P lf-'ï' mm Het telegram van Ged. St. in de Raad van Middelharnis en Sommelsdijk va DE Plaatselijk Nieuws 111!-' 1* 11*i f pK:|''i'i RAAD OOLTGENSPLAAT BOE B «n ZU Bladz. 2 „E 1 L, A N D E N-NIE U W S Woensdag 3 August us M4J Woensc S~ V lijM'ii-; II tfiSi; liiilfi'';' lii't lii::H!Ï' VEKVOLiG AFSCHEID DS J. B. BEL landen, hier gelukkig nog erkend. Hij brengt vriendelijk dank voor de tot hem gerichte woorden en ook voor het vele dat hij voor de gemeente heeft ge daan. Terugblikkend op de bezettings jaren releveert hij de doorgemaakte moeilijke tijd, gij hebt toen, aldus spr., vertrouwend op God, niet meegedaan met de leus van de vijand, dat de kerk ondergeschikt moet zijn aan de Staat en duidelijk Gods Woord laten spreken. Hij is er zeker van, dat naast de gebe den voor 's- Lands Overheid, dat ook voor hem als Overheid der gemeente, menig gebed zal zijn opgezonden, waar voor hij hem dankt. Nu het vertrek aanstaande is, naar de schone Zeeuwse gewesten waar hem een zware arbeid wacht, hoopt hij dat hij daarbij Gods onmisbaren bijstand mag ontvangen. Het is duidelijk aldus spr.. dat U daar toe roeping hebt ontvangen anders was U niet gegaan. Ook voor de arbeid als consulent in Melissant en Herkingen, van welke gemeente spr. eveneens bur gemeester is, brengt hij hem dank en hoopt dat de arbeid tot hun geestelijke welstand heeft mogen strekken. s student T. Cabaret sprak bij dit afscheid als vriend. Af scheid nemen is een pijnlijke zaak al dus spr., het is een terugzien op de af gelegde weg. Het is er mee als het be kende woord „Sela" in de Psalmen, dat rust betekent en tot nadenken noopt. En nu hebt U, aldus spr., terugziende op de hier afgelegde weg Uzelf moeten beschuldigen van veel tekortkomingen, maar anderzijds moeten getuigen van Gods getrouwheid. Is het op 't ogenblik een droeve ure, toch mag de blik weer omhoog gaan, hoe God de Heers U ge leld, geschraagd en doorgeholpen heeft. Die ook in de grote gemeente die U wacht U sterkte geven kan om de op gelegde taak te volbrengen. Donker zijn de tijden, de toekomst is dreigend. Maar de Heere blijft dezelfde. Moge Hij geven, dat U de herderstaf die ge hier neerlegt eïi ginds opneemt dopen moogt in de olievloed van Gods Woord dat eeuwig zeker is en bovenal de gemeente wijzen op Hem, van wie de Bruid zegt: Mijn liefste is blank en rood en Hij draagt de banier boven tienduizenden. Sprekende tot de gemeente zegt hij, dat Ds Bel nu 7 jaar de gemeente heeft gediend, een voorrecht dat niet veel ge meenten te beurt valt. Eerlijk en ruiter lijk heeft hij gezegd dat vele gebreken hem hebben aangekleefd. Besteedt Uw tijd niet om op de gebreken van Gods volk te zien, die zullen worden wit ge wassen in het bloed des Lams. Spr. hoopt dat de prediking niet een reuke des doods ten dode, maar een reuke des levens ten leven geweest mag zijn en er vruchten van gezien mogen worden. De Kerkeraad wenst hij toe het oog te vestigen op Hem, die de gouden teugels van het wereldbestuur in handen heeft, waarbij hij hoopt dat de ledige plaats spoedig mag worden vervuld. Ouderling de Wachter bidt hem, nu de ure van afscheid geko men is, namens Kerkeraad en Gemeente toe, dat het Aangezicht des Heeren met hem mag optrekken. Dat is nodig. Als Mozes op zichzelf zag was hij niet be kwaam, het kon alleen als de Heere mee optrok. En als Hij mee optrekt is het altijd goed, 't zij dat er voor- of tegenspoed gereed ligt. Als dat werke lijk zo is, moéten alle dingen meewer ken ten goede, want indien God voor ons is, wie zal tegen ons zijn." In het leven van Gods volk zijn teleurstellin gen, maar ook bij zijn dienstknechten. In Krabbendijke zullen ze ook zijn. Als ze nu maar niet bezien worden in eigen licht, maar in het licht des Heeren, dan zal het niet tegenvallen. De Heere geeft dikwijls teleurstellingen om zijn volk laag bij de grond te houden. Als ginds de arbeid wordt aangevangen hoopt hij, dat hem krachten zullen worden ge schonken naar ziel en lichaam, het Woord rijkelijk worde ontsloten tot troost en bemoediging van Zijn volk, miaar ook tot ontdekking en als een middel tot bekering de» zondaren. Dat Sion mocht opgebouwd en Satans rijk afgebroken. Ook zijn huisgezin wenst hij 's Heeren zegen toe en verzoekt daarna de gemeente de scheidende leraar staande toe te zingen de zegen bede uit Ps. 122 3, Nadat Ds Bel de sprekers had dank gezegd legde hij voor de laatste maal de zegen op de gemeente en werd deze plechtige ure besloten. Bijna de gehele gemeente maakte er gebruik van Ds Bel en gezin de hand te drukken wat geruimen tijd in beslag nam. Vrijdagavond kwam de gemeenteraad voltallig in spoedeisende vergadering bijeen om het enige agendapunt; be langrijke mededelingen inzake de door Ged. Staten voorgenomen samenvoeging van gemeenten, te behandelen. De Voorzitter, Burgemeester Rijnders herinnerde na de gebruikelijke opening aan de door Ged. Staten ingezonden brieven van 21 Juni en 5 Juli jl., met het ontwerp herziening gemeentelijke indeling op Goeree en Overflakl^ee. Dit stuk, dat ter inzage heeft gele gen en waarvan publicatie is geschied, zou door de Voorz. in de eerstvolgenuo raadsvergadering ter tafel gebracht zijn, doch een juist binnengekomen telegram van Ged. Staten is oorzaak, dat het de raadstafel niet zal bereiken. Onder doodse stilte las de Voorzitter dit telegram voor. Het luidde: „Tot ons leedwezen heeft de memorie van toelichting, gevoegd bij het U bij schrijven van 21 Juni/ 5 Juli 1949 toegezonden ontwerp tot herziening van de Gemeentelijke in deling op Goeree-Overflakkee door nog niet geheel verklaarde oorza ken een vorm en inhoud gekregen, die ons voorkomen nadere overwe gingen te behoeven. In verband daarmede verzoeken wij U alle bij genoemd schrijven toegezonden stukken te willen terugzenden. Dat schrijven zelf kan buiten verdere behandeling blgven. Een brief van gelijke inhoud wordt heden aan U verzonden." w.g. KESPER, Voorzitter HELMSTRIJD, Griffier. In verband met de zeer begrijpelijke reactie op de memorie van toelichting is het goed, zei de Voorz., dit telegram in openbare raadsvergadering voor te lezen. Gedeputeerde Staten willen het om vorm en inhoud terugnemen. Dit is een ruiterlijk gebaar en eerlijk wordt het leedwezen van G.S. aan de Raad be tuigd, waarom spr. voorstelde dit tele gram voor kennisgeving aan te nemen. Dhr Koppelaar vroeg of dit dan zeg gen wilde, dat wij als raad het zonder meer onbeantwoord laten? De Voorz. wilde eerst nader bericht van Ged. Staten afwachten. Dhr Boom»ma vond het onbegrijpe lijk hoe een College als Ged. Staten een dergelijke blunder kan slaan, doch de Voorz. wilde de zaak omkeren en wees nogmaals op de ruiterlijke erkenning van Ged. Staten tegenover de Raad. Dhr Kopjjelaar zeide deze ruiterlijke erkenning slechts ten dele te kunnen overnemen. Wanneer men in het parti culiere leven een zakelijk verschil heeft met iemand, valt men deze toch ook niet aan in zijn persoon en werk. Spr. vroeg zich af waar de waardering van Ged. Staten voor Flakkee gelegen heeft. Berust deze waardering op waarheid, dan is de memorie van toelichting daar mee wel zeer in strijd. Het stuk is of ficieel door Gedeputeerde Staten onder tekend. Toen zij het gelezen hebben is het goedgekeurd en weggegaan, daarom moest men nu niet wegschuilen achter onverklaarbare oorzaken. De Voorz. zag niet in dat G.S. weg- schuilen. Zij komen eerlijk voor de dag. „Het is een goedkope wijze om er af te komen", hield dhr JKoppelaar vol. „Dat is niet goedkoop", zei de Voorz. „De achting voor Ged. Staten kan weer rijzen door hun ridderlijkheid!" Dhr V. d. Brugge noemde de wijze van retireren erg zonderling. Hij kon het niet overzien. De memorie van toelich ting is de grondslag van het wetsont werp. Is die onjuist, dan moet men de minister meedelen op verdere behan deling geen prijs te stellen. Er is stof gekomen bij G.S. om deze memorie te schrijven. Men kan niet alleen volstaan met te zeggen dat ze deze als niet ge zonden wensen te beschouwen. Ged. Sta ten moeten mededelen op welke wijze zij aan de stof zijn gekomen. Dhr Boomsnia drong aan op rehabi litatie, waarop de Voorz. zei, dat Zater dagmorgen het telegram in de totale Nederlandse pers zou komen te staan. Weth. Vroegindeweij noemde de me morie van toelichting een stuk, dat tot oorzaak had, dat men in de stad met duim en vinger werd nagewezen. Hij vond het erg, dat Ged. Staten zich op deze gronden terug moet trekken. Het zal echter voor hun, zowel als voor Flakkee een geruststelling geven, dat het gebeurd is. Spr. wilde echter G.S. vragen om aan de Raad te berichten. wie hun College heeft misleid. Deze mis- leiders dienen aan de Flakkeeënaars kenbaar te worden gemaakt, waardoor Ged. Staten in een betere geur komen te staan. Dhr v. d, Waal zag het telegram reeds in die zin opgesteld. Maar men verwacht toch niet, dat de samenvoe ging daarmee van de baan is „Ja zeker," meende Weth. Vroegin- deweij. Dhr V. d. Brugge zei, dat Ged. Sta ten niet moeten beginnen om een nieu we memorie onder dit wetsontwerp te schuiven. Het ontwerp rust op de me- m.orie, dus wanneer deze vervalt, gaat het niet aan om daar zonder meer iets anders van te maken. De Voorz. wilde eerst nader bericht van G.S. afwachten, waarna het tele gram voor kennisgeving werd aangeno men en de zitting gesloten. Te Sommelsdijk kwam even later het zelfde telegram in behandeling. Dhr Mys reageerde hier op door te zeggen, dat hij met genoegen van dit telegram kermis nam. Hij kon zich in denken, dat het voor G.S. een pijnlijke zaak is, om deze memorie terug te trek ken. Zijn vreugde werd echter getem perd door het feit dat er telkens rau- welings en onvoorbereid dingen van een onaangename strekking worden voorge dragen. Het vertrouwen in de hogere Overheid wordt daardoor geschokt en spr. vond het jammer voor de samen werking met de hogere Colleges, dat dergelijke dingen voorkomen. Dhr Blok zei zich bij het gezegde van de heer Mijö aan te sluiten, waarna ook de raad van Sommelsdijk het telegram voor kennisgeving aannam en de ver gadering werd gesloten. De Raad der gemeente Ooltgensplaat kwam op Vrijdag 29 Juli 1949 in open bare vergadering bijeen. Afwezig de heer S. Kreeft. De Voorzitter Burg. P. W. Hordijk opent met gebed, waarna de notulen worden gelezen, die onveranderd worden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken doet de Voorzitter mededeling, dat enigen tijd geleden een ontwerp van wet is toege zonden inzake de samenvoeging der ge meenten op Flakkee, waarover al veel woorden zijn verspild. Het is betreu renswaardig dat dit stuk verschenen is, het was kwetsend en grievend voor de bevolking. Hedenavond om half zes is echter het volgende telegram van de Provinciale Griffie binnengekomen: „Tot ons leedwezen heeft de Me morie van Toelichting, gevoegd bij het U bij schrijven van 21 Juni, 5 Juli 1949 toegezonden ontwerp tot herziening van de gemeentelijke in deling op Goeree en Overflakkee door nog niet geheel verklaarde oor zaken een vorm en inhoud gekre gen, die ons voorkomen nadere over wegingen te behoeven. In verband daarmede verzoeken wij U bij ge noemd schrijven toegezonden stuk ken tè willen terugzenden, dat schrijven zelf kan buiten verdere behandeling blijven. Een brief van gelijke inhoud wordt heden aan U verzonden. KESPER, Voorzitter. HELMSTRIJD, Griffier. De Voorzitter vindt het een ruiterlijk standpunt van Ged. Staten en zeer rid derlijk dat het geheel wordt teruggeno men. De Raadsleden verzocht hij de stukken te willen terugzenden om ze naar Ged. Staten te kunnen retourne ren. De zaak is hiermee afgedaan. Dhr D. C. V. Oostende wil het tele gram nog wel eens goed lezen. Er is een schandvlek over Flakkee geslagen wel ke dient te worden uitgewist. De Voorz.: Door de terugname is dat gebeurd. De Instructie Schoolarts wordt over legd. Enige begrotingswijzigingen goed gekeurd terugontvangen. Verzoek ontslagaanvrage van dhr D. C. van Oostende als lid van de woon ruimte-commissie. Dit komt als agenda punt terug. 4. Verzoek van dhr C. C. Akkermans om ontslag als onderwijzer Lagere School, wat hem eervol wordt verleend. 5. Voorstel tot het verlenen van ce»l bijdrage krachtens art. 13 der L.O. vvet 1920 aan de heer J. Neijenhuis. B. en W. adviseren voor de reiski ten 20.te vergoeden. Wordt goca.l gevonden. 6. Voorstel tot het verlenen van me.l dewerking krachtens art. 72 der L.O Wet 1920 aan de R.K. Bijzondere nieisJ jesschool. Hiermee gaat de Raad accoord. 7. Voorstel tot het garanderen van] een door de E.B.O.F. aan te gane gelj. lening groot f 1.200.000. Ook dit wordt goedgevonden. 8. Onderzoek geloofsbrieven nieuw bc. noemde leden van de Raad. Deze worden nag'ezien door de hereni D. C. V. Oostende, K. v. Oostende en' V. d. Vlugt. Dhr D. C. V. Oostende adviseert na heropening der vergadering tot toeia- ting der raadsleden. 9. Voorstel tot wijziging der gemeen te-begroting van 1949. Accoord. 10. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op de heffing van le ges voor inlichtingen uit het bevolkings register. Eveneens goedgevonden. In verband met de ontslagaanvrage van dhr D. C. van Oostende als lid wo ningcommissie moet worden gestemd, Dhr V. Es merkte op, dat de P.v.d.A. niet in de woningcommissie vertegen woordigd is en de heer D. C. v, Oos tende zegt van de A.R. ook niet. De Voorz. wil de politiek er buiten houden. Bij de eerste stemming ontvangt dhr van Es 4, v. d. Vliet 4, K. v. Oostende 1 en Tiggelman 1 stem. De heer van Es zegt een e.v. benoe ming niet te zullen aanvaarden. Bij her stemming wordt de heer v. Vliet met 6 stemmen gekozen. Besloten wordt het Weespad met te gels te bestraten. Eerst zouden de trot toirs met oude stenen worden bestraat de waarde van de steen was echter 2500.en die van tegels 2000 zodat het laatste wordt gekozen. Rondvraag Dhr V. Es is opgevallen dat op het kerkhof verschillende graven, die in on derhoud zijn bij de gemeente wel wat te wensen overlaten. Hij vraagt deze in orde te laten brengen. De Voorz. wijst er op, dat er nieuwe begraafplaats komt (bij de re doute R.T.M.) en dat naderhand heel die zaak in orde wordt gebracht. Dhr V. Es: Erflater hebben voor ver schillende graven gelden gestort voor onderhoud, er mag dus wel iets aan ge daan worden. De Voorz. zal dit punt nader onder de aandacht nemen. Er zal ook wel iets aan geëgaliseerd moeten worden. Dhr D. C. V. Oostende vraagt inlicli' tingen aangaande bijwerk Witte brug, De Voorz. wil de praatjes buiten be schouwing laten. Deze brug behoorde tï de besteding (graafwerk enz.) Bij de kwestie grond en de volledige afwer king er van is door het college van B, en W. verzuimd daarvan nadere bepa lingen te maken. Gezien de bruf? een trechter vormt voor het verkeer Wees pad meende B. en W. het tegelijk te moeten laten afwerken. Het is jammer dat het niet nader omschreven was. Dhr Vermaas vraagt of de ambtswo ning van de burgemeester toch gebomvd wordt gezien het verschil in de aanbe steding, waarop de Voorz. bevestigend antwoord. Alles is er voor klaar. Dhr D. C. V. Oostende wijst er op dat er bij de bestrating Weespad enige put ten niet waren afgeschermd in het don ker, waarop de Voorz. zegt dat er zo veel waren, dat er geen lantaarns voor waren aan te slepen. Spoedig zal dit karwei tot het verleden behoren. Dhr V. Es attendeert op verbetering van de Spui en de Spuisluis vóór de sui kerbietencampagne, waarop wordt ge antwoord dat er aan gewerkt wordt dit bij de bevoegde instanties voor elliast te krijgen. Dan sluiting. L. Sch< H. Vei Hoogzi Jordaa pe 42; C Smi nendijk -_ Nai dering waarvi numm< Aug. men door treffen ïiomen MIDDELHARNIS P.V. ,De Reisiluif Middelhamis-Sonunelsdijk. Uitslag van de wedvlucht Neufvillis, afstand 135 W los 121 uur 15, Ie duif 14 uur 23, laa'' ste duif 14 uur 50. M. Vroegindeweij 1, 44; J. v. d, HoeS 2, 4, 14, 27, 50, 51; M. J. Kallcman 3. 45; J. Nelis 5; R. Jacobs 6; B. Mam 7, 8, 12, 25; J. Vijf huizen 9, 23; A. va» Wezel 10, 46, 48; B. Viskil 11, 52; C Zoon 13; H. Jordaan 15, 21; A. Hunia» 16, 24; A. Sarelse 17, 23, 55; C. Vroeg indeweij 18, 22, 28, 39, 40; J. Jansen 19i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2