iü\nE3En-niEUWS nnrnrmM Samenvoeging der gemeenten op Flakkee fit het nst er ïrichff lee Blad Zaterdag 23 Juli 1949 No. 1838 1 INGEZONDEN .J^irUUMA' 'c,to.a «9 riiw Onder 't loverdak Soholeniiood en «nderwljsvenjieuwtng Ge heime diplomatie. De droogte, die veel boeren met zorg lervulde, is reeds door zachte regen- liiien getemperd. De natuur spreidt al liar luister ten toon, alles leeft weer ia wil leven, planten en dieren haken laar leven en groei en de Schepper ichrijft in het grote natuurboek Zgn al- iiacht neer. Hierin zijn alle schepselen, e en kleine, als de letters, die ons iods eeuwige kracht en goddelijkheid itmalen. Hadden wij voor de wonder- ichone natuur meer oog, klommen wij lan de schepselen eens op tot den Schepper! Mij spreekt de blomnie een tale. Mij is het kruid beleefd. Mrj groet het altemale Dat God geschapen heeft. Zo dicht Guido Gezelle er van. En hier in de boomgaard gezeten in ie gemakkelijke tuinstoel komt men toch onder de bekoring van het buiten hen. Waarbij te bedenken is, dat de itedeling het nu op zijn fraaist ziet; er liomt ook een wintertijd. Ook dan is het landleven goed! 't Gaat er maar om of wij er mede harmoniëren. Voor het ogen blik bekoort het mij zeer. Wat dunkt O er van, in de ligstoel neergezegen, loven U een bladerendak, links Max Go- ielin, Zigeunerin, Yellow, Claps Favo- rit; rechts Reine Claudes, Gele en blau- e Pruimen, perziken en morellen Het moge dan in Nederland te kil (n om op de grond te liggen op een peluwtje van mollig mos en een kus sentje van varen hier in de stoel is let best, waar 't windje suizelt en al m zenuwen tot kalmte brengt. Ja, hier het goed. De scholen zullen nu spoedig alle va- tantie hebben. Br komt scholenrtood. Na Ie bevrijding zijn er zeer veel kinderen jeboren. En er waren juist veel scho len verwoest. In 1952 zal de grote groep k scholen gaan bevolken en men tracht m houten scholen te plaatsen, om de itroora straks op te vangen. Intussen n de 3-jarigen klaar om de kleuter scholen te bezoeken. Dat kleuteronder wijs neemt een grote vlucht, de Over- i subsidieert het beter dan voorheen, voor deze stroom kinderen moet is nu plaats gemaakt worden. Ook tot is ver van gemakkelijk. Er wordt Bn de opvoeding veel werk gemaakt, liet schoolleven begint voor vele kinde rea reeds op het derde jaar. Men kan in dezen vele idealen najagen, maar de tijiJen werken niet mede, zodat het bes te is niet al te hoog te vliegen en de Kirg voor de kinderen niet al te spoedig, let de ouders te gaan delen. Als het «m schoolruimte gaat, moet het onder van de zes-jarigen voorgaan. En tost niet in klassen van 40 tot 60 leer- igen. Want dat is beulswerk. Men spreekt reeds lang van onder wijsvernieuwing. Er is op dit gebied "el iets te doen. De algemene roep is om practische vorming, om leerlingen fe in de school reeds horen hoe de we- 'eld in elkaar zit. Er zijn platgetreden Uden die wel verlaten kunnen worden. 2o zou wellicht zowel het onderwijs als schoolruimte gediend z^n als vrij eens lieten de schooltijden: 912 en 24 lur en er van maakten: 8%12% uur. h 4 uren moet dan alles afgewerkt .zijn. Thans houdt men 5 uren school, het ver schil is niet groot. Er moet dan wat kaUast overboord gezet worden. En we Hoeten ons wat inspannen. En de kin deren leren zich inspannen. Van 1 tot 5 uur kan dan een andere School de lokalen gebruiken, 't Is niet 20 leuk, maar het zou kunnen, 't Scheelt fnaar eventjes de helft in schoolruimte! Het zou ook de kosten geducht verla- Sen. Is dat nu heus een S.1 te nieuw Het moet mogelijk aijn dat wij iets anders doen en iets meer dan de laatste 50 jaren. De tijden "open er toe. •'s, vreemde tgden beleven vrij. Ja- fenlang heb ik de socialisten horen woe- Ite t^gen de geheime diplomatiek. Al dat binnenkamers gekonkel leidde nxaar tot oorlog. Iedereen mocht gerust alles weten. Open de deuren en de ramen! Wat voor reden was er nu dat een mi nister meer mocht weten dan de gewo ne burger? Zo meenden wij met de schaaf alles gelijk en glad te maken. Traden later leden van de S.D.A.P. als wethouders op, dan veranderde het al een weinigje, want dan moet je ze als raadslid soms de woorden achter uit de keel halen. En thans, in een zo ernstige aangele genheid als de Indische kwestie verga dert de Tweede Kamer met gesloten deuren van 7 tot 's nachts één uur, en de volgende dag weer evenzo. Deuren dicht, geheimhouding opgelegd, advi seurs aanwezig om de Ministers te assis teren, moties, stemmingen, alles wor stelt dooreen, maaralles geheim. Als dat weer iets anders is dan ge heime diplomatie, weet ik het niet. Het lijkt er zeer veel op. Neen, als ik P. v. d. Arbeidsman was zou 'k zeggen: jongens, zie er met fat soen uit te komen, want je redt het niet. Toen we vroeger met Schaper, "Troelstra, ter Laan, van Helsdingen en 't hele zwikkie „de straat opgingen", was 't veel leuker. Toen boksten we er tegen op. Nu wringen we ons in hon derd bochten om er nog iets van te maken." De Indische zaak was al zo donker. En nu nog geheim ook. Donker. En geheim! Daar ga je met je democratische rechten en je opendeur-politiek. WAARNEMER. Als pijnen U kwellen COMFORT v6oR ALLES. In Los Angelos (Califomië V.S.) heeft men weer iets nieuws in practijk gebracht. Men kan daar een maaltijd gebruiken, terwijl men rustig in de auto blijft zitten. Men parkeert de auto langs de rotonde van het restaurant, bestelt een lunch of diner en wacht eventjes. Langs de rails glijdt een overdekt wagentje met de bestelde spijzen naar de auto. Heeft men voldoende gegeten, dan stuurt men het wagentje terug naar de keuken. Eenvoudiger kan het bijna niet. DE WOL IS NIET HET DUURSTE Een „zuiver wollen" herencostuum van de beste kwaliteit, zoals Engeland ze exporteert naar Australië (bakermat van de wol!) kost ongeveer 250. Maar het hoofdbestanddeel, de wol, blijkt daarbij het goedkoopste te zijn. De heer H. R. Reynolds, een deskun dig man in de wereld van de wol, maak te een kosten-analyse van een dergelijk costuum en berekende, dat de prijs van de wol in zo'n pak verwerkt, ongeveer 17.50 bedraagtMaar een paar ki lo ruwe wol is ook nog geen heren costuum. DERTIEN KOEIEN DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN Tijdens onweer werden in een weiland behorende tot het buitengoed „Singra- ven" te Dennekamp gisteren, 13 melk koeien door de bliksem getroffen en gedood. In het weiland graasden in totaal 16 koeien en kalveren. De koeien waren het eigendom, van de landbouwer B. L. Lorna, diè toen hij zich 's avonds naar de weide begaf om de koeien te mel ken, 13 koeien dood aantrof. Na de bevrijding heeft de Overheid een belangstelling voor ons eiland ge toond als nooit tevoren. De Minister-President, de Commissa ris der Koningin en het College van Ge deputeerde Staten van de provincie Zuid Holland hebben onze streek bezocht, ter- vrijl het eerste officiële bezoek van H.M. de Koningin, toen zij nog Prinses Re gentes was, tesamen met Prins Bem- hard, ons eiland gold. Bij deze gebeurtenissen hebben de hoge bezoekers eenstemmig hun grote bewondering geuit voor dit prachtige eiland en de zeer energieke bevolking, die zonder enig vertoon alles gedaan heeft om de zware oorlogsschade zo spoedig mogelijk te herstellen. Voor diegenen, die naar aanleiding hiervan en mede op grond van persoon lijke gesprekken, de illusie koesterden, dat bij het Proviiiciaal Bestuur meer waardering en zelfs enige sympathie was gewekt, zal de Memorie van Toe lichting bij het Ontwerp herziene ge meentelijke indeling op het eiland Goe- ree-Overflakkee een grote ontnuchte ring zijn. In deze Memorie geven G.S. hun oor deel over G.O. op een zo grievende en vernederende wijze, dat het ieder, die van dit eiland houdt, pijn zal doen. In een rapport van 15 bladzijden wordt uitvoerig betoogd, dat G.O. in menig opzicht bij de ontwikkeling ten achter is gebleven tengevolge van ge brek aan bestuurskracht; dat de werk zaamheden er niet behoorlijk verricht worden; de politieverordeningen verou derd zijn; onbevoegde leerkrachten les geven; straten, wegen en havens slecht onderhouden zijn; rioleringen ontbre ken; gezag niet bestaat; de jeugd bal dadig en het aantal debielen tweemaal zo hoog als elders is, terwijl voorts ver enigingsgebouwen en wat eveneens aeer belangrijk schijnt te z^n, ambtswonin gen voor de burgemeesters ontbreken. Op het gehele eiland is in de ogen van G.S. niets goeds te vinden behalve dan dat zij in de allerlaatste zin nog terloops opmerken, dat op „een enkel gebied" de behoudende geest plaats ge maakt heeft voor een vooruitstrevend heid, nl. op dat van de landbouw. Het feit, dat de landbouvsrproductie van Plakkee, die van de gehele provin cie Utrecht evenaart; de opbrengst per ha aanmerkelijk hoger is dan in enig ander gebied van Nederland; in 1947 alleen aan uien voor meer dan 7000.000 werd geëxporteerd, kortom, dat Flak kee tot één der meest welvarende land bouwgebieden van Nederland gerekend moet worden, heeft blijkbaar op G.S. minder indruk gemaakt dan de politie verordeningen die 35 jaar oud zijn. Tegen deze beschrijving van ons eiland, die een zo volkomen vals beleid van de werkelijkheid geeft, past een scherp protest, temeer, waar deze toe lichting afkomstig is van een hoog be stuurscollege en geschreven werd voor de Regering en het Parlement. Wij vragen geen woorden van waar dering, vooral riiet, wanneer deze toch niet gemeend blijken te zijn. Wij zijn lang niet blind voor de ge breken en fouten van ons eiland en wil len alles in het werk stellen om deze te verbeteren. Wg hebben er echter recht op, dat in dien een beschrijving van onze streek gegeven wordt, deze eerUjk, objectief en waarheidsgetrouw is en naast het kwade ook het goede vermeld wordt en naast hetgeen nagelaten ook wordt be schreven hetgeen tot stand werd ge bracht. Wanneer G.S. overtuigd zijn, dat sa menvoeging van gemeenten is gewenst, zal ieder deze opvatting kunnen res pecteren. Een goed democratisch belei(J eist echter, dat gemeenten, die in vele eeuwen hun besteansrecht hebben bewe zen en waaraan generaties hun beste krachten hebben gew^d, niet klakkeloos uit de weg worden geruimd. Indien G.S. na een waarheidsgetrouw beeld van de bestaande toestand te hebben gegeven aangetoond hadden, dat alle aangehaal de gebreken voortvloeien uit de huidige gemeentelijke indeling en door wijziging der gemeente-grenzen zouden worden opgeheven, zou de Regering deze prac tische voordelen kebben kunnen afwe gen tegen de schade, die altijd ontstaat door- het liquideren van historisch ge groeide gemeenschajipen tegen de uit drukkelijke wil in van de betrokken be volking. Thans wordt echter volstaan met het uitgeven van een klachtenboek, waar bij alles op rekening van de localiteit wordt geschoven. Het ter sprake brengen van veel, wat in geen enkel verband kan staan met de voorgestelde vrijziging van de gemeen tegrenzen geeft aan dit stuk een uiterst tendentieus karakter, waardoor de des betreffende gemeenten, wier hoofd moet vallen, reeds bij voorbaat worden gedis- qualificeerd. Deze door G.S. gevolgde methode is unfair en verdient onvoor waardelijke afkeuring. Zij getuigt van een ontstellend gebrek aan eerbied voor het leven van kleinere gemeenten en een even ernstig gebrek aan waarde ring voor de betrokken streek, tervrijl geheel ten onrechte en volkomen onver diend het eiland in de lande in dis- crediet gebracht wordt. Tegenover de denigrerende opmerkin gen van G.S. mag er thans stellig op gewezen worden, dat ons eiland de ver gelijking met andere streken va» Ne derland glansrijk kan doorstaan, zulks niettegenstaande het feit, dat de Rege ring vrijwel alles heeft nagelaten wat de bloei van deae streeji zou kunnen be vorderen. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.) TWINTIG MILLE VOOR EEN SCHAAP! Het hoogste bedrag, dat tot nu toe werd neergeteld voor een edel schaap de koning van de kudde bedroeg ruim 20.000 gulden. Dat betaalde dezer dagen een farmer uit Uruguay voor een zgn. Corriedale-ram uit Hawarden in Nieuw Zeeland. KAMPIOEN-SCHAAP GESTORVEN Het 14-jarige Australische schaap, dat meer wol heeft geleverd dan enig ander schaap ter wereld, is gestorven. In 13 jaar tijds leverde dit schaap 130 kilo wol van de beste kwaliteit, dus gem. 10 kilo per jaar. Dit is meer, dan 2 maal de normal* hoeveelheid ën dit schaap heeft 2jgn: baas du« geen windeieren gelegd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5