Huishuren Unieke vergadering van alle raadsleden van Flakkee CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLIANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Hulp voor zelf bedervers Het beledigende rapport van Ged. Staten, betreffen de de samenvoeging der gemeenten in bespreking. Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 ZATERDAG 30 3V1S 1949 22ste JAABGANG No. 1840 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Tijdens en na de bezetting is de fi nanciële van ons land lioe langer hoe slechter geworden. We- zijn verarmd. Is het bezit, in guldens uitgedrukt, zo veel minder geworden? Neen, integen deel, er zijn zoveel bankbiljetten in om loop gebracht, dat men zich rijk zou wanen met al dat papiergeld. Maar de schulden van het Rijk zijn gestegen. Het geld is hoe langer hoe minder waard geworden. Of, wat op hetzelfde neerkomt, alles is duurder geworden. Dit bracht mede, dat de werklonen om hoog moeten, om het allernoodzakelijk ste te kunnen, kopen. En dat kon nog maar mondjesmaat, want er was een tekort aan goederen. Het gevaar be stond, dat door het stijgen der lonen ook weer de levensbehoeften duurtJer zouden worden, en dit weer de nood zaak van verdere loonsverhoging mee zou brengen. Naast rantsoenering van de verbruiks- goederen moesten dan ook maximum prijzen worden vastgesteld. En om te voorkomen dat de werkelijke kostprgs daarvan niet boven de verkoopsprijs zou stijgen, moest een verbod van het om hoog brengen der lonen worden inge steld. En waar toch voor verschillende voedingsmiddelen, zoals brood, de kost prijs boven de verkoopsprijs kwam, wer den door het Rijk toeslagen gegeven. Bij het vaststellen van de prijzen voor het levensonderhoud was er één groep waarvan de regering de vaststelling min of meer in de hand had. Dat was de prijs der huishuren. De woningen stonden er immers? De bouw kosten daarvan waren laag geweest. De huurprijs stond vast. De huur opzeggen is verboden. Met één pennestreek was men af van een gedeelte van de verho ging van de levensstandaard. De hu ren mogen niet verhoogd worden. De vorkoopsprijzen van de bestaande hui zen konden daarmede dan ook niet on»- hoog, al was het geld minder waard ge worden. Maar zij, die van hun huizen- bezit moeten leven zijn er ernstig door gedupeerd. Immers, al zou hun inkomen gelijk bljjven aan vroeger jaren, in gul dens uitgedrukt, ook voor hen is het leven duurder geworden. Bovendien, zelfs in guldens uitgerekend zijn hun inkomsten achteruit gegaan. Sommige lasten waren al verhoogd. Maar de kosten van het onderhoud der huizen zijn evenredig gestegen met de kosten voor het levensonderhoud. En waar vóór 1940 voor normaal onderhoud 8 a 10% van de huuropbrengst nodig was, zou bij onderhoud op datzelfde peil' 20 25% van de huuropbrengst moeten worden besteed. Maar er is meer. Een woonhuis gaat niet altoos mee. Het veroudert en na verloop van jaren dient het verbouwd te worden. Hiervoor dient gemiddeld 10% van de huuropbrengst te worden afgeschreven. Zou men het huizenbezit voor de volle 100% in stand willen hou den, dan dient met de te verwachten kisten voor nieuwbouw rekening te wor den gehouden met de tegenwoordige bouwkosten. Aannemende dat deze nog wel iets zullen zakken, zou toch het 2 a 2y2-voudige van 10% van de tegen woordige huurprijs afgeschreven moe ten worden, dus ook 20 25%. Als men op deze reële basis gaat rekenen blijft er ongeveer niets van de huuropbrengst over om van te leven, en dat terwijl het leven 214 maal zo duur is als vroeger. Er zit dan ook een grote onbillijkheid in deze absolute huurstop. En niet al leen is het een grote onbillijkheid maar er spruit een schrijnende nood uit voort voor velen. En het gevolg is, dat vele eigenaars niet in staat zijn de nodige reparaties ts laten verrichten. De reparaties wor den naar de toekomst verschoven. Het Verval van het voor ons land zo kost bare huizenbezit voltrekt zich te snel en verhoogt binnen afzienbare jaren de be hoefte aan nieuwbouw. Kapitaal voor nieuwbouw komt niet vrij, zodat het Rijk de nieuwbouw moet stimuleren met subsidies, of de bouw zelf moet ter hand nemen. En deze overheidsbouw is duur der. Houdt ook in het algemeen de bouwkosten nodeloos hoog. De behoefte aan nieuwbouw is groot. Dat is niet al leen het gevolg van de bevolkingstoe- jiame, maar vooral ook doordat door het oorlogsgeweld 10% van de woningen in Nederland vernield is. Maar deze nieuwe woningen zijn veel duurder, en, zullen de bouwkosten door de huur gedekt worden, dan moeten de ze huren meer dan 2 maal zo hoog zijn dan die van de oude huizen. Hoe langer gewacht wordt met de huren aan te pas sen aan de gewijzigde omstandigheden en de waardevermindering van de gul den, hoe groter de gaping wordt. Het is best te begrijpen, dat de regering wij- feit ten aanzien van het ogenblik waar op deze zaak zal worden aangesneden. Reeds enige malen is een huurverhoging aangekondigd, maar nog steeds schijnt het wachten te zijn op een geschikt ogenblik. Daalde de levenstandaard nu maar een flink stuk, dan kon misschien een begin gemaakt worden met de aan passing der huren. Nu wordt van maand tot maand een onrecht bestendigd dat zich uiteindelijk toch verreken zal. Be grijpelijk is, dat geen huurder er voor voelt om meer huur te gaan betalen. Velen zijn er ook niet of nauwelijks toe in staat, tenzij er weer een loonsverho ging komt. Maar evenzeer begrijpelijk is het, dat een bepaalde categorie bur-- gers, nl. de bezitters van huurhuizen, verlangend uitzien naar het ogenblik dat een einde gemaakt wordt aan een onrecht tegenover hen begaan. Maar met vrees en beven ziet men er in die kringen naar uit, beducht dat slechts zeer ten dele, en dan zonder kans op verder redres, deze zaak zal worden geregeld. EIEREN WORDEN GOEDKOPER ZEGT IR TUKKER De eierprijs zal binnen veertien da gen aanzienlijk zakken aldus dé ver wachting, die ir Tukker, inspecteur van landbouw en hoofd van het bedrijfschap pluimvee, op een vergadering te Apel doorn heeft uitgesproken. Het heeft u bedorven, o Israël! want in Mij is uwe hulp. (Hosea 13 9.) (Slot) Zelfbedervers waren zij. Want Israël had zichzelf bedorven, Israël was de schuldige. Niet één ander. De duivel had geen macht om Eva te verleiden dan door hare eigen moedwillige ongehoor zaamheid. Wij moeten zelf de schuldi gen worden. God had de mens goed en naar Zijn evenbeeld gemaakt. God is niet de schuld van des mensen val. De duivel ook niet. En een ander mens ook niet. Adam kon Eva niet beschuldigen, Adam had niet moeten eten van de ver boden boom. Wij mogen geen vlees spa ren, al is die leer niet naar ons vlees. De verwoesting van de zonde is groot. Maar diê verwoesting van de eigengerechtigheid is nog groter. Gij hebt u bedorven, Israël! staat er in het Hebreeuws. Hoséa gaat op de man af. Waren wij altijd zo getrouw! Wij zou den wel vele vijanden krijgen, maar trouwe vrienden ook en wij zouden, wat het grootste is, de Heere tot onze Vriend krijgen. Daarom zondaar worden! Bij het grote verval van onze tijd, onder scheidt ons volk zich van andere na ties, dat hier nog een strijd is om „de Waarheid." De scheuring en verdeeld heid zijn de gevolgen van de zonden. God is op Zijn volk vertoornd, omdat het Hem verlaten heeft en heidense go den dient. Het volgde het slechte voor beeld van hunne vorsten na, ja maak te het erger dan zij, zodat de zonden zeden werden en God en zijne geboden openbaar geloochend Werden. Ongeloof en bijgeloof voeren heerschappij. Een modern heidendom en een atheïstisch materialisme spreken zich vrij uit. Als de Zoon des Mensen komen zal, zal Hij ook geloof vinden op aarde? De druk is zwaar, het geweld wreed, de leugen stout, het geloof dreigt te sterven, als de Heere het niet onderhield. En er is geen andere weg om uitgered te wor den dan wat wij vinden in Psalm 106 6: „Wfl hebben gezondigd mitsgaders onze vaderen; wij hebben verkeerdelijk gedaan; wij hebben goddelooslijk gehan deld." Als dat voor ieder onzer waar mag zijn, dan zou de verdeeldheid een einde nemen, het geloof zou gesterkt worden om het alleen van de Heere te verwachten, wij zouden de afgoden ver laten, het Christendom zou het heiden dom verdrijven uit het land en het ma terialisme zou verstommen. O heuglijke dag! Mocht gij eens aan breken, opdat wij ons in Christus' hut versteken. Een Hulp voor zelfbedervers. Israël had het overal gezocht, maar niet ge vonden. De zonden moesten thuis ge zocht worden door de oordelen Gods. Dat was de enige weg tot behoud. Sta dan naar een hartgrondige bekering! Sta eens stil op de weg, vraag naar de oude paden, waar toch de goede weg is, en wanucl daarin! Want er is maar Eén, die helpen kan. In Ivlij is uwe hulpe. Het laatste gebed van Augustinüs, waarmede hij stierf, was: „Misereri", ontferm U mijner! Wij hebben ons be dorven. De Heere schept ene mogelijk heid voor de onmogelijkheid. De Heere doet het Licht opgaan in de duisternis. Hij is het eeuwige licht, dat nooit onder zal gaan. Een Helper in de nood Verlosser van de dood In 't eeuwig zalig leven. Mocht vorst en volk hun Koning eren! Hij is het zo waardig die Enige, Vrijmachtige, Almachtige Weldoener, Die Zijn hartebloed heeft gestort om Zijn volk vrij te kopen en vrij te maken van alle ongerechtigheid. Amen. Donderdagavond heeft te Middelhar- n9) in Hotel Zaaijer een unieke verga dering plaats gehad van Wethouders en Raadsleden van heel het eiland om al vast hun houding te bepalen inzake het Wetsontwerp en de memorie van toe lichting betreffende herziening gemeen telijke indeling op Goeree en Over- flakkee. Wethouder J. H. Dijkers presideerde deze zeldzame bijeenkomst en ^eide dat dit misschien de eerste maal was in de politieke geschiedenis van Flakkee, dat alle raadsleden van het eiland bijeen waren. Hti wees er op hoe 14 dagen geleden het wetsontwerp met de M.v.T. tot wij ziging der gemeentegrenzen was bin nengekomen en hoe sindsdien een storm van verontwaardiging over het eiland was heengegaan. Er is al veel over ge zegd en oofc de pers was zeer actief zo dat het wereldkundig is geworden hoe Ged. Staten over Flakkee deiiken. Spr. schetste de memorie van toelichting op dit wetsontwerp als zeer beledigend voor de gehele streek. Wij zijn geschand vlekt op een wijze, die we niet hebben verdiend. In de oorlog heeft Flakkee al het mogelijke gedaan om vele Neder landei's van de hongerdood te redden. Ons eiland kwam uit de oorlog als een woestenij en nu, na 4 jaren, ziet het er uit, dat het de critiek met iedere ande re streek van het land kan doorstaan. Het ligt er als een pronkjuweel aan de Nederlandse Kroon. De lof de landbouwk. dienst toege zwaaid, wil hig niet verkleinen, maax ónze boeren en ónze arbeiders hebben dit, óp wetenschappelgk peil staande, teweeggebracht. Spr. stemt toe dat er misstanden zijn, maar na de oorlog heeft men met man en macht gewerkt om de achterstand in te lopen. Grepen doende uit het rapport wees spr. op het denigrerende dat het eiland de helft meer debielen zou hebben dan elders ,wat G.S. niet hebben bewezen. Het testen is nauwelijks begonnen. Te genovergesteld zegt spr. dat G. en O. grote mannen heeft voortgebracht, ge neraals, vice-admiraais, vooraanstaande mannen in de politiek en in het leger, die het Vaderland grote diensten hebben bewezen. Zó weggezet te worden is be neden alle peil. Wij zijn niet ten achter uiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiinii iiiiiniiiiiiittHEiiii'UiiiuimnHnuniiMiiniuiuiitnniiiniutiuiiiHiiiiniiiiui bij welke streek van het land ook, wij zijn een volwaardig deel van het Neder landse volk en zullen ons met alle macht verzetten tegen dergelijke aan- tijgmgen. Voorbeelden nemend van de onlogi sche motieven tot samenvoeging der ge meenten, noemt spr. o.m. de haven van Stellendam. Omdat zich een zandbank voor de haven bevindt, (waartegen toch het gemeentebestuur niets kan doen) moet Stellendam bij Goedereede komen! De haven moet vervallen waardoor de visserij tot ondergang is gedoemd. Spr. stipt verder aan de aangevoerde ongerijmdheden omtrent de woningbouw (al stemt hij toe dat aan krotopruiming misschien te weinig is gedaan) en zegt al zrjn er dan weinig woningwetwonin gen gebouwd, dat voor de oorlog er meer dan voldoende particuliere bouw was. De opmerkingen dat achterstand in de gemeente-administratie (wat zeer tendentieus is) gebrek zou zijn aan be stuurskracht zou naar G.S. terug te kaatsen zijn, daar het btj ons niet in het hoofd komt om b.v. het lange wachten op ingezonden begrotingen e.d. te wqten aan gebrek aan bestuurskracht Xrij G.S.! Wanneer spr. heel de memorie wilde ontleden zouden vele fouten naar G.S. terug zijn te werpen. Spreker geeft een opsomming wat er op Flakkee is tot stand gebracht. Wa terleiding, electriciteit, een Gascentrale, een H.B.S,, U.L..O scholen. Landbouw, Ambacht-, Huishoudschool enz., een Zie kenhuis, een juweel, dat in veel streken ontbreekt, een rusthuis voor ouden van dagen in oprichting, de Dijkring Flak kee, (de eerste in Nederland)) een Vei ling, een Proeftuin, een Winkelstand die kan wedijveren met de stad, een prima busdienst, waar de tram niet aan tippen kan, veerdiensten, tot stand gebracht zonder hulp van G.S., een Wetenschapp. Genootschap, een Flakk. Gemeenschap, culturele en confessionele verenigingen enz. enz. Wat tot stand is gebracht kwam meest uit eigen initiatief dikwijls met tegenwerking uit Den Haag. Na nog meer opmerkingen te berde te hebben gebracht komt spr. tot de conclusie dat, als we aan de schandpaal worden genageld, we dan ook recht hebben ons te verdedigen. Hij stelt voor dat een commissie wordt benoemd van 5 of 7 personen uit alle politieke partijen, die, wanneer de verschillende gemeenten stuk voor stvik hun bezwaar in de raad hadden bezien, deze gegevens zouden worden verzameld en samengesteld tot één voorstel, wat dan in de raden kon worden aangeno men en aan G.S. ingezonden. 'Bespreióag Het raadslig telok van Stellendam be toogde, wanneer hun haven zou verval len, deze visserplaats van de kaart zou verdvidjnen. Dhr J. Blok van Somnxelsdijk zeide, dat zijn raadsfractie (P.v.d.A.) eerst Maandag vergaderde en zij dus geen officiële besluiten konden nemen. Over het beledigende in de memorie hestaat geen verschil van mening maar over de wenselijkheid van samenvoeging wordt wellicht anders gedacht. Dhr A. A. Mijs, Sommelsdijk schil derde de gang van zaken, indertijd met de totstandkonaing van de Dijkring. Ook toen waa tegenwerking. Hfl ziet de uit eenscheuring van de Gemeenten als eéa (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1