IIMIDEIf-niEUWS r „YERGEET-HEN-NIET" Stad aan 't Haringvliet krijgt per 1 October electriciteit De nieuwe bonnen .J 3e Blad Zaterdag 30 Juli 1949 No. 1840 De een moet van de ander leven Goeree en Overflakkee één gemeente? Trachten leed te verzachten... ten bate van Nederland en Indonesië KERKNIEUWS (jföEZONTOEN Enige tïjd -geleden lazen wg In de Opbouw" een stuk van „De strijd te- »en de coöperatie." Wij willen hier het tolgende op zeegen. Elke coöperatie is ten onding. Want hét algemeen spreek woord is: „Als het de boer goed gaat, gaat alles goed." Wg kunnen, hier nog aan toevoegen dan gaat het de werk man, kruidenier, bakker, timmerman, metselaar enz. enz. ook goed. Immers als er in een gezin of zaak niet verdient wordt kan men toch ook niet laten verdienen en uitgeven. Mijn inziens is de grote werkeloosheid van voor de oorlog voor 30% aan het coö peratie systeem te wijten. Nu is het wel een verschil hoe een coöperatie opgericht wordt. Is dit voor levensonderhoud, inkoop van artikelen voor zaak of boerderij, dan is hier nog iets voor te zeggen. Niet dat ik er voor ben want alle coöperatie is uit de boze. Maar men is wel eens ge dwongen hier aan mede te doen, om zich te handhaven. De schrijver is meer malen opgevallen, dat zij die gezamen lijk inkopen toepassen, de coöperaties veroordelen. Dat is heel wat anders als ambachts lieden die van liun mede-burgers moe ten eten en veelal goede klanten aan de kruideniers en bakkers hebben en toch hun waren van liet coöperatie karretje moeten hebben. Ja men zou soms denken dat deze mensen zaagsel in liun hoofd hebben. Dat er zelfs nog kruideniers zijn die in een bestuur van een gecomb. broed en kruidenierszaak zitten en deze men sen zelfs nog functies in een kerkge meenschap hebben is mij onbegrijpelijk. Want 's Maandags gaan ze weer dap per proberen om hun medeleden te on derkruipen en hun brood uit de mond te nemen. Ja zelfs worden er coöpera tieve vergaderingen in christelijke schooUokalen gehouden die door steun van algemeen belang, ik bedoel van burgers, dus ook van bakkers en krui deniers onderhouden worden. Kruideniers en bakkers en andere mid denstanders, dit is fout en moet veran deren. Ook geen ambachtslieden in huis die uw zuurverdiende geld bij een coö peratie brengen en geen steun geven en waar dan ook die met coöperaties sa men heulen. Een middenstander die weet dat de één van de ander moet leven!! ------O------ Mijnheer de Redacteur, Hoewel ik de memorie van toelichting van G.S. op het wetsontwerp betreffen de samenvoeging van gemeenten op ons eiland niet heb gelezen, verwacht ik op grond van het door u daarvan gepubli ceerde dat de gemeenteraden zonder veel discussie zullen zeggen; op deze ar gumentatie geen samenvoeging. Dit is echter alleen negatief. We wisten het allang, maar door dit rapport is het ons nog eens ingescherpt, dat we behalve inwoners van een be paalde gemeente op het eiland, in de eerste plaats eilandbewoner zijn wan neer het gaat om zaken van groot be lang met Rijk en Provincie. Bovendien zijn diverse belangen op het eiland niét meer tot een bepaalde gemeente beperkt, doch belangen van een aantal gemeenten of zelfs van alle. Om deze en vele andere redenen komt het mij dan ook voor dat we moe ten verzoeken van G.O. één burgerlijke gemeente te maken. Het is onmogelijk alle voordelen daar van op te sommen, doch voor hen die huiverig staan tegen opheffing van vroeger bestaan hebbende zelfstandig heid, moge ik volstaan met het navol gende: a. in een gemeenteraad van 23 leden kunnen alle stromingen zeer be hoorlijk vertegenwoordigd worden en wat nog veel meer zegt met de beste krachten die op het eiland te vinden zijn. in de bestaande dorpen kunnen wijkraden gevormd worden welke de- diverse plaatselijke belangen on der de aandacht van de gemeente raad kunnen brengen. c. Flakkee is dan niet het enige ge bied waar diverse dorpen samen één burgerlijke gemeente vormen. (Zie Friesland, de Achterhoek, de Betuwe.) d. diverse gemeenschappelijke rege lingen kunnen vervallen waardoor veel vereenvoudigd wordt. e. Flakkee behoort dan tot de grotere gemeenten van de provincie. Het zou mij verheugen indien de ge meenteraden een zo eensgezind moge lijk geluid deden horen in bovenstaande positieve zin. O.T. A. H. R. ZEVENJARIGE JONGEN VEKDRONKEN Het zevenjarige zoontje van de fa milie Kamerling uit Ede is Dinsdag middag bij het baden in het bosbad te Lunteren verdronken. Aanvankelijk bleef het ongeluk onopgemerkt, totdat een der zwemmers op iets trapte het bleek het lijkje van de jongen te zijn. ------O------ Plaatst TIvv Familieberichten in „EILANDEN-NIEUWS" Het meest gelessen blad in dit rayon. De meest kenmerkende eigenschap van de zonnebloem is, dat zij, reeds vóór zij bloeit, haar knop wendt in de richting van de zoiL Déze gedachte moet het Comité Post- zeigelactie „Verg^t-hen-nief voor de geest hebben gestaan, toen het de speciale post zegels, die de P.T.T. in de maanden Augus tus en September in de waarden van 5 c. (2 en 3) 10 c. 6 en 4) 15 c. (10 en 5) 40 c. (30 en 10) verkrijgbaar stelt ten bate van genoemd Comité, gesierd zag met het zonnebloem-embleem. De drie or ganisaties immers, die in dit Comité ver enigd zijn het Rode Kruis, de Niwin en de Stichting Nederland helpt Indië" en die de opbrengst van de toe slag op deze postzegels gelijkelijk zullen verdelen en ieder op eigen terrein aanwenden ter leniging van leed, zowel in Nederland als vooral ook in Indonesië, willen niet anders dan door leed gebogen hoofden oprichten, en naar de zon toekeren. Een onbegonnen werk, meent U? Misschien wèl. Maar het feit, dat er toch altijd leed, véél leed zelfs, in deze wereld zal blijven bestaan, kan en mag geen reden zijn, dan ook maar van élke po ging tot leniging van leed bij voorbaat te zien. Integendeel zelfs zonder te weten, of de knop ooit in volle luister zal openbloeien, moet deze worden gewend in de richting van de zegenende zon! Maar om tot bloei te komen, heeft bij uitstek de zonnebloem water, veel water zelfs, nodig. Evenzo hebben de genoemde organisaties „geld als water" nodig om haar werk met succes te kunnen bekronen. De Postzegelactie „Ver- geet-hen-nief' is nu hét middel voor ons allen, om dit water, zij het dan met druppels tegelijk, aan te dragen. M^ar als bijna 10 millioen Nederlanders allemaal voor een paar drup pels zorgen, in de vorm van enkele centen toeslag op de „Vergeet-hen- niet"-postzegels, dan vormen die millioenen druppels met elkaar een brede straal. Laat daarom in de komende weken niemand achter blijven, want door allerhande leed en zorg gebogen en verschraalde levens rekenen ook op U! De gemeenteraad van Stad aan 't Ha ringvliet vergaderde Donderdagavond. Burgemeester Brinkman presideerde, de heer v. d. Bogert las de notulen. Onderzoek moest plaats hebben van de geloofsbrieven van de bij de jongste verkiezingen nieuw of opnieuw gekozen raadsleden. Tot aller toelating werd be sloten. Onder de ingekomen stukken waren controlerapporten over gemeentekassen De Voorz. deed daarop mededeling van de ontvangst van het wetsontwerp tot herziening der gemeentelijke gren zen. B. en W. stelden voor dit stuk aan te houden voor een volgende, speciaal daartoe belegde vergadering. De raad stemde met dit voorstel in. De bond tegen het vloeken verzocht een subsidie van de gemeenten tot bij dragen in de onkosten, die voortvloeien uit het uitgeven en plaatsen van bil jetten, tractaten enz, B. en W. stelden voor 5.te voteren, waarmede de raad eveneens instemde. De heren Trommel en Koppenaal wil den net als alle gemeenten 10.ge ven, waarop de voorzitter zei, dat B. en W. hun voorstel bepaalden op grond van de grootte der gemeente; en daar bij bleef het, nadat de heer van Biert had opgemerkt, dat deze subsidie eigen lijk een klap in het gezicht is voor de overheid, want het vloeken heeft men niet beteugeld. De Voorz. zei, dat de heren het over het principe wel allen eens zullen zijn. De woonruimtecommissie moest op nieuw benoemd worden ingevolge wet telijke bepalingen. De raad herkoos de heren: A. J. van Rumpt, A. van Ros- sum, L. Maliepaard, A. van Biert en M. van Dijk. De verordening straatbelasting loopt af per 1 Jan. 1950 en daar de gemeente deze belasting nog niet missen kan stel den B. en W. voor deze opnieuw ter goedkeuring voor te dragen en wel voor de percentages van 5 en 2%%, zoals tot heden. De uitgaven voor de wegen be lopen ruim 3800 gld. De heer Soldaat vestigde er aandacht op, dat enige straten nog wel op ver betering wachten, maar dit is slechts in afwachting van de electrificatie. De heer Koppenaal rherkte sarcas tisch op: „En we doen niets aan de we gen!" De Voorz. wilde daarover nu liever- niet doorborduren. Een indertijd aangegane kasgeldle ning van 70.000.voor de haven moest verlengd worden: men deed dat bij de Centr. Raiffeisenbank te Utrecht. Aangeboden werd door B. en W. de rekening 1948 van de gemeente. De heren Trommel en Kardux werden voor het nazien aangezocht. De Voorz. deelde mede dat in een 's middags gehouden vergadering van het Ebof door de directeur is verzekerd, dat per 1 October Stad aan 't Haring vliet geëlectrificeerd zal zijn. Het materiaal is er en de raad kon zich beraden over de plaatsing van de straatlantaarns. De heren bleken dit laatste wel op prijs te stellen en men haalde direct een tekening ter tafel. Er komen 58 lantaarns, terwijl men nu een vijftiental gaslantaarns heeft! DE KERK VOOR DE TUCHTRECHTER Een Geref. Kerk in de prov. Friesland moest vorige week als verdachte ver schijnen voor de tuchtrechter voor de prijzen te Leeuwarden. De feiten waren aldus. Jaren geleden had deze kerk bij wijze van schenking een stuk grond in eigendom gekregen. Op een deel daar van was de kerk gebouwd en een klein stuk, ongeveer 2 pondemaat of 60 are was weiland gebleven. Dit was reeds gedurende een reeks van jaren ver pacht aan een veehouder, die jaarlijks voor dit gebruik 70.betaalde. Ech ter was er geen schriftelijk pachtcon- tract en dat is in strijd met het Pacht- besluit. Overtredingen van dergelijke aard vallen onder de competentie van genoemde Tuchtrechter. De kerk zou nu gehandeld hebben in strijd met het Pachtbesluit en een on geoorloofd voordeel hebben bedongen of aangenomen. De predikant der kerk, namens deze optredend, erkende de feiten, doch voegde er aan toe, dat hij als leek op het gebied der pachtwetgevïng niet wist, dat er een schriftelijk pachtcon- tract moest zijn. De penningmeester der kerk, een bakker, kon ook moeilijk bevroeden, dat er een schriftelijk pacht- contract moest zijn. De raadsman van de kerk, mr B. D. van Raaij te Leeuwarden betoogde, dat allereerst aan de orde komt de vraag, of een kerk als verdachte kan terecht staan voor de wereldlijke rechter. De kerk neemt een zeer bijzondere plaats in de samenleving der mensen in. De R.K. opvatting ziet b.v. in een kerk een bovennatuurlijk genade-instituut. In ca- su behoort gelet te worden op de Cal vinistische opvatting omtrent de kerk, die ook de kerk ziet als een geloofsge meenschap met Christus als haar Heer. voor het tijdvak van 31 Juli t.m. 13 Augustus 1949. Voedingsmiddelenkaarten 909 241 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 242 Vlees (A, B) 300 gram vlees 243 Vlees (D) 100 gram vlees 244 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst 246 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 254 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen.) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 909 (bijz. arbeid, a.s. modder» en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter T. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 Juli worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 224, 225, 228, 229, 230, 231, 233, 235, 236, 237, 238, 239 van de bonkaarten 905 kunnen worden vernietigd. Daarom behoort in casu de kerk niet als een verdachte vervolgd te worden. Het opportuniteitsbeginsel d.i. de vrij heid om een verdachte wel of niet te vervolgen eist in deze, dat de Tucht rechter zich onthoude. Bovendien is de overtreding van zeer formele aard en was de kerk geheel te goeder trouw. Pleiter vroeg op die grond primair vrijspraak en subsidair schuldig ver klaring zonder toepassing van straf. De Tuchtrechter, mr. XJbbens, uit spraak doende, heeft de kerk formeel in overtreding geacht, doch haar een waarschuwing gegeven zonder enige verdere straf. („Kerknieuws") BIJZONDERHEDEN OVER DE BIJBEL Men vindt in het Oude Testament: 39 boeken; 929 hoofdstukken; 23219 verzen; 992419 woorden; 2728100 let ters; 35543 maal: „en de"; het middel ste hoofdstuk is Job 29; de 2 middel ste verzen zijn 2 Kron. 20 verzen 17 en 18; het kleinste vers is 1 Kron. 1 vers 1. Men vindt in het Nieuwe Testament: 27 boeken; 260 hoofdstukken; 7979 verzen>; 181253 woorden; 838380 let ters; 10684 maal „en de"; het middel ste boek is 2 Thess.; de middelste hoofdstukken Rom. 13, 14; het mid delste vers is: Hand. 7 vers 7; het kleinste vers is Joh. 11 vers 35; men vindt in de Bijbel de naam Jehova of Heere 6855 maal; het middelste staat in 2 Kron. 4 vers 16; zestig maal vindt mén in het Nieuwe Testament: „Be keert U."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 9