Raad te Ooltgensplaat De spuisluis wordt gerestaureerd Komt er een nieuwe riolering Zondagsdiensten Artsen. Bladz.. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Zaterdag 2 Juli 1919 VERVOLG RAAD DIRKSLAND. Dhr de Bonte zou het juist toe juichen als de armbesturen de wei-eld uitgingen. Deze bijdrage kan het wel zijn van de mens wel steunen hetgeen met de bond tegen het vloeken nog niet het geval was De Burgemeester merkte op, dat de heer van 't Geloof het standpunt hul digde het risico zelf te willen nemen. Dit is een i:)rincipiële zaak en rtaaiin moet men elkaar eerbiedigen. Met één stem tegen werd besloten het verzoek in te willigen. Van de School met de Bijbel was een verzoek ingekomen om het speelterrein te mogen betegelen. De raad toonde zich in principe be reid hieraan medewerking te verlenen. Besloten werd tot aankoop van een per ceel bouwland groot ongeveer 1 ha. en gelegen in het uitbreidingsplan der ge meente achter de Emmalaan. B. en W. zijn in onderhandeling ge treden met de eigenaar Van Rossum uit Rotterdam, die bereid is, zijn bezit voor twee-derde deel over te doen, vooi' 6500 gulden, dat is plm. 70 et per vlerk. m. Eén derde deel is eigendom van de Er ven Struik. Deze willen de grond over dragen voor 5900 gulden, dat is plm. 1 gulden per ha. Met de aankoop van deze grond beogen B. en W. de uitbrei ding van de bouw. Eveneens was er een voorstel om de gronden van de R.T.M, in beheer en onderhoud te ne- mien. De R.T.M, wil de betreffende dreef aan de Emmalaan overgeven tegen een jaarlijkse recognitie van 10.Er werd tot overname besloten. De gemeentebegroting 1948 werd ge wijzigd terzake van winstuitkering van de gasfabriek en enige ondergeschikte dingen. (Op het badhuis was in 1948 een tekort van f 457.(Op de vlees keuringsdienst voor Dirksland een te kort van 1896.—). Begroting 1949 werd eveneens gewij zigd vanwege kosten schoolartsendienst en kosten woningonderzoek. Aan dit laatste punt wijdde de voor zitter enkele woorden. Bij de verdeling van het woningcontingent is geen re kening gehouden met de kwaliteit van de v/oningen. Vele krotten dienen aan bewoning te worden onttrokken. Nu zal een onderzoek plaats vinden, om een objectief rapport over de woning toestand te krijgen. De gemeentearchi tect had hier geen gelegenheid voor, maar de heer Nieuwland heeft zich be reid verklaard om in 2 maanden tijds voor 300.deze woningen op te me ten. Bekend is reeds, dat Ged. Staten in 1950 rekening willen houden met de kwaliteit van de woningen. Heeft men zo'n rapport, dan komt men beslagen ten ijs. Dhr Poortvliet herinnerde aan de ge houden enquête van een tijdje terug. Weet men nu in Den Haag nog niet, hoe het in Dirksland gesteld is? De kosten vindt spreker ook te hoog. Hij geloofde, dat het geld nuttiger besteed kon worden. De Burgemeester wees er op, dat men gelijkluidende rapporten moet hebben. Dhr de Bonte vond, wanneer men door zulk een rapport een paar wonin gen meer kreeg, dan zouden die f 300.- zeker verantwoord zijn. De Voorz. deelde mede, dat volgens de statistieken op Flakkee de meeste woningen eenkamerwoningen zijn. Dhr Poortvliet greep nogmaals te rug naar het rapport Baart." Dat was toch volledig. Men kan in Den Haag nu wel weten hoe de zaak is. Weer maar bureaucratie, dat staat spreker niet aan. Dhr Roon beschouwde het als een lot. Men heeft een kleine kans. ,,We moeten doen wat we kunnen en we mogen daarom deze gelegenheid niet laten glippen", waarschuwde de burgemeester. Bovendien heeft dit rap port nog een tweeledig doel. Men weet welke woningen men in de toekomst onbewoonbaar kan verklaren. Dhr Poortvliet vreesde, dat het een stapel papieren zou worden, die men terzijde zou leggen. ,,'t Is een dimr lot, maar ik wil mee- loten," besloot dhr Poortvliet. Men ging zonder hoofdelijke stemming met deze post accoord. In de begroting 1948 van het Gas bedrijf werden enige administratieve wijzigingen gebracht en evenzo ge schiedde dit met de begroting van het Algemeen Aiunbestuur en Weeshuis. TELEXVERKEER MET BERLIJN Met ingang van 1 Juli a.s. is telex- verkeer mogelijk met de telexabonné's in Berlijn. Het tarief bedraagt: 1.50 voor de eerste drie minuten en 0.50 voor elke minuut meer. De gemeenteraad van Ooltgen.splaat kwam Dinsdagavond in openbare ver gadering bijeen. Afwezig dhr van Kem pen met kennisgeving. Burgemeester Hordijk opent met gebed. De notulen der vorige vergadering- worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen Stukken: De heren Birkhof en v. Willigen doen mededeling, dat zij hun benoeming in de commissie tot wering van schoolver zuim hebben aangenomen. De Ged. Staten hebben bericht gezon den dat de begroting 1949 van de Open bare Bewaarschool is goedgekeurd, evenals de verordening' op het Haven en Kaaigeld. Verzoek van de Bond tegen het vloe ken om subsidie. Dhr Veniiaas: Zou het wat uit halen? De Voorz.: De onkosten van deze Bond om door middel van het aanplakken van reclamebiljetten, enz. het schenden van Gods Naam tegen te gaan, kunnen op geen andere wijze worden gedekt. M.i. ligt hier eeri taak van de Overheid. Het resultaat is echter moeilijk te con troleren. Dhr D. v. Oostende: Is er een vloek- verbod? De Voorz.: Volgens de politieverorde ning is het verboden. Dhr D. V. Oostende: Dan is de sub sidie niet op zijn plaats, want als de politie dan zo ijverig in het opsporen van vloekende mensen is als zij nu is bij het opsporen van niet-brandende achterlichtjes, laten ze het vanzelf wel. Dhr Kreeft: Ik heb het zelf Zondag avond meegemaakt, dat de jeugd al vloekende de kerk verliet, dus het lijkt mij weggegooid geld. Dhr K. V. Oostende: Dan was het Uw plicht geweest om deze jongens te waarschuwen. Dhr Kreeft: Dit heb ik gedaan, doch dat hielp niets. Besloten wordt om f 15.subsidie toe te kennen. Aan J. Beijer wordt een vergoeding reiskosten van 60.toegekend, om dat zijn kind de U.L.O. te Middelharnis bezoekt. Een evenredig bedrag wordt toebedacht aan C. Hotting, daar zijn kind inmiddels de school, heeft ver laten. Het verzoek van de heer H. Hoek stra om hem per 1 Sept. a.s. eervol ontslag te verlenen als onderwijzer aan de Openb. Lagere School in verband met zijn benoeming in gelijke functie te Rotterdam, wordt ingewilligd. Ontslag-aanvrage van de heer D. C. V. Oostende. B. en W. betreuren het, aldus de Voorz. dat de heer v. Oostende zijn ontslag als lid der Woningruimte com missie heeft ingediend. Hij heeft altijd zeer objectief zijn werk bekeken en we zijn er van doordrongen, dat het een zeer moeilijke taak is geweest gezien de ongezonde critiek van het publiek. Wij zouden het op buitgenwone prijs stellen als de heer v. Oostende alsnog zijn ontslagaanvrage intrekt. Dhr de Vos: Ik zou het nog eens pro beren. Ik zit ook in de woningcommis sie en m.i. moet je je boven het pu bliek stellen en je aan dat gepraat niet storen. Dhr V. OOiStende zal zijn ontslag-aan vrage nog eens in overweging nemen waarvoor de Voorzitter hem van harte dank zegt. Het voorstel tot het treffen van een regeling met de polder het Oude Land inzake de Spuisluis en Spuiboezem blijkt inmiddels reeds in een ver gevor derd stadium te zijn. De polder heeft zich nl. bereid verklaard om 10.000 beschikbaar te stellen voor de restaura tie van de sluis om deze weer in haar oude staat terug te doen brengen. Dhr v. Es kan zich voorstellen, dat de Voorz. het gehele ramings bedrag niet wil noemen en verzoekt daarom een besloten zitting, welk verzoek wordt ondersteund door de heer van Oostende. Bij heropening der vergadering zegt dhr V. Es zich thans met het voorstel te kunnen verenigen. Dhr Kreeft: Voelt de Dijkring er iets voor om in de kosten bij te dragen? De Voorz.: Deze heeft daar niets mee te maken. In principe wordt besloten tot herstel van de Spuisluis en de Spuiboezem. Inzake de riolering van de sloot in de polder Den Bommel nabij de hoek van Achthuizen stellen B. en W. voor om een bedrag van f 300.te vete ren, zijnde de kosten van 67 stuks bui zen met een diameter van 37 cm. Dhr Vermaas: Er zijn veel slechtere sloten welke hiervoor eerder in aanmer king komen en waar de mensen veel dichter bij wonen als in bedoeld geval. Het is daar in de buurt op verschillen de plaatsen een grote chaos. Ik juich het in ieder geval toé, want dit is al thans een begin van de oplossing. Mis schien kunnen particulieren door aan te sluiten ook hun voordeel er mee doen. Dhr Kreeft: Kunnen we deze mensen ook eventueel rioolbelasting opleggen? De Voorz.: Het is gemeente Den Bommel en de bewoners zijn Platenaars. Nadat geen bezwaren meer aanwezig zijn, wordt dit voorstel aangenomen. Besloten wordt tot redactionele wijzi ging van enige artikelen van de ge meenschappelijke regeling op het bouw en woningtoezicht en de gemeente werken. Het rioleringsplan. Het rioleringsplan, aldus de Voorz., moet grondig gewijzigd worden, omdat de bevolking haar overtollig vuil in de open zinkputten deponeert en daardoor verstopping bevordert. De bedoeling is nu om een volledig gesloten stelsel met enkele controleposten in gebruik te gaan nemen, waarbij de afvoer is gere geld langs de molen zo naar het Spui. Dhr K. V. Oosteiide: Is de ontpolde- ring al voor elkander? De Voorz.: Wordt dit voorstel niet aanvaard dan zijn we aangewezen op de polder. Gaan we over tot het stelsel, hebben we de polder niet meer nodig en krijgen v/e een, eigen benialing. Dhr V. Es: Ik kan me zeer goed met Uw voorstel verenigen. Doch, hoe wordt er gehandeld zolang de plannen nog niet zijn uitgevoerd. Immers het lozen op de polder stuit op technische be zwaren. De Voorz. Dit is ook al in kannen en kruiken, want tot dien tijd is er een overeenkomst met de polder en dragen wij in de meerdere kosten bij. Dhr K. C. v. Oostende: Hoe geschiedt de regeling der onkosten? Worden de bewoners verplicht aan te sluiten? De Voorz.: De bedoeling is om dan een rioolbelasting in het leven te roepen. Dhr K. V. Oostende: Dit brengt een bezwaar met zich mede voor de kleine huiseigenaren. Deze personen zijn toch al overbelast en op die manier worden de onkosten nog hoger. De Voorz.: Dan moeten we het uit de grote pot betalen en dan betalen die personen ook mee. Dhr V. Vught: Ik heb tegen deze be lasting bezwaar, want dan moet ik in de Langstraat ook betalen, hoewel ik er geen profijt van trek. De Voorz.: Het is nu eenmaal een hygiënisch voordeel voor de bevolking. Dhr D. C. V. Oostende: Zijn de buizen niet te klein? De Voorz. Neen, want daardoor staat er meer druk op en is er dus minder kans op een verstopping en komt er ook een versnelde stroming. Dhr D. C. V. Oostende hoopt, dat hij er niets van af weet. Dhr Kreeft: Ik vermoed dat de Plaat bij een grote regenval blank komt te staan. Het principe-besluit wordt z.h.s. aan vaard. Vervolgens stellen B. en W. voor het nemen van een besluit waarbij wordt bepaald, dat een uitbreidingsplan voor de kom Ooltgensplaat in voorbereiding is. Dit voorstel geldt voor één jaar, want dan moet een definitief besluit ge nomen zijn. De bebouwing in ons dorp, aldus de Voorz. is min of meer revp- lutionnair en daarom moet hier aan paal en perk worden gesteld. Dhr v. Vught: Men kan dus niet bou wen, waar men wil? De Voorz.: Ja, in verband met dit plan wel, want dan kan rekening wor den gehouden met de rooilijn o.a. Stoof- straat. Het eigenlijke plan komt over enkele tijd ter tafel en dan kunt U Uw be zwaren indienen. Een en ander wordt eveneens z.h.s. aanvaard. Het voorstel tot verlenging van de verzekering van gemeentegelden ten bedrage van f 10.000 bij Fraude-On derlinge van Gemeenten wordt goedge keurd, waarbij de heer v. Es opmerk te, dat dit bedrag z.i. te laag was. Tot leden in de commissie voor het nazien der rekening over 1948 worden benoemd de heren J. C. Vermaa.-i, Kreeft en v. Vught. In verband met het feit, dat het ta felkleed zich In geen rooskleurige toe stand mag verheugen, wordt besloten een nieuw aan te schaffen. Bij de rondvraag verzoekt de heer K. v. Oostende of het niet mogelijk is thans reeds objecten op te zoeken, teneinde deze in een slechte tijd in D.U.W. ver band te laten uitvoeren. Het is onmo gelijk om de bewoners van Ooltgen.s plaat op Voorne en Putten te laten wer ken. Zijn gedachte gaan hierbij uit naar het Spui, de Begraafplaats, e.d. De middenstand heeft er ook belang bij, dat iets verdiend wordt, want waar niet is, kan ook niet worden gekocht. De Voorz.: Dit punt heeft reeds lan<j onze aandacht. Wij hebben de door U genoemde gevallen reeds met de be voegde instanties opgenomen, doch dit zijn geen gronden bestemd voor de cul tuur en dat mogen ze niet uitvoeren. Br is ook al gedacht om een sportveld aan te leggen, om op deze wijze de jeugd expansie te geven. Maar overal is het antwoord, dat moet de gemeente zelf bekostigen, want die alléén heeft er belang bij. Om de zelfde reden kan ook het Weespad niet in D.U.W. verband worden uitgevoerd. Alleen de landbouwers of de Cultuur Technische dienst komen ervoor in aan merking, dus in dit geval gaat de vlie ger weer niet op. Dhr v. A. Vliet wilde met de riole- ringsbuizen afkomstig uit het Weespad het Boomgaardpad opknappen. De Voorz.: De opzichter is zo over stelpt met werk, dat hij bijna teveel hooi op zijn vork heeft. Straks hebben we weer de nieuwbouw met haar be strating e.d. Dan volgt sluiting. VERSTREKKING VACANTIEBONNEN Namens het bestuur van de Stichting voor de Landbouw maken wij belang hebbenden er op attent, dat aan losse arbeiders vacantiebonnen moeten wor den verstrekt. De vacantiebonnen mogen niet in geld worden verrekend. De bonnen zijn verkrijgbaar ten kan tore van de P.B.H. Als de gelden plus 29f per postwis- sel aan de P.B.H, worden overgemaakt, worden de bonnen per kerende post aan belanghebbenden verzonden. Vanaf Juli zullen bij wijze van proef op de beurzen te Ouddorp en te Oude Tonge zitdagen worden gehouden ter uitreiking van de bonnen. Deze zitdagen worden gehouden door de heer Jordaan te Ouddorp op de eer ste en derde Donderdag van de maand en te Oude Tonge op de eerste en derde Vrijdag van de maand van 11 tot 12 u. De secr. van Districtsorgaan 28 van de Stichting voor de Land bouw in Zuid Holland. Van Zaterdag 3 Juli v.m. 12 uur t.m. Maandag 4 Juli v.m. 9 uur. Middelharnis-Sonunelsdijk Afwezig de artsen P. Knöps, C. F. Arends en A. Kievit. Voor spoedgeval len Tj. Kuipers, arts, Telef. 240, Som- melsdijk. P. Knöps, arts, Sommelsdijk gaat van 1 t.m. 16 Juli met vacantie. Zijn prak tijk wordt waargenomen door de artsen C. F. Arends, A. Kievit en Tj. Kuipers. De apotheek blijft open voor vullingen van 1.30 tot 2.30 uur. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig dr P. Boot. Voor spoedge vallen G. Huisman arts, Telef. 1512, Melissant en B. Elvé, arts, Telef. 262, Dirksland. Oost Flakkee: Afwezig de artsen G. J. Buth, C. W. Kramers en P. C. J. Voogd. Voor spoed gevallen E. Bouman, arts, Telef. 19. Stad aan 't Haringvliet en P. J. de Man, arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6