do's Een S(hoolbio$(oop te Melissant? HOOL lursusl ndeEe n van larnis CHK WEEKBLAD OP GEKEFOKMEEKDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De toren krijgt een nieuwe jas. Rondvlucht boven Middelharnis Punten vrij e opruiming textiel en. ng der ;n zeer oor dit oorden ing, en ;oekom- 2 of 3. tot op- .1 heeft stus bij elef. 30 UUR. ng naar 245.— 8.95 per 97.50 en bed- 6.90 6.90 niEuii/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 6 JULI 1949 21ste JAARGANG No. 1833 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. miUimeter. Bij contract speciaal tarief. SPORTGEBEUREN OP ZONDAG. Zondag 26 Juni is te Amsterdam in liet stadion een sportdag gehouden, een Olympische dag. 50.000 personen waren daar aan- Onder de aanwezigen waren ook HM- Koningin Juliana en Z.K.H. Prins: Bernhard. I Ook mevrouw Blankers-Koen was j daar aanwezig. Ze is door H.M. de Ko ningin benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Die ridderorde heeft H.M. de Ko ningin haar jl. Zondag zelf opgespeld. Daarover waren de aanwezigen zeer enthousiast. Helaas wordt de Dag des Heeren door het sportgebeuren zeer ontheiligd en Gods gebod overtreden, waardoor we ons de oordelen Gods waardig maken. Hoe moet het iedereen, die het met land en volk wel meent spijten dat ons geliefd Vorstenhuis 'op Zondag zich leeft voor zulke sportdemonstraties. Hoe wordt door dergelijke sportge beurtenissen het ontheiligen van Gods Da»- in de hand gewerkt. Wat zware schuld laden we daardoor op ons. Mocht ons volk toch leren verstaan, dat in het onderhouden van Gods ge boden grote zegen ligt. Mocht Overheid en volk leren leven in de onderhouding van 's Heeren geboden, 't Zou tot ze gen strekken van land en volk, van Overheid en onderdaan. MINISTER SCHOKKING SPREEKT TERUGKE RENDE SOLDATEN TOE De minister van oorlog heeft er slag van om de soldaten toe te spreken. Hij weet de juiste toon en de Juiste woor den te vinden. Soldaten toespreïSS*- IS niet ieders werk. De mentaliteit van de soldaat is zo geheel anders dan die van de burgers. Waarin dat verschil bestaat is niet zo gemakkelijk aan te geven. Daarvoor moet men zelf soldaat zijn geweest om dat te kunnen benaderen. In het algemeen kan men wel zeg gen, dat een soldaat er niet van houdt, dat er doekjes om gewonden worden. Flink voor de borst, de waarheid zeg gen, daar houdt hij van. Is dat in het algemeen zo, inzonder heid is dit het geval met onze solda ten, die uit Indonesië terugkeren. Ze hebben een zware tijd achter de rug. Grote teleurstelling hebben ze onder gaan, door het uitstel van het demobi- lisatieschema. De twee jaar tropendienst is voor ve len geworden drie jaar en langer, i^n welke grote ontberingen hebben ze ge leden, i r. „4- En nu zullen ze weldra ontscheept worden. Zullen er toespraken gehouden worden door hoge autoriteiten. Zal hen misschien veel beloofd worden? Mooie woorden, rijk aan beloften? Hol klinkende phrasen, waarover ze in hun nuchterheid zullen opmerken: „Wat heb je er aan?" Neen, de minis ter van oorlog spreekt flinke klare taal. Geen afgezaagde hol klinkende phrasen, maar originele, diep gevoelde menselijke taal. Daarvan schijnt minister Schokkmg het geheim te kennen. De soldaten begrijpen en waarderen het als hij zegt. „Er zijn veel hoge of ficieren gekomen om U te verwelko men en gij hebt gezongen: Wie zal dat betalen? Gij hebt gelijk. Maar ik heb U aangekeken en ik heb gedacht; Wie zal hen betalen? ■Wij zijn er toe bereid. Wij-zullen ons uiterste best doen om u allen niet al leen thuis maar ook weer aan het werk te brengen. En dan: Gij hebt ook gezon gen: Wij gaan nog niet naar huis, want moeder is niet thuis. Sommigen van u zullen inderdaad moeder niet weervin den. Maar denkt gij allen ook eens aan de moeders wier zoons niet terugkeren en die gij kent. Zij verwachten u." Werkelijk zulke woorden dringen in, het hart van de soldaten. Ongekunstel de taal. Geen vleierij, geen ophemelmg van wat gepresteerd werd. Geen vage beloften, maar de ernstig uitgesproken wil om hulp te bieden. De Vergadering van de raad der ge meente Melissant, op Vrijdag 1 Juli '49 des namiddags 7.30 uur. Afwezig de heer Grootenboer wegens De Voorz. Burg. van Heijst opent de vergadering met gebed. Notulen der vergadering van 5 April 1949 worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Processen-verbaal der stembureaux; Mededeling van Ged. St., houdende goedkeuring raadsbesluit van 24 De cember 1947 tot nadere regeling van de wedde van de schoonhoudster van het gemeentehuis; Rapport van het centraal Bureau voor verificatie en financiële adviezen der vereniging van Neder landse gemeenten betreffende de con trole van de gemeente rekening over het dienstjaar 1947; Goedgekeurd raadsbesluit van 23 December 1948 tot wijziging van de Legesverordening; Goedgekeurde besluiten tot wijziging van de gemeente-begrotingen 1948 en 1949; Ben verzoek van het algemeen Ziekenfonds „Westelijk Zuid-Hollandse Eilanden" om suppletie van de premie vrijwillige ziekenfondsverzekering ten behoeve van bepaalde groepen der in woners.' B. en W. adviseren de hogere kosten voor rekening te nemen van diegenen die bij het Burg. Armbestuur zijn be trokken. De Raad gaat hiermee accoord. Ingekomen geloofsbrieven van nieuw benoemderaadsleden. Voorstel tot vaststtelling van een be sluit tot regeling van tegemoetkomin gen in de verhuiskosten ten behoeve van ,de gemeente-ambtenaren en de on derwijzers. Wordt goedgekeurd. Rekening Vleeskeuringsdienst 1948. De rekening geeft het college van burgemeester en wethouders geen aan leiding tot het maken van op- of aan merkingen, waarom wordt voorgesteld met de voorgelegde rekening accoord te gaan. Van het nadelig slot komt ten laste van de gemeente Melissant een bedrag van 621.09, welk tekort tevo ren reeds was geraamd. Dhr V. Vliet vraagt waarom Melis- sant meer moet betalen dan Herkingen? De Voorz.. Er wordt door Herkmgen minder gebruik van deze dienst ge maakt. In Herkingen zijn misschien meer huisslachtingen, hier meer burge rij die vlees koopt. Wordt aldus vastgesteld. Begroting van de schoolartensdienst voor 1949 (tijdvak 1 April t.m. 31 De cember.) ^.t T, 4. De overgelegde begroting geeft het college van B. en W. geen aanleiding tot het maken van op- of aanmerkin gen, zodat wordt voorgesteld met de begroting accoord te gaan. Ten laste van de gemeente Melissant komt 189.24. Wordt goedgekeurd. Voorstel tot toekennen van een tege moetkoming, bedoeld in art. 13 der La geronderwijswet 1920, aan dhr J. het Jonk. B en W. stellen voor 20.— per jaar voor dit schoolbezoek beschikbaar te stellen wat wordt goedgevonden. VoorsteJ om tot de minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen een verzoek te richten te bevorderen, dat de gemeente wordt ingedeeld in een la gere klasse van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934. B. en W. merken hierbij op dat nog steeds niet is voorzien in de vacature van onderwijzers aan de openbare lage re school. Deze vacati^re ontstond door ontslagverlening op eigen verzoek we gens vertrek naar Indonesië aan me]. G. J. Carrière per 15 Februari 1946. Bij herhaling zijn door ons sindsdien sollicitanten opgeroepen, doch zonder resultaat. Slechts een enkele maal werd helpende hand uit te steken naar hen, zo mogelijk met daden. Dat die woorden in vervulling moge gaa:n. En dat leder zijn best moge doen Sm de terugkerende soldaten op allerlei wijze te helpen. gesolliciteerd, doch die sollicitaties wa. ren steeds afkomstig van gewezen poli tieke delinquenten of van minder ge schikte leerkrachten. De oorzaak van deze geringe belang stelling moet worden gezocht in de ge- isoleerde ligging van deze gemeente. Het is immers een algemeen bekend feit, dat ons eiland slechts te bereiken is via zeer gebrekkige verbindingen, die de reis hierheen tijdrovend en kost baar maken. De meeste onderwijzers die vroeger hier het ondenvijs gediend hebben waren jong en studeerden voor de hoofdakte of voor een taaiakte. Een opleiding voor die akten is echter op ons eiland niet te krijgen. Voor studerende onderwij zers is het daarom noodzakelijk les te gaan nem'en in Rotterdam, hetgeen grote bezwaren met zich brengt, vooral wat betreft de vele uren die men aan de reis kwijt is. Doch niet alleen nog studerende on derwijzers blijven weg, ook anderen hebben v/einig of 'geen lust naar Goeree en Overflakkee te komen. Voor deze gelden de hiervoor geschetste moeilijk heden evenzeer b.v. bij familiebezoek. Wanneer, zoals tot heden het geval is, dan bovendien nog 8% op het salaris wordt gekort, wegens standplaatsaf trek, is het begrijpelijk, dat ons college er niet in is kunnen slagen een ge schikte candidaat aan u ter benoeming voor te dragen, ondanks het feit dat de rninister van onderwijs, kunsten en wetenschappen onlangs in de Kamer memoreerde, dat het aantal onderwij zers weer op peil zou zijn gebracht. De enige oplossing die wellicht uit komst zou brengen is, dat de gemeente in een hogere klasse van de handel, be doeld in bijlage E van het Bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijksambtena ren 1934, wordt ingedeeld. Verschillende gemeenten, op eilanden gelegen, zijn reeds ingedeeld in de 2e klasse. Hieronder zijn gemeenten die heel wat gunstiger voor wat reisverbin dingen betreft zijn gelegen dan Melis sant. Met name denken wij hieraan de gemeenten Brielle, Hellevoetsluis en Spijkenisse. Daar het in het belang van het on derwijs wordt geacht zo spoedig moge lijk in de hiervoren bedoelde, nu reeds meer dan 3 jaren bestaande, vacature te vooj;zien, stellen B. en W. voor de regering te verzoeken de gehieente Me lissant in te delen in een hogere klasse van het B.B.B.R.A. 1934 dan thans het geval is. Wordt goedgevonden. B. en W. stellen voor om medewer king te verlenen aan een aanvrage van het bestuur der vereniging tot stich ting en instandhouding van scholen met de bijbel alhier om gelden beschikbaar te stellen voor herstel van bezettings schade aan de school Nieuweweg. De geleden schade, veroorzaakt door legering van doortrekkende Duitse troe pen, wordt door het Rijk vergoed. De gemeente ontving een voorschot groot 780.bestemd voor betaling van de door vorengenoemd schoolbestuur ge maakte herstelkosten. Wordt goedgevonden. Voorlopige vaststelling van de Ge meente-rekening over het dienstjaar 1947 "waarvoor dhr Sieling namens de commissie adviseert tot goedkeuring. Aldus besloten. Voorstel tot het aanschaffen van ai- verse leermiddelen en het doen verrich ten van werkzaamheden voor/aan de openbare lagere school. In de begroting is reeds geraamd een bedrag voor buitenverfwerken voor verfwerk aan muren, spreekkamer en het lokaal van dhr Borgman, voor verf werk aan gangmuren en kapstokken en voor het vernissen van 15 banken. De hiervoor benodigde bedragen be treffen normaal onderhoud en komen tzt. geheel of gedeeltelijk in aanmer king bij de verrekening met het bijzon der onderwijs. Hiernaast komen nu de volgende aan schaffingen en werkzaamheden, waar- Bij voldoende deelname (minimum 21 personen) wil de K.L.M, op Zaterdag 9 Juli a.s. vanaf het vliegveld Woens- drecht bij Bergen op Zoom, in verband met het militaire vliegfeest aldaar, rondvluchten houden, nl. een vlucht van drie kwartier o.m.: over Middelharnis 19.per persoon. Voorts is er ook gelegenheid voor' het maken van een rondvlucht boven Bergen op Zoom en. omgeving gedurende één kwartier 7.50 en gedurende een half uur f 15-. per persoon. In alle genoemde tarieven zijn de toegangsprijzen tot het militaire vliegfeest begrepen. Belangstellenden dienen zich zo spoe dig mogelijk te wenden tot de heer B. Gratz, Langeweg C 332 te Middelharnis Het Ministerie van. Economische Za ken deelt mede, dat gedurende een pe riode in de maand Juli wederom gele genheid zal v/orden gegeven op punten gewaardeerde textielgoederen naar keu ze van de leverancier puntenvrij of te gen verlaagde puntenwaardering af te leveren. Aan de confectie-industrie, de groot handel en de inkoopcombinaties is het toegestaan van 4 tot en met 16 Juli aan staiande op bovenomschreven wijze tex tielgoederen aan de detailhandel en het ambacht af te leveren mits een korting wordt verleend van ten minste 6% van de toegestane verkoopprijzen. Voor de detailhandel en het ambacht bestaat van Maandag 18 tot en met Zaterdag 30 Juli aanstaande de mogelijk heid op overeenkomstige wijze aan de opruiming van textielgoederen deel te nemen, mits op de toegestane ver koopprijzen een korting van ten minste 10% wordt toegepast. De voorwaarden, welke aan deze op ruiming zijn verbonden, zullen per cir culaire van het Rijksbureau voor Tex tiel ter kennis van de betrokkenen wor den gebracht. De aan deze opruiming verbonden puntenvergoeding bedraagt 1% voor de confectie-industrie, 2% voor de groothandel en inkoopcombinaties en 4% voor de detailhandel en het am bacht, gerekend over de punten-oihzet van 1 Juli 1948 tot en met 30 Juni 1949. Ten slotte wordt er dè aandacht op gevestigd, dat voor en na de bovenge noemde perioden de textieldistributie- voorschriften ten volle van kracht blijven. van de kosten voor het merendeels ge bracht zullen worden ten laste van de kapitaaldienst en welke kapitaalsuitga ven buiten aanmerking blijven bij de verrekening met het bijzonder onder- v(njs, omdat dat onderwijs, verkeert het in dezelfde omstandigheden, een beroep kan doen op art. 72 der Lager-Onder wijswet 1920. Voorgesteld wordt nu: Ie een rijwielbergplaats, ter grootte van 8 X 2 M, aan te brengen aan de Westzijde van het schoolgebouw; 2e. het schoolplein te betegelen; 3e aanschaffing leermiddelen, school- meubelen enz. Het aanbrengen van een rijwielberg plaats acht men noodzakelijk om be schadiging van het verfwerk in de gang te voorkomen, wanneer deze bergplaats is tot stand gekomen, zal het, zow«l voor de leerlingen als voor de leden der diverse van het verenigingslokaal ge bruik makende verenigingen, verboden worden rijwielen in de gang te plaatsen. Betegeling van het schoolplein is ge wenst, omdat de bestaande verharding slecht is en er bij regen plassen op blij ven staan. Bovendien is een betegelde speelplaats meer in overeenstemming met de eisen des tijds. Aanschaffing van nieuwe banken (voor het lokaal van dhr jurry) is no dig omdat de thans aanwezige banken van verschillende makelij, van verou- (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1