DE BESTE FOTO ROTSMA ,De regeling en afzetmogelijkheden poters 1949" VAN GENT'S BOENWAS met BIJENWAS en ZUIVERE TERPENTIJN Land en Tuinbouw Verfecte Pasfoto MiDDELHARNIS V Overgangsexamen Bladz. 2 „BILANDEN-NIEUWS" Woensdag 20 Juli i^^ DE .,N.B.W," De mensen, speciaal de Nederlanders houden van organiseren. Zijn er een paar bijeen van gelijke gezindheid of van gelijk ambt of be roep, welhaast wordt gedacht aan het stichten van een bond, of vereniging. Dezer dagen is aan het aantal bonden, weer een nieuwe bond toegepast. Te Den Haag is opgericht de N.B.W., de Neder landse Bond van Woningzoekenden. Het doel van deze Bond is de behartiging van de belangen van alle Nederlandse woningzoekenden. Einddoel van de Bond de gehele Nederlandse bevolking aan een „eigen" woning te helpen. Eigen woning in die zin, dat een woning in haar ge heel afsluitbaar slechts door één gezin wordt bewoond. Deze bond tracht om. haar doel te bereiken door de campagne ter bevor dering van woningbouw. Door een actie te voeren voor een rechtvaardige her verdeling van de aanwezige woning ruimte. Ook wordt er naar gestreefd om een „woninglozenaftrek" te verkrijgen bij de belastingen. Dé Bond streeft naar een harmonische samenwerking tussen Overheid en woninglozen om het wo ningtekort op te heffen. Het woningvraagstuk is uiterst moei lijk. Statistieken wijzen uit, dat er min stens 300.000 woningen te kort zijn. Het vraagstuk is uiterst moeilijk op te los sen. Daarvan zouden de autoriteiten en de Overheidslichamen die er mee te ma ken hebben van kunnen getuigen. Samenwonen met al de ellende er aan verbonden. Inwoning met allerlei onge wenste toestanden. Het gescheiden wonen van man en vrouw, die huwden maar die elk maar bg eigen ouders bleven. Zovelen, die van jaar tot jaar het trouwen maar uitstellen, omdat een wo ning niet te verkrijgen is. Het woning vraagstuk is zeker wel het nijpendst vraagstuk van onze tijd. Onoplosbaar. Slechts bouwen en nog eens bouwen kan uitkomst brengen. Maar daar zijn weer zoveel hinderpalen;- de duurte welke de particuliere bouw zo goed als uitsluit, de schaarste aan bouwmaterialen, als gevolg van het tekort aan beschikbare deviezen, ja zelfs het te kort aan bouw vakarbeiders en niet te vergeten aller lei remmende bepalingen en voorschrif ten op velerlei gebied. De N.B.W., Bond van Woningzoekenden kan met recht een teken van onze tijd worden genoemd. Of haar actie veel zal uitwerken staat te bezien. Dat er wel aanleiding is de belangen van de woningzoekenden te behartigen en tegen elkaar af te wegen staat ook wel buiten kijf. Een optreden namens haar cliënten kan ook in zekere gevallen zijn nut af werpen. Maar of de actie tot bouw van meer dere woningen veel succes zal afwerpen wagen we te betwijfelen omdat andere factoren hier van doorslaggevende be tekenis zijn. OVEREENKOMST VAN PARIJS—DUITSLAND In Parijs is tussen de drie Westelijke geallieerden en Rusland een overeen komst gesloten. Veel verwachting had men er niet van. Alle onderhandelingen tussen de Geallieerden en Rusland zijn gedurende de laatste drie jaren op niets uitgelopen. Het ging voornamelijk over de status van Duitsland. Ruslands be doeling was de eenheid van Duitsland, niet in het belang van het land maar om zo mogelijk van geheel Duitsland een vazalstaat te maken. De Geallieer den willen ook wel de eenheid van Duits land, maar waar dit door de Russische doelstellingen niet mogelijk is hebben ze een begin gemaakt met de oprichting van de staat West-Duitsland. Oost- Duitsland staat geheel onder invloed van Rusland. De situatie was dus: Rus land wil een eenheid van Duitsland met het doel het tot een communisti sche vazalstaat te maken. De Westelij ke landen willen de eenheid van Duits land met uitschakeling van de commu nistische invloeden. Waar die eenheid door Ruslands politiek niet mogelijk is heeft men de staat West-Duitsland op gericht. De Geallieerden hebben van Rusland de feitelijke erkenning verkregen van de West-Duitse Staat. Nu komt er weer economisch, verkeer tussen de Oostelijke en Westelijke delen van Duitsland. En de Geallieerden blijven te Berlijn wat door de overeenkomst ook door de Rus sen is aanvaard. Geen blokkade meer om de Geallieer den er te verdrijven. Het succes van de overeenkomst is voor de Geallieerden, in feite hebben de Russen na een strijd van een jaar de Vrijdagavond hield de Christelijke Boeren- en Tuindersbond een vergade ring in Hotel Spee te Sommelsdijk. Na dat de heer P. v. d. Heuvel met gebed had geopend en allen een hartelijk wel kom had toegeroepen, verkreeg de heer D. Vogelaar het woord. Spreker had tot onderwerp gekozen: ,,De regeling en afzetmogelijkheden poters 1949." In de laatste jaren voor de oorlog, aldus spr., was de vraag en de belangstelling voor ons pootgoed in het buitenland groot, De export bedroeg toen 160.000 ton per jaar. In de na-oorlogse jaren voornamelijk in 1947, steeg de uitvoer zelfs tot 450.000 ton per jaar. Het vorige jaar echter was de aardappeloogst in het buitenland ook goed en dit kwam te vens tot uitdrukking bij onze export, welke tot 260.000 ton per jaar daalde. Zowel de landbouwers als de expor teurs leden dan ook gevoelige verliezen en daarom riep de Stichting voor de Landbouw een commissie in het leven om een regeling voor het pootgoed 1949 te treffen. In principe zal deze regeling er als volgt uitzien: Voor iedere klasse en ieder ras pootaardappelen zal een apar te prijs worden bedongen, welke na het seizoen bekend zal worden gemaakt. Hierdoor wil men trachten te bereiken, dat iedere teler voor het door hem af geleverde pootgoed een redelijke prijs zal ontvangen. Tevens wordt hierdoor vermeden, dat men de aardappelen te gen afbraakprijzen gaat verkopen. Ten aanzien van de export kan men dit zeggen, dat er door de deskundigen in verband met de grote droogte, op een hoge pootaardappelprijs wordt gerekend fe verplichte verzekering van zelfstandigen gewenst? Vervolgens sprak dhr P. v. d. Heuvel over de verplichte verzekering. Zoals U bekend is, aldus spreker, is per 1 Mei jl. het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouwwet geworden. Toen dit ont werp op de helling stond, is er bij een belangrijke, groep werkgevers de vra,ag gerezen of dit ook voor hen niet ge schikt is, want immers de arbeider is overal voor verzekerd en de werkgever nergens voor. Velen voelden hiervoor mits het maar geen geld zou kosten. In het wetsontwerp is echter een clausule opgenomen, dat men niet tot verplichte van Gent's Honing In elke woning vlag moeten strijken, dank zij de be faamde Luchtbrug, de Marshallhulp, het Atlantisch Pact en de vorming van West-Duitsland. Pijnlijk voor de Duit sers is dat Oost- en West-Duitsland ge scheiden blijven. Evenwel dit is een groot succes, dat de Geallieerden niets aan de Russen hebben toegegeven en dat geen definitieve hinderpalen in de weg zijn gelegd voor een uiteindelijke hereniging van geheel Duitsland. CENTRALE VEILING MIDDELHABNIS Veiling van Vrijdag 15 Juli 1949. Savoije kool 13.Rode kool 6. 11.Bloemkool I 19.26.Peulen 28.-32.—; Bloemkool II f 14.—; Bloemkool Hl 6.9.^Dubbele Prin- cessen 69.74.Tomaten 21.33.- Wagenaars 50.53.Bospeen 7. Sla I 1.50—2.90; Doperwten 20.—; Eigenheimers 7.7.50; Eerstelingen 7.10—7.20; Present 7.-7.110; Rode bessen 32.34.Prambosen per doosje 0.270.34; Kruisbessen ,f 19. 40.Perziken 7.-12.-. Veiling van Maandag 18 Juli 1949. Wagenaars 31.35.Bloemkool I 21.—35.—Bloemkool II 15.-22.—; Bloemkool III 11.^; Rode kool 8. 10.Kroten 7.Savoije kool 10. 13.Bospeen 14.17.Tomaten 19.—33.—Sla 1.50—2.40; Peulen 22.Dubb. Princessen 47.56. Snijbonen 51.Komkommers IA 15.20.—; Komkommers I 11. 19.Eigenheimers 6.60^7.70; Rode bessen 33.37.:Frambosen per doosje 0.31—0.38. - verzekering zal overgaan, tenzij de or ganisaties dat zouden willen. Zulk een verzoek is inmiddels inge diend door de Holl. Mij voor Landbouw, de Zeeuwse Mij en L.T.B. M.i. zijn de volgende bezwaren tegen verplichte verzekering' in te brengen: 1. Ik ben van mening, dat het buiten de taak der overheid gaat, om dit voor te schrijven. 2. De meeste pas beginnende boeren en tuinders moeten op elke gulden let ten en het gaat dan niet aan om iemand te verplichten 200.--------250.— per jaar te laten betalen voor een pensioen fonds, temeer daar bij niet nakoming van de verplichting over moet woi;den gegaan tot gerechterlijke verloop. 3. Tenslotte moeten we ook rekening houden met dsX gedeelte van de bevol king waarvoor ik respect lieb, dat te gen verzekeren is. Nadat er nog een gezellige discussie was geweest, sloot de voorzitter de ver gadering met dankgebed. „La^e val'' by vruchtbomen. Het is een bekend feit, dat vele ap pelvariëteiten de eigenschap vertonen, enkele weken vóór de plukrijpheid de vruchten in sterke mate te laten vallen, waardoor grote schade wordt geleden. Dit verschijnsel noemt men ,,de late val", in tegenstelling tot de zgn. Juni- val of „vroege val", welke kort na de vruchtzetting optreedt. In Amerika werd in de jaren 1937 '39, eigenlijk min of meer door een toe val, ontdekt dat de ,ylate val" kon wor den tegengegaan door de vruchten met zekere plantenhormonen of groeistoffen te bespuiten. Ook in ons land is men hiermede reeds in 1940 begonnen. Inderdaad werden hierbij zeer gunsti ge resultaten verkregen. Deze hebben tot gevolg gehad, dat door tuinbouw- consulenten en andere officiële instan ties de proeven werden herhaald en uit gebreid, Over de behaalde resultaten verscheen in 1941 een reeks publicaties, o.a. van ir J. H. M. van Stuivenberg in „De Fruitteelt." Dit in Nederland zo krachtig en se rieus ingezet onderzoek heeft ertoe ge leid, dat de bespuiting met groeistof te gen de late val spoedig algemene na volging in de practijk vond, zodat ons land ook hiermede vrijwel aan de spits staat. En waarom? Het is eigenaardig, dat men aanvan kelijk in het geheel niet wist, waarom de late val door deze hormoon-behan deling werd tegengegaan. Thans meent men voor de verklaring ervan een aan knopingspunt te hebben gevonden. Bij de rijping van vruchten ontstaat een nieuw laagje cellen op het grensvlak waar de steel op de tak zit. Men noemt dit wel, naar de ontdekker daarvan, het laagje van Mohl. Door dit grenslaagje wordt het vocht- en voedseltransport door de steel belemmerd als de vrucht gerijpt is. Het laagje van Mohl ver- kurkt" enigszins, waardoor tenslotte de vrucht afvalt. Bij sommige variëteiten blijkt bedoeld laagje iets te vroeg te ontstaan, zodat daarbij de vrucht afvalt voordat deze tot volledige rijpheid is gekomen. Deze vroegtijdige vorming van het laagje van Mohl wordt vertraagd, in dien de vruchten en speciaal de stelen met RHIZOPON B worden bespoten. De sapstroom blijft hierdoor langere tijd in tact en de vrucht blijft hangen. Hoe te handelen, en wanneer te spui ten, zullen wij in een volgend artikel uit eenzetten. HET „RADAR-WONDER' Toen gedurende de tweede wereldoor log de meteoroligsche stations van Zwit serland geen buitenlandse berichten meer konden krijgen, heeft de directeur van het Zwitsere centraal instituut voor Meterologie, Dr I. Lugeon, radar-appa raten ontwikkeld, die door ir Dr G. No- bile werden gebouwd. Met behulp van deze apparaten kon men de electrische verschijnselen van luchtstoringen op grote afstand regi streren, zelfs tot aan de Oostkust van Noord-Amerika. Op een afstand van 200 km kan men een regengebied, dank zij deze toestel len, duidelijk „zien." De weersvoorspel lingen worden hierdoor ten zeerste ver gemakkelijkt .'yAsi>ooRT PRIMA GERETOUCHEERD O KEURIG AFGEWERKT O Klasse Ib naar 2: Jannie Breur, Nieu we Tonge; Dirk Landheer, Stad aan 't Haringvliet; Aatie de Man, Nieuwe Tonge (met lof)Mariet de Man, Nieu we Tonge (met lof)Piet de Man, Dirksland; Jan van Nieuwenhuijzen, Ooltgensplaat (met lof)Jan Pulleman, Ooltgensplaat; Gon Risseeuw, Goeree; Tien Schipper, Nieuwe Tonge; Jaap Tichgelman, Ooltgensplaat; Hans v, d Tol, Ooltgensplaat; Rens de Vos, Oolt gensplaat (met lof). 3 afgewezen, 2 her examens. Van 2a naar 3: Rens Jacobs, Acht- huizen; Bert Kooiman, Ooltgensplaat; Suus de Man, Nieuwe TongePiet Noor dermeer, Dirksland; Corrie van Oor schot, Achthuizen; Jaapje Punt, Dirks land; Dittie van Putten, Ooltgensplaat; Jannie Ris, Ooltgensplaat; Jannie Ver- seput Nieuwe Tonge; Anthon de Wit, Achthuizen. 2 afgewezen, 3 herexamesB Van 3b naar 3: Jan Beije, Dirksland; Jaan Bogerman, Sommelsdijk (met lof) Ko van Duinen, Middelharnis; Wout Goemaat, Dirksland; Jaap Kleijn, Som melsdijk; Maaike Mourik, Middelharnis (met lof)Hennie Polderman DirkslanJ (met lof); Han Wijnhof, Middelharnis, Henk Lugthart, Dirksland. 3 afgewe zen. 6 herexamens. Van klasse 3 naar 4: Corrie van Al phen, Nieuwe Tonge; Klaas Birkhof, Ooltgensplaat; Joop Dalstra, Middel harnis; Dennie Diepenhorst, Dirksland; Joop Dorsman, Ouddorp; Wim Droo- ger, Nieuwe Tonge; Cor van Dijk, Stad aan 't Haringvliet; Joske Groeneveld, Sommelsdijk; Rinus Grootenboer, Som melsdijk; Nellie Jacobs, Middelharnis (met lof)Rinus de Jager, Middelharnis (met lof)Bep Joppe, Sommelsdijk; Maarten Kaptijn, Sommelsdijk; Alie Maan, Sommelsdijk; Hans Mathijssen, Dirksland; Hans Ottink, Dirksland; Klara Seton, Ooltgensplaat; Toos Snel- leman, Middelharnis; Gerard Struik, Herkingen; Wim Paling van Veen, Mi* delharnis; Ina Voogd, Ooltgensplaat; Kees Buth, Dirksland. 3 afgewezen, herexamens. Van A4 naar A5: Matty den Braher, Middelharnis; Emma Buijsse, Middel harnis; Willie van den Heuvel, Oolt gensplaat. 2 afgewezen, 2 herexamens. Van b4 naar b5: Cor de Bruin, Dirks land; Bert Kapteijn, Sommelsdijk; Lie» Meijer, Ooltgensplaat; Hans Osseweijer, Nieuwe Tonge; Waldi Ravens, Dirks land; Adri Smit, Middelharnis; JanVci' burg. Nieuwe Tonge; Kees de Wit, Ackt- huizen. 7 afgewezen, 3 herexamens. ZEELAND SCHERPENIS8E Aardappelveiliï? vian Donderdag 14 Juli. Eerstelingen 7.40, Bintje 7.—; Pele Eigenh. .f 7 Blauwe Eigenh. 7.20; Aanvoer 40.( kilo. Aardappelveiling van Vrijdag 15 Juli Eerstelingen 7.11; Gele Eigenh. 7.05: Blauwe Eigenh. 7.16; Kriel 4.21. Aanvoer 35.000 kilo.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2