r Buitenland CHR WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ZATERDAG 9 JULJ 1949 21«te JAARGANG No. 1834 Flakkee houdt zijn hoge veextarieven. HET KOPEREN BRUIDSPAAR V Streekmuseum voor Goeree en Overfiakkee Koninklijke koperen bruiloH De samenvoeging der Gemeenten op Goeree en Overfiakkee EIIAnDEn-niEIJWi Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 Abonnementsprgs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract specia:al tarief. üiscussie in de Provinciale Staten Tegen veriaging stemden de Partij van de Arbeid, terwijl op het allerlaatst de Katholieke Volkspartij, met uitzon dering van de heer de Wit zich daarbij aansloot. Tiidens de zittingen van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, deze week in de Eerste Kamer aangeboden, kwam aan de orde het prae-advies van Gedeputeerde Staten op de motie-Van der Brugge, ingediend in de Najaars zitting 1948 inzake een onderzoek naar de mogelijkheid tot verlaging der veer- tarieven. ^„t Het College stelde thans voor niet tot verlaging over te gaan. In een uitvoerige rede bestreed de heer van der Brugge het standpunt van Gedeputeerde Staten, waarna hij mede namens de leden Van Lith de Jeude (VVD.) Krol (C.H.) Verkerk ,A.R.) Van Rossum S.G.P.) en de Wit (K.V.P) het volgende voorstel indiende: De Provinciale Staten ven Zuid- Holland; Overwegende: dat het eiland Goeree en Overflak- kee met zijn 13 gemeenten en 34000 zielen elke directe verbinding met het overig deel van Zuid-Holland land mist; dat dit de economische ontwikke ling belemmert en een extra-druk legt op bedrijfsleven en bevolking; dat, inafwachting van de totstand koming van een vaste oeververbin ding het billijk is door een provin ciale bijdrage deze lasten te ver minderen; besluiten: in principe medewerking te verlenen aan een regeling, waardoor op basis van het huidig vervoer, de veertarieven met 25% worden verlaagd. Gedeputeerde Staten uit te nodigen daartoe de nodige besprekingen te voeren en in de volgen de zitting een definitieve regeling aan de Staten ter goedkeuring aan te bieden. In een buitengewoon spannende ver gadering is over dit voorstel gediscus- seerd. Alle leden stonden, naarmate de behandeling, die een hele middag duur de, voortschreed rond het spreekge stoelte en de zetels van het College van Gedeputeerde Staten. Het woord werd gevoerd, behalve door de voorsteller, door de leden Van Ensbergen (C.P.N.) A. D. van Dijk (P.v.d.A.) Sprokers (P.v.d.A.) Kranen burg (C.H.) Dr Van Praag (P.v.d.A.) Dr Verkerk (A.R.) Eisen (K.V.P.) en het lid van Gedeputeerde Staten Mr Bolsius. Dr Van Praag (P.v.d.A.) diende een motie in, waarbij de Staten zich uit spraken, dat zo spoedig mogelijk be sprekingen met het Rijk worden ge voerd inzake een vaste oeververbmdmg van Flakkee met de vaste wal. De spanning nam riog toe, toen de KV.P. die zich aanvankelijk voor het voorstel-Van der Brugge verklaarde op het laatste moment meedeelde haar steun terug te nemen. Het voorstel kwam daarna in stem ming, doch werd verworpen met 28 te gen 34 stemmen. Voor verlaging stem den de A.R.; S.G.P.C.H., V.V.D. en de C.P.N. Tegen stemden de P.v.d.A. en de K.V.P. uitgezonderd (de Wit.) Het voorstel Van Praag kreeg op 3 na algemene stemmen. De tegenstan ders waren niet tegen een brug, maar waren van oordeel, dat de motie weinig zin had, omdat de besprekingen in de vaste oeververbindingcommissie, reeds twee jaar in gang zijn. In deze commissie is ook het Rijk vertegenwoordigd. Flakkee zal dus de extra-lasten van het isolement zelf moeten blijven dragen. Ten behoeve onzer lezers geven we een uitvoerig overzicht. „De Staten der provincie Zuid-Holland, Overwegende, dat de verdere ontslui ting van het eiland Goeree en Over- flakkee van provinciaal belang is, no digen Gedeputeerde Staten uit de mo gelijkheid te onderzoeken, om in af wachting van de totstandkoming van een vaste oeververbinding, financiële medewerking te verlenen tot belang rijke verlaging der hoge veerkosten, van de resultaten van dit onderzoek in de eerstvolgende Statenzitting mededeling te-ifloen, c.q. met een voorstel te komen en gaan over tot de orde van de dag." In een prae-advies d.d. 31 Mei geven Ged. Staten aldus over deze motie hun oordeel weer. Naar aanleiding van dezc' motie heb ben wij een onderzoek ingesteld naar de practische en financiële mogelijkheid van een verlaging van de tarieven van de veerdiensten op Goeree en Overflak- kee. Het gaat daarbij om het veer Hel- levoetsluis-Middelharnis, in exploitatie bij de N.V. R.T.M, en de veren Numans- dorp-Den Bommel en Dintelsas-Oolt- gensplaat (Sluisse haven), welke wor den bediend door de N.V. van der Schuïjt-van den Boom-Stanfries-Reede- rij. Vooropgesteld zij dat de enige wij ze ,waarop naar onze mening financi ële medewerking van de overheid als bedoeld zou kunnen worden verleend, zou moeten bestaan in het verlenen van een subsidie, welke, hoewel niet door de exploitanten zelve gevraagd, door de overheid aan hen zou moeten worden aangeboden, echter onder bepaalde voor- Alvorens ons in de zaak zelve te ver diepen, hebben wij het nodig geoordeeld een inzicht te verkrijgen omtrent de fi nanciële consequenties van de gevraag de medewerking. Wij hebben ons daar toe gewend tot de vorenvermelde ex ploitanten der veerdiensten met verzoek om een opgave te verstrekken van de bruto-ontvangsten dezer diensten. Aan de hand van de welvnllend ver strekte (vertrouwelijke) gegevens blijkt, dat een eventueel subsidie op een totale jaaropbrengst van ruim SOO-.OOO. zou moeten worden gebaseerd. Voor een enigszins belangrijke verlaging, zoals m de motie wordt voorgestaan, zouden de tarieven i.o. met 25 50% moeten wor den verminderd. Hiermede zouden der halve gedurende een aantal jaren be dragen van 125.000.— 250.000.— zijn gemoeid. De verwachting, dat deze lasten in hoofdzaak op de Provincie zou den komen te drukken, schijnt ons met ongegrond. Het behoeft o.i. geen nader betoog, dat een zodanige last het budget van de Provincie al te zeer zou bezwaren, nog afgezien van de consequenties, wel ke een dergelijke subsidiëring voor an dere veren in de provincie zou kuimen hebben. j i, v. Op grond van het vorenstaande neD- ben vrij geen vrijheid kunnen vinden, te dezer zake een voorstel als in de mo tie bedoeld, aan Uw Vergadering te doen. Op 16 December 1948 werd door de Statenleden Van der Brugge, Van Ros sum, de Wit, Krol en Van Dijk na een discussie over de vervoersproblemen de volgende motie ingediend, welke door de Provinciale Staten daarna werd aan vaard. Donderdag 7 Juli jl. is te Sommels- dijk een Vereniging in het leven geroe pen om te komen tot oprichting van een Streekmuseum voor Goeree en Overfiakkee. In het voorlopig Bestuur heeft zitting de heer A. J. Kruider (Sommelsdijk) als Voorzitter en de heer C* Mackenzie (Middelhamis) als secretaris. Een verzameling van historische voor werpen is reeds aanwezig; er zal wor den omgezien naar een geschikte plaats om alvast een Oudheidkamer in te rich ten, die later voor het publiek zal wor den opengesteld. Contact zal worden gezocht met di verse instanties op het eiland, ook met de Historische Vereniging van Zuid- Holland. Zij die mede willen werken aan dit mooie culturele doel kunnen zich wen den tot een van genoemde bestuursle den Het is zeer wenselijk dat uit iedere plaats van het eiland leden toetreden. Donderdag 7 Juli vierde onze Ko ningin en Prins Bemhard haar 121/2-ja rig Huwelijksfeest. Naar de wens van de Koninklijke Bruid en Bruidegom is dit in zeer intieme kring gevierd. Als een paar doodgewone mensen heb ben Zij dit feest gevierd in huiselijken kring een echt familiefeest. Hoe gaarne ons volk elke gelegenheid aangrijpt om zijn aanhankelijkheid aan de Koninklij ke familie te tonen, het koperen huwe lijksfeest is in alle soberheid gevierd. Dit wil echter niet zeggen, dat ons volk niet met hen medeleeft. Er is geen volk ter wereld, dat zijn Koningshuis zo lief heeft, dan het Nederiandse volk Veel lief en leed is er in die 1ZV2 iaar door Hare Koninklijke Hoogheden meegemaakt. Wij denken in de eerste plaats aan de geboorte van het eerste prinsenkind Beatrix, daarna Irene, waarin wij allen zo hartelijk meeleef den Toen de spannende Meidagen m 1940, waarbij Zij als bannelingen de Va derlandse bodem moesten verlaten. Wat bange dagen, ook voor het Koninklijk Huis! Toch bleven we aldoor met het Prinselijk Gezin meeleven. En wat was de vreugde groot, toen we hoorden van de geboorte van de kleine prinses Mar griet! Nog groter toen ze in het Va derland weerkeerden, ook toen de jong ste Prinses geboren werd. Er woont te Soestdijk een echt Hol lands gezin. Een gezin dat we liefheb ben en eren. De spanningen op de wereld zijn groot en het aantal regerende vorsten in Europo is niet groot meer. Oranje en Nederland zijn echter als 't ware saamgeweven en het is een grote wel daad dat we ons Oranjehuis, ondanks al onze afmakingen, zowel van Vorsten huis en Volk, nog mogen bezitten. Spare God hen tot in lengte van ja ren, tot vreugde ook van hun Koninklij ke Moeder en Grootmoeder Prinses Wil- helmina, maar ook tot blijdschap van ons allen. 3. Dirksland, Herkingen en Me lissant. 4. Oude Tonge en Nieuwe Tonge. 5. Ooltgensplaat en Den Bommel. 6. Middelhamis, Sommelsdijk en Stad aan 't Haringvliet. In het laatst van 1947 is de samen voeging der gemeenten in de gemeente raden in behandeling geweest en was het overgrote deel tegen. De proce dure bij de Kroon zou twee jaar lopen, zodat we er nu dit. jaar wel meer van zullen horen. Blijkens een advertentie in dit blad is het ontwerp van deze regeling, met kaart en toelichting van deze herzie ning, voor een ieder ter secretarie ter inzage gelegd. De samenvoeging van gemeenten op ons eiland schijnt nu vastere vormen te gaan aannemen. Gedeputeerde Sta ten zijn van de oorspronkelijke plannen slechts op één enkel punt afgeweken nl dat de gemeente Ouddorp met met Goedereede en Stellendam wordt samen gevoegd, maar een aparte gemeente blijft. Voor het overige wordt de grens- vrijziging zo gedacht, dat de volgende plaatsen verenigd worden: 1. Ouddorp (blijft zoals het is.) 2. Goedereede en Stellendam. Belgtë De vorming van een nieuwe regering, loopt niet zo vlot als aanvankelijk was gedacht. De hoofdzaak hiervan is, dat de Ka tholieken het er op gezet hebben de te rugkeer van Koning Leopold, in de eer ste plaats te regelen. De Socialisten zijn tegen herstel van de Koning. De Liberalen zijn verdeeld. Onder hen bevinden zich enkele per sonen die uitgesproken Léopoldist zijn. Toch weigeren de Liberalen om met de Katholieken een regering te vormen. Zij willen wel mede werken tot her stel van het Koningshuis, doch zijn vaii oordeel, dat verschillende andere aange legenheden veel belangrijker zijn dan de Koningskwestie, verlaging der belastin gen voorziening in de werkeloosheid, uitbouw der sociale verzekering enz. zijn naar hun oordeel van veel groter belang. De Liberalen vrezen ernstige binnen landse moeilijkheden, wanneer de Ka tholieken toch zouden doorzetten. Daar om staan zij op het standpunt, dat eerst die ernstige vraagstukken moeten wor den uit de weg geruimd. Het volk moet meer tot rust komen, de welvaart op hoger peil gebracht, en dan pas zal België d© schok beter kun nen doorstaan. De Koning, alsmede de- Katholieken, schijnen van oordeel dat wanneer maar eenmaal de Koning de troon bestegen heeft, het volk er zich bij neer zal leg' gen en hij steeds meer aan sympathie zal winnen. Minister van Zeeland die met de vor ming was belast, is niet geslaagd en heeft de opdracht aan de Prins Regent terug gegeven. Het schijnt dat de besprekingen toch enig succes hebben afgeworpen. Aan de R.K. minister van staat Frans van Cauweleart is thans opgedragen, een kabinet te vormen. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1