gmMi Uienmarkt GeT30 Plaatselijk Nieuws een lianU' oooJ.sc/u/p en een moedgevende oelojle. Lieveir een brug dan een dam? i THEELEPELTJES (Oud Hollands) J. KËUVELAAR BladJ,. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Zaterdag 9 Juli 1949 VERVOLG BUITENLAND Dit wijst er op, dat wanneer de Rooms Katholiel<en de een of andere concessie doen, de Socialisten en de Liberalen of anders één van deze twee partijen, be leid zijn met de Roomsen een regering samen te stellen. Met belangstelling wordt nu het Vvcrïc van de Heer van Cauwelaeit afgov/acht, aangezien dan tevens openbaar wordt, op welke wijze de Belgische Konings kwestie haar beslag zal krijgen. Engeland Een aangelegenheid die vooral de za kenwereld der Westerse Unie bezig houdt, is de devaluatie van het Engel se pond. Engeland maakt een grote financiële crisis door, als gevolg van de daling der prijzen in Amerika. De Amerikaanse govidvoorraad be draagt ruim 24 duizend millioen dollar. Deze hoeveelheid is bijna drie vijfde gedeelte van de gehele wereldvoorraad. Door de daling van de prijzen in Ame rika is Engeland niet in staat om op de Amerikaanse markt te concurreren. De uitvoer naar Amerika is hard te- :ruggelopen. Even als andere landen, ;moet Engeland in Amerika kopen, doch verkopen doet het weinig. Daardoor krijgt Engeland schuld aan Amerika die het wegens gebrek aan dol lars met goud moet betalen. Daardoor dalen de goud reserves, en wordt de toe stand voor Engeland steeds pijnlijker. Om nu deze noodtoestand op te hef fen, heeft de Engelse ministerWoens dag in het parlement een rede gehouden waarin hij mededeelde, dat de aanko pen tot het allernoodzakelijkste zouden worden beperkt. Krachtig werd het Engelse volk op gewekt om meer te produceren, terwijl stakingen met een zuiver politiek doel, geheel uit de boze werden geacht. Loonsverhoging konden op het ogen blik niet worden toegestaan. Met deze aangekondigde maatregelen zijn noch de Westerse landen, noch Amerika tevreden. tegen stelr allerlei nimmer pijnen, teleur Het Engelse volk leeft op een hoger peil dan andere Europeese landen, ter wijl de Labour regering maatregelen neemt, die overeenkomstig' haar finan ciële draagkracht, niet gewettigd zijn. Amerika geeft Marshall hulp, met het doel dat Europeese landen in staat zouden zijn in Amerika te kopen, en ook naar Amerika te exporteren. Wan neer Engeland de aankopen in Amerika stop zet, is Amerika zoals te begrijpen valt, niet bereid steun te verlenen, vooral niet omdat het Engelse volk op een hoger financieel peil leeft, dan an dere landen. Amerika dringt aan dat de waarde van het Engelse pond zal worden ver laagd. Het volk merkt daarvan in het eerst niets, want de arbeiders blijven werken tegen dezelfde lonen enz. Wel echter wordt het deze verlaging' van het geld gewaar, als het goederen kopen moet, die uit het buitenland af komstig zijn, want dan moet het daar voor tien of twintig procent meer be talen. Verlaging van het geld, komt dus hierop neer dat de prijzen van de bui tenlandse artikelen hoger worden. Het volk verarmt dus. Minister Stafford Cripps heeft duide lijk gezegd dat de Engelse regering er niet aan denkt het pond te devalueren. Wanneer het Engelse geld verlaagd wordt, zal ook onze gulden een veran dering ondergaan. Hoeveel is thans nog niet bekend. Wanneer het Engelse volk voor het loon dat het verdient minder kopen kan, daalt ook de hoeveelheid die het uit andere landen betrekt. Zo zouden er minder groenten, zuivel en eieren na9,r Engeland gaan, wanneer onze gulden niet werd aangepast. Omdat Amerika rijk is en niet in die mate oorlog heeft gevoerd als de Euro peese landen gedurende 1914-1918 en 1940-1945 staat het veel sterker dan welk land ook. In zeker opzicht zijn wij daardoor geheel van Amerika afhanke lijk. Engeland wil dit nog niet zijn, al maakt het grote moeilijkheden door. Toch verwachten de mannen uit de geldwereld dat hetzij een paar maan den vroeger of later, Engeland zijn standpunt ten opzichte van Amerika niet zal kunnen handhaven, en toe zal moeten geven. Woorden, artikelen, congressen, het is alles prachtig, maar zij kunnen een cri sis die onvermijdelijk moet komen, niet keren. Versobering wordt door de Engelse regering als een der redmiddelen aan gewezen; doch niemand wil daaraan. In de maand Mei werden nog de vol gende hoeveelheden uien' geëxporteerd: Engeland 2.809.925 kg België 700.050 Ierland 272.550 Engels leger 199.705 Duitsland 1.720 Amerikaans leger 800 West Indië 375 Totaal 3.955.125 kg Dat er nog zoveel uien naar Enge land zijn gegaan, vindt zijn oorzaak in het feit dat de aanvoer van Egyptische uien stagneerde. Door verkeers moeilijkheden konden de schepen vanuit Alexandrië niet op tijd worden bevracht. Aan de voet van dit artikel geven wij een staat van het totaal uitvoei' cijfer gedurende de maanden Juli 1948 tot en met Mei 1949. Hieruit ziet men, dat er nog een be hoorlijke hoeveelheid verzonden is, bijn.a 175 millioen kg. Deze week was de markt voor viien, oogst 19491950 zeer willig. De berichten over droogte, zowel van uit Engeland als de West Europeese landen waren hiervan de oorzaak. Nu het in Engeland tamelijk over vloedig geregend heeft, is de wilde vraag weer in eens wat bekoeld. Gedurende de maanden April en Mei werden uien gekocht voor vijf cent te leveren onder het stro, en 6 a 6% cent voor levering December/Januari. Hierop is de markt vrijwel blijven staan, tot half Juni. Daarna liep de prijs langzaam op tot 6 a 6% cent on der stro, en 7 a 7% cent levering De cember. Begin van deze week begonnen de commissionnairs met het kopen in de roest en werd er voor hele mooie per ceeltjes betaald 900.— tot .f 1000.— per gemet, een enkele maal zelfs nog iets hoger. Door de Stichting Nederlandse Uien Federatie, werd ons op ons verzoek me degedeeld, dat in Nederland met uien zijn verbouwd: Plant- en pootuien Zaaiulen 729 ha 4597 ha De stand der percelen is zeer onge lijk. Het weer kan echter nog veel goed maken. Wanneer wij een voorzichtige schat ting maken, dan zullen wij tot de er kenning komen dat er heus nog niet zo weinig is verbouwd. Nemen wij de plantuien op 700 mud per ha, dat is 1 mud of 60 kg per roe, en de zaaiuien op 500 mud per ha dat is ruim 200 mud per gemet, dan krijgen wij de volgende rekening. Plant- en pootuien plm. 30 millioen kg Zaaiuien plm. 138 millioen kg Totaal 168 millioen kg Krimp, binnenl, verbr. enz. 20';:-; 34 millioen kg Beschikbaar voor export Hoe de beseiiikbare oogst straks zal zijn, laat zich nu nog niet voorspellen. Het is best niogelijk, dat de boven staande cijfers, nog belangrijk over schreden worden, vooral als m„ooi zon nig' weer, zo nu en dan afgewisseld wordt, door wat regen. Droogte zou daarentegen in het nadeel kunnen werken. Hiertegenover moet men bedenken, dat Italië, Hongarije, Joego-Slavië, niet te lijden hebben van de droogte. Om trent Polen hebben wij geen betrouv/- bare gegevens. Deze landen zijn geduchte concurren ten en de prijs wordt bepaald, door de geringe, middelmatige of grote aanvoer. Omdat in December en Januari jl. Engeland zelf nog voldoende voorraad had. Polen, Hongarije, Italië en Neder land, spuiden wat mogelijk was, werd de markt overvoerd, en heeft zich niet hersteld. Momenteel zijn er in Engeland vol Gij zult van allen gehaat worden om Mijnen Naam; maar die vol standig zal blijven tot het einde, die zal zalig worden. (Mattheus 10 22.) II. Een tnoedgicveiide belofte. „Maar die volstandig zal blijven tot het einde, die zal zalig worden." Het blijkt wel hoe 'n zware strijd Gods volk en bijzonder de oprechte leraars te strijden hebben. Het gaat hiermede als twee worstelaars: de éne zoekt de ander te overmanilen. Of twee wedlopers. Een klein oponthoud doet één van beiden de prijs missen. Wie worstelt? Wie loopt? Het woord „maar" wijst op een tegen stelling. De Heere stelt tegenover de haat_ van allen, de zaligheid van „die volstandig zal blijven tot het einde." Paulus schrijft 2 Tim. 4 16b en 17a: „Maar zij hebben mij allen verlaten. Het worde hun niet toegerekend. Maar de Heere heeft mij bijgestaan en heeft mij bekrachtigd." Hetzelfde overkwam de Heere Jezus. Toen Zijne vijanden Hem gevangen ge nomen hadden en wegvoerden, vluchtten al de discipelen. Hem verlatende. De Heere beloofde aan Zijn discipelen de zaligheid toen Hij hen uitzond om het Evangelie te prediken, onder beding dat wij volstandig zouden blijven tot het einde. Waar moest die volstandig- heid vandaan komen? Va'h de discipe len? Dan zou er niet veel van terecht komen. Neen van de Heere Jezus Zelf. Die zou in hen en vóór hen strijden. Gelijk de Heere Jezus Paulus bijstqnd en hem bekrachtigde, zo is Hij de hulp en de sterkte van Zijn discipelen. Petrus sloeg met het zwaard. Maar hij zou vergaan zijn als de Heere de wond, die Petrus sloeg, niet genezen had. Om volstandig te blijven tot het ein de moeten wij geen wapens hebben in de strijd, telkens onder liggen en zwak zijn tegenover zulk een grote menigte vijanden. Er is nog een ernstiger vraag: De Heere zeide voornamelijk tot de slang: ,,Ik zal vijandschap zetten tus. sen u en tussen deze vrouw en tussen uw zaad en tussen haar zaad; dat zelve (Christus) zal u de kop vermorzelen en gij (slang) zult het de verzenen ver- morrelen." Hier wordt beloofd dat Christus zal zegevieren door Zijn dnoii en de duivel zal voor eeuwig' z-ijn rc.aclit kwijt raken. Heeft de Heere Zelf de strijd gezet in ons hart, dan zullen wij meer dan Dvn-. winnaars zijn door Hem, die ons liri-f; liefgehad. Hoeveel worden wij daai'om- trent bestreden of de Heere begonnen is of dat wij begonnen zijn. Doch Kon den wij dat vasthouden, dan wa.s de Heere niet begonnen. De Heere houdt Zijn volk vast. En heeft Hij een j40eu werk in ons begonnen, dan zal Hij het ook voleindigen. Gods volk is een voik van hoop en vrees. Hun lot ligt in de toekomst, doch zij kunnen het niet be zien. Christen vreesde vóór en in de doodsjordaan. Maar dicht bij de over kant, dan verandert het. Als zij sterven, Dan beginnen zij te erven. Gods volk heeft maar één wapen; ,,Het zwaard des Geestes, hetwelk is Gods Woord." Dat geeft de Heere Je zus hun en bijzonder Zijne knechten in de mond. Dan wordt het onmogelijke mogelijk. Met de moderne" wapenen kunnen zij niets beginnen. De volstan digheid ligt buiten de mens. Wilhelmus a Brakel Thzn. zegt, handelende over de volharding der heiligen, dat zij is een genadige krachtige werking Gods, waardoor Hij het geestelijk leven en het geloof in de ware bekeerden zó be waart, dat het vanzelf niet versterft en door dé vijanden, de duivel, de wereld en het vlees niet uitgeblust en v/eggcno- men kan worden, maar dat zij zelier de eeuwige zaligheid zullen bekomen. Het is Gods almacht en trouw waar door Zijne knechten volstandig zullen blijven tot het einde, zodat zij niet be- z-wijken in de Z'waarste verdrukkingen en door de Heere geleerd. Zijn Geest vertroost. Zijn Woord vermaand. Zijne oordelen bestraft en vaderlijk gekastijd de eeuwige zaligheid zullen beërven. Dat loon heeft de Heere Zijne getrouwe knechten beloofd, tegenover de haat, die zij niet zullen ontgaan. doende voorraden Egyptische uien, van goede kwaliteit. Dringende behoefte heeft Engeland thans niet aan Holland se uien. Kunnen de Hollandse uien dezelfde prijs maken, als nu voor de Egyptische betaald wordt, dan kan hoogstens 7, misschien 8 et per kilo betaald worden. Het laat zich aanzien, dat de plant uien niet zo vroeg rijp zullen zijn, dat zij D.V. voor 15 Augustus a.s. kunnen worden verscheept. Ware dit wel het geval, en werd er niet met verstand ge ëxporteerd, dan zakte de markt onher roepelijk in, tot misschien Vv'el vier a vijf cent per kilo. De ui is een zéér speculatief artikel en laat zich niet na rekenen, dat heeft de ervaring bewezen. Men blijve echter nuchter, en late zich niet door onoor deelkundige bewering te ver vervoeren. Overzicht der geëxporteerde uien gedurende de maanden Juli 1948 t/m Mei 1949. Engeland 96.553.234 kg Duitsland 49.298.391 België 5.376.344 Ierland 4.198.S68 Noorwegen 3.005.725 Duitsland Russ. Zone 2.647.011 West-Indië 2.472.850 Engels leger 2.435.998 Tsjecho-Slowakij 5 2.416.800 Israël 930.948 Oostenrijk 852.800 Ceylo'n 811.675 Zuid-Amerika 777.350 Egypte 657.500 Amerik. Jeger 589.172 Afrika 448.497 Malakka 407.500 IJsland 270.150 Indonesië 130.370 Luxemburg 136.384 Noord-Amerika 32.500 Zwitserland 26.000 Yersey 25.000 Arabië 21.500 India 3.050 Canada 1.000 Finland 148 Zweden 75 Paroër 50 Totaal 174.516.390 kg Alweer een kapstok? De Provinciale Verencommissie, die een tocht heeft gemaakt over de Zuid- Hollandse wateren, moet tot de conclu sie gekomen zijn dat men aan oen brug'plan méér de voorkeur geeft lisn aan afdamming van het Haringvliet. Op de laatste alg. vergadering' van de Flakk. Gemeenschap, toen dit vraag.stul; aan de orde kwam, sprak burgemee.ster Rijnders over kapstokken, waar de zaak aan werd opgehangen." Het brugplan is nog altijd niet ge reed. Het zou te maken hebben met de afdamming van de Brielse Maas en van de zeegaten naar men zegt. De teclnii- sche commissie adviseerde eerst oen brug', toen een dam, nu wéér een biiig.' De hoeveelste kapstok is dit al? En de dure veergelden blijven.' TELEFOON 157 - MIDDELHARNIS MIDDELHARNIS Predikbeur!'ii. Ned. Herv. Kerk; voorm. 8.45 in de Gar. Kerk en nam. 3 uur in de Ned. H-'iV. Kerk te Sommelsdijk Ds Goedhart (n.m. bed. H. Doop). Geref. Kerk 2 maal Ds Zeilstra. Chr. Geref. Kerk 2 x Ds de Jong. Ger. Gem. 2 x lezen. Gerei'. Keil; Art. 31 10 en 5.30 uur lezen. Dinsdag a.s. des avonds 7 uur, hoopt voor de. Geref. Gem. op te treden Vs K- de Gier van Lisse. SOMftlELSÖIJK Burg. Stand ovct de maand Juni 1949. Geboren. Johannis z.v. P. V. d. Wende en F. Bakelaar; Cor- nelis z.v. C. de Bruin en H. Boshoven; Leendert, d.v. K. Groen en N. Microp; Ingrid Emma Machteld, d.v. J. J. A.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2