DE BESTE Schrammetje VAN GENT'S BOENWAS met BIJENWAS tn ZUIVERE TERPENTIJN schrijft Eerste steenlegging van 14 woningen te Achthuizen Woensdag 3 Augustus 1949 „E IL AND EN-NIEUWS" Bladz. 3 van Gent's Honing In elke woning L. Schol 20; M. J. Koert 26, 32, 38, 56; H. Vermaas 29, 30, 41, 47, 57; Gebr. Hoogzand 31, 58; B. van Eek 34; C. Jordaan 35, 36; H. Peeman 37; C. Kna- pe 42; Gebr. Peeman 43; C. Verburg 49; C. Smit 53; A. Hollaar 54; Gebr. Groe nendijk 59. Naar wij vernemen gaat de verga dering van de Flakkeese Gemeenschap, waarvan sprake in een onzer vorige nummers, en welke belegd was tegen 5 Aug. a.s. in verband met de voorgeno men grenswijzigingen op Flakkee, niet door nu Gedeputeerde Staten het be treffende wetsontwerp hebben terugge nomen. BIRKSLAND Bij de gehouden exa mens van de Coöp. Modevakschoolver- «niging te Den Haag slaagden voor cou peuse costuum en mantelvak de dames T. Blok, H. Mans, Middelhamis, N. d. Blok, Stellendam. Ze genoten opleiding hij mej. S. P. C. Meijer te Dirksland. D'irkslands ziekenhuis heeft nu 'n echie ambulancewagen Wij Plakkeeënaren zijn allen diep overtuigd van de grote waarde die het Ziekenhuis te Dirksland voor de eiland- tevolking bezit. In vroegere jaren toen Flakkee nog geen ziekenhuis rijk was, stierven heel wat patiënten onderweg op de rit naar een ziekenhuis in Rot terdam. Voor degenen die levend kon den worden overgebracht was de reis een kwelling apart. De bouw van het Ziekenhuis Dirksland heeft aan deze grote en vele zorgen een einde ge maakt en dit ziekenhuis is door 'n prij zenswaardig beleid en bekwaam perso neel tot een der beste van ons land ge worden. Het mortaliteitscijfer staat in Dirksland ongeveer het laagste. Van de duizend patiënten stierven volgens de aangelegde statistiek 3 pet. en hierbij waren in meerderheid mensen, die van ouderdom stierven; terwijl ook de dood geboren kinderen erbij zijn inbegrepen. Bekwame mensen kuimen echter wei nig beginnen als er geen goed materiaal is. De medische instrumenten etc. moe ten eerste klas zijn en dit geldt op alle gebied. Een belangrijke factor is daarbij het vervoer van de patiënten. Vaak hangt, menselijkerwfls gesproken, het leven af v£in de tgd dat zg ter operatie komen. Dit vervoer moet daarom snel en goed zgn. Daarover zgn in het alge meen geen klachten geweest. De heer Knöps, die nu al 18 jaar met de zieken wagen rijdt, heeft op dit terrein zijn sporen verdiend, de laatste jaren daar bij trouw bijgestaan door de heer A. v. Dam. Het rgden met een ziekenwagen is een beroep, dat veel menselijk ge voel, veel tact en veel opofferingsge zindheid eist. Men moet als het ware dag en nacht voor zijn medemens klaar staan. Wij mogen hierover gerust een woord van dank spreken en daarbij ook niet vergeten, de administrateur van 't ziekenhuis, de heer Oortmerssen, die bij vacantie, of absentie anderzijds van een der chauffeurs, zelf met de ziekenwa gen rgdt. Zo'n ziekenwagen kan nooit goed genoeg zijn en op dit gebied kwam Dirksland nog ten achter. De bestaande ivagen „een Cadillac" was wel prima van motor, maar de veringen waren versleten. Deze Cadillac was al even min als haar voorgangster, „een Miner va", een originele ambulancewagen. Het Varen tot ziekenwagen omgebouwde auto's. Maar een echte ambulancewagen kost veel geld, moet met groot nadeel Worden geëxploiteerd en is bovendien moeilijk te krijgen. Het heeft heel wat moeite gekost", zo vertelde ons de heer "Van Oortmerssen, om zo'n wagen te tojgen, doch na een jaar van schrijven ea. wrijven is het eindelijk voor elkaar gekomen en zo reed jl. Vrijdag een nieu we Ford Mercury de poorten van het ziekenhuis binnen. Een originele ambu lancewagen, waarvan sommige onder delen alleen voor dit doel uit Ameri ka konden worden geïmporteerd. Een Wagen die veel geld kost, maar die er «ok in kwaliteit naar is. Deze muis- kleurige „Mercury" heeft extra schok- brekers, een onhoorbaar lopende motor, Verwarmd met een originele ifordkachel en biedt plaats aan twee patiënten, Waarbij tevens drie familieleden. Het is «en 105 PK 8 cylinder, die geleverd werd door de Fa. Witvliet uit Middel- harnis. De Carosserie is van de carosse- riefabriek Kenesis uit Delft en de be spuiting geschiedde door de bekende Fa. Blitterswijk. De wagen kan wanneer ze goed is ingereden, een zeer grote snel heid maken, zonder dat men schokken voelt. De eerste patiënt werd er Maan dag in vervoerd en terwijl U dit leest is de wagen al in gebruik genomen en hij heeft al meerdere ritten gemaakt. Flakkee is daarmee weer een stukje rijker geworden. Was het nu reeds zo, dat men na een dringend telefoontje van een huisdokter, vijf minuten later de ziekenauto voor de deur zag staan, thans weet men zeker, dat ook het ver voermiddel aan de hoogste eisen voldoet. Moge deze wagen en haar hulpvaar dige bestuurders ertoe bgdragen, dat vele mensenlevens kunnen worden ge red. HEBKINGEN In verband met het intrekken van het voorstel van Gedep. Staten, tot samenvoeging van onze ge meente bij de gemeente Dirksland, wap perde de Ned. Driekleur van de toren en andere particuliere gebouwen. Burg. Stand. Ondertrouwd: P. van Meijeren 28 jaar (Haastrecht) en Joh. W. Nieuwland 29 jaar alhier. De bovengrondse electrische leiding aan de Peuterdrjk zal door een onder grondse worden vervangen. MELISSANT Woensdag 3 Aug. a.s. hoopt voor de GerefGem. des sav. 6.30 uur voor te gaan Ds Fr. Mallan van Bruinisse. STELUENDAM Zaterdagmiddag ge raakte een stuk gerst van gebr. B. in brand. Vermoedelijk door vonken uit de locomotief der tram. J. v. O. welke er langs kwam ontdekte het en heeft een partij schoven op zij gegooid, waardoor er ruimte kwam om het te blussen. 70 schoven waren er al verbrand. Het zoontje van A. v. d. V. liep Za terdag tegen een rijdende motorfiets, bestuurd door v. Z. uit Middelhamis. Het ventje kwam te vallen en had een gapende wond aan zgn hoofd. Dr Kre- ling verleende geneeskundige hulp. GOEDEBEEDE De huisvrouw van M. de Bloeme had het ongeluk tijdens een fietstocht zodanig te Valléfi dat ze daarbij een grote beenwond opliep en doktershulp moest worden ingeroepen die de wond hechtte. De petroleumventer Jac. v. d. Hou ten moest een wagen met puin gaan los sen in de put aan den Oudelandsendijk. Op een gegeven ogenblik zakte de grond weg zodat wagen en paard in de put te recht kwam, hij zelf kon er nog net af springen, maar zijn paard is hierbij ver dronken. De landbouwer A. van Erke- lens die spoedig aanwezig was heeft alles met de auto op de wal getrokken, dus voor van den Houten een grote schade. Naar men verneemt was het paard verzekerd. OTJDDOEP De garnalenvissers heb ben de vorige week 4 dagen gevist en gemiddeld van de 30 tot 100 kg garna len gevangen en aan de Centrale afge leverd. De zeevissers besomden van de 300 tot 460. Heden Dinsdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan Ds Pr. Mallan van Bruinisse. NIEUWE TONGE Een dochtertje van K. V. had het ongeluk te vallen met een fiets. Zij liep hierbij kneuzingen op aan haar arm en moest, zich onder medische behandeling plaatsen. Onder medische behandeling moest zich plaatsen J. A. Tijdens zijn werk zaamheden had hij het ongeluk een stukje ijzer in zijn arm te krijgen. Aan de burgemeester is in verband met ziekte gedurende de maand Aug. buitengewoon verlof verleend. Waarne mend burgemeester is thans P. C. Tijl. Jl. Vrijdagmiddag had de landbou- der Jacq. van Es het ongeluk van een wagen te vallen. Hierbij kwam hij zo ongelukkig terecht dat een zijner benen op een 2-tal plaatsen werd gebroken. Opname in het ziekenhuis te Dirksland was noodzakelijk. OUDE TONGE Donderdag 4 Aug. nam. 3 uur Huwelijksbevestiging in de Ned. Herv. Kerk van Cornells Fluit en Sara Wilhelmina Koets door Ds VoUe- bregt van Ermelo. Ledenvergadering der Afdeling Oude Tonge der Coöp. Tuinbouwveiling Zuid- Hollandse Eilanden te Rotterdam op 20 Juli 1949. De- voorz. opende de vergadering met Er gaat geen winter voorbij, zonder dat het ijs zijn slachtoffers vraagt, maar ook verstrijkt er geen zomer, waarin het water geen mensenlevens eist. Dat bleek ook veertien dagen geleden weer te Ouddorp, waar dominé Vos met zijn Echtgenote op zo tragische wijze hun dood in de golven vonden. Over dit droeve ongeval heeft Schram metje al heel wat tegenstrijdige be richten in de kranten gelezen. Allerlei oorzaken zijn genoemd, maar men moet niet vergeten, dat deze slechts op ver onderstellingen berusten. De juiste toe dracht is nooit meer na te gaan, want de personen wie het aanging, kimnen er geen verslag meer van geven. Dat er door Rijkswaterstaat echter gaten in het zand gegraven zouden zijn zoals „de Waarheid" suggereerde en dat de dominé in een daarvan gestapt is, kan als uitgesloten worden geacht. Waar er zich op het strand hier en daar een zgn. „sloe" bevindt, dat is een over- langse uitholling in het zand, zou het kunnen zijn, dat de dominé bij het ach teruitlopen daarin terecht gekomen is, waardoor hij de grond onder de voeten verloor en gevallen is. Wanneer men niet zwemmen kan, is dit voor iemand een gewaarwording, die een verlammen de schrik meebrengt, omdat men niet weet, wat te doen om het hoofd weer boven water te krijgen. Staat er daarbij enige „trek" van het water op het strand en is er een tamelijke golfslag, twee factoren, die op de bewuste dag een rol speelden, dan is het slachtoffer in een ommezien van tijd zover afge dreven, dat het onbereikbaar is. Meest al is het daarbij nog zo, dat ook de toeschouwers op het strand bij het zien gebeuren van een ongeluk het hoofd verliezen en niet weten hoe zij een red dingspoging moeten uitvoeren. Tast men ogenblikkelijk door en vormt men van af het strand een stevige ketting, door hand aan hand in zee te gaan, dan kan in vele gevallen nog redding mogelijk zijn. Maar dan mag men ook geen en kele kostbare minuut verloren laten gaan. Hoe het ook zij, dit droeve ongeval leert ons weer, dat het iemand, die niet zwemmen kan geraden is, nooit te ver in het water te gaan. Dat wil niet zeg gen, dat een goed zwemmer zich wel ver van de kust moet begeven, want menigeen heeft zijn waaghalzerij ten op zichte hiervan met de dood moeten be kopen. Maar het maakt in ieder geval een groot verschil of men zwemmen kan of niet. Iemand die de zwemkunst mees ter is, kan zich wanneer hij in een penibele positie geraakt altijd nog drij vende houden. Daar ziet degene die niet zwemmen kan, geen kans voor. Daarom is voorzichtigheid bij het ba den een eerste eis. Misschien zullen de lezers zich nog herinneren, dat Schrammetje het vo rig jaar zijn vacantie ook in het schone Ouddorpse land heeft doorgebracht. Toen reeds is het hem opgevallen, dat een vreemdeling zich op het strand niet kan oriënteren, waar het gevaarlijk Is om in zee te gaan en waar niet. De gemeenteraad wil van Ouddorp geen mondaine badplaats maken. Dat is prachtig en daar is Schrammetje het mee eens. Doch juist om de rust die er te Ouddorp gevonden wordt komen er velen, die van al dat mondaine gedoe elders, niets moeten hebben. Nu Is het een feit, dat aan het Noor- derstrand gevaarlijke plaatsen zijn en het wil Schram voorkomen, dat de ge meentelijke Overheid de roeping heeft op dit gevaar te wijzen. Een bord waar op enkele aanwgzingen stSan aangege ven alsmede een reddingsboei met lijnen, zou bg een ongeluk goede diensten kun nen bewijzen. SCHRAMMETJE. een kort welkomstwoord aan de leden en in het bijzonder aan de heren'Hoge- weg en van Driel, resp. secr. en voorz. der Coöp. Tuinbouw Zuid Hollandse Eilanden te Rotterdam. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Voor de verkiezing van een bestuurs lid waren drie candidaten voorgedragen nl de heren de Lint, PoUemans en Bus- cop. De heer J. werd gekozen met 18 st. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Hogeweg, dir. der veiling. De ze sprak over de sortering en klaar maken der producten en drukte de leden nogmaals op het hart goede producten te leveren. De heer van Driel, voorz. der veiling feliciteerde de afdeling met de behaalde successen en sprak de hoop uit dat de leden het bestuur him volle medewer king zal verlenen tot het opbouwen van een eigen afzet organisatie. Van de rondvraag werd ruim gebruik gemaakt. Niets meer te verhandelen Zijnde werd de vergadering met een woord van dank door de voorz. gesloten. OOLTGENSPLAAT „Een en ander over teelt, gebruik en export voor iiien" Over bovenstaand onderwerp hoopt a.s. Donderdag 4 Aug. des sav. van 6.15 tot 6.30 uur voor de N.C.R.V. Hilversum I te spreken, dhr P. v. d. Heuvel van Ooltgensplaat, voorzitter van de afd. Holland-Brabant van de C.B.T.B. Zeil-convooi. Het was Maandagmid dag van12 tot 2 uur een imposant schouwspel op het Volkerak. Naar schatting kwamen ruim 200 zeiljachten voorbij. Groot en klein wisselden elkaar af. Door de sterke tegenwind was het een hele manoeuvre om vooruit te ko men, maar de kunst van zeilen werd verstaan. Dit „convooi" was óp weg naar Zierikzee, waar het Donderdag zal deelnemen aan een gevecht (zeilwed strijd), hetwelk in verband met de vie ring van het 1100-jarig bestaan van de ze stad, zal worden gehouden. STAD AAN 'T HAEINGVLIET De Muziekvereniging verkreeg de 2e prijs in de derde afdeling jl. Zaterdag te Mid delhamis. De Rode Duif. Wedvlucht van Neuf- villis, Ie duif 14-24-31, W. Bevaart 1, 5, 6, 8; Gebr. Visser 2, 7, 12, 17, 18; A. C. Koppenaal 3; J. de Vos 4; K. Driesse 9, 10, 23; A. Mellaart Lz. 11, 14, 24; D. Huizer 13; Jan Trommel 15, 16; A. Hugzer 19; J. v. d. Valk Jz. 20; L. Wag ner 21; Jan Mellaard 12, 22; Joh. Visser 25; Gebr. v. d. Valk 26; A. Mellaard Mz. 27. Om van deze plechtigheid getuige te zijn hadden zich dan ook Vrijdagmor gen een aantal genodigden op het bouw terrein nabg de Kath. Kerk zich ver zameld, waarbij wij o.a. opmerkten: de beide wethouders (Burg. Hordijk was plotseling verhinderd), het bestuur en commissarissen der woningbouwvereni ging, afgevaardigde van het Ministerie van Wederopbouw en Volkhuisvesting, de techniseh ambtenaar dhr Louwerse, Pastoor Desstng, Ir Landman uit Lei, den. Dame uit Breda. De voorz. der Woningbouwvereniging dhr C van Kempen heette allen welkom er wordt aldus spr. de laatste tijd in de couranten veel over ons eiland geschre ven, waarbij zelfs ons door Ged. Staten wordt verweten dat wij achterlijk zijn. Wij als woningbouwvereniging hebben daarom gedacht om 1950 een kroonjaar te maken en te zorgen dat zij over 30 jaar nog steeds ons niet met achterlijk betitelen. Daarom willen wij trachten het volgend jaar 50 huizen te bouwen, dus afgevaardigde van de ministeries knoopt dat in je oren en zegt het in Den Haag. Vervolgens dankte hij het kerkbestuur voor het afstaan van de grond, waarna hij de voorz. van commissarissen dhr C. M. Breur verzocht de plechtigheid te vervullen. Dhr Breur dankte de leden om deze vererende taak te mogen verrichten en verrichtte hierna de plechtigheid. Dhr van Kempen bracht dhr Breur dank waarna Pastoor Dessing het woord verkreeg en het volgende sprak: Het is geen wereldschokkende gebeurtenis \vat hier thans plaats vindt, maar het ver heugt mij dat in mijn parochie wat de naam draagt van „Achthuizen" omdat er misschien maar 8 goede huizen zijn met de bouw van goede, frisse wonin gen wordt begonnen. Ik ben het bestuur van de woningbouwvereniging daar zeer dankbaar voor. Hopende dat zij him werk bekroond mogen zien en dat dit de moraliteit en de gezondheid en van dit volk ten goede komt. Moge Gods ze gen rusten op de. arbeid die voor de mensheid gedaan wordt. Daarna werd deze plechtigheid op de plaat vastgelegd en begaf men zich naar het Patronaatsgebouw. Hier zorgde de f am. Dame (de aannemersfima) voor een hartversterkertje, waaraan het aan niets ontbrak en nog door verschil lende spr. het woord werd gevoerd en dhr Breur de fam. Dame dank bracht voor het gebodene.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3