I m M Zo 11 Alle nieuwe raadsleden toegelaten VEl 'W REI mn if: I ''-«li'illl -N Rondom de Landbouwschool Flakkeese Boerenbond Ooltgensplaat Land en Tuinbouw Boekbespreking CRi BK/i KERKNIEUWS Biz. 2 „E IL A N D E N - NIE U W S" Zaterdag 30 Juli 1949 mil Ml 'i'li- VERVOLG OEMEENXEKAAD NIEUWE TONGE Zaterdagmiddag-voetbal. Ik weet ech ter niet wat het college van B. en W. in de toekomst zal voorstellen. Het is echter uitsluitend een voorbereiding. Dhr Tijl: De volgende Raad zal hier over beslissen en dan weet je het zelf wel. Dhr V. Eesteren: Ik heb erzelf geen belang bij en ik hoop, dat het door de volgende Raad in orde wordt gemaakt. De onkosten zijn m.i. ook te hoog. M.a.s. wordt in principe besloten. Tevens wordt besloten om op Batte- noord een urinoir te plaatsen. Kosten worden geraamd op ,f 700.Aan het polderbestuur van Klinkerland zal ver zocht worden om eventueel bij te dragen in de kosten van onderhoud, enz. Dhr Opstelten: Is er reeds overleg gepleegd De Vaorz.: Ik heb al toezegging. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raad worden alle onderzocht en in orde bevonden. Rondvraag. Dhr Tijl: Ik heb gehoord voorz.. dat U met verlof gaat en dat dit niet is een vrijwillig maar een gedwongen verlof, want U zal worden opgenomen in een ziekenhuis teneinde een operatie te on dergaan. Ik hoop dan ook, dat U spoe dig hersteld weer in onze gemeente zal terug keren. De Voorz. dankt voor deze hartelijke woorden en voor de belangstelling. Dhr Dekker: Hoe zit het met de nieuwe spuit? Is er inderdaad een ma chinisten-vacature De Voorz.: In de eerste plaats hebben we moeten wachten op de goedkeuring van Ged. Staten en ten tweede op de brandweerinspecteur, want deze moet eerst de carosserie goedkeuren. Ik heb nu echter de toezegging dat de spuit einde Augustus zal klaar zijn. Dhr Droger had inderdaad bedankt. Hij blijft nu echter nog tot de nieuwe spuit er is. Dan sluiting. RAAD DIEKSLAND Deze week heeft de school gestaan in het teken van excursies met de leer lingen, waaronder wij verstaan het ma ken van uitstapjes, waarbij het nuttige en het aangename \vorden verenigd. De bedoeling is de leerlingen een en ander te laten zien, waardoor de gevormde begrippen worden verduidelijkt. Geen enkele leerling mag deze „lessen" mis sen en toch komt het voor, dat sommi ge leerlingen verstek laten gaan, om dat ze zijn „uit" geweest of uit zullen gaan met andere gezelschappen. De fi nanciële omstandigheden laten niet toe, alle uitstapjes mee te maken, doch voor een leerling der landbouwschool beho ren, in verband met de studie, de ex cursies van de school voor te gaan. Deze week dan hebben we een bezoek gebracht aan de Wilhelminapolder te Goes, een all round bedrijf met totaal plm. 1200 ha zeer vruchtbaar bouwland, waarop 6 boerderijen voorkomen. Vooral het uitgebreid machinepark trok de be langstelling. Aardig was, dat een oud- eilandbewoner, tevens oud-bestuurslid van Excelsior, thans een des zes boeren in de Wilhelminapolder hier de nodige explicatie gaf. We zijn gereden langs de oesterputten van lerseke, door de prachtige boomgaarden van Zuid-Beve land, naar het eiland Walcheren. De gewassen op dit eiland staan goed, voor al het vlas is van uitstekende kwaliteit. Het gehele eiland hebben we rondge- toerd, van Vlissingen, over Westkapelle, naar Domburg, waar de vroeger schoon heid van Walcheren nog voor een deel gespaard is gebleven, vandaar over Vee re naar het zo geschonden Middelburg. Een andere groep leerlingen hebben we gebracht naar één der grootste zui velfabrieken in Zuid-Holland nl. de Graafstroom in Bleskensgraaf. Vooral het verloop der kaasbereiding kon daar worden gevolgd. Op de dag, waarop wij de fabriek bezochten werd niet minder dan 2500 kg kaas gemaakt. Kaas is ge makkelijker te exporteren dan boter, zodat de kaasbereiding' op onze zuivel fabrieken op de voorgrond treedt. In Giesen-Nieuwkerk bezochten we de se- lectiemesterij voor Zuid-Holland. In verband met de grote betekenis hiervan voor de varkensfokkerij komen we hier op een volgende maal terug. Hoofd der Landbouwschool, G. DEN EERZAMEN. De gemeenteraad van Dirksland kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester Van Heijst. De zetel van Wethouder Knöps, die om gezondheidsredenen bedankte, bleef nog onbezet. Overigens v/as de raad vol tallig. De Burgemeester opende, zoals steeds de gewoonte is in deze raad, met gebed, v/aarna de notulen werden vast gesteld. De ingekomen stukken hielden o.a. in, dat de heer D. Poortvliet opvolger is van de heer Knöps als raadslid, terwijl voor de nieuwe raad de heer Robijn bedank te, waarna de 'Sheer van Prooijen aan de beurt is. Het Verificatiebureau berichtte, dat diverse kassen in orde bevonden waren. Gedep. Staten en de Minister van B.L. hadden bezwaar tegen de wijziging in de titulatuur van de directeur van de gasfabriek. Van de Schoolartsendienst ontving men de instructie voor de schoolarts. En natuurlijk kwam ook ter tafel het wetsontwerp en de memorie van Gedep. Staten inzake de samenvoeging. B. en W. wilden dit nog aanhouden, maar het toch voor September in de raad brengen, ook al verlengen Gedep. Staten de limiet van behandeling. B. en W. zullen met een zo volledig mogelijke beantwoording komen en daartoe dient eerst het college compleet te zijn. Onderzoek vond plaats van de geloofs brieven van de heer D. Portvliet, even als van de heren, die lid van de nieuwe raad zullen worden. De heren Poortvliet van 't Geloof en De Bonte werden door de voorzitter belast met dit onderzoek: zij adviseren tot toelating en de raad besloot conform. A. Vijfhuizen heeft een hond opge ruimd en hij kreeg daarom een half jaar ontheffing van hondenbelasting evenals de heer C. van 't Geloof. De heer De Bonte onthulde, dat de eerste hond nog in leven is; hij heeft het aan eigen lijf ondervonden! B. en W. zullen nu de huidige eigenaar laten opsporen. Voorstel om de regeling tot het ver lenen van een tijdelijke loonbijslag en een tijdelijke kindertoeslag, voor het rijkspersoneel vervat in het K.B. van 3 Mei 1949, Stbl. J. 92, van overeenkom stige toepassing te verklaren op het personeel der gemeente. De raad ging hiermede geheel accoord evenals met de volgende punten en voor stel vaststelling van een nieuwe kin- dcrbijslagverordening voor het gemeen te-personeel; Voorstel om voor 1949 overeenkom stig de Rijksregeling, ook aan het ge meente-personeel een gratificatie van 2% van de beloning toe te kennen. Ontvangen waren de balans-, winst en verliesrekening van de Woningbouw vereniging over 19481949. B. en W. stellen voor deze goed te keuren. Hij deed voorlezing van een rapport van de penningmeester, die o.a. diverse on derhoudswerken vermeldde. De raad had geen op- of aanmerkingen. Het laatste punt der agenda voor- CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Maantlag 25 Juli 1949. Bloemkool I 26.Bloemkool II 15.- Bloemkool Hl 8.14.Rode kool f 6.—10.—Savoije kool 10.—11. Bospeen 11.Tomaten 52.63. Dubbele princessen 32.^35.Wage naars f 17.^25.Snijbonen f 38. 46.—; Komkommers 15.-22.—; Sla f 4.50—6.40; Kroten 7.—; Spitskool 5.Postelein f 33.36.Eigenhei mers 6.507.30; Oomskinderen 28. 35.Frainbosen per doosje 0.25 0.31; Perziken 7.11.Kruisbes- sen 55. Veiling van Woensdag 37 Juli 1949 Bloemkool f 6.24.Savoije kool 6.-7.-; Rode kool 6.Bospeen 6.10.Dubbele princessen 27. 32.Sla f 1.505.—; Komkommers IA 17.21.Komkommers I f 13.— 20.Komkommers II 12.20. Komkommers III 7.12.Kroten 6.—; Snijbonen .f 37.—50.—Postelein 14.-16.Rabarber ,f 12.Eigen heimers f 5.706.80; Peren Huishoud f 21.29.—; Appels Standaard 28. Appels Huishoud .f 22.29.Appels val 16.—19.Perziken f 7.—12. Prambosen per doosje f 0.36; Pruimen ,f 50.Kruisbessen f 28.35. stel tot verkoop van de voormalige gas toonkamer op de Heul werd behandeld in een geheime zitting, die ongeveer 20 minuten in beslag nam en die als re sultaat opleverde, dat na heropening het voorstel tot nader gelegenheid werd aangehouden. ALGEMENE VERGADERING van de Flakkeese Boerenbond op Vrijdag 39 JuU 1949 des nam. half vier in het Ho tel Spee te Sommelsdijk. Agenda: 1. Opening door de voorzitter. 2. Notulen 3. Mededeling van Ingekomen Stukken. 4. Rekening 1948/1949. 5. Verslag 1948/1949. 6. Vaststelling contributie voor 1949/1950. 7. Plaats volgende zo mervergadering. 8. Verkiezing wegens periodieke aftreding van de heer A. W. Keijzer. 9. Rondvraag en sluiting. Na afloop der huishoudelijke werk zaamheden zal een voordracht worden gehouden door de Weled. Geb. Heer Mr P. Meetcr over het onderwerp: „De ontwikkeling van de Sociale Verzekering in de laatste jaren.' Opkomst is dringend gewenst. De Bestuursleden der Afdelingen en de persoonlijke leden zijn stemhebbend op de Algemene Vergadering. OPENBARE VERGADERING van de Raad der Gemeente Ooltgensplaat, op Vrijdag 39 Juli 1949, des namiddags 7 uur: Punten van behandeling: 1. Ope ning. 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken 4. Voorstel tot het op eigen verzoek ver lenen van eervol ontslag als onderwijzer aan de Openbare Lagere School no. 1 aan de heer C. C. Akkerman. 5. Voor stel tot het verlenen van een bijdrage krachtens art. 13 der L.O. wet 1920 aan de heer J. Neijenhuis. 6. Voorstel tot het verlenen van m.edewerking krach tens art. 72 der L.O. Wet 1920 aan de R.K. Bijzondere Meisjesschool. 7. Voor stel tot het garanderen van een door de B.B.O.F. aan te gane geldlening groot 1.200.000.8. Onderzoek geloofsbrie ven nieuwe benoemde leden van de raad 9. Voorstel tot wijziging der gemeente begroting van 1949. 10. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op de heffing van leges voor inlichtingen uit het bevolkingsregister. 11. Rondvraag. 12. Sluiting. Het is nog slechts luttele jaren gele den, dat enkele vooruitstrevende boeren er toe overgingen hun wagens van luchtbanden te voorzien. Sindsdien heeft het gebruik hiervan een enorme vlucht genomen en men kan wel zeggen, dat iedere boer er ten volle van overtuigd is welke voordelen deze luchtbanden geven. De besparingen en krachtverbruik hierdoor verkregen, zijn van grote bete kenis. Uit verschillende vergelijkende proeven met wagens met houten wielen en ijzeren velgen en met luchtbanden genomen is gebleken, dat de luchtband op de akker een trekkrachtbesparing tot ongeveer 60% kan geven. Op ver harde wegen kan de besparing nog gro ter zijn en tot plm. 80% bedragen. Hoe vreemd is het dan dat men nog heel weinig van de kleinere landbouw- werktuigen met een rubberband ziet uitgerust. Speciaal denken we hier aan de krui wagen. Het is toch wel opmerkelijk te noemen, dat men bijna op geen enkel boerenbedrijf een kruiwagen met rubber band aantreft. Hoeveel gemak en voor delen zouden ook hiermede bereikt kun nen worden. Niet alleen dat kruiwagens op luchtbanden veel lichter lopen dan de ouderwetse modellen, maar er zijn zoveel andere voordelen aan verbonden. De veerkrachtige luchtband beschadigt geen vloeren, het voortduwen van de kruiwagen is met een luchtband veel lichter. De kruiwagen met luchtband is prac- tisch trillingsvrij en kan schokvrij over straat en keiwegen rijden. De kruiwagen met een luchtband zal gemakkelijk voort te duwen zijn over pas geploegd land, vooral nu men ook nog het loopvlakprofiel der banden wijzigd heeft. Immers een overlangs lopend ribbel profiel verdient zowel voor landbouw- wagens, als voor kruiwagens verre de voorkeur. Bij tractorbanden en autoban den echter worden de profielen speciaal zo aangebracht, dat de band een griji). kracht op de grond heeft. Bij paardeÊ tractie en kruiwagens, welke geduwd worden, heeft de luchtband geen grijp. kracht nodig maar alleen de soepelheid om zich over oneffenheden etc. heen te werken, waardoor de trekkracht ten volle benut wordt. Als men al deze voordelen zo beziet, is het toch wel de moeite waard, dat aan dit punt eens wat meer aandacht besteed wordt. Ongetwijfeld ligt voor toepassing van de luchtband bij de kleinei'e wei'ittuigea voor land- en tuinbouw nog een groet terrein braak. Geschiedenis der Kerk, tweede en derde deel. Uitgave J. H. Kok te Kampen. Dit mooie standaardwerk over de Ge schiedenis der Kerk, bestaande uit drie delen, is nu gereed gekomen. De redactie van dit werk is van de hooggel. heren Prof. Dr E. W. Groshei de, Prof. Dr G. M. den Hartogh, Dr H. J. Honders, Dr G. P. van Itterson, Prof. Dr D. Nauta. In het tweede deel komen hoofdstuk ken voor van Dr A. D. R. Polma, Prof. Dr den Hartogh, Dr van Itterson, Dr J. W. van den Bosch, Dr J. S. Locher, Dr L. D. Terlaak Poot en Prof. Dr Nauta. Het tweede deel loopt van de 10e eeuw, (de bloeitijd der Pauselijke kerk) tot 1724, het tijdperk waarin Ro me tegen het bolwerk der Reformatie optornde. Mooi is in dit deel vooral de bijdrage van Prof. Dr Nauta: De Gere formeerde Kerken in het na-reformato risch tijdperk. Een korte opgave van de vooraanstaande personen en gebeurte nissen met bladzij-aanduiding in de „In houd", vergemakkelijkt het naslaan. In het derde deel komen bijdragen voor van Dr W. H. van Zuijlen: „De Kerk in het tijdperk der verlichting"; Dr J. C Kromsigt: „De Kerk in Enge land en Schotland gedurende de nieuwe re tijd"; Prof. D. H. Kromminga, „De Kerken in Amerika"; Dr H. J. Hon ders: „De Gereformeerde kerken na de Aufklarung; Dr J. C. Locher f: „De Lutersche Kerken in de negentiende eeuw; Prof. Dr G. M. den Hartogh: „Van Prins VII tot Prins XII; Prof. Dr J. H. Bavinck: „De jonge Kerken op het zendingsveld; Dr H. J. Harders; „De jongste tijd." Dit slothoofdstuk voldoet ons maar matig. Wij hadden daarin een bredere uiteenzetting verwacht van. de Neder landse Kerk in het algemeen, daar men dit toch in een Nederlandse uitgave van de Geschiedenis der kerk zou verwach ten. De controversen in de Ger. Kerken hier te lande worden slechts als terloops aangehaald, terwijl de Chr. Ger. Kerk en de Ger. Gemeenten in het geheel niet worden genoemd. Dat neemt niet weg, dat deze drie de len een waardevolle documentatie over de kerkgeschiedenis bevatten, die boven dien uitstekend is verzorgd. Goed papier en pracht illustraties op kunstdrukpa pier. De blauwe linnen banden met goud op rood-druk maken het tot een sieraad voor de boekenkast. En dan zo goed koop! Ieder deel kost maar 6.95, dus voor 20.een complete kerkgeschie denis in 3 prachtbanden! Deze wetenschappelijke verantwoord de studiebron mag in geen particuliere boekenkast, maar zeker niet in een verenigingsbibliotheek ontbreken. -O- JTREVELSV| UIT DE GEREF. GEMEENTEN De heer A. Vergunst te Leiden, Stu dent aan de Theol. School te Rotter dam, die, joals we onlangs meldden is aangezocht voor benoeming legerpredi kant en daarin heeft bewilligd, heeft voor het Curatorium met goed gevoK examen afgelegd en is thans candidaat De gemeente Leiden heeft hem beroe pen welke gemeente hem t.z.t. zal uü' zenden als legerpredikant naar IndO' nesië. l:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6