DE BESTE Plaatselijk Nieuws Schrammetje Eau de Cologne Ide lb It van VAN GENT'S BOENWAS met BIJENWAS en ZUIVERE TERPENTfJH schrijft lull 1949« Woensdag „EIL A N D E N-NIE UW S Biz. 3 Ire ■en la.r Ier ■en let fe- 3l- Jiel I in te- Bet lop lit- lan Ide tIEVEN Ire publi- |aats van B. van van de nd ver- C. D. voerders, Ühr. lijst niet op ■emeente- pn open- dstembu- Be candi- lerklaren. p.llen zit- lat deze I gevolgen fristelijke het gls- hadden van de I van het tied af te lemensen, It hebben In. Twee- J ontbloot kjes wer- lader, om Ive liter 1 bloed of Ivoor het al zovele ed; J spontane Iplaats te het be- [ibeproefd de har- ^oUe gift Ie mogen leden van 1 afdeling. I gemaakt I aftappen zelf de half li- |i,sma, die ^t: Eerst eerd en zij ook Uden Uo- antwoord atie wer- vertrek ïngewoon en bran- het ge- der. Aan L aan het der Ro- lende mei ije fles het bloed op. Dit schudden ge schiedde om de vloeistof die men 'onder in de fles had aangebracht en liet bloedstoUen tegen te gaan duurde ïo van 4 tot 10 minuten per patiënt, «en afname, die behalve het kleine ge voelige prikje, geheel pijnloos is. De fles met bloed v^ordt als hij vol is nog een paar minuten geschud, dan liermetisch gesloten en verpakt in kis ten gaan de flessen naar de bloedfabriek in Amsterdam, waar het bloed wordt ge droogd en het befaamde plasma wordt vervaardigd, dat daarna weer naar de ziekenhuizen hier en in de tropen wordt gestuurd. Wiens leven men dus met zijn bloed redt weet men niet en dat is het mooie- van deze donnatie. De gevers brengen in praktijk. „Hebt Uw naaste lief, gelijk uzelven." Voor dit plasma ïan bloed worden gegeven zonder, dat men een bepaalde bloedgroep behoeft te hebben. Zo'n bepaalde bloedgroep is ge bonden aan rode bloedlichaampjes, doch deze worden er bij het plasma uitge haald. Het gaat hier om de bloedvloei- stof, die men iemand met groot bloed verlies terstond in flinke hoeveelheid moet kunnen toedienen. Daarna kan het levende bloed zijn werk doen. Mensen met een bepaalde zeer geschikte bloedgroep, die zich voor de bloedtransfusie opgeven, zijn er niet zoveel en ze zijn voor de medici onbe- iaalbaar. Daarom worden ze bij het af- staarï voor plasma niet ingeschakeld. Wanneer de bloeddoneurs hun vrijwil lige gift hebben afgestaan moesten ze 5 minuten rust nemen en het wondje dichthouden, terwijl hen dan tevens een geurige kop koffie wordt geschonken om weer op verhaal te komen. De voorzitter van de afdeling, burge meester van Heijst, stond gereed om de gene, die een beetje beroerd van het bloedaftappen was geworden, naar huis te brengen, maar de groene Skoda kreeg wéinig werk. De meeste patiënten verzekerden, dat ze er niet de minste iinder van ondervonden. Als tegenpres tatie voor deze gulle gift krijgen de donneurs 500 gram extra vlees toege-, wezen. Op hun oproepkaart wordt een zegeltje geplakt en wanneer er 5 van die zegeltjes op zitten dan heeft men recht op de Kar! Lancteteinerpenning. Moge het spontane altruïstische voor beeld van Dirksland overal op ons eiland navolging vinden, zodat dr Jessurun, de leider van de medische dienst van het Rode Kruis het straks zeer druk zal krijgen met het uitreiken van voor noemde ere-penning. Met elke bloedgift wordt rnisschien een mensenleven gered. Voor zulk een daad van christelijke naastenliefde, die de bevolking van Dirksland ons heeft gesteld, mogen we eerbied hebben. van Gent's Honli Ia elke woning MIDDEtHAKNIS Zaterdag 23 Juli slaagde te Rotterdam voor het Mulo examen A Mej. J. Beversluis, leerlinge der Ciir. ULO-school alhier. Herbouw Ned. Herv. Kerk. Om de herbouw van de mooie historische kerk die zoals men weet op 30 Dec. 1948 geheel uitbrandde en waarvan alleen een gedeelte der muren bleef staan, te bespoedigen, zijn de pogingen met suc ces bekroond. Dezer dagen is men in het bezit ge komen van alle vereiste vergunningen. Met de voorbereidende werkzaamheden is men aangevangen. Ongetwijfeld zal dit tot grote vreug de zijn van de pastor loei, Ds H. Goed hart en van zijn gemeente, die nu voor de kerkdiensten van week tot week op de gastvrijheid van anderen aangewe zen zijn. -— Afscheid. Vrijdagavond hield Ds J. B. Bel van Dirksland als consulent van de Geref. Gem. alhier een afscheidspre- dikatie naar aanleiding van Jer, 31 9. Hij had tot thema: „De wijze waarop Sion wordt geleid" en stond stil bij 1. fle weldaad waartoe dat Sion wordt ge- 'Tiracht; 2. de veiligheid waarin geleid *n 3. de enige grond waarop het rust. Ds Bel, die in de 7 jaren van zijn «onsulentschap plm. 80 maal in deze ge meente had voorgegaan werd aan het einde van de predikatie toegesproken door de Praeses van de kerkeraad, ou derling M. V. d. Boom, die beklemtoon de hetgeen door Ds zelf gezegd was, dat hij" twee dingen had gepredikt, n.l. een rijke Christus en een arme zondaar. Hij dankte Ds Bel zeer voor de arbeid aan de gemeente verricht en hoopte dat het ten zegen zijn zou. Op zijn verzoek zong de gemeente Ds Bel staande toe Ps. 37 vers 2; „Stel op de Heer' in alles Uw betrouwen." Het afscheid van Ds Bel in zijn ge meente te Dirksland, zal plaats hebben D.V. Zondag 31 Juli a.s. Voor de Geref. Gemeente alhier hoopt heden Dinsdagavond 7 uur voor te gaan Ds Dieleman van Borssele en Zaterdagavond 7 uur de heer H. van Gilst, Theol, Student te Rotterdam. P.V. „De KcisduifMlddeUiarnls- Sommelsdiyk. Uitslag van de wedvlucht Vilvoorde van Zaterdag 23 Juli, afstand 95 km, los 12 uur 30. A. van Wezel 1, A. Sarelse 2, J. Vijf- huizen 3-21, J. v. d. Hoek 4, 15, 38, 39, 43, 45, Gebr. Peeman 5, 6; A. Hollaar 7, 25, 33, M. J. Koert 8, 10, 26, 28 30, 50, 52, H. Jordaan 9, 22; B. Mans 11, 12, 41, B. van Eek 13, 24, 42, A. Human 14, 19, 20; H. Vermaas 16, 46, 48,-49, 51; B. Viskil 17; C. Zoon 18, 53; C. Jor daan 23; H. Peeman 27; M. Vroeginde- weij 29; L. Schol 31; G. Verburg 32; M. J. Kalkman 34, 35, 54; C. Vroeginde- weij 36, 37, 46; P. Jacobs 40; J. Nelis 45. SOMMELSDIJK Grote Honigsoogst. De heer L. Mastenbroek alhier, die in de tuin bij zijn woning een grote bijen stand heeft, controleert telkenjare wat de bijen per dag, bij een flinke dracht, kunnen halen. Een tamelijk sterk volk op de bascule gezet, wees uit, dat Woensdag 20 Juli niet minder dan 14 kg aan gewicht op één dag werd binnengehaald. Andere jaren was het hoogste 8 kg per volk, zodat dit wel een record kan worden genoemd. Er is momenteel een prima dracht op klavers, peen- en uien- zaad. De voorjaarsdracht op koolzaad enz. was dit voorjaar door de vele zon neschijn ook bevredigend, zodat het voor de imkers dit jaar een bijzonder goed honigjaar is. Onze dorpsgenoot L. T. Stehouwer leerling der Middelbare Landbouwschool te Dordrecht werd Vrijdag jl. bevorderd van de eerste tot de tweede klasse. DIKKSLAND Beroepen te Zetten- Andelst, Ds J. Koele, Ned. Herv. pre dikant alhier. Op de Pitmanschool alhier werden examens afgenomen. Voor machine- schrijven slaagden Piet van Lee, Wim Spaan, Jan van den Doel en Jannie Keur uit Dirksland; Han Kievit uit Nieuwe- Tonge en Chris Les uit Oude Tonge; voor stenografie slaagden Pie Verolme en Bep Driesse uit Middelharnis, Jo Westhoeve uit Ouddorp en Jaan van Maastricht uit Ooltgensplaat. Voor ste no-typen; Corma van Eek en-Bastie v. d. Groef, Dirksland; Willy Oorbeek en Nelly van der Welle uit Ooltgensplaat, mej. Adri van der Sluijs uit M'harnis. Alle ge-examineerden slaagden en ge noten hun opleiding op de Dirkslandse Pitmanschool. HERKINGEN Zaterdag 23 Juli slaag de te Rotterdam voor het Mulo-examen A, Mej. C. Coenradi, leerlinge der Chr. Ulo-schoól te Middelharnis. Oefening Braaadweer. J.l. Woensdagavond is alhier een demonstratie gegeven met de spuiten van Herkingen, Dirksland en Melissant. Aanwezig weren de burgemeester van Heijst met de wethouders. Na een toe spraak door de burgemeester werd door de 4 spuiten in aanjaagverband gewerkt de slangenlengte was plm. 700 meter. Het geheel stond onder leiding van de commandanten van bovengenoemde ge meenten, met als technisch adviseur dhr G. A. Jansen, instructeur bij de Rijks- brandweerinspectie district Z.-HoUand. De eerste oefening met de 4 spuiten voldeed maar matig, doch teen er door 2 spuiten gewerkt werd (een aanvoer en werkspuit) met een slangenlengte van 600 M. ging het beter. Daarna werd op verzoek van dhr. Noordijk, comman dant alhier, door de gezamenlijke spui ten water gegeven met 9 stralen, en er kan gezegd worden, die oefening was af. Het water spoot met stromen uit de mondstukken. Herkingen, die het eerste water gaf, maakte met de kleinste spuit volgens allen die er bij tegenwoordig waren, geen slecht figuur. Alles bij el kaar kunnen de corpsen op een goed geslaagde en leerzame avond terugzien, mede door de adviezen van dhr. Jansen. We leven tegenwoordig in een tijd, waarin de sportverdwazing nog hand over hand toeneemt. De jeugd die niet aan sport doet is op zijn zachtst uit gedrukt achterlijk en de ouderen, die voor de prestatie van de sportieve jon gelui geen belangstelling tonen, worden geacht niet met hun tijd mee te gaan. Een van de meest beoefende takken van sport is wel het voetballen. Daarvoor is de interesse algemeei^. Duizenden bij duizenden vullen vooral des Zondags de Stadions en sportvelden, om te zien hoe tweemaal elf mensen achter het bruine monster, dat voetbal heet, aanhollen. En vooral wanneer er een wedstrijd ge speeld moet worden met buitenlandse tegenstanders, staan de mensen al we ken van te voren in vuur en vlam. De kansen worden ampel en breed overwo gen, want je moet niet vergeten, de eer en de roem van onze Hollandse natie staat er mee op het spel! Vele duizen den guldens entreegeld worden er geof ferd en verre reizen worden er ge maakt om zulk een gewichtige gebeur tenis bij te wonen. Als Schram daarvan zo een en ander leest, schudt hij het grij ze hoofd wel eens. Al dat geld was een betere zaak. waardig! Heel die voetbal affaire kan ik niet anders dan dwaas gedoe vinden. Bovendien is het een ruw spel. Daar wist mijn knecht Jan van mee te praten. Die kwam meermalen na een voetbalwedstrijd geblessuurd op het werk. Dan had hij een blauw oog; dan weer een stijve arm, waarmee hij in da gen de troffel niet kon hanteren. Eén keer is het zelfs wel geweest, dat hij hinkende naar zijn werk kwam. De een of andere elftaller had hem van de sok ken gelopen bij de jacht naar de leren afgod, waardoor hij hevig zijn been be zeerde. Maar toch probeerde hij te wer ken, hoe moeilijk het hem ook afging. Toen heb ik ook het hoofd geschud, want ik geef U de verzekering, als Jan bij mij z'n been zo gekneusd had, hij dan minstens 14- dagen in de ongeval lenwet had gelopen. Maar voor zover ik weet voetbalt men voor eigen rekening, en dan komt het niet zo nauw met een buil of wonde! Als 't echter andersom, is, ho maar! Daarom kan ik het ruwe voetbal- spel, waarbij men getrapt en gestompt wordt, verre van verheffend vinden. En de ruwheid van dit spel brengt ook een ruwheid in de mond mee. Dat hoorde ik kort geleden nog toen ik langs een schoolplein liep. Daar waren de jon gens vanzelfsprekend ook aan het voet ballen. Ik was er achteloos voorbijgelo pen, maar de woorden en wensen, die de jongens elkaar toeriepen, deden me toch. een ogenblik stilstaan. Sommige mo menten schenen de jongens bezeten. Bij donder en bliksem gingen ze als furie's te keer en men kreeg de indruk, dat ze elkaar zouden verscheuren. Nee, dan zag ik ze liever in mijn jonge tijd vliegeren en knikkeren en bokje springen. Daarover prakkeseert de hedendaagse jeugd niet meer. Veel te minderwaardig! Ze staan nu met dé voetbal op en gaan met de voetbal naar bed. Zó gegeten 's morgens: voetbal len! Speelkwartier bij school: voetbal len! Uit de school: voetballen! Na het eten: voetballen! Vrije middag: voet ballen! Voor en na catechisatie of Kna-: penvereniging: voetballen! Je wordt er gewoon misselijk van, En dan trekt de jeugd er zich nog; niets van aan w^ar ze voetbalt. In eK ke straat ziet men haast voetballers, ook al is dit verboden. Onlangs zijn er twee gevallen voorge komen op ons eiland, waarbij door het voetballen op straat ernstige ongeluk ken gebeurden. De voetballen vlogen te gen de fietsen aan en de berijders kwa men er heel slecht af. Hier is werk voor de politie, om dit euvel met gestreng heid tegen te gaan. Als men niet rustig meer door een gemeente fietsen kan, zonder de kans te lopen door de voet ballende jeugd omver te worden geke geld, is het al heel erg. Maar tot zulke dingen komt het, als een tak van sport tot een ware hartstocht wordt! En daar zitten we nu midden in! SCHRAMMETJE. Mede door het mooie weer was er veel publiek Op de been. Jl. Vrijdag maakten de leerlingen en personeel der Chr. School (hoofd dhr Neels) een welgeslaagde reis per E.F. A.O. naar Amsterdam en omstreken. A.s. Donderdag 28 Juli, hoopt des sav. 6.30 uur voor de Geref. Gemeente op te treden Ds Bel van Dirksland, Z.Berw. hoopt als consulent afscheid te nemen. Na de dienst zal er ledenver gadering plaats hebben voor het beroe pen van een predikant. Door de kerke- raad is een tweetal gesteld, nl Ds van Dam van Werkendam en Ds Dorrestein van Opheusden. MEIÜSSANT Met het troepentrans- portschip „Zuiderkruis" zal de dienst plichtige soldaat G. Non naar huis komen. Donderdagavond half zeven hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan Ds Dieleman van Borssele en Vrij dagavond half zeven de heer H. van Gilst, Theol. Student te Rotterdam. Zoals men weet is enige jaren ge leden het gors bij de landbouwer E. Struijk ingedijkt door de Gebrs. Struijk, de zgn. Struljk-polder. Als tweede in Nederland is daar met sportina-aan- plant gewerkt, wat grote successen heeft opgeleverd. Verleden week zijn er twee ingenieurs geweest, die verbaasd stonden over de grote landaanwinning aldaar. Ook in de Waterschapsbladen is hierover veel geschreven. Van achterlijkheid gesproken, zoals in de memorie van toelichting op het wets ontwerp tot samenvoeging!! OUDDORP De gamalenvissers heb ben de vorige week 5 dagen gevist en gemiddeld van de 50 tot 120 kg garna len gevangen en aan de Centrale afge leverd. De zeevissers besomden van de 100 tot 600. Voor rekening van Jan Verhage Lz. zal in de Koolweg een noodwoning wor den geplaatst. A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt verpakt en per maat. Zonnebrand olie en Crème. Sbampo, BrïUantine, Pln-Up Haarkrullers. Een keur van goede artikelen vindt V steeds in Wied. Kurvinks Drogisterij, Tel. 24, Ouddorp. voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan Student H. van Gilst van Rotterdam. NIEUWE TONGE De Raad der ge meente zal heden Dinsdagavond in ver gadering bijeenkomen. Als belangrijke punten komen op de agenda voor een voorstel van B. en W. tot het nemen van een principe-besluit voor de aanleg van een sportveld alsmede een voorstel tot aankoop van leermiddelen voop de Openbare Lagere School. Voor het ge meentepersoneel is van belang een voor stel van het college tot het toekennen van een gratificatie van 2% over 1949. De vergadering zal aanvangen om 19 u. Vrijdagmorgen geraakte bij P. de Gast te Battenoord een bijenzwerm in de schoorsteen. De bewoners ondervon den hiervan veel hinder daar de beestjes de woning binnendrongen. Hoewel bui ten de temperatuur tot zomerse waar den opliep, moest men binnenshuis de kachel laten branden om hen uit de schoorsteen te verwijderen. Naar wdj vernemen, zal voor onze gemeente als consulent voor de Ned. Herv. Kerk optreden zulks door het verr trek van Ds A. v. d. Kooij de predikant der Ned. Herv. Kerk te Herkingen Ds L. Klootvrtjk. De melkboer H. Kievit had het on geluk met zijn bakfiets geladen met melk nabij de gasketel in de sloot te recht te komen. Met veel moeite ge lukte het voorbijgangers de bakfiets uit deze benarde positie te redden. -Dé schade was echter gering. OUDE TONGE A.s. Zondag hbopE voor de Geref. Gem. in de Oude Schooi 3 maal voor te gaan Student v. Gilst van Rotterdam des vm. 9.30, nm. 2.30 en sav. 6.30 uur. De Gemeentebrandweerlieden maak ten j.l. Maandag vergezeld van hun da mes, het jaarlijkse uitstapje. Met een extra vroege boot ging men te 5 uur over Sluishaven in de richting Antwer pen. Nadat nog een kopje koffie was ge bruikt in Putten was men al vroeg over de grens. In de Sinjorenstad werden de eerste Belgische bezienswaardigheden bezichtigd zoals het Steen enz. Maar het hoofddoel yan de reis was uiteindelijk Brussel, waar vele uren werden zoekge- bracht. Zo zag men hel; aflossen van de wacht voor het Kon. Paleis, de Grote Markt met het prachtige Raadhuis en de vele Gildehuizen, het graf van de on bekende soldaa,t, het Paleis van Justitie (Zie voor vervolg PI. Nieuws pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3