EiiAriDEn-niEuws Gemeenteraad Dirksland Uit het Kijkvensl De nieuwe bonnen 2e Blad Zaterdag 2 Juli 1949 No. 1832 JSEN KRACHTIO I Wethouder Knöps gaat heen. Lawaaierige jeugd. „Hij vloekt als een Hollander". Woningonderzoek. SoctWé lasten geboden. Matigheid is Men kan niet zeggen dat de Partij van de Arbeid geen gebruik maakt van haar kansen, nu zij in het Regerings kasteel intrek genomen heeft. De ene sociale wet na de andere wordt vast gesteld en de positie van de arbeidende bevolking wordt snel vooruitgebracht. Het is voorlopig nog de loontrekkende arbeider, die de bescherming van det wet geniet, dch zo spoedig men enige mogelijkheid ziet, zal ook aan de kleine zelfstandig werkende aandacht geschon ken worden. Thans is aanhangig de Werkloosheid- wet, behelzende verplichtte verzekering tegen werkloosheid, die in twee delen uiteen valt, nl. een wachtgeldregeling en een werkloosheid-uitkering. Natuur lijk moeten hiervoor premiën worden ge stort. Voor de wachtgeldverzekering betalen patroon en arbeider elk de helft, voor de werkloosheid betaalt het Rijk de helft van de premie en de patroon en arbeider elk een kwart gedeelte. Bij het begin aanvangende, valt het op, dat deze verzekering van de arbei der weer een deeltje van zijn loon vergt en rijst de vraag, of hij dat in deze dure tijd hebben kan. Het schijnt echter, dat heel de loon-regeling in ons land nog dit jaar onder het oog zal worden gezien, zo dat er dan, aldus meende men in de Tweede Kamer, gele genheid is de arbeider te hulp te komen door hoger loon, mede in verband met de woninghuur verhoging, die op komst is. Men kan zich verheugen over de ver betering van de positie der loontrekken- den, maar men mag ook niet over het hoofd zien de gevolgen van deze sociale Jast voor de bedrijven. En voor het Rijk, dat uit belastingen de kosten moet dra gen. Wij zijn in Nederland gekomen tot het punt, dat het gooien en smijten met geld een einde neemt, en dan komen de zwakke plekken in ons economisch be stel weer naar voren. Het houden van personeel wordt een last, die te voren ter dege moet bekeken worden. De con currentie steekt het hoofd weer op, dat is gelukkig, want dat heeft een prijsda- lende invloed, maar het maakt ook de strijd weer te zwaarder. Boven dit alles welft zich de grote kwestie van de ex port. Is Nederland duur, dan zal het buitenland minder vlot van ons kopen. Wie medewerkt om de bedrijfslasten te verzwaren, moet zich ter dege te binnen brengen of er later geen groter nadeel zal ontstaan. Het schijnt wel eens, dat men al -te veel naar een loon-bedrag ziet, zonder in het oog te vatten, dat dit loon door de consument hier te lande of elders, moet kunnen worden opgebracht. Het zou wel eens kunnen blijken, dat men de arbeider met al te veel bescherming een slechte dienst bewees, omdat de werkloosheid hem rechtstreeks treft. Hij wordt al spoedig het kind van de rekening. Het verdiende loon is zoeter (en ook hoger) dan een uitkering bij werkloosheid. Nog afgedacht van het deprimerende van werkloos zijn. Er is in de jaren 1929 tot 1940 toch genoeg geleden van deze vreselijke economische kwaal. Men wil dat nooit meer terug, zegt de Regering en wij vallen er harte lijk bij. Maar dan moet men nu dubbel uitkijke;p om geen koeien met gouden horens te fokken. Over de bedrijven zelve spreken wij nu maar niet. We hopen er gaarne het beste van. Maar het zal spoedig een grote worsteling worden om de eindjes aan elkander te knopen. Gaan we berg afwaarts, dan sleurt de een de ander mede. Sociale voorzieningen zijn prach tig, maar men moet het kunnen op brengen. Men hoort wel eens zeggen, dat wie geen personeel betalen kan, zijn zaak maar moet sluiten. Ik geloof niet dat ons land met zakensluiterij erg gebaat is. Het is ook een zeer domme redene ring, zoals een ieder, die even door denkt, zal toestemmen. Daarom be vreemdt het, dat het naderend gevaar niet beter wordt onderkend. Pe welvaatt moet uit de zegen van Boven opbloeien. Wij mensen kunnen geen welvaart maken. Van het totale economisch kunnen hangt af wat men de arbeider zal vermogen te geven. Er zijn economische levensv/etten, in de schepping gegeven, die zich nu eenmaal niet laten terzijde stellen. Dat men het tijdig bedenke! Aller wegen hoort men dat ons land verarmd is. Wie dat erkent, moet er zich tegen verzetten dat wij boven onze stand gaan leven. Want dat houdt niemand lang vol. WAARNEMER. huidgenezend en huidverbeterend middel is Purol. Hoort in huis I voor het tydvak van 3 t.m. 16 Juli 1949 Voedingsnülddelenkaarten 905 201 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 202 Vlees (A, B) 300 gram vlees 203 Vlfees (D) 100 gram vlees 204 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst 206 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 214 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen.) Bonkaaiten ZA, ZB, ZC, ZD, ZË, MD, MH 908 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken.) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter R. De niet-aangewezen bonnen 184, 189, 190, 191, 193, 196, 197, 198 en 199 kun nen worden vernietigd. OOK EEN VOLKSWAGEN. De Duitse ingenieur Curt Delfosse heeft zijn volkswagen een beetje gemoderniseerd. Met zeer een voudige middelen bouwde hij een super gestroomlijnde carosserie, waardoor de maximum snelheid van de wagen van 90 tot 130 km per uur werd opgevoerd. De motor kan ook nog worden uitgerust met 3 extra carburateurs en dan kan de heer Delfosse 150 km per uur rijden. De wagen gebmikt dan 1 liter benzine op 5 km. De carosserie die deze Duitser heeft gebouwd, kost ongeveer 3000. Maandagavona kwam de raad van Dirksland in openbare vergadering bij een. Afwezig waren wethouder Knöps en de heer Matsinger. Burgemeester v. Heijst opende de vergadering met ge bed en daarna werden de notulen van de vorige vergadering zonder hoofde lijke stemming vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van wethouder Knöps, die berichtte, dat hij om gezondheidsredenen zijn functie als wethouder met ingang van terstond, wenste neer te leggen. De burgemees ter sprak zijn spijt hierover uit, in het bijzonder, omdat het om gezondheids redenen was. Hij memoreerde dat de heer Knöps v&naf Sept. 1935 zijn beste krachten ge geven had voor het gemeentelijk wel zijn. Zijn activiteit in het gemeentelijk leven is niet geheel onschuldig aan zijn slechte gezondheidstoestand. Spreker is hem dankbaar voor de aangename toon die hij wist te gebruiken bij de ver gaderingen van de raad en wenste hem in zijn buiten-ambtelijk leven een spoe dig herstel toe. Wethouder Roon sloot zich bij deze woorden volkomen aan. Ter tafel lagen verder de processen- verbaal van de stembureau's. Een aan tal begrotingswijzigingen waren door Ged. Staten goedgekeurd en eveneens was dit het geval met raadsbesluiten inzake verhuur van tuingrond en ver koop van dokterswoning. Ook de verordeningen haven- en ka degeld en straatbelasting waren goed gekeurd. Van het ziekenhuis was het jaarverslag 1948 ingekomen. Het be stuur had het beleid in dit jaar kunnen voeren, zoals dit gewenst was. Verder was ingekomen de begroting school- artsendienst. „De schoolarts zal vermoedelijk op 1 Augustus in dienst treden," zo deel de de burgemeester mede. Binnenkort is een introductie bij de schoolbesturen van de schoolartsen-commissie te ver wachten. Ingevolge art. 13 der L.O.-wet werd een vergoeding toegekend voor leer plichtige kinderen van 20.per jaar aan de heer J. Los. Ditzelfde gold voor de heer N. Zoon en voor de Wed. Koole. Aan de Wed. Melissant zal voor een leerlinge wegens minder financieel gunstige omstandigheden een bedrag van 30.worden toegekend. De heer Ardon uit de Vroonweg re- clameerde terecht tegen de hondenbe lasting en kreeg ontheffing. Ook de heer Van Dijk kreeg ontheffing voor een hond, omdat dit een politiehond was. B. en W. stelden vervolgens voor aan de Bond tegen het schenden van Gods Naam een subsidie van 15.per jaar toe te kennen. Dhr de Bonte merkte weinig van een dergelijke Bond. Is dit wel nodig? Dirksland heeft toch zijn kerken en jeugdorganisaties. Met een tiende van de kosten zou men dezelfde actie plaat selijk kunnen voeren. Tegenover de ker kelijke instellingen vindt spreker het niet zo vleiend. Dhr van 't Geloof zei, dat hij een an dere mening had. De overheid is Gods dienaresse. Spreker acht het van groot nut, dat men er bij voortduur aan her innerd wordt, Gods Naam niet ijdelijk te gebruiken. Dhr Poortvliet geloofde niet aan het nut voor Dirksland, maar zag wel in groter verband het nut van de Bond. Het vloeken in het openbaar is zeer laagstaand en daarom zal spreker er zijn stem aan kunnen geven. Dhr de Bonte ontkende niet, dat vloe ken laagstaand is, maar spreker ge loofde niet aan deze simpele wijze van tegengaan. Men zou evengoed een Bond tegen liegerl en stelen in het leven kun nen roepen. De Burgemeester gaf toe dat het te betreuren was, dat men deze bond no dig had. Men moet zich echter neer leggen bij de realiteit. De uitdrukking ,,hij vloekt als een Hollander", heeft helaas in het buitenland een slechte reputatie gekregen. Niet alleen krenkt men met het vloeken een groot deel van ons volk, maar het geeft tevens een gebrek aan beschaving aan. De Bond wil thans haar werk vit- breiden door het verspreiden van fol dertjes, zodat men er ook plaatselijk meer van merkt. Men gaat hier overi gens ook van de gedachte uit „een ge stadige drup holt de steen uit." In de kerken wordt er inderdaad genoeg op l^ewezen, dat men Gods Naam niet ihoet ontheiligen, maar zovelen komen ook nog niet in de kerk. Wanneer u het voorbeeld van stelen en liegen noemt, in zekere zin staat het gelijk, maar het stelen en liegen spreekt meer tot de mensen dan het vloeken. Spreker juichte de hernieuwde acti viteit van de Bond toe en beval de steun warm aan. Dhr de Bonte verklaarde zich niet te gen, maar hij hield vast aan zijn me ning, dat een dergelijke Bond een aan fluiting is voor de kerken. De raad ging vervolgens met het voorstel van B. en W. accoord. Een volgend voorstel was om de titel van „Directeur der Gasfabriek" te wij zigen in „Directeur-Administrateur der Gasfabriek." Dit ingevolge de wens van Ged. Staten. Er werd toe besloten. Het was het cpllege opgevallen, dat het tijdens muziek- en zanguitvoeringen nogal eens ongewenst rumoerig was. Nu willen B. en W. in de politieveror dening opnemen, dat er bij een uitvoe ring op de muziektent aan de B. C. Zaaijerlaan, geen lawaai mag worden gemaakt. De heren juichten dit toe, doch von den het voorstel niet volledig. Er werd van gemaakt, dat waar men ook een uitvoering houdt, het verboden is, op zettelijk hinderlijk heen en weer te loj pen of te fietsen. Het normale verkeer wordt daarbij niet verboden. Van het Ziekenfonds W.Z.E. was een verzoek ing*omen inzake premiesup pletie vrijwillige ziekenfondsverzekering voor on- en minvermogenden. B. en W. vroegen de mening van de raad of het B.A. de-verhoogde premie zal betalen voor minvermogenden. Ten aanzien van de diaconiën is gevraagd eenzelfde standpunt in te nemen. Dhr van 't Geloof zei in principe te gen verzekeren te zijn. Nu moet de overheid de mensen In verzekeren gaan steunen en daar kan spreker zich niet mee verenigen. Weth. Roon bekeek het uit het oog punt van het B.A. Hierin kan een groot voordeel zitten. Dhr van 't Geloof zag er de arm besturen mee in de hoek gedrongen. „Maar het is geen plicht", zei de bur gemeester. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5