''il m Uienmarkt ■j ■lir ii II Tragiscn ongeval te Ouddorp il m «lil P' !>^llil!. Distributiedienst Goeree - Overflakkee Overgangsexamen Zondagsdiensten Artsen. Biz. 2 „E IL A N D E N - NIE U W S" Zaterdag 23 Juli 1945 ï'ïSi' ■'\'Mi'. if i 1 VERVOLG BUITENLAND tholieken op dit voorstel reageren, te meer daar zij nog steeds van de gedach te uitgaan, om te beproeven een nieuwe verkiezing te voorkomen. De Liberalen zouden van een nieuwe verkiezing' waar schijnlijk nog meer voordeel trekken. Palestina De wapenstilstand tussen Syrië en Is raël is getekend. Voorlopig zwijgen de wapens tussen Egypte, Syrië, Trans Jordanië en de Li banon enerzijds en Palestina anderzijds. De bedoeling is nu, om door onder ling overleg te trachten tot overeen stemming te komen. Dat dit nog heel wat voeten in de aarde zal hebben, zal niemand tegen spreken. Er zijn niet minder dan 800.000 Ara bische vluchtelingen die gewoond heb ben in het land dat nu door Israël is bezet. Dit ernstige vraagstuk, zal op de een of andere wijze tot oplossing moeten worden gebracht. Daarbij komt, dat de Joden vast hou den aan de teruggave van Jeruzalem, terwijl de Ar.abieren er nog niet aan denken, zich uit deze stad terug te trekken. Het is moeilijk om op de besprekin gen vooruit te lopen, vooral omdat er een grote naijver bestaat, tussen de Arabieren onderling, terwijl de grote mogendheden ook nog wel een woordje zullen medespreken. Atoom bjni Tussen Engeland en Amerika w.^rden besprekingen gevoerd over het geheim der atoom bom, Tijdens de tweede we reldoorlog waren zowel Engelse als Amerikaanse geleerden bezig, met proe ven om tot samenstelling der atoom bom te geraken. Engeland was op dit gebied al zeer ver gevorderd, doch Amerika snoepte de primeur af. Volgens de berichten in de pers, weten de grote mogendheden uit welke grondstoffen de atoom bom wordt vervaardigd. Het geheim moet daarin zitten, om de juiste verhouding te weten, teneinde de bom zulk een grote exploitatie kracht te geven. De Engelse pers wijdt aan dit vraag stuk haar volle aandacht. Er zijn bladen die voorstander zijn dat Arherika het geheim alleen bewaart, echter onder een duidelijke garantie, dat indien onverhoopt militaire moeilijk heden mochten ontstaan, de Amerikaan se regering ten volle Engeland ook de beschikking over deze bommen zal ge ven, zonder enig bezwaar in de weg te leggen. President Truman heeft een geheime vergadering belegd, met zijn voornaam ste politieke en militaire medewerkers. Het is te begrijpen, dat Engeland, na verschillende uitlatingen vanuit Ame rika vernomen te hebben, definitief wil vveten, waar het aan toe is. Hier is geheime diplomatie aan het woord, waarvan wij weinig of niets af weten. Het enigste is afwachten, wat openbaar komt, en dan is men er nog lang niet zeker van, het juiste te weten. EISENHOWER REDDE ZIJN BEEN Als een dertienjarige schooljongen had Eisenhower een kleine schaafwond aan zijn linkerknie gekregen, waarbij, door onbekende oorzaken bloedvergifti ging ontstond. Toen zijn moeder vaststelde, dat een kwaadaardige infectie het leven van haar zoon bedreigde, werd de hulp van een oude huisdokter ingeroepen. Die zag er een zeer gevaarlijk geval in en hij kon er de ouders weinig hoop op geven, het been te redden. Bij een volgend on derzoek meende de dokter, dat met het afzagen van een stuk van het been niet langer kon worden gewacht, aangezien met toenemend levensgevaar rekening moest worden gehouden. Ike verzette zich krachtig tegen elke amputatie «n wilde liever sterven. Bij zijn verzet verwierf hij de hulp van zijn broer Ed. Het halsstarrige verzet van de jonge Eisenhowers werd met succes bekroond. Na twee dagen was het ergste door staan het wonder was gebeurd en de oude dokter sprak niet meer van amputeren. Weliswaar was Ike nog enkele we ken ernstig ziek en zwak, doch de in fectie was aan het wijken, vermoedelijk zonder enig medisch ingrijpen. Het zeer godsdienstige gezin van Eisenhower schreef dit wonder toe aan de innige giebeden, die voor Ikes herstel waren op gezonden. Sedert ons overzicht veertien dagen geleden, is de prijs voor de uien steiic opgelopen. De berichten over droogte bleven aanhouden en een hausse v/as daarvan het g'evolg. Er werden prijzen betaald tot 18 cent per kilo onder stro. Enkele commlssi- onnairs kochten zelfs voor 9 cent, ter wijl men ook spreekt van 10 cent. Geroest werd er voor 1400 tot 1600 gulden per gemet, naar gelang de stand van het gewas. De regen die er Vrijdag, Zaterdag en Zondag gevallen is, heeft enige ont spanning gebracht. Zo gespannen het vorige week was, zo stil is het nu deze week. De regenval is erg ongelijk geweest, op de ene plaats waar zich een bui ontlastte, heeft het behoorlijk geregend, terwijl waar de bui overtrok, het matig regende. Het land was erg droog, gro te scheuren waren zichtbaar. Al is het gewas, van de regen opgefrist, het land zelf, is op vele plaatsen droog geble ven, twee a drie centimeter bevochtigd. Tot 15 Augustus mogen uien in En geland worden ingevoerd, daarna volgt sluiting tot vermoedelijk 1 December. Voor 15 Augustus zullen er niet veel uien naar Engeland gaan. De plantuien zijn dit jaar net één twee weken te laat. Bovendien trekt de prijs,voor Enge land ook niet aan. De vorige week waren de prijzen voor de Egyptische uien, als volgt: Londen Birmingham Edinburgh Leeds Liverpool Southampton 15 sh of 5 cent per kg 18 sh of 7 cent per kg 19 sh of 8 cent per kg 12 sh of 3 cent per kg 16 sh of 5 cent per kg 16 sh of 6 cent per kg Een erg aanlokkelijke markt is dit niet. Het vorige jaar deden de plantuien 1214 cent per kg, thans biedt men hier 8 cent, vorige week 7 cent. In zaaiuien is zeer veel verhandeld, uitsluitend spectdatie. De verwachting is, dat D.V. a.s. wdn- ter Engeland, Duitsland en Frankrijk aan de markt zullen zijn. Wanneer het weer, dan wat kouder wordt, als de af gelopen winter, verwacht men geen buitensporige, doch wel een vastere markt. Het zijn allemaal gissingen, waarom trent nu nog weinig te zeggen valt. Wel is het jammer dat thans geen plantuien naar Engeland gaan. Een prijs van 8 cent is niet lonend, en als straks de uien rijp zijn, zou het zeer ge wenst zijn, dat er wat schot in kwam, om een inzinking te voorkomen. Laatste uitreiking Toeslag Bijz. Arbeid De leider van D.K. Goeree-Overflak- kee maakt bekend dat de uitreiking toeslagkaarten 909 t.m. OOL zal plaats hebben als volgt: Maandag 25 Juli. MIDDELHARNIS van 9 tot 12 en van 1.30 tot 3 uur. DIRKSLAND van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur in het gebouw Odeon. Dinsdag 36 Juli. GOEDEREEDE van 2 tot 3 uur. NIEUWE TONGE van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur in het lokaal aan het Korteweegje. Woensdag 27 Juli. STELLENDAM van 9 tot 12 uur. DEN BOMMEL van 9 tot 12 uur. Donderdag 28 Juli. OUDDORP van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. OUDE TONGE van 9 tot 12 uur. Vrijdag 29 Juli. MELISSANT van 10 tot 12 uur. OOLTGENSPLAAT van 2 tot 3 uur. Maandag 8 Augustus. STAD AAN 'T HARINGVLIET van 9.30 tot 10.30 uur. Dinsdag 9 Augustus. SOMMELSDIJK van 9 tot 12 en van 1.30 tot 3 uur. Woensdag 10 Augustus. HERKINGEN van 10 tot 11 uur. Van deze uitreiking zal geen nauit- reiking meer worden gehouden. Personen die wegens huwelijk of zelf standige vestiging nog niet in het bezit zijn van een brandstoffenkaart of rant soenbonnen voor het seizoen 19491950 kunnen een aanvraagformulier afhalen, Gereformeera preaikant met zijn Vrouw veraronken, Woensdagmiddag tussen twaalf en één uur is te Ouddorp aan het strand ter hoogte van de Middenweg, bij strand- paal 18 en 19, een zeer tragisch ongeval afgespeeld, waarbij twee mensen, man en vrouw, op hetzelfde moment zijn ver dronken. De Gereformeerde predikant Ds Harm Vos van Hendrik Ido Ambacht, was met een groep van ongeveer 25 meisjes van zijn gemeente een week te Ouddorp gelogeerd. Ook zijn echtgenote Mevr. Vos-Elinga, was er bij vertegenwoor digd. Woensdag vermaakte Ds Vos en zijn vrouw met de meisjes zich in het wa ter met een balspel. Zij wierpen, terwijl zij kniehoogte in het water stonden, el kaar de bal over en weer toe. Ds Vos stond iets dieper, laten we zeggen bijna één meter. Zijn vrouw v/aarschuwde hem niet verder te gaan. Op een gege ven moment riep Ds Vos, dat hij weg zakte (misschien in het wei-zand), waarbij zijn vrouw hem te hulp wilde komen door hem een hand te geven. Beiden zijn zij daarbij gevallen. Me vrouw kon niet zwemmen en naar men ons meedeelde Ds Vos niet of bijna niet. Zij konden geen bodem meer vinden en het droevig gevolg was, dat zij, na nog een enige halen om hulp geroepen te hebben, in het water verdwenen. De spelende meisjes (in de leeftijd van 1620 jaar) snelden het strand op om hulp. Aanwezige strandgasten stelden di rect pogingen in het werk de ongeluk- kigen te vinden. E.H.B.O.-ërs gingen het water in met een net om het strand af te vissen. De reddingsboot Koningin „Wilhelmi- na" van Stellendam werd gealarmeerd en ook kaptein Bezuijen van het red dingsstation aan de haven, welke laat ste ogenblikkelijk een roeiboot op een vrachtwagen plaatste, deze naar de Mid denweg liet rijden, om op de vlugste vcij- ze hulp te kunnen verlenen. De Burgemeester, de heer Kleijnen- berg was bijna onmiddellijk ter plaatse met de Districts-commandant van de Rijkspolitie uit Dordrecht, die toevallig bij hem was toen het bericht van het ongeluk binnen kwam. Eenparig zocht men het v/ater het strand af, maar helaas was er niets van de slachtoffers te vinden. Men moest vaststellen, dat dominé en me, vrouw jammerlijk om het leven warea gekoinen. Later in de middag spoelde het lijt van mevr. Vos aan bij de nieuw gele: de dam van het Flauwe werk. Gepoo^ werd nog met kunstmatige ademlialinc de levensgeesten op te wekken, maar tevergeefs. Het lijk is opgebaard in Geref. Kerk te Ouddorp, waar haar man Ds Vos, die Zondag in zou voorgaan. Tot op het ogenblik dat wij dit sclirij. ven is het lijk van Ds Vos nog niet vonden. Ds Harm Vos is geboren 13 Nov, 1908 te Herenveen. Zijn echtgenote draagt de naam van Jacoba Elinga, geb. 17 Auj, 1908 te Haren. Zij hadden geen kin deren. De eerste Zondag in 1946 op 6 Jai, deed hij zijn intrede te Hendrik Ido Am bacht, na gekomen te zijn van Tijnjt, Opsterland. Des avonds was reeds een ouderling van de Geref. Kerk te H.I. Ambacht ter plaatse om een en ander te regelen. Dj 25 meisjes zijn Woensdag 5 uur weer naar huis teruggekeerd, de verslagen heid onder hen was groot. Volgens deskundigen is dit dubbele verdrinkingsgeval te vrij ten, dat zij iets te ver zijn gegaan en zij de zwemkunst niet of slechts weinig machtig waren. Het Nöprderstrand is altijd min of meer gevaarlijk, vooral voor hen die niet zwemmen kunnen. Deze zo droeve verdrinkingsdood heeft in de gemeente Ouddorp en trou wens in het gehele eiland, grote ontroe ring teweeg gebracht. Ds Vos had dezelfde dag nog in de winkel ter plaatse gezegd, dat hij zou zijn als de kampeerweek er op zat, omdat hij de verantwoording droeg van de 25 meisjes, die onder zijn leiding stonden. En ziedaar, nu moest de prediltant zelf met zijn vrouw, op het onverwachts het tijdige met het eeuwige verwisselen. Memento mori! Bij het plaatsen van de overgangs examens van de R.H.B.S. zijn in vorig nummer abusievelijk alle geslaagden uit de gemeente Oude Tonge onder Oolt- gensplaat terechtgekomen. Wij geven hierbij nogeens volledige herplaatsing van de examenuitslagen. Van klasse la maar klasse 2: Wim Arends; Frans Buijsse; Hans de Foc- kert; Willie Kievit; Kommer de Man (met lof); L. Mastenbroek; Leen van der Meer; Tjerk Sieswerda; Piet Ver- nooijs; Wim van der Waal; Janna Jor- daan uit Middelharnis; Adri Keizer (met lof); Bart Spee uit Sommelsdijk; Wim de Vin uit Oude Tonge. 5 afgewezen, 1 herexamen. Klasse Ib naar Idasse 2: Aatie de Man (met lof); Marict de Man (met lof)Jannie Breur; Fien Schipper uit Nieuwe Tonge; Piet de Man, Dirksland; Dirk Landheer; Stad a.t. Haringvliet; Jan van Nimwegen (met lof)Jaap Ti- chelman; Rens de Vos (met lof) uit Ooltgensplaat; Jan PuUeman; Hans v. d. Tol uit Oude Tonge; 3 afgewezen, 2 herexamen. Van klasse 2a naar iklasse 3: Rens Jacobs; Corrie van Oorschot; Anthoon de Wit uit Achthuizen; Bert Kooiman; Dittie van Putten uit Ooltgensplaat; Suus de Man; Jannie Verseput uit Nieu we Tonge; Piet Noordermeer, den Bom mel; Jaapje Punt, Dirksland; Jannie Ris, Oude Tongê; 2 afgewezen, 3 her examen. Vam klasse 2b naar klasse 3: Jan Beye; Wout Goemaat; Hennie Polder man (met lof)Henk Lugthart uit Dirksland; Ko van Duinen; Maaike Mourik (met lof)Han Wijnhof uit Mid delharnis; Jaap Klein, Som-melsdijk. 3 afgewezen, 6 herexamen. Van Idasse 3 naar klasse 4: Joop Dal stra; Nellie Jacobs (met lof); Rmus de Jager (met lof)Toos Snelleman; Wim Paling van Veen uit Middelharnis; Jos- ke Groeneveld; Rinus Grootenboer; Bert Joppe; Maarten Kaptein; Alie Maan uit Sommelsdijk; Danie Diepen horst; Hans Ottink; Kees Buth uit Dirksland; Klaas Birkhof; Ina Voogd uit Ooltgensplaat; Joop Dorsman; Oud dorp; Wim Drooger, Nieuwe Tonge; Coi van Dijk, Stad a.t. Haringvliet; Gerard Struik, Herkingen; Hans Matthijssec, Den Bommel; Klara Seton, Oude Tonge 3 afgewezen, 3 herexamen. Vam klasse a4 naar klasse a5: Mattï den Braber, Emma Buijsse uit Middel harnis; Willy van den Heuvel, Oolt gensplaat; 2 afgewezen, 2 herexamen. Van klasse b4 naar Idasse b5Cor de Bruin; Waldi Ravens uit Dirksland; Bert Kaptein, Sommelsdijk; Lien Meijer Oude Tonge; Hans Osseweijer; Jan Ver burg uit Nieuwe Tonge; Adri Smit Middelharnis; Kees de Wit, Achthuizen, 7 afgewezen, 3 herexamen. Van Zaterdag 23 Juli voorm. 12 uur t.m. Maandag 25 Juli v.m. 9 uur. MiddeUiamis-Sommelsidijk Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui pers en C. F. Arends. Voor spoedgeval len A. Kievit, arts, Telef. 90, Middel harnis. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig dr P. Boot. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts, Telef. 1512. Melissant en B. Elvé, arts, Telef. 262. Dirksland. Oost-Flakliee Afwezig de artsen E. Bouman, G, X Buth en P. C. J. Voogd. Voor spoedgs- vallen C. W. Kramers arts, Telef. i" Ooltgensplaat en P. J. de Man, ar's. Telef. 20, Nieuwe Tonge. CENTRALE VEILING IMIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 20 Juli lSi9. Savoije kool 11.14.Rode kool 6.10.Bloemkool I f 24.-28,-; Bloemkool II 13.Bospeen ,f T,- 12.Boskroten 2.Kroten f "u- 8.Wagenaars 21.33.Dubbele princessen 40.43.—; Sla 1.50—1-8" Komkommers IA 24.Komkoramet' I 15.Tomaten 41.43.Eige»' heimers 5.506.70; Rode Eersteling^ 7.70; Frambosen per doosje 0.32- 0.35; Kruisbessen 27.-43.—; Ro* bessen 37.-40.—; Aardbeien 98.-I Perziken 7.12.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2