Plaatselijk Nieuws Schrammetje „EILANDEN-NIKUWS" schrijft: r- DE BOERDERIJ »^- AAN DE VAL •ffoensdag 20 Juli 1949 BIz. 3- jODDELHABNIS Vrijdagavond a.s. om 7 uur zal Ds J. B. Bel van Dirks- land, als consulent in de Geref. Ge- ineente alhier een afscheidswoord spre- Iten, wegens zijn vertrek naar Krab- iendijke. P.V. de Reisduif Middelhamis-Som- melsdijk. Uitslag van de wedvlucht Cha- teauroux, afsttnd 580 km, los 5 uur 10, Ie duif 3 uur 9-45, laatste duif 6 uur 52-16. A. Human 1, 8, 11, 14; L. Schol 2, 9; J. Mastenbroek 3; B: van Eek 3, 10, 16; JI. J- Kalkman 5; C. Vroegindeweij 6; J. Vijfhuizen 7, 15; Gebr. Peeman 12; .Gebr. Groenendijk 13. Uitslag van de wedvlucht St. Kath. Waver. Afstand 80 km, los 1 uur 30. M. J. Koert 1, 6, 9, 20, 31, 43, 52; J. -V. d. Hoek 2, 30, 44, 48, 50, 62, 66; B. Viskil 3, 7, 25; J. Mastenbroek 4; M. Vroegindeweij 5, 12, 19, 55; M. J. Kalk man 8, 65; H. Vermaas 10, 14, 21, 34, 53, 57; J. Vgfhuizen 11, 35, 54; P. van Kelst 13, 61; J. Nelis 15; C. Vroeginde weij 16, 28, 59, 69; H. Jordaan 17; P. Jacobs 18; A. Human 22, 23, 68; A. van W^zel 24, 67; C. Zoon 26, 70; A. Sa- relse 27, 40, 63; B. Mans 29, 33, 51; A. de Gans 32; D. Wittekoek 36, 38, 58; Gebr. Peeman 37, 39, 64; A. Hollaar 41, 45; Gebr. Hoogzand 42, 49; C. Jordaan 46, 60; B. van Eek 47; G. Verburg 56. Leden die niet in het bezit van een Wok zijn worden verzocht. Donderdag tgdens het inkorven het looprecht op te geven, daar dit anders niet berekend wordt. DIRKSLAND Ds Chr. v. d. Woes- tijne van Ridderkerk heeft voor het be roep naar de Geref. Gemeente alhier be- daiüct. Afscheid en intrede Ds J. B. Bel. Het afscheid van Ds J. B. Bel zal, zoals reeds gemeld plaats hebben op Zondag 31 Juli a.s. De bevestiging en intrede te Krabbendijke Is thans officieel vast gesteld op Donderdag 11 Aug. a.s. HEBKINGEN Vorige week werd in café van,der Velde een vergadering ge houding van de commissie van voorbe reiding voor uitbreiding van de Centrale Veiling van Middelhamis. De vergade ring was maar matig bezet, waarschijn lijk vanwege het feit, dat de oorspron kelijke datum van vergaderen gewijzigd was, zodat een paar dagen tevoren een aantallandbouwers vergeefs waren op gekomen, bovendien werd in de Geref. Gem. een kerkdienst gehouden. Op de vergadering zette de .heer van den Tol vit Stad a.t. Haringvliet op uitvoerige wijze uiteen wat het streven van de commissie was en h;f toonde met cijfers en verdere gegevens aan, dat het meer dan tfld is voor alle Flakkeese land bouwers om zich bij het veilingwezen aan te sluiten. Men moet een groot sterk blok vormen om zijn producten af te zetten op de voordeligste wijze. De heer van Heest gaf vervolgens een mooi overzicht inzake de geschiedenis van het veilingsysteem; de strijd die er rondom dit probleem ook in het West land door de pioniers onder de tuinders is gevoerd om de gehele tuinbouw er van te overtuigen, dat men de produc ten naar de veiling moest brengen en het uiteindelijke gunstige resultaat, dat men daar door het veUen heeft gekre gen. Op deze toespraken volgde een le vendige gedachtenwisseling. Uit de ver gadering kwamen geen overwegende be zwaren tegen het veilen op, zodat on getwijfeld vele landbouwers tot de vei ling zullen toetreden. De leerlingen met personeel der Chr. School (hoofd de heer W. Neels) ho pen a.s. Vrijdag een reisje te maken naar Amsterdam en omstreken. Do woning van de fam. Riedijk, staande aan Onderlangs, is onderhands verkocht aan de heer A. de Korte. OTJDDORP De'gamalenvissers heb ben de vorige week 5 dagen gevist en gemiddeld van de 100 tot 130 kg gar nalen gevangen en aan de Centrale af geleverd. De zeevissers besomden van de 300 tot 400.—. De zeevisser D. v. d. Klooster ver- lijor een heel vistuig wat een hele scha de is. Van de melkslijter Joh. Hameeteman geraakte Maandagmorgen jl. de melk- wagen, bespannen door een hit, op hol, hetwelk veel schade naliet en het ver lies van 400 litei} melk. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Deze week zal het uitbaggeren van de haven alhier klaar komen. NIEUWE TONGE Een dochtertje van J. V. had spelenderwijs het onge luk haar arm te breken. Heelkundige htilp was noodzakelijk. In de laatst gehouden vergadering van de N.B.O., afd. Nieuwö Tonge, wer den als afgevaardigden naar de Alge mene Vergadering gekozen E. I. v. d. Doel en G. A. J. Opstelten. Een collecte op de O.L. School ge houden ten bate van het verwaarloosde kind bracht op ruim 145. OUDE TONGE A.s. Zaterdagavond half zeven hoopt Ds Bel in de Oude School een afscheid predikatie te houden we gens vertrek naar Krabbendijke. DEN BOMMEL De Voorz. van de Raad van Arbeid brengt U in herinne ring, dat de rentelkaarten van de ar beiders, die hier wonen en werken, ter vernieuwing moeten worden ingeleverd bij de Raad van Arbeid te Dordrecht vóór 1 Aug. a.s. STAD AAN 'T HAREVGVLIET Wed vlucht jonge duiven van St. Kath. Wa ver, afstand 76.5 km. 1, 2, 30, 34 Joh. Visser 3, 19, 20, 22, 36 Gebr. Visser; 4, 35 A. Huijzer; 5, 8, 16, 25 Fam. Trom mel; 6, 26, 27, 29, 31 Gebr. de Boed; 7, 18 J. de Vos; 9, 24 A. Meiaard Lz.; 10 32, 37 Gebr. v. d. Valk; 11 A. Meiaard Mz.; 12, 21, 38 A. C. Koppenaal; 13, 14 H. Noteboom; 15 D. Huijzer; 17 C. Wag ner; 23 W. Bevaart; 28 S. v. Rossum; 33 D. Driesse. Wedvlucht Chateauroux afst. 579 km. 1 A. Meiaard Lz.; 2 Gebr. Visser; 3 A. Huijzer. Plaatst Uw FanüUe-berlchten in „BILANDEN-NIEUWS" Het meest gelezen Blad in dit rayon. Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land hebben de knuppel in het Flakkee se hoenderhok gegooid. En welk een knuppel! Daar zijn nu totaal alle hoen ders van opgevlogen en het kakelen wordt met de dag erger. Ja, is me dat ook wat! Er worden klappen uitgedeeld aan iedereen: van de Burgemeesters tot de putjesscheppers toe. Er deugt op Flakkee naar het inzicht van Gede puteerde Staten althans totaal niets. Van hoog tot laag is men er onbekwaam voor zijn taak. Alleen het Streekbureau voor de wederopbouw en de boeren ko men er genadig af. Ook Schrammetje krggt èen veeg uit de pan en met hem alle Flakkeese ambachtslieden. Zal ikU even citeren hoe men in den Haag over ons slag van mensen denkt? Luister dan: ,,Het bouw- en woningtoezicht heeft voor de laatste oorlog op het eiland veel te wensen overgelaten. Doorgaans werden de desbetreffen de werkzaamheden aan plaatselijke ambachtslieden overgelaten, die naa.st het verrichten van hun ge wone arbeid als gemeente-opzich ter fungeerden. Het gevolg hiervan was, dat elk behoorlijk toezicht ont brak, waardoor de kwaliteit van het gebouwde vrij slecht is. Boven dien ,laat de vakbekwaamheid van de plaatselijke amtmchtslieden zeer veel te wensen over, waardoor een Itehoorlglc toezicht dubbel noodza- ket^k is." „Vergeleken met de overige ge meenten is de kwaliteit van het woningbezit in Nieuwe Tonge, Mid delhamis en Dirksland iets gun stiger." Ziezo, daar kunnen de Flakkeese am bachtslieden het voorlopig mee doen. Ik heb nooit geweten, dat wij in Den Haag zo laag aangeschreven stonden. Want zo'n uitdrukking houdt niets meer of minder in, dan dat er op Flakkee maar een zootje knoeiers zit dat alle vakbe kwaamheid mist en geen hart voor hun werk heeft. Men zou er haast uit op kunnen maken, dat alles, wat wij als metselaars, timmerlieden, smeden en schilders voor de oorlog gebouwd heb ben, op instorten staat. Dat believen wij echter van de Heren Gedeputeerden niet te nemen. Daarmee zijn wij in onze eer aangetast en diep gekrenkt. Natuurlijk weet ik zeer goed, dat het allen geen koks zijn, die lange messen dragen, maar dat spreekwoord is even zo goed van toepassing op de heren, die hoge boor den en mooie vulpenhouders dragen. Er zit overal kaf onder het koren en daar om gaat het niet aan om te generalise ren en met één veeg alle Flakkeese am bachtslieden in de hoek te zetten. Dat men de Flakkeese gemeenten sa men wil voegen moeten de Haagse he ren zelf weten, maar dat men daartoe motieven als deze bijeengaart is meer dan treurig en de eer van Gedeputeer de Staten onwaardig! Het Streekbureau voor de Wederop bouw heeft dan volgens Ged. Staten Flakkee uit de put getrokken. Dat heeft volgens de memorie van toelich ting naast de gewone wederopbouw werkzaamheden ook dat werk gedaan. wat eigenlijk tot de taak der gemeenten behoorde, en het bouwtoezicht uitge oefend, doordat de gemeenten hiertoe niet in staat waren. Nou, die konden het! Maar men vergat in het rapport te vermelden, dat de Flakkeeënaars ar chitecten op het dak werden gestuurd uiterst vakbekwame natuurlijk! die ijzeren draagbalken vergaten te pro jecteren en verzuimden kelderventilaties in nieuwe woningen aan te brengen. Ge lukkig, dat die domme Flakkeese am bachtslieden daar erg in hadden, waar door de „kwaliteit van het gebouwde" dan toch nog op een tikje hoger peil kwam te staan! Het hangt de ambachts lui op Flakkee toch al lang de keel uit, dat zij als nietsnutten op zij worden geduwd en hun allerlei architecten-bu- reaux worden opgedrongen, die hoge winstpercentages opstrijken en hoege naamd geen aandacht aan het werk be steden! Daarover wordt met geen woord gerept! Het is een koud kunstje om Iemand laag weg te zetten, maar dan moet men kimnen bewijzen wat men be weert. Het beste zal dan ook zijn om maar gauw onze Ambachtsschool te sluiten want uiteindelijk komen daar al die prutsers vandaan! Het is wel zeer vleiend voor het Bestuur, Directie en personeel van deze school om zulk e^n rapport van Ged. Staten onder het oog te krijgen! En wat de „prestaties" van Wederop bouw betreft, daarover zal ik zwijgen, want dan wordt mijn hoekje te groot. Misschien kom ik daar later nog wel eens op terug. Het wonderlgkste vindt Schrammetje echter, dat de Haagse heren nu zo plot seling met onze onkunde op de prop pen komen. Voorheen is daar nooit een woord van gezegd. Wat moet er nu met Schram en zijn kornuiten gebeuren als de samenvoe ging een feit wordt? Zou het dan maar niet het beste zijn om al de ambachts lieden, burgemeesters, onderwijzers, kortom, allen die enige leiding moeten geven, te evacueren? Want al deze ezels wonen nu eenmaal op ons eiland en hoe a|l men er ooit deugdelijke burgers van maken? Behalve dan van zelf de boeren, want onder deze cata- gorie heeft „de behoudende geest plaats gemaakt voor vooruitstrevendheid, zegt het rapport. Zij bewerken de vruchtba re landbouwgronden met de modernste werktuigen, waardoor de opbrengsten zeer hoog zijn." Natuurlek: van de boeren niets dan goeds! Want die boeren hebben in de oorlog immers zo goed hun best gedaan, om de stedelingen van eten te voor zien! Het zou toch al te gek zijn om hun nu met de knuppel te bewerken! Het is Schram onbegrijpelijk, dat men van die Flakkeese armoezaaiers die we dan In 't algemeen zijn nog één belas tingcent heeft willen opstrijken. Ik zou met zulke zielepoten medelijden heb ben en hun ook maar onbekwaam achten om belasting te betalen. Daar is 't echter ver vandaan! Schram wil alle Flakkeeërs toeroepen: „let op Uw saeck!" Er ga tegen de aan tijgingen van Gedeputeerde Staten een scherp protest uit! En zij, die Gedepu teerde Staten van voorlichting dienden want dat móét- gebeurd zijn die nen „metten bannissemente" van het eiland te.worden verjaagd! 19 DOOR H. NOORMAN De ouderling, die dat deel der ge meente onder zijn hoede had, had het liem by het eerste huisbezoek naar waarheid gezegd: &é.é.T behoeft geen troost te worden gebracht, je gaat er juist vertroost en versterkt vandaan, daar je proeft, hoe Gods genade er heeft gewerkt; de boerin van de Val ligt te rijpen voor de eeuwigheid. Zó was het. En dominé Westwoud was er meer malen met zijn vrouw heengegaan, soms op de fiets, soms wandelend. Die twee vrouwen verstonden elkaar. Zacharias Mieras, de „boer van de VaT', vond de»-predikant moeilgk te doorgronden. Hg was er van overtuigd, ^em nog niet doorzien te hebben. Dominé Westwoud meende de boeren kiel te kennen. Zijn vorige gemeenten waren immers plattelandsgemeenten ge- lï^feest? Maar in de omgeving van Zuid stad had hij tóch weer een andere boe- ïenziel ontdekt en hij was tot de con clusie gekomen, dat een mens nooit te oud wordt, om te leren en niet spoedig moet menen, op de hoogte te zijn. Hij wist, dat de boeren conservatief waren. Tot in merg en nieren gehecht aan het oude. Maar tóch was er ver schil. De boer in het Noorden van het land was niet zo conservatief als die hij hier ontmoette. Machines waren er moeilijk, zéér moeilijk ingegaan. Vermoedelijk dacht de boer van de Val er ook zo over. Hij zag in Zacharias Mieras een oerconservatief man, die met pure minachting neerzag op het nieuwe, dat de tijd in zo menig opzicht bracht. En tóch was er veel, dat hem in de boer aantrok, niettegenstaande diens stugge houding en diens weinig spreken. Enkele malen reeds had hg Mieras ontmoet. Maar vertrouwelijkheid was niet ontstaan. De boer van de Val stootte af en trok tóch aan. De pre dikant was veel bezig met dat lid zijner gemeente, dat schier een voorwerp van studie voor hem geworden was. Want ondanks alles, dat afstoote, had, naar de mening van de predikant, deze boer een gaaf, praehtkarakter. Iemand, die precies wist, wat hij wilde; die niet wist van transigeren. Ook een gemeen- telid met kennis der Schrift; man van beginsel. Bovendien verstandelijk goed ontwikkeld, bedachtzaam, maar ook doortastend, als het moest. Het was vanzelfsprekend, dat hij in het polder- bestuur zat, hij, de geheide boer. En ook, dat hij behoorde tot de ingelanden van het Waterschap. Aanvankelijk had de predikant er zich over verwonderd, dat deze man niet lid van de kerkeraad was, althans was geweest. Maar dat raadsel was spoedig opgelost gewor den: tot driemaal toe was hij tot ouder ling gekozen; tot driemaal toe had hij ontheffing gevraagd, op grond van het feit, dat hij zo ver weg woonde. Doch de ouderling, die het de dominé mee deelde, had altijd betwijfeld, of dit het enige en voornaamste motief was ge weest. Neen, dominé Westwoud wist niet goed, wat hij had aan de boer van de Val. En informerend bij de ouderling, die er vaker was geweest, werd hij niet veel wijzer. De man woonde trouwens nog geen twintig jaar in Zuidstad en wist van wat acht en twintig jaar ge leden op de boerderij had plaats gevon den niets af. Er was nooit met hem over gesproken. De boerderij lag afge legen. Van de boerin was dominé Westwoud gewaar geworden, dat een dochter ge trouwd was en te Harenstede woonde. Een jongen was in bloeiende leeftQd naar het graf gebracht. En de boerin had verteld, dat haar man daaronder zeer geleden had. Was dat de stugheid van de boer? Had 6é.t iets in hem ge knakt? Dominé Westwoud betrad het erf, dat verlaten lag. Enkele kippen pikten er voedsel. Maar dat waren vooralsnog de enige levende wezens die hij bespeurde. Terwijl ook het geknor van varkens hem in de oren klonk. Maar dan glimlachte hij en stak de hand op: op een ruststoel voor het raam lag de boerin, met vriendelijk ge laat naar buiten starend. De predikant wist de weg. En weldra stond hij naast de stoel, de hand der boerin drukkend. „Ik zag niemand", zeide hij. „Is het niet wat gevaarlijk, alles open te laten staan?" „Hier gebeurt niets, dominé. Er loopt ook zo goed als nigmand. En de meid is in het achterhuis. De boer is niet thuis; op het land bg de knechts." Hij vertelde, welk tochtje hij ge maakt had en dat hij nu even rusten kwam en tegelijkertgd eens kwam in formeren, hoe zij het maakte. „Het gaat best, dominé. Ik heb niet te klagen. Er wordt goed voor mij ge zorgd." Haar stem was opgewekt. Zg ineende, wat zij zeide. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3