Wel gebogen, maar niet gebroken Ook de „Flakkeese Ge meenschap zal protesteren tegen de samenvoeging gemeenten Rondom de Landbouwschool Distributiedienst Goeree Overflakkee Ingezonden Stukken Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis Elz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Woensdag 27 Juli Op Vrijdag 5 Augustus zal de „Flak' keese Gemeenschap" in vergadering bij een komen in Hotel Spee te SommelS' dijk, om een protest aan te tekenen te gen het wetsontwerp tot samenvoeging der gemeente op ons eiland en de me morie van toelichting. Dit beloofd een druk bezochte ver gadering te worden. Bij ons onderwijs in plant- en dier kunde aan de leerlingen der eerste klas, trachten we de leerlingen de eerste maanden, dat ze op onze school zijn, er toe te brengen, alles wat ze aan schadelijke dieren op het land vinden of alle zieke planten die ze ontdekken mee naar school te brengen. Van ieder dier wordt dan opgeschreven en door de jongens geleerd, hun leeftijden, vaak de gedaanteverwisseling, de scha de die ze aanrichten en vooral wat er tegen te doen is. Achtereenvolgens zijn behandeld: de aardvlo, emelt, ritnaal- den, coloradokever en schildpadtorre tje. Ritnaalden of koperwormen kan iedere jongen mee brengen, doch een kniptor, die de eitjes legt, waaruit de koperwormen te voorschijn komen, brengt slechts een heel enkele jongen mee. Ieder jaar zijn we wel in staat een op zijn rug liggende kniptor te de monstreren, die met een knippend ge luid een decimeter omhoog springt en daarna op zijn pootjes terecht komt en weg loopt, doch het schijnt niet gemak kelijk te zijn op het land een kniptor te vinden. Ik ben er van overtuigd, dat verscheidene landbouwers nog nooit een kniptor hebben gezien, terwijl hun gewassen worden opgevreten door de larven ervan. Deze week bracht een der leerlingen tien tarwe-aren met steenbrand mee. Hij had ze niet zelf gevonden, maar één der keurmeesters van de NAK, had hem meegegeven voor de school. Wij zijn bovenbedoeld keurmeester zeer dank baar en hopen dat zijn collega's het goede voorbeeld zullen volgen en aan een der leerlingen, die over het ge hele eiland verspreid zijn, hun vond sten meegeven. Alle leerlingen heb ben gezien hoe deze aren, inplaats van met korrels, gevuld zijn met stinkende zwarte sporen, die na het dorsen zich vasthechten aan de gezonde korrels en deze daarmee besmetten. Als .het erg is, en dit jaar schijnt de steenbrand nog al voor te komen, kan de gedorste tar we een grijs uiterlijk krijgen en naar rotte vis ruiken. Geen wonder, dat steenbrand daaroin ook stinkbrand ge noemd wordt. Gelukkig behoeft steen brand niet voor te komen, wanneer de zaaitarwe maar doelmatig wordt ont smet. Doch aan die doelmatige zaaitarwe ontsmetting schijnt het de laatste tijd nogal eens te inankeren. Men houde zich goed aan de voor- Schriften, die bij elk ontsmettingsmid del zijn gevoegd en bedenke steeds: „Alles wat waard is gedaan te wor den, is waard goed gedaan te worden. Het hoofd van de Landbouwschool G. den Eerzainen. De Leider van D.K. Goeree-Overflak- kee maakt bekend dat in verband met inkrimping van personeel de inlevering van consumentenbonnen en textielpun- ten en de zittingsdagen van de agent met ingang van deze week 1 t/m 6 Aug per 14 dagen als volgt zal plaats heb ben: Maandag. Middelharnis van 912 uur inlevering door slagers van Middelhar nis en Sommelsdijk; Den Bommel van 911 uur; Stad aan 't Haringvliet van 12 uur; Ouddorp van 9^12 uur. Dinsdag. Van 912 uur alle winke liers van Middelharnis; Oude Tonge van .912 uur; Stellendam van 912 uur; Goedereede van 13 uur. Woensdag. Van 912 uur alle winke liers van Sommelsdijk; Oöltgensplaat van 912 uur; Dirksland van 9.3012 uur. Donderdag. Herkingen van 9.3011 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Zeer geachte Redactie, Met stijgende "verbazing heb ik de verschillende artiivelcn in de diverse streekbladen van Goeree en Overflak kee gelezen. Als Rijksinspecteur van het Lager ondei'wijs in de Inspectie Brielle, waar ondel' ook Goeree en Overflakkee res sorteert, ben ik belast met het toezicht op de scholen voor g.l.o. en u.l.o. Ge dachtig aan het spreekwoord: „Schoen maker houd je bij je leest," zal ik dus alleen weerleggen, wat over de scholen is gezegd. „Van de scholen gaat geen gezag uit." Tegen deze uitlating teken ik protest aan en ik wil hier een zuiver objectief oordeel geven, dat het resultaat is van vergelijking met de andere scholen in mijn inspectie. Het onderwijs op Goeree en Overflak kee is op peil. Het wordt gegeven door een uitstekend corps van toegewijde leerkracht; die, schrik niet, zelfs een open oog hebben voor de verfrissing van ons onderwijs. Ja, hoe is het mogelijk, de vernieu wing heeft het gewaagd het Haringvliet over te steken en haar majestueuze schreden te zetten op het gesmade eijand, waar alles nog verkeert in sta tus nascendi." Verder heb ik geconstateerd, dat in de scholen een goede tucht wordt ge handhaafd, die zeer zeker ook in de sa menleving zijn weerslag zal vinden. Als ik de toestand, waarin de scholen thans verkeren, vergelijk met die, kort na de bezetting, dan zijn we met reu- zenschreden vooruit gegaan. Dit is alleen bereikt, doordat de Col leges van B. en W. een open oog heb ben gehad voor de moeilijkheden, waar mee de scholen na de bevrijding heb ben te kampen gehad. Hier is op voor treffelijke wijze gewerkt en in mijn jaar verslag, hetwelk ook aan Gedeputeerde Staten is gezonden, noemde ik dan ook 1948 het jaar van de „restauratie" van onze scholen. Dat helaas nog een enkele onbevoeg de kracht aan onze scholen is verbon den, is louter een gevolg van de schaar ste aan onderwijzend personeel. Eén van die onbevoegde leerkrachten deed voor enige weken het Rijks-examen en slaagde met 5 achten! (Niet bepaald debiel!) Ik wil hiermede niet zeggen, dat nu alles ,,botertje aan de boom" is. Een en kele uitzondering bevestigt ook hier de regel. Er is op het terrein van het on derwijs nog veel te doen, maar door eendrachtig samenwerken kan veel be reikt worden, meer dan door afbreken de critiek. Verder wil ik op deze materie, die al genoeg stof heeft doen opwaaien, niet ingaan. Als samenvoeging van gemeenten noodzakelijk is en men argumenten gaat aanvoeren, dan moet de argumen tatie objectief, maar vooral reëel zijn. De Rijksinspecteur van het L.O. in de Inspectie Brielle. S. J. Mathijsse. Met belangstelling hebben wij het wetsontwerp met toelichting tot sa menvoeging van gemeenten op Flakkee gelezen. De conclusie is dat Flakkee (uit Haags oogpunt gezien) debiel, dom en conservatief is. Aannemende dat dit juist is, is het toch niet fijngevoelig om dit in het openbaar zo grof en zonder enige nood zaak Jieer te schrijven. Onbekende schrijver van deze toelich ting, waarom toont gij niet, als Hage naar, een Heer te zijn? De ruimte in deze courant laat het helaas niet toe om op alle punten in te gaan. Zowel het technische gedeelte als de toelichting kunnen echter van a tot z weerlegd worden. Daarom nodig ik de onbekende schrijver langs deze weg dringend uit om op mijn kosten naar Flakkee te komen, om in een openbare uur; Melissant van 12 uur; Nieviwe Tonge van 911 uur. Vrijdag. Van 911 uur inlevering door textielhandelaren van Middelharnis en Sommelsdijk. Het kantoor te Middelharnis voor het afhalen van rantsoenbonnen e.d. is ge opend op Dinsdag en Vrijdagmorgen van 911 uur. In Den Haag, zo vertelt 't dagblad ,,Het Binnenhof", stapte bij de hatle Loosduin- seweg, kruispunt lijn 11, een keurige dame de Westlandse autobus binnen. Iets later kwam de conductrice. De dame vroeg in gebroken Ne-' derlands: retour Naaldwijk. De conductrice vroeg haar de ritprijs, nl. 0.70. In gebro ken Nederlands, dat veel op Duits ging lijken, antwoord de de passagiere; ik heb maar 0.67 bij me en een biljet van 10.maar dat wil ik niet wisselen, want dan krijg ik zo'n portemonnaie vol. De con ductrice maakte haar er ech ter op attent, dat de ritprijs 0.70 bedroeg en dat het viris- selen van 10.geen bezwaar was. Waarop de reizigster ant woordde: je kunt me best die drie centen schenken, maar je wilt het niet. Enkele jDfen ge leden zou je wel een andere toon hebben aangeslagen, toen v/ij hier de baas v/aren. De conductrice antvoordde ad rem: Die vijf jaren heb ben ons wel gebogen, maar niet gebroken. De Duitse: Wij hadden hier nog één jaar langer moeten blijven; danwas hot met jullie allemaal gedaan ge weest. De conductrice: Bij de vol gende halte gaat U even snel de bus uit als de Duitsers in 1945 over de grens zijn ge vlucht. De Duitse: Ik zal mij over U beklagen bij de directie. Een passagier, die zich niet langer kon beheersen, liep op de Duitse toezij vlucht te nog sneller de bus uit dan indertijd de Duitsers over de grenzen. vergadering, bv. één des middags over het technische gedeelte, en één des avonds over de toelichting, te debatte ren. Het zou mij daarbij zeer aange naam zijn indien een commissie uit Ge deputeerde Staten daarbij tegenv/oordig was, opdat hun zou blijken dat zij in hun beschouwing faalden als nooit te voren. Het beste advies is dan ook wel, onmiddellijk dit wetsontwerp in te trek ken, want de kamers der Staten Gene raal zullen op een toelichting als deze zeker wel zo verstandig zijn om dit niet te aanvaarden. Mocht het om geldige redenen nood zakelijk zijn, dat de kleine gemeenten verdwijnen, maakt dan één dorp Flak kee en één dorp Goeree, waiït uiteinde lijk gevoelen wij onszelf wel Goeree- en-Overflakkeeënaars, maar een Stad- tenaar bv. zal nimmer een Menheerse- naar worden, evenmin een Herkenees een Dirkslander. Hoewel ik snak naar het eventuele openbare debat, vrees ik dat dit niet aanvaard zal worden, dus wil ik hier op enkele grove onjuistheden wijzen. Een boer (die in Den Haag gekwali ficeerd wordt als het domste wezen dat op twee benen rondloopt, en die dus op Flakkee, gezien zijn debiliteit, wel bijna zonder hersens is) zal het nimmer in zijn brein halen om twee dieren van in ferieure kwaliteit bij elkaar te voegen voor kruising. In den Haag meent men echter dit met de bevolking wel te kun nen doen en er gunstige resultaten mee te bereiken. Indien de blaam die op Flakkee ge worpen wordt niet misplaatst is, dan zijn alléén de regering en de Gedepu teerde Staten daar de oorzaak van en verantwoordelijk voor. Zo lang de wereld bestaat is het zo geweest dat ontwikkeling en welvaart daar pas inogelijk is waar een goede verbinding met het overige gedeelte van de wereld tot stand gebracht werd. Sinds tientallen jaren is er een ern stige roep van de bevolking uitgegaan om een betere verbinding met de vaste wal. Niettegenstaande dat laat men ons hier zuchten met het enige nog in Ne derland bestaand voor-historische stooni- trammetje, met daarbij een veerverbin- ding van meer dan 40 jaar oude, versle ten omgebouwde passagierboten, die in de oorlog nog een paar jaar op de bodem van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse stro men gelegen hebben, met tarieven die ons eiland jaarlijks meer dan een half millioen gulden kosten. Houdt het bouwen van een vaste \'er- binding niet tegen door allerlei lang dradige onderzoekingen. Brengt ons in aanraking met de bui tenwereld, en ge zult verbaasd staan over onze ontwikkeling, want naast on ze debiliteit zijn wij hier nuchter, en staan wij met beide benen op de vrucht bare zware kleigronden. Dankend voor Uw plaatsruimte, P. D. SIELING. Geduld en Volharding Melissant. GEVOLGEN VAN HET TELAAT INZENDEN VAN GELOOFSBRIEVEN Te Voorschoten is bij openbare publi catie bekend gemaakt, dat in plaats van de heren drs H. A. Korthals, B. van Vliet en G. Schrama, tot leden van de nieuwe gemeenteraad benoemd ver klaard de heren dr J. F. Sirks, C. D. van Oosten en A. Lindeman. De eerste drie zijn lijstaanvoerders, resp. van de V.V.D., de Prot.-Chr. lijst en de K.V.P. Zij hadden hun geloofsbrieven niet op tijd ingezonden en volgens de gemeente wet zijn daardoor hun plaatsen open gevallen. De voorzitter van het hoofdstembu reau moest daarom de volgende candi- daten van de lijsten benoemd verklaren Het betreft hier in twee gevallen zit ting hebbende wethouders, zodat dezf nalatigheid verstrekkende gevolgen heeft. In de keurig opgeknapte Christelijke Kleuterschool te Dirksland was het gis teravond een drukte van belang. Tweehonderdvijftig personen hadden gehoor gegeven aan de oproep van afdeling Dirksland-Herkingen van het Nederlandse Rode Kruis om bloed af te staan voor een van hun medemensen, die ze waarschijnlijk nog nooit hebben gezien en ook nooit zullen zien. Twee honderdvijftig armen werden ontbloot en een even groot aantal prikjes wer den gegeven in een rijke bloedader, oni aan de bloeddonneur een halve liter bloed te ontnemen. 125 liter bloed of 12% eminer werd verzameld voor het kostbare bloedplasma, waar al zovele levens mee konden worden gered. Het grote succes van deze spontane bloeddonatie was in de eerste plaats te danken aan de activiteit van het stuur der afdeling, die niets onbeproefd heeft gelaten om de bevolking de har de noodzaak van deze waardevolle gift bij te brengen. In deze hulde mogen ook betrokken worden, de 50 leden van de transportkolonne van de afdeling. die na propaganda te hebben gemaaSt voor bloedgevers en bij het aftappen behulpzaam te zijn geweest, zelf de mouw opstroopten en zich een half li' tertje lieten ontfutselen. De verzameling van het plasma, die zeer vlot verliep, ging als volgt: Eerst werden de doneurs geregistreerd M daarbij werd hen gevraagd of zij ooi; nog eens voor een herhaling wilden kO" men. Op dit laatste was het antwoord bijna altijd „ja". Na de-registratie wer den de gevers in een volgend vertrek van de school, die zich buitengewoon voor dit doel leende op een bran card gelegd en dan kwam even het ge voelige prikje naar een bloedader. Aan het spuitje zat een slangetje en aan het slangetje een halveliterfles. Een der R"' de-Kruismensen ving al schuddende me'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2