J-lfscheid (Ds J. jB. IBel te ^irksland CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Samenvoegins van semeen- ten voorlopig opseschort GROTE BELANGSTELLING KERKNIEUWS een rug- -meis- blok- onmo- k niet die doen stil. adem bui- waar- evaar- toe- een kan. je ttend wat zijn. iets-, manen 'ich- la- pas- be- le- ons dat nen. 3ben. jut en het jullie hij Vant was zijn was die Hij aan f iiAnDEn-niEuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122o lliddelhamis, Telef. IT, Giro 167930 fostbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1949 23ste JAARGANG No. 1841 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Vrijdagmiddag, juist bij het afdruk- van de krant, te laat om het nog L te nemen, bereikte ons de medede- dat de kwestie her-indeling der Ijemeenten op Goeree Overflakkee Un de baan zou gaan. De juiste toe- iracht wisten we niet direct, wel was bekend dat alle burgemeesters van let eiland die dag tot een conferentie in Den Haag waren geroepen en dat i-avonds in alle gemeenteraden eenbe langrijke mededeling zou worden ge- tan. Voor ons stond vast dat dit over iet wetsontwerp en de memorie van toelichting zou gaan, wat dan ook juist Heek te zgn. Vrijdagavond zijn de meeste gemeen- len in spoedeisende raadsvergadering bijeen geweest en hebben de burgemees ters een telegram voorgelezen van de Commissaris der Koningin in de provin- Zuid-Holland als voorzitter van het College van Gedeputeerde Staten, hou dende de mededeling, dat de memorie van toelichting behorende bij het be kende wetsontwerp „door nog niet ge- ieeJ verklaarde oorzaken een vorm en inhoud hebben gekregen die ons (Ged. Staten) voorkomen nadere overwegin- te behoeven." De toegezonden stuk- Iten konden buiten „verdere behandeling blijven" en moesten teruggezonden wor den. (De volledige tekst van het tele gram vindt U in. een van onze gemeen- teraadsverslagen, zie Middelhamis en Ooltgensplaat.) Hiermede was dus de Itwestie der samenvoeging van gemeen ten met een slag voorlopig van de baan. Hieruit blijkt dat de ingezette actie op Flakkee, waarvan wij in vorige num mers melding maakten, succes heeft ge- liad; Gedeputeerden zijn er van terug geschrokken een dergelijk infaam stuk over een hele bevolkingsgroep in „ver dere behandeling" te geven. Nu is door verschillende burgemees ters in die spoedeisende vergadering gezegd, dat het ruiterlijk" en „ridder lijk" was van Ged. Staten, dat ze de stukken terugnamen, maar daarop va,lt, naar het ons voorkomt nog wel een en ander te zeggen. Er ligt een blaam op Flakkee, zó, dat de laatste weken heel Nederland er over sprak. Verschillende dagbladen hebben aan ons eiland met zijn „ach terlijke" bevolking een artikel gewijd. Geen wonder! Gemeenten met zulk een slecht bestuursbeleid moesten aan de schandpaal genageld. Maar nu stellen wij, met het telegram voor ons, de vraag, wat voor bestuursbeleid heeft Gedeputeerde Staten, om bij een wets ontwerp, een memorie van toelichting in te zenden, die zulk „een vorm en in houd heeft gekregen, dat het hun voor- tornt, dat deze nadere overwegingen be hoeft?" Dat is dan toch een bestuurs beleid van een zoveel hoger college, Waar nogal wat aan mankeert! Wanneer iemand een bepaald plan uitwerkt, zet hij dit plan uiteen en geeft er een explicatie van. Zo hadden Ged. Staten het bepaalde doel voor ogen om de gemeente op ons eiland samen te Voegen en een nadere omschrijving ge geven om dit plan, in dit geval het Wetsontwerp te verwezenlijken. Nu ge zien wordt, dat deze uiteenzetting ver teerd werkt, nemen ze deze terug. In het telegram wordt over het wetsont werp zelf niets gezegd, alleen behoeft de memorie „nadere overwegingen". Zo te lezen zal dus onder het wetsontwerp sen andere memorie worden geschoven komt het straks weer te berde. We Zouden op z'n Flakkee's zeggen: dat is ooerenbeörog! Eerst speelt men op de ene fluit en als men ziet dat het daar mee mis gaat, tokkelt men straks op de andere. In de raadsvergadering te Middelhar- nis heeft de heer v. d. Brugge terecht opgemertit, dat de memorie van toe- "cnting (Je grondslag is 'van het wets ontwerp. Welnu, deugt die toelichting "'et, dan heeft in feite ook het wetsont werp geen grond. Aan de stijl van het wiegram is te merken, dat het niet ge heel in de doofpot gaat. Zondag^avand 30 Juli jl. nam I>s J. B. Bel afscheid van de Ger. Gemeente te Dii-ksland, die hij bfjna 7 jaar Imó gediend. Nadat Ds Bel in 1942 de Theo). Scltool te Botterdam verlaten had, wa« dit zijn eerste geiMfiente die hy aan vaardde. Er was zeer grote belangstelling bij dit afscheid, de koster moesC stoelen in de paden aanzetten. Onder de vele aanwezigen merkten we ook op Burgemeester van Heyst en twee Theol. Studenten, de heren Vogelaar en Cabaret van Rotterdam. De dienst ving aan met het zingen van Ps. 119 7 en 83. Gelezen werd Jes. 30 120, waarna Z.Eerw. het votum en de zegen uitsprak en voorging in gebed. Vervolgens zong de gemeente Ps. 102 1, 3 en 4. De scheidende dienaar begon met te wijzen op de ernst van het ogenblik, nu hij voor de laatste maal als him voor ganger het Woord zou bedienen. Hij wenste de gemeente, die hij liefheeft en blijft liefhebben een welgemeend, har telijk vaarwel toe te roepen, hen toe- biddend dat de Heere hen spoedig een leraar zou zenden zoals hij tot hen ge zonden was, waarbij hij herinnert aan de woorden van de intree-predikatie „Ik zal Zijn heeft mij tot U gezonden." Hij mocht geloven dat hij hier moest zijn, zoals hij ook gelooft, dat hij nu naar elders is geroepen. Nu hij vertrekt wil hij hen de bede van Mozes, (waar toe spr. tot tekst neemt Nümeri 17 vrs. 27 1517) toebidden: „Toen sprak Mozes tot den Heere zeggende; dat de Heere, de God der geesten van alle vlees, een man stelle over deze verga dering, die voor hun aangezicht inga en die hen uitleide en die hen inleide; opdat de vergadering des Heeren niet zij als schapen, die geen herder hebben." Het thema was: „Mozes bede om een opvolger", waarbg als punten genomen werden: 1. De omstandigheden van Mo zes en Israël en 2. Onze omstandighe den en de Uwe. Vanavond, aldus spr., moet U geen bevindelijke noch dogma tische prediking verwachten; hij wenste door deze geschiedenis alleen te doen uitkomen hoe hij de gemeente lief had en hen' van harte een opvolger toe wenste. Spr. schetste de toestand van Israels volk, hoe zij vanwege hun afmakingen bijna 40 jaar in 'de woestijn moesten omzwerven, en vanwege hun overtre dingen het land Kanaan niet mochten binnengaan. Hoe ook Mozes hun leids man, de zachtmoedigste man van de we reld, aan het twistwater te Meriba, 's Heeren mond wederspannig was ge weest in de woestijn Zin. en den Heere niet heiligde voor de ogen van gans Is raël, en daarom het volk niet mocht in brengen in het beloofde land, maar het alleen van verre mocht zien op den berg Nebo op de hoogte van Pisga, welke tegenover Jericho is. Wat doet nu Mozes, als hij weet de herderstaf te moeten neerleggen? Wijst Het bericht van de terugname van de stukken is intussen in de gemeenten met vreugde ontvangen. Van de torens van verschillende gemeenten wapperde dezelfde avond de vlag o.m. te Herkin gen en Melissant. Zeer begrijpelijk. Men julche echter niet te vroeg. Het is o.i. slechts voorlopig van de baan. Een rehabilitatie ktmnen wij in dit telegram niet zien. Verschillende raads leden hebben aangedrongen dat dit als nog gebeurd. De heer Koppelaar noem de het: „een goedkope vrijze, om er af te komen." Naar ons inzicht is het de plicht van Gedeputeerde Staten, die de volle verantwoording voor het stuk dra gen om de „nog niet geheel verklaarde oorzaken" op te klaren en mee te delen wie de adviseurs tot dit vernietigende rapport geweest zijn. Daar menen wij als verongelijkten recht op te hebben. Intussen beamen wij, wat de heer A. A. Mijs in de raad te Sommelsdgk zei, dat het vertrouwen in de hogere Over heid is geschokt." Alleen door een vol ledige rehabilitatie en terugname van het Wetsontwerp zal veel zijn goed te maken. hij zelf een opvolger aan vraagt spr.? Neen, hij vraagt uit liefde tot dat volk den Heere een man te stellen over de vergadering, waartoe de Heere Jozua, de zoon van Nun aanwijst, „in wien de Geest is". Hij is hierin type van Chris tus, voorbidder voor zijn volk, opdat zegt hij, „de gemeente des Heeren niet zij als schapen, die geen herder hebben." Spr. bidt, uit de liefde van zijn hart, de gemeente hetzelfde toe. Hij hoopt dat zij bewaard worden voor losheid en omzwerving, opdat de kudde niet ver strooid wordt. Hij weet dat het was met alle gebrek, dat hij hier geweest is, hij weet ook dat hij het niet naar ieders' zin gemaakt heeft, dat er tegenstand was reeds bij zijn intrede, dit laat hij voor den Heere liggen. Al liep hij er niet mee té koop, hij had de gemeente lief. Mozes gloeide ook van liefde voor Israels volk, zelfs al wilden ze hem stenigen. Ook als hij sterven moet op Nebo is hij hun voorbidder, hij wijst geen goede vriend, geen broer of neef aan, maar buigt zich voor God en bidt om een opvolger. Spr. hoopt dat er een voorganger mag komen, beter dan hij is, zachtmoedig als Mozes. Het gebed van Mozes werd verhoord, hij hoopt dat dit ook hier zo mag zijn. Als er in waarheid bidders gevonden worden, zal het ook geschieden. Na aldus Israels' en Mozes' omstan digheden geschilderd te hebben, schetst spr. na de tussenzang van Ps. 62 4, zijn omstandigheid en die van de ge meente. Wij gaan scheiden en U hebt een voorganger nodige aldus spr. Hij herinnert hoe 7 jaar geleden zijn weg hierheen lag, onder moeilijke omstan digheden. Hij moest met zijn gezin in trek nemen in een zeer klein huis, 3 kinderen achterlaten in de stad (in oor logstijd) was een onervaren predikant, die niet in kerkelijke zaken thuis was van achter de groentenkar geroepen tot het ambt, die op 45-jarige leeftijd naar school moest, ofschoon hij er 11 jaar mee had rondgelopen, dat hij 's- Heeren Naam zou moeten uitdragen. Drukke werkzaamheden had hij hier, ,eerst 2 consulentschappen, later acht, een ar beid, die hij echter bij alle tekortkomin gen met lust en ijver had verricht. Nooit is zijn bedoeling geweest kerkjes te stichten of een splgtzwam te zijn, hij ging alleen het Evangelie verkondigen waar hij gevraagd werd. Veel kranken zijn door hem bezocht, begrafenissen geleid, veel is meege maakt in de oorlog, achtergeblevenen (bij razzia's) getroost, en, ofschoon hij belijdt dat hij meer had kunnen doen heeft hij zich geheel gegeven voor de dienst des Heeren. De gemeenten, aldus spr., hebben weinig predikanten, zodat telkens aanvragen kwamen om voor te gaan, wat hij meest tot het eiland heeft beperkt. Hij is zich bewust dat hem te Krab- bendijke een zware arbeid wacht. Een grote gemeente, niet minder dan 300 ca- techisanten plus de consulentschappen. Men mag er over oordelen zo men wil, hij heeft er den Heere in mogen ont moeten en weet dat zijn weg daar heen ligt. Hrj heeft hier gezaaid, de Heere stelle, het tot rijken zegen. Voor de laat ste maal waarschuwt hij de onverschil ligen en bidt hen toe, hun kwaden weg te verlaten. In navolging van Mozes bidt hij de gemeente een overige, zacht moedige leidsman toe. 't Is nóg dezelfde God die een man kan aanw^'zen, die voor U in- en uitgaat zegt spr. De Hee re deed het niet om Mozes, doet het ook niet om het gebed van mij of de kerke- raad, maar wil het doen om Zichzelfs Ds J. FOKKEMA Naar het Geref. Weekblad uit bevoeg de bron vernam, zal de Herv. Predkt. Ds J. Fokkema, niettegenstaande zijn opnieuw beroepbaarstelling, toch aan blijven als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. KBHABILITATIE Ds J. SPELT De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft naar het Geref. Weekblad meldt op zijn verzoek Ds J. Spelt, vroe ger predikant te Rijssen, gerehabiliteerd zodat hij weer beroepbaarstelling kan aanvragen. ZENDINGSMIDDAG TE OUD-VOSSEMEER De 6e Zendingsdag, uitgaande van de ring Tholen ten .bate van de G.Z.B, in de Ned. Herv. Kerk, zal.D.V. gehouden worden te Oud-Vossemeer op Zaterdag 6 Augustus. Ds J. Batelaan, Zendings- director der G.Z.B., spreekt het ope ningswoord. De verdere sprekers zijn: Ds Ten Haaft te Zeist, onderwerp: „Mo gelijkheden en moeilijkheden". Ds J. Batelaan te Utrecht, onderwerp: „Gods werk en toch... Gods werk gaat door", Ds W. van Griethuysen te St. Annaland onderwerp: „Gaat dan heen, onderwijst alle volken". GRAFSTEEN Ds G. H. KERSTEN Zaterdagmiddag 6 Augustus a.s. zaï op het graf van wijlen Ds G. H. Kersten op de begraafplaats „Crooswijk" te Rot terdam een steen worden onthuld en aan de familie overgedragen. Uit het mid den der Rotterdamse gemeente had zich. daartoe een commissie gevormd. wil. Houdt in Uw weg het oog op God gericht. Wij scheiden aldus spr. Zal het voor eeuwig zijn? Niet voor allen. De Heere heeft hier een overblijfsel naar de ver kiezing der genade. Nog roept hij de ger meente toe: Bekeert U, kust den Zoon, opdat Hij niet toome! Die de -prediking hebben miskend wil hij gaarne verge ven. Zij hebben te veel gelet op die klei ne man, zij mochten hoger op leren zien, naar den Oversten Leidsman. In de dag der dagen zal het uitkomen of het aan mij lag of aan U aan d© gaven ligt het niet. Een vertroostend vaarwel roept hij toe tot het volk Gods. Eens zal de Heere alle tranen van de ogen afwissen. De bekommerden wenst hij toe gefun deerd te worden op het enige funda ment, dat zij mogen opwassen in den Heere Jezus Christus. Ook de burgemeester roept hij een vaarwel toe. Bij Uw installatie hebben we beloofd elkaar bij te staan zegt spr. Dirksland is echter geen moeilijke gemeente. Het is niet van een menta liteit zo als hl het wetsontwerp tot sa menvoeging der gemeenten staat. Dit heeft ook hem gekrenkt. Hij hoopt dat hij de gemeente leiden mag met weten schap en verstand en bidt hem en zijn gezin 's Heeren zegen toe. De kerkeraad, van wie er tijdens zijn ambtsperiode een door de dood is weg genomen, wenst hij 's Heeren hulp toe, bij de drukke werkzaamheden die hen nu wachten. De gemeente mocht U dra gen. Wij mochten al die tijd met U om gaan in liefde, elkander vermanende en terechtbrengende. We gaan U verlaten, vergeten doen wij U niet. De Heere ge ve spoedig een leraar in Uw midden. Catechisanten, Meisjes- en Jongel. vereen., organisten, koster en oud-kos- ter, collectanten werden eveneens toe gesproken en tenslotte de gemeente en allen die meeleefden. Wandelt waarlijk naar het Evangelie van Jezus Christus. Waakt in de gebeden. Besloten werd met dankzegging. Burgemeester va« Heyst bracht tot uitdrukking de goede ver standhouding die alttjd tussen hem als hoofd der burgerlgke en tussen het hoofd der pi. Ger. Gemeente had be staan. Kerk en Overheid en Overheid en Kerk wokdt in tegenstelling met andere (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1