kent Qij Qoenee& oveRf lakkee CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN iiAnDEn-niEuii/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 20 JULI 1949 21ste JAARGANG N<v. 1837 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. 3. NIEUWE TONGE Thans vragen wij de aandacht van onze lezers voor hetgeen wij in het dorp N'ieuwe Tonge zagen en naspeurden. Wij bezochten dit dorp, komende van Middelhamis, Bij het tramstation za gen wij, ter hoogte van een zijingang, een grenspaal, waarop de linkerzijde te czen staat Middelhamis", op de voor- het jaartal 1772 en op de rechter zijde de naam „Grijsoord" voorkomt. In het nette café van het tramstation liestaat gelegenheid voor het publiek om te wachten -op de tram, tei-wijl men van de langs het perron staande loodsen direct de indruk krijgt nabij een dorp te zijn waar de landbouw de voornaam ste factor is, en inzonderheid de uien- teelt Op een der loodsen lazen wij Dorps vereniging tot bevordering van de Landbouw CA. Nieuwe Tonge." Even voorbij het emplacement van de tram ligt het bedrijf van dhr L. Nelisse d.i. een bronbemaling en aanleg van brongas. Dit is de enige zaak, op dit gebied, van het Eiland Goeree en Overflakkee. De Molendijk opgaande zagen wij, ter linkerzijde, een hoge schoorsteen, naast de broeikassen van dhr M. Smit. Hier worden groenten en druiven gekweekt. Men wist ons te vertellen dat tijdens de inundatie, door de bezetters, dit ter rein is drooggebleven. Ter hoogte van de Burgemeester Overdorpstraat, staat op een plateau de windkoren-molen van dhr P v. Alphen. Niet alleen de rood-wit-blauwe rand on der de kap trekt de aandacht, doch in zonderheid de fraai versierde steen, wel ke boven de toegangsdeur is aange bracht, doet zulks. Deze steen heeft een mooi georna menteerde rand, terwijl in het midden liet beeld van een vruchtboom is aan gebracht. Het opschrift van de steen is als volgt. Deese Mooie Genaemt Oranie Boom is Gesticht Door Arent Zoon en Leyntie van Kasant. Den eersten steen van Deese Moolen is gelegd door den Jongen H. Huebregt Samuel van Der Burgt aangehuuwde Zoon van den Hr. Sebastiaan Anemaet Ealliauw van Klinkerlant Schout en Secretaris van de Nieuwe Tonge. 5 Jan Dekker 1768 M. Molenmaker. 16 Meermalen kwamen Engelse touris- ten deze molen bezichtigen. Voor het verkeer met auto's is de hoek Molendijk-Burgemeester Overdorp straat, uit beide richtingen, gevaarlijk. Wellicht zal hier t.z.t. verbetering wor den gebracht. Ter weerszijden van de B. Overdorp straat en de Wentinkstraat staan mooie arbeiders en burgerwoningen, welke van een zekere welvaart getuigen. In de Wentinkstraat zagen vrtj, voor de zaak van dhr S. v. d. Velden, twee nieuwe gecombineerde maai- en dors machines (Combine) van de meest in- genieuse constructie. Gaande langs het „Korte Weegje" za gen wij een zeer goed verzorgde be graafplaats, op welks poorten het veel zeggende opschrift is aangebracht „Zijt ook Gij Bereid!" Tegenover deze begraafplaats ligt het schone gebouw van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, hetwelk tot opschrift «eft „Diaconale stichting Elisabeth." Hier worden herstellende patiënten verpleegd. De aan het hoofd van deze stichting staande zuster B. Landheer, *as terstond bereid ons dit zeer ver borgde gebouw te laten zien. Er is plaats voor vier bedden. Het wilde ons Voorkomen dat dit een bg uitzondering geschikte inrichting is, en de verzorging oaarvan in bekwame handen berust. Ook het gedeelte van het gebouw, t welk dienst doet als magazijn van ''et Groene Kruis, zag er welveréorgd Het gebouw werd in 1926 in gebruik Senomen en tot 1929 bestuurd door Zus ter A. V. d. Bolder en vanaf die tijd, tot op heden door Zuster B. Landheer. Als bijzonderheid dient vermeld, dat op de plaats waar genoemde stichting is gebouwd, vroeger een Boerderij stond, waarvan een schilderij hangt in de Consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk, terwijl in een muur van de kerk, bij de stookplaats voor de centrale ver warming, een fraaie oude gevelsteen is aangebracht, welke eertijds in de voor gevel van bovengenoemde Boerderij heeft gezeten. Op deze steen staat, in het midden veld, een drietandige vork. Links daar van staan, onder elkander, de letters O.K. en rechts staan de letters A-D ter wijl er onderaan het jaartal 1651 op voorkomt. Even voorbij de begraafplaats, in de richting van het doprscentrum, staat het Voormalige Weeshuis. Thans doet dit verouderde en smaakloze gebouw dienst voor oefeningen van diverse ver enigingen. Gelukkig voor hen die van dit gebouw gebruik moeten maken zal t.z.t. door verbouwing en uitbreiding een naar de eisen des tijds ingericht gebouw komen. De noodzakelijkheid hiervan bleek ons toen vrij een repetitie van een Zangver eniging bijwoonden, onder leiding van dhr C. Hoogstraten, op een stoffige zol derruimte, terwijl beneden een Gyma- sliek-oefening plaats vond, waardoor een storend lawaai het genoegen van het luisteren naar het zingen vergalde. Midden in het dorp staat de mooie Ned. Herv. Kerk met toren. Volgens een geschiedenis schrijver werd deze kerk toegewijd aan de Heilige Laurentius. In 1831 en 32 is het kerkgebouw, inwen dig, bijna geheel vernieuwd. Het terrein van de kerk is omgeven door een gracht. Op dit terrein staat, recht voor de toren een zeer oude Pla taanboom, welks sierlijk gekroonde tak ken, reiken over de gracht tot ver bo ven de straat. Door twee ijzeren poorten, hangende aan prachtige stenen palen kan men over een tegelpad bïj de buitendeuren van de kerk komen. Boven deze deuren staat het jaartal 1777. Tegen een buitenmuur .van een zij vleugel der kerk staat een zeer grote regenbak. De betekenis van deze regen bak was destijds zo groot dat in de muur op een steen 't volgende opschrift werd aangebracht: Den Sen October 1833 is Den eersten steen van deze Re genbak gelegd door Joh. Christ. Hooij- kaas. Bij het binnentreden van de kerk ziet men een verticaal opgerichte grafsteen waarop te lezen staat. Hier legd begra ven William Sutherlandt geboren te Ketnes 1741 overleden in de Nieuwe Tonge 23 Juni 1808. Op de voorkant van de Gaanderij, bo ven de ingang leest men „Zalig is hij die waakt." Openb. 18 15b. Links van de kansel (gezien van de i'ngang) staat „Hoort nu wat de Heere zegt." Mich. 6 7a. Rechts van de kan sel staat: En het woord Gods blijft in U. 1 Joh. 2 4m. Terweerszijden van de kansel is een groot bord aangebracht waarop de 10 geboden te lezen staan. De kerk bevat 3 gaanderijen en heeft plm. 650 zitplaatsen. Op de koperen lezenaar van de voorheen functioneren de voorlezer, staat te lezen .„Gelega teerd door Wijlen Abraham van de Mij. 12 Augustus 1817. Jammer van deze mooie kerk is, de onharmonise kleurencombinatie van kansel, orgelfront en omgeving. Komt men van de zijde der mooie Pastorie, via een houten brug over de gracht, in de kerk, dan ziet men (zich omkerend) links en rechts twee grote muurborden, vermeldende de namen van 39 Predikanten welke korter of langer tijd te Nieuwe Tonge stonden. De eer ste Predikant was Johannis Hortius (ab Horst) 1574. De tegenwoordige Predi kant Ds V. d. Kooij is dus de 40e Domi- né van Nieuwe Tonge. De organist en trapper moeten een hele klimpartij maken om bij hun werk te komen. Boven de gesloten kast van de orgelklavieren lazen vrij de Latijnse spreuk, „Ars longa vita brevis" d.w.z. de kunst is lang, het leven kort. In de ruime Consistoriekamer hiqg ^ffi^i^i^pêiPÜ^pS'i VLIEGTUIGONGEVALLEN AAN DE ORDE VAN DE DAG. Dag in dag uit komt men in de courantenkolommen de laatste weken berichten over vliegtuigongevallen tegen. Tijdens de laatste dagen van de vlootmanoeuvres van de Westelijke Unie verongelukten bij de landing op het Britse vlieg- dekschip twee Nederlandse „Fireflies." Het trotse schip werd slechts licht beschadigd én ligt thans weer blinkend in alle glorie op de rede aan de kust van Cornwall (Zw. Engeland) gereed voor een nieuwe oefentocht. een lijst met gedicht betreffende het ambt van Diaken, 't welk aldus luidt: DIAKENAMBT Sal dy wezen een diaken En Gods segeningen smaken. Neemt in goed-doen U vermaken. Weest van minnelijcker spraken. Laat haar noot U herte raken Dien de middelen ontbraken. Spijst de hongerige caken, Drenckt ze die van dorste blaken. Troost die na den adem snaken. Helpt de naeckte onder 't laken, En de vreemde onder daken. Luyaerts laat U niet genaken Welker vingers zijn als haken En haar herten God versaken. Sijt getrouw voor alle saken, Past goe rekening te maken. Wille bidden ende waken, Godes loon hebt vook een baken, Weest soo doende een diaken, Jacob Revius 1586—1658. Op een boekenkast lazen vrij „Unum Necessarium" d.i. Een ding is nodig. De bereidwillige koster dhr de Gans, zeg gen wij hierbij hartelijk dank voor zijn spontane bereidwilligheid ons alles te laten zien. De kerk verlatende bezochten wij het mooie Raadhuis dat in 1928 onder lei ding van de Architect, wijlen dhr P. Mast van Sommelsdijk gereed kwam. In de fraaie voorgevel staat het beeld van vrouwe Justitia, geblinddoekt met zwaard en weegschalen. In de hal zagen vrij een kast tegen de muur hangen, waarin diverse voor werpen ons herinnerden aan de tijd der middeleeuwen waarin zware lijfstraffen werden toegepast. Dit zou iets zijn voor een eventueel streekmuseum! Nieuwe Tonge mag trots zijn op dit mooie Raadhuis. In de hoek van de Ring staan nog de mooie gebouwen „Welgelegen" genaamd. Eertijds bewoond door de reeds eerder genoemde Balliauw Hr. Sebastiaan Ane- maat. Op de Zuiddijk is een houtzager^ van dhr J. Mosselman, waar de zagen in werking worden gesteld door een ruw- olie motor en men van dik hout, plan ken zaagt. Gaande van het Raadhuis lajigs de Duivenwaardsedijk (in de volksmond Stovendijk genaamd) ziet men links een pas aangelegde straat met aan weers zijden mooie en gerief elijke woningen. Deze straat heet Gen. Snijdersstraat en is een lust om te zien. Verderop staat een groot gebouw met hoge schoorstenen d.i. de N.V. Cichorei drogerg de Onderneming, Directeur is dhr G. J. Buth en bedrijfsleider dhr Bd. Les Jz. Gedurende het seizoen van cichorei wordt in dit grote gebouw met 2 ploe gen plm. 20 man gewerkt. De wasbak, snijmachine en transpor teur worden aangedreven door een ruw- olie motor van 25 P.K. In deze gebouwen worden ook aard appelen gedroogd voor veevoeder. De bewerkte cichorei gaat als export artikel naar het Buitenland. Dit gebouwen complex in vol bedrijf te zien, waarbij de heer Les de nodige aanwijzingen geeft is zeker de moeite van een bezoek waard. Volgende keer iets over een andere gemeente. Zij die er prijs op stellen deze be schrijvingen aan anderen door te zenden kunnen de nummers bij het bureau van Eilanden-Nieuws aanvragen. M. c. M. GROTE GROEP MEUBELEN UIT DUITSLAND TERUG Door de zorgen van het Commissa riaat Generaal voor de Nederlandse Eco nomische Belangen in Duitsland en de Stichting Nederlands Kunstbezit zijn uit Duitsland een aantal kustvoorwer- pen teruggevoerd. Daarbij is een be trekkelijk grote groep meubelen. Nadat dit huisraad geïdentificeerd zal zijn zul len de oorspronkelijke eigenaren ieder het zijne weer in bezit krijgen. EEN MEER OM OVER HEEN TE LOPEN Het eiland Trinidad werd door^ Co lumbus in 1498 ontdekt. Het duurde echter nog een kleine eeuw, voordat de Engelsman Walter Raleigh daar het be roemde asfaltmeer ontdekte. Behalve aardolieproducten is het as falt nu een van de belangrijkste export artikelen van Trinidad. Sinds 1900 heeft men ongeveer 5 millioen ton asfalt uit het meer, dat een oppervlakte heeft van ongeveer 40 ha gehaald. Daardoor is het peil slechts met 7 meter gedaald. Het asfaltmeer is voortdurend in wer king. Het oppervlak is echter zo ste vig, dat men er over heen kan lopen. Men heeft er zelfs smalspoorwegen op aangelegd. Over het ontstaan van deze enonne massa asfalt heeft de moderne weten schap nog geen steekhoudende theorie kimnen opstellen. Het meer moet ech ter reeds zeer oud zijn, daar men er beenderen van uitgestorven dieren in heeft aangetroffen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1