CHK. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN WOENSDAG 27 JULI 1949 21ste JAARGANG Nó. 1839 Activiteit tegen samen voeging gemeenten Het lijk van Ds Vos onder Ouddorp gevist Vrij Stelling wegens broederdienst De dienstneming bij de Nationale Reserve ElliaiDEt1-niEUll/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 6. Telefoon Druhker^j 19 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Er heeft zich, sedert het ontwerp van Wet tot herziening van de gemeente lijke indeling op het eiland Goeree Overflakkee met de Memorie van Toe lichting daarop verschenen is, een gro te activiteit ontketend tegen deze sa menvoeging. De Wethouders uit alle gemeenten van het eiland zfln saamgekomen ter bespreking van dit wetsontwerp en Don derdag a.s. zal te Middelhamis een gro te bijeenkomst worden belegd, waar de raden van alle gemeenten, met burge meesters en secretarissen zullen confe reren om alvast hun houding te bepalen, hoe te handelen, waimeer het ontwerp de raden zal worden voorgelegd. Ook zijn de A.R. centrale van Kies verenigingen en ook de Centrale der Staatk. Ger. Partij bijeen geweest, die een protest hebben laten horen tegen dit ontwerp, inzonderheid tegen de me morie van toelichting. De S.G.P.-centrale nam in haar ver gadering van Maandagavond jl. de vol gende resolutie aan: „De Staatk. Ger. Partij, in verga- „dering bijeen te Sommelddijk, „heeft met verontwaardiging ken- „nis genomen van het wetsontwerp „tot herziening gemeentelijke inde- „ling op het eiland Goeree en Over» „flakkee en spreekt daartegen eeli „zeer ernstig protest uit." Aangenomen kan worden dat alle Ge meenteraden zich unaniem tegen de sa menvoeging zullen uitspreken, wat zich in hoofdzaak grondt op de denigreren de wijze waarop de memorie is samen gesteld. Op de bovengenoemde gezamenlijke Wethoudersvergadering is besloten, dat de B. en W.'s van iedere gemeente uit stel van beslissing vragen tot 1 Novem ber a.s. Zoals bekend was de beslissing bepaald op 1 September, een tijdsbestek dat veel te kort is, vooral ook omdat juist de vacantie-maand er mee ge moeid is. Ook zal een comité worden gevormd om in iedere gemeente handtekeningen te verzamelen, welk petitionnement de regering zal worden aangeboden. De aanbieding van dit wetsontwerp is dus de gemeentebestuurders en ook de burgerij, niet zonder meer voorbijge gaan. AUerwege is er actie en het is het gesprek van de dag. Op de komende vergaderingen willen 'vij verder niet vooruit lopen, op het verloop daarvan komen we nader terug. ZUIVEREN t Volgens „Het Vrije Volk" hebben vooraanstaande functionarissen van de communistische partij te Amsterdam een vergadering gehouden. De secreta ris van de communistische partij, de heer Paul de Groot zou daar hebben meegedeeld, dat dadelijk na de gemeen- teraa-isverkiezingen het partijbestuur 2al gaan beraadslagen over een grondi ge zuivering in de commimistische partij. Ook zou hg hebben toegegeven, dat de gemeenteraadsverkiezingen voor de communisten slecht zijn uitgevallen. Volgens hem zou de reactie, naar Amerikaans voorbeeld eerst verkiezin- Sen hebben laten houden in gemeenten Waar de communisten een slechte beurt Maken. Zo kweekt men een slechte stemming. Daarmede heeft hij bedoeld, aat op 15 Juni reeds in een groot getal gemeente verkiezingen zijn gehouden, Waar de communisten reeds zware ver liezen hadden geleden! Dat de reactie luer de hand in zou hebben is toch al naief. De minister van Binnenlandse Za- «en heeft juist aan de gemeentebestu- ffin een schrijven doen uitgaan met ad vies om op 15 Juni de verkiezingen te nouden, zodat van enige voorbedachte reactie geen sprake is. Evenwel heeft de heer de Groot de j'ergadering getroost, met op te mer- ^6n, dat men aan een verkiezing niet te veel waarde moet hechten. In Ne derland zal volgens hem nooit een Sow- jetstaat worden gesticht langs de weg van de helft plus één. Inderdaad dat is niet naar de revolutionnaire methoden. Zolang wacht men niet. Al heeft men een minderheid dan grijpt men wel naar de macht, zo men er maar enigszins de kans toeziet. Intussen zijn ook in de an dere plaatsen de verkiezingen gehouden. De noodzaak om te „zuiveren" is nog weer groter geworden. Partijzuiveringen houden van tijd tot tijd is communisti sche zede. AUes naar het illustre voor beeld van Moskou. Trouw is men in het slaafse volgen van het Russische voor beeld. Partijzuivering is een veeg teken. Er is sprake van wanneer het niet naar wens gaat. Als het goed gaat hoort men er niet van. Als gevolg van de geleden nederlaag hebben de com- mimisten nu weer aanleiding genoeg om aan het zuiveren te trekken. Maar of het hen wel veel zal baten, en of de zuivering van de partij de teruggang zal kimnen tegenhouden staat wel te bezien. OVEREENKOMST VAN PARIJS—OOSTENRIJK Ook in de Oostenrijkse kwestie heb ben de Geallieerden voet bij stuk ge houden. Tot grote blijdschap van de Oostenrij kers is hun tegen 1 September een vre desverdrag beloofd. Dan vertrekken de bezettingstroepen. En wat hen tot grote blijdschap strekt, het vertrek van de Russen. De Russen in het land betekent voort during van gevaar op allerlei gebied. Nu kan Oostenrijk zich aansluiten bij het Westen. Dat is van groot belang voor het Westen. Een nederlaag voor Rusland. Zijn de Russen eenmaal weg uit Oosten rijk, dan heeft men een grote stap voor waarts gedaan op de weg naar veilig heid. De Russen weg uit Oostenrijk be tekent versterking van het Westen. Toch gaan de Russen niet met lege handen weg. Ze blijven de vaart op de Donau beheersen. Ook op de oliebron nen van Oostenrijk behouden ze een claim. En dan nog moet Oostenrijk honderd vijftig millioen dollar betalen. Wat het land zeker niet zonder hulp van Ame rika zal kunnen. Maar het land komt vrij van de Russen en het zal zijn gren zen van 1938 in weerwil van de vorde ringen van Joego Slavië kunnen hou den. Alles bij alles reden genoeg tot blijdschap, als een en ander nu maar tot uitvoering komt. „GEZOND OPTIMISME" „'T IS DIEP TREURIG" Minister Maarseveen is uit Indlë te ruggekeerd. Het is weer het oude lied. „De toe komst kan hoopvol te gemoet worden gezien. Er is aanleiding tot optimisme. Men heeft aanleiding tot vertrouwen." In Indië zou volgens deze Minister een gezond optimisme worden gevon den. Het woord optimisme is blijkbaar nog niet voldoende. Neen het is een ge zond optimisme. Dat zegt nog iets meer. Dat gepraat en geleuter duurt nu al drie jaar. En de werkelijke toestajid is zo geheel anders. Hoop goede verwachting ver trouwen optimisme, vergezeld van versterkende adjectieven zijn nu al drie jaar lang door onze Ministers en andere leidslieden gebruikt. Daarmee is ons volk een rad voor het oog gedraaid. Bij wie wordt dat optimisme dan ge vonden? Zeker bij de boeven en de ben den van beroeps bandieten. Ja, die heb ben reden tot optimisme, tot gezond op timisme. Nog een paar stappen en het gehele land wordt aan hun terreur en plundering overgegeven. Dat die lieden gezond optimistisch zijn ligt voor de hand. Het Nederlandse leger weg, de Republiek onmachtig om orde en vei ligheid te handhaven breken er voor hen goede dagen aan. Roof moord en doodslag, ontvoe ring en terreur kurmen dan weer hoog tij vleten. Wie er niet optimistisch zijn? De Nederlandse soldaten, die zijn ont moedigd en gedeprimeerd. De Indonesiërs, die in getal van meer dan veertuig duizend zich hasititen om uit Djokja weg te komen zijn allesbe halve optimistisch. Ook Dr Beel, de Ho ge Vertegenwoordiger van de Kroon kan men moeilijk onder de optimisten reke nen; hij toch nam zijn ontslag. Ook van Generaal Spoor is bekend, dat hij grote bezwaren had tegen de gang van zaken. De procureur-generaal in Batavia nam zijn ontslag omdat hij van mening was dat de a.s. machthebbers van Indonesië beter in de gevangenis thuis horen, dan in hoge bestuursfuncties. Een van de hoge functionarissen van Oost-Sumatra verklaart: „Wij zgn door Nederland in de steek gelaten". En de Sultan Hamid sprak zelfs met Ameri kaanse journalisten over het afstaaji van vlootsteunpunten aan Amerika. En dan spreekt minister Maarseveen van „gezond optimisme." Een verloren zaak in Indonesië. En dan praat men nog van optimisme. Ja van „gezond optimisme." We vinden het schande. Dat woordenspel zo in strijd met de feiten, duurt nu al drie jaar. Ondertussen zijn onze jongens gedood en verminkt. Wordt de inlandse bevolking geschof feerd, uitgeplunderd en vermoord. Overvallen moorden beschietin gen, een rechtsorde van het banditisme. En de verantwoordelijke Nederlandse bewindsman spreekt van „gezond opti misme", 't Is diep treurig. Maandagmorgen omstreeks 6 uur werd door de schipper C. v. d. Klooster toen hij ter gamalenvangst uitvoer het lijk gevist van Ds Vos, dat zich drij vende bevond. De schipper heeft het onmiddellijk aan wal gebracht, aanstonds werd een kist gemaakt en, reeds des middags kon het lijk worden vrijgegeven. Men heeft met het begraven van mevr. Vos ge wacht zodat beide omgekomenen tege lijk ter aarde konden worden besteld op de alg. begraafplaats te H. I. Ambacht. De teraardebestelling van de verdronkenen. 's Morgens werd in de Gereformeer de Kerk een rouwdienst gehouden, waarin voorging ds S. v. Dee, uit Rot terdam. Zondag werd in de morgen- dienst van de Geref. Kerk een herden kingsdienst gehouden ter nagedachtenis van ds en mevr. Vos, waarin voorging ds Stolte, uit Alblasserdam. „De Rotterdammer" meldt hierover het volgende: Na het uitspreken van de zegen liet gisteren ds Stolte de gemeente zingen Ps. 42 4 en 7. Na voorlezing van de geloofsbelijdenis en schriftlezing uit Ps. 73, ging hij voor in gebed. Als tekst had de voorganger gekozen „Gedenkt Uwe voorgangeren, die u het VV'oord Gods ge sproken hebben; en volgt hun geloof na, aanschouwende de uitkomst van huimen wandel. Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwigheid", de woorden uit Hebreeën 13 7 en 8. In zrjn predikatie wees de predikant er op, dat de gemeente over de grote ver slagenheid, die het smartelijk overlijden van ds en mevr. Vos verwekte, héén moet. Ds en mevr. Vos, die één waren in het huwelijk, één in de liefde, één in sterven, maar ook één in de overwin ning, kan men niet beter gedenken en eren dan door hun geloof na te volgen, aanschouwend de uitkomst van hunnen wandel, niet hun smartelijk einde, maar wel dat zij zich weten geborgen bij hun Vader in de Hemel. Ook over het „waarom" deze jonge, werkzame voorgangers, die zoveel voor anderen betekenden, mag de gemeente, in het bijzonder de meisjes, die het ge beuren meemaakten, niet vertwijfelen, want Jezus Christus is gisteren en he den dezelfde en in der eeuwigheid en Htj zal ook verder voor Zijn Kerk blij ven zorgen. Aan het einde van deze ontroerende dienst, die practisch door alle kerkleden werd bijgewoond, (ook aanwezig waren het voltallig college van B. en W., de burgemeester van Ouddorp, afgevaardigden van verschil- lendte kerkgenootschappen uit H.I. Am- Inzake vrijstelling wegens broeder- dienst voor de lichting 1950 is een re geling vastgesteld, waaraan het volgen de is oiitleend: De vrijstelling wordt verleend' aan de ingeschrevene, die ten minste drie broe ders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bq de Landmacht, bg de Zeemacht of bg de Overzeese Krijgs macht. In een van deze gevallen wordt ge acht te verkeren de broeder, die vóór 1 November 1949: a. ten minste 30 dagen in werke lijke dienst is geweest, of b. ten gevolge van een na 31 De cember 1945 verleend uitstel van eer ste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pensioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf in werke lijke dienst is overleden. Als broederdienst blijft buiten aan merking: a. dienst als vrijwilliger bij de Na tionale Reserve; b. dienst als vrijwilliger bij de Re serve Grensbewaking. Voor vrijstelling wegens broederdienst worden onder broeders verstaan wetti ge broeders en wettige halfbroeders. Door of vanwege de ingeschrevene, die voor vrijstelling in aanmerking wenst te komen, wordt daartoe aan vraag gedaan bij de Burgemeester van de gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven. Deze aan vraag moet gedaan worden voor 15 Augustus 1949. Ontstaat het recht eerst na 14 Augustus 1949 dan moet de aan vraag binnen veertien dagen na het ontstaan worden gedaan. Opnieuw is enige verruiming gege ven aan de mogelijkheid tot toetreding bij de Nationale Reserve. Volgens de tot nu toe geldende bepalingen betref fende de lichtingen 1941 t.m. 1944 we;r- den alleen de niet volledige geoefenden van deze lichtingen toegelaten tot de Nationale Reserve en werd dienstne ming in dit verband niet toegestaan aan gewezen oorlogsvrijwilligers en aan hen, die reeds als dienstplichtigen zijn of zullen worden ingedeeld bij de KoninTt- lijke Marine. Door een nfeuwe bepaling vervalt thans de uitzondering voor gewezen oorlogsvrijwilligers. Allen die behoren tot de lichtingen 1941 t.m. 1943 en dus thans niet dienstplichtig zijn, alsmede zij, die behoren tot de lichting 1944 en dus thans buitengewoon dienstplichtig zijn, kunnen een vrijwillige verbintenis sluiten bij de Nationale Reserve, uitge zonderd blijven slechts enige kleine groepen (specialisten), o.a. artsen, tandartsen, juristen, ingenieurs, enz. in het bijzonder van de lichting 1944. Zolang de verbintenis bij de Nationa le Reserve van kracht is, is de vrijwnl- liger uitsluitend ter indeling beschik baar voor de Nationale Reserve, terwijl voor degenen, die geen verbintenis heb ben gesloten of die hun verbintenis heb ben verbroken, steeds de mogelijkheid blijft bestaan, dat op hen de dienstplicht van toepassing kan worden verklaard. Voor Middelhamis en Sommelsdijk kan aanmelding geschieden ten gemeente- huize v8(n Sommelsdijk. bacht en uit de omgeving, werd staan de gaeongen het 2e vers van Gezang 27: „Die hoop moet al ons leed verzachten", het Gezang, waarmee ds Vos zijn laat ste meditatie, die hij voor de Kerkbode van a.s. week schreef, beëindigde.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1