriendelijke" uitla tingen van deze heer kennis nemen. En, wij moeten het eerlijk bekennen, de heer Palar schijnt een goede leerling geweest te zijn van zijn grote opperhoofd Soe- Itarno. Ook deze mijnheer hield er van Blinder liefelijke bewoordingen te kie zen om zijn „sympathie" voOr de Nedér^ landers uit te drukken. Men denke slechts aan de woorden, uitgesproken tijdens de Japanse bezetting: „Alle Amerikanen en Nederlanders moet de hals worden afgesneden!" Afgaande op hetgeen door Palar werd gezegd kunnen wij opmerken, dat hij, nu hij in Indonesië is aangekomen, wel licht spoedig in staat is aan zijn be dreiging kracht bij te zetten. De be richten uit Indonesië leveren goede grond om dit te veronderstellen. Het of ficiële weekoverzicht nl. van de mili taire toestand in Indonesië maakte al melding van het feit, dat de terroristi sche groepen steeds meer onder com munistische invloed komen te staan. Maar, och, zijn we niet wat al te pes simistisch? Er is toch zeker nü wel re den tot gezond optimisme, nu tussen Nederland en de republiek overeenstem ming is bereikt inzake de order „staakt tiet vuren" „Het Vrije Volk" van Vrijdag 29 Juli schreef temninste boven het commu niqué, dat uitgegeven werd na afloop van de besprekingen te Djokja, met gro te, vette letters: Besprekingen te Djok ja met succes bekroond. Het blad heeft blijkbaar gedurende de achter ons liggende ongelukkige ja ren van praten en nog eens praten met de revolutionnaire republiek, nog niets geleerd. Ieder weldenkend mens zou, na zovele teleurstellende overeenkomsten", met argwaan het resultaat van deze overeenkomst afwachten. Echter, niet alzo „Het Vrije Volk." Het is blind voor de feiten. Of houdt het moedwillig de ogen gesloten? Aan het bericht, betreffende de uit latingen van de vroegere partijvriend Palar besteedt „Het Vrije Volk" slechts weinig aandacht. In hetzelfde nummer van Vrijdag jl. kon men het zéér be- taopt lezen, temidden van andere be richtjes, in de rubriek „Van hier, van daar, van overal", een rubriek,- waarin het minder belangrijke nieuws wordt on- (iergebracht. Het zou ons niet verwonderen als het oude g-ezegde: „Oude liefde roest niet" in dit verband kon worden toegepast. Wij hadden het bericht van Palar het hefst gekroond gezien met de vetge drukte kop: Voomitzlchten: gezond - P^ssinüstlsoh, terwijl we aan de kop bo- ^en het communiqué over de overeen- Komst „staakt het vuren" wel hadden willen handhaven, met dit verf.chil ech- 'sr, dat er achter, in volle glorie en even ^stgedrukt, een vraagteken zou hebben Seprijkt. Wij geloven, dat dè,n de zaak yan de meest realistische kant zou zijn bezien. Er is feest op Soesldqli. In een gelukkig gezin wordt een verjaardag gevierd, zoals die in elk Nederlands gezin wordt herdacht. Irene is nu hel middelpunt van alle wensen en van het huiselijke feest. Zij is deze dag oofc het middelpunt in de gedachten van allen, die met ons Vorstenfiuis medeleven. Irene Emma Elisabeth, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe-BiesterfeldJVfoge riet ons gegeven zijn, nog menigmaal de verjaardag van haar, wier naam de vrede draagt, met hlijde opge- wehlneid Ie herdenken. Spare Qod haar tot iti lengte van dagen, tot vreugde van Yorstenhuis en Vo/r. NIET TE HERSTELLEN LEED. Leed en ellende heeft de Duitse be zetter over ons land gebracht. Veel is en wordt door de tijd verzacht, maar deze generatie zal nooit al de ellende kunnen vergeten, de lidtekens blijven deze menselijke leeftijd schrijnen. Vaak worden de wonden weer opnieuw open gereten. Het leed dat over de Nederlandse Jo den' gekomen is, is niet te beschrijven. Een klein 'gedeelte slechts is aan de Duitse wreedheid ontkomen. Niet min der dan ongeveer honderd-duizend Jo den zijn op de meest gruwelijke wijze omgeliomen. Geluljkig heeft ons volk de verraders en handlangers van het Duitse schrikbeeld niet meegerekend, zich het lot van de Joden aangetrok ken en geholpen waar het kon. Velen zijn bij het onderduiken geholpen. Niet altijd kon afdoende hulp worden gebo den en niet zelden vielen de Joden toch in handen van de beulen. Sommige Jood se ouders, ^elf niet in staat aan de Duit sers te ontkomen wisten hun kinderen in veiligheid te brengen, andere Joden weer waren met geheel hun gezin on dergedoken, maar werden gegrepen, maar vonden nog gelegenheid hun kin deren in veiligheid te stellen. Zo zijn een belangrijk aantal Joodse kinderen terecht gekomen in niet-Joodse gezin nen, waar ze als pleegkinderen werden opgevoed. Uit de aard der zaak kregen ze daar een opvoeding in de geest der pleegouders. Ze een Joodse opvoeding te geven was in de bezettingsjaren ge heel onmogelijk en ook na de bevrijding was die mogelijkheid zo goed als uit gesloten. Door de Regering is in der tijd een commissie ingesteld voor oorlogspleeg kinderen. Een commissie die verdienste lijk maar moeilijk werk heeft verricht. In die commissie zaten ook orthodoxe Joden, die zich tenslotte uit de commis sie hebben teruggetrokken omdat ze met de gang van zaken zich niet ver enigen konden. De werkzaamheden van de commissie waren vaak uiterst moeilijk. Tussen pleegouders en pleegkinderen wareni vaak banden ontstaan haast even sterk als tussen ouders en kinders. Nu stond de commissie voor een uiterst moeilijke beslissing. Opgemerkt moet worden dat er van een uiterste wilsbeschikking van de ouders meestal geen sprake was. De Joodse gemeenschap eiste de kinderen op; uitgaande van de veronderstelling dat ze daarmee handelde in de geest van de Joodse ouders, om ze een Joodse opvoeding te geven. Teruggave aan de Joodse gemeenschap betekent en voor de pleegouders en voor de pleegkinde ren groot verdriet en ellende. Ze te laten bij de pleegouders bete kent voor de Joodse gemeenschap een zeker verlies. Zeer nauwgezet heeft de Commissie zich van haar taak gèkwe- In verbaiKl met vacantie van het personeel vam «Ie idrukkerQ gelie ven de correspondenten a.s. week hun copy ZO VROEG MOGELIJK in te zenden. REDACTIE EN ADMINISTRATIE ten. Uitgaande van het primaire recht der ouders en slechts daarvan afwe kende in uitzonderingsgevallen. Het standpunt van de Joodse commissiele den kwam er op neer dat alle Joodse kinderen voor de Joodse gemeenschap werden opgeëist, zonder rekening te houden met de belangen der kinderen. Een standpunt dat er zeer sterk op lijkt dat de belangen van de Joodse gemeen schap hoger werden aangeslagen dan het belang der kinderen. De Tweede Kamer heeft zich achter de Commissie gesteld, overtuigd als ze was, dat de Commissie al het mogelijke heeft gedaan om rekening te houden zowel met de belangen van de Joodse gemeenschap als met het belang der kinderen. AJ met al een pijnlijke geschiedenis, een overblijfsel van de vele oorlogsellende. Volkomen herstel van deze ellende is niet mogelijk. Dit geval van de Joodse oorlogswezen is van dien aard dat vele wonden nog weer zijn opengereten en de onmacht tot herstel bij vernieuwing is gebleken. Defensie-besprekingen Verschillende Amerikaanse stafoffi cieren bevinden Zich thans in Europa, om met de Westerse landen, bespre kingen te voeren over de verdediging van West-Europa. Nu het Atlantische Pact in de Ame rikaanse senaat is aangenomen, kan de President met zijn hulp plannen rusti ger verder doorwerken. De vraagstukken, die nu aan de or de komen, zijn van zeer ingrijpende aard. Voor 1940 waren wij geheel vrij en hadden ons contractueel niet verbonden. Thans is de toestand geheel anders, aangezien ook Nederland tot de Wes terse Unie is toegetreden. Waar het nu op aan komt, is de vol gende vraag. Zullen onze soldaten wor den ingezet, tot het verdedigen van de grenzen van ons eigen land, of wordt Nederland geheel of gedeeltelijk prijs gegeven, terwijl onze weermacht in dé strijd wordt gebiecht op een ander front? Wanneer bij een e.v. aanval een ge deelte van Nederland wordt ontruimd, dan wordt dat gedeelte direct bezet door de vijand. Vernieling van verkeers wegen, fabrieken enz. heeft dan plaats, voor zover dit in het verdedigingsplan is vastgelegd. Waar ons land klein is, zou een e.v. gedeelte dat verdedigd wordt, lelijk in, het gedrang komen. Zo'n gedeelte zou dan doelwit zijn van lucht- en artillerie bombardementen. Het zou dan hoofdzakelijk gaan, om onze zeehavens. Wat zijn Vlissingen en Ant werpen niet belangrijk geweest voor aanvoer van materiaal en manschappen in de laatste wereldoorlog. Zou daartegen Nederland dadelijk ge heel worden losgelaten, dan leveren wij onze mannen en zonen, om de uitein delijke overwinning, die men hoopt, me de te bevechten, terwijl de bevolking wordt overgeleverd aan de bezetter, met alle daaraan verbonden gevolgen. Wij hebben ons verbonden voor een gezamenlijke verdediging, waarbij niet land voor land afzonderlijk wordt be zien, maar waarbij wordt beoogd het tot staan brengen van een aanvaller, en het zo mogelijk terugdringen daarvan nadat hrj tot het defensief is gedwon gen geworden. Ieder gevoelt, van hofe groot belang, de a.s. besprekingen zij^ inzonderheid ook voor ons kleine land.\ In de commissie voor buitenlandse zaken van Met Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is de Franse generaal (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1