GeRO Plaatselijk Nieuws Eau de Cologne Korte raad in Goedereede van hiep en öaaR Ingezonden Rondom de Landbouwschool VOOR NAAR J. KEUVEIAAR Uitslag eindexaznen H.B.S. afd. B te Middelhairnis Biz. 2 „E I L A N D E N - NIE U W S" Zaterdag 2 Juli 1949 Mijnheer de Redacteur. Ondergetekende verzoekt een kleine plaatsruimte in Uw blad, om op het vol gende de aandacht te kunnen vestigen. Het is U en de gehele bevolking van het eiland Goeree en Overflakkee be kend, dat in Maart 1944 de keersluis te Oude Tonge door de Duitsers werd op geblazen. Door deze verwoesting' is de haven automatisch een getijhaven geworden. Enkele jaren terug was Oude Tonge een der knooppunten van Scheepvaart en Handel en werden er de meeste land bouwproducten van het gehele eiland verscheept. In de historiebeschrijving van Flakkee wordt dit zelfs m_eerdere malen aangehaald. Thans is deze druk ke scheepvaart en de daarmee aanver wante handel bijna geheel te loor ge gaan. Ook zijn de ongeveer 12 pakhuizen staande op het handelsterrein, waarin stapelproducten en andere goederen werden opgeslagen, waardeloos gewor den. Het water heeft op de kade vrij spel zodat ook de aldaar staande woon huizen, bij hoog water, dikwijls onder vloeien. Wat is er nu sinds 1944 aan deze keersluis gedaan? Misschien zijn er plannen gemaakt, is er getekend en ge meten, maar thans, na 5 jaar, is de toe stand nog precies hetzelfde. Er is door de Wederopbouw en verschillende auto riteiten wellicht enige nota van geno men, maar de situatie zelf bleef on veranderd. Een vlammend protest laten we daartegen uitgaan. De bevolking, de handel, de gehele landbouwstreek lijdt, zolang de keer sluis niet hersteld is, enorme schade. Aan zoveel andere havens op eiland, die geen oorlogsschade hadden, zijn sinds de bevrijding duizenden guldens besteedt maar voor deze keersluis ,,geen man en geen cent." Het wordt nu toch wel hoog en hoog tijd, dat er daadwer kelijk iets wordt gedaan en aan deze onhoudbare toestand een einde komt. Deze regelen mochten er toe bijdra gen dat men ons in Oude Tonge niet langer met 'de erfenis van de bezetters laat zitten maar nu eindelijk eens met het herstel van een zo hoog nodige zaak een aanvang wordt gemaakt. Firma P. van Schelven, Graanhandel Oude Tonge. Wanneer onze landbouwers zou worden gevraagd wat zijn bloeilaardappelen, zouden de meesten daarop het antwoord schuldig blijven, en ook ik zou een week geleden, op deze vraag geen ant woord hebben kunnen geven. Dank zij een dorpsgenoot, kunnen we daar thans iets over vertellen. Deze week stapte deze de school binnen, met in een pa pieren zak enige doorgesneden aard appelen, waarop in het vlees over gro tere of kleinere uitgestrektheid rode of helderpaarse vlammen en strepen te zien waren. De aardappels smaakten best en waren reeds bloemig, doch in deze bloem was, ook na de kook, de paarse vlekken nog zeer duidelijk zicht baar. Aangezien de paarse kleur ,,zo'n vergiftigde kleur" is, vertrouwde de familie deze aardappelen echter niet en zo kwam bovenbedoeld dorpsgenoot aan de Landbouwschool inlichtingen vragen over het ontstaan van deze vlek ken en, of deze aardappels gegeten kon den worden. Dadelijk kon ik daarop niet antwoorden, doch gelukkig vond ik na korte tijd in een der Mededelingen v.d. Plantenziektenkundige Dienst hierover het volgende. Het komt soms voor, dat aardappelen, die van buiten niets bij zonders vertonen, bij doorsnijden in het vlees bovenbedoelde vlekken of strepen vertonen. Zulke „bloedaardappels" lij den niet aan een of andere besmettelijke ziekte; de rode kleur is het gevolg van de vorming van de rode celsap in volko men gezonde cellen. Over de omstan digheden, die op het intreden van dit verschijnsel invloed hebben, is weinig bekend. Uit waarnemingen is sterk de indruk verkregen, dat het licht deze paarsrode verkleuring in de hand werkt. Knollen, die weinig' of niet met grond bedekt zijn, vertonen deze paars rode verkleuring gewoonlijk in sterker mate dan dieper liggende knollen. Ook is waargenomen, dat aan de groene zij de van een door het licht groen ge worden knol meer rood in het weef sel voorkwam dan aan de niet groene zijde. De neiging tot het vormen van rood celsap sciaijnt erfelijk te zijn; tus sen de aardappelrassen zijn verschil len in deze neiging waar te nemen. Er komt zelfs een aardappelras voor, waar van het vlees geheel donkerpaars is gekleurd. Inwendig roodgekleurde aard appels zijn voor de consumptie minder gewenst. Ik was blij vraagsteller van antwoord te kunnen dienen, en meende goed te doen, dit, niet iedere dag voor komend verschijnsel, hier even te sig naleren. TELEFOON 1S7 - MIDDELHARNIS Voor het eindexamen H.B.S. afd. B. slaagden: de dames Anneke de Gast, Corrie Mourik te Middelharnis; Gré Kastelein, Sommelsdijk; Lena van Put ten, Dirksland; de heren: Rinus Ie Com- te en Teunis Stehouwer, Sommelsdijk; Han van Eesteren, Nieuwe Tonge; Wim de Graaf f, Ouddorp; Anton Jacobs, Henk Kievit, Rens Schipper en Maarten Verduin, Middelharnis; George Kobus, Bram de Vos en Krijn de Vos, Oolt- gensplaat; Krijn Prince, Nieuwe Ton ge; Kees Roon, Dirksland en Jan de Vin, Oude Tonge. Krijn de Vos, Oolt- gensplaat, slaagdemet lof. Afgewezen geen. Heden Vrijdagavond is de uitslag' voor afd. A bekend. CENTKALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 29 Juni 1949. Bloemkool IA 18.Bloemkool I 10.—16.—Bloemkool II 8.—12.— Bloemkool III 6.7.Komkommers I 16.Dubbele Princessen 102. Doperwten .f 37.40.Bosl^roten 4.-8.Bospeen f 11.13.Peulen 43.80.Savoije kool 22.Rode kool 15.—; Sla I 1.50—1.90; Spits kool ,f 8.9.Andijvie 5.10.—; Eigenheimers 8.309.40; Nederlan ders 9.5010.40; Doré 8.10—10.60; Eerstelingen 8.8.30; Present 10.90 Kersen 70.76.Rode bessen 51.- 60.Frambozen per doosje f 37.44.- Aardbeien zonder dop (fabriek) 80.-; Madame Moutot 52.88.Deutsch Evern 67.Moulin Rouge .f 46. Roem van IJpenburg f 62.68. MIDDELHARNIS In de week van 29 Juli zal in deze gemeente een col lecte gehouden worden voor de Sanato ria „Zonnegloren" en „Sonnevanck", resp. te Soest en Harderwijk. Daar de collecte over twee instellingen verdeeld moet worden, geve een ieder met milde hand, opdat de zorgen van deze helaas zo noodzakelijke inrichtingen mede door deze collecte mogen worden verlicht. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm. 8.45 uur in de Chr. Geref. Kerk en n.m. 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te S'dijk Ds H. Goedhart. Geref. Kerk 2 x Ds Zeilstra (bed. H.A.); Chr. Geref. Kerk 2 X Ds de Jong. Geref. Gem. 2 x lezen. Verbod luchtfotografie. Door de Of ficier van Justitie en de procureur-fis caal te Rotterdam vergezeld van eni ge rechecheurs en inspecteurs is bij de fotograaf R. te Middelharnis en bij de landbouwer-vliegenier K. A. v. B. te Me lissant onderzoek gedaan naar negatie ven en foto's uit de lucht genomen. De ze werden in beslag genomen en zover niet aanwezig, achterhaald. Het maken van Ivichtfoto's is in Ne derland in handen gegeven van de K. L.M. of Aero Holland en voor ieder ander, tenzij met bijzondere vergunning is dit verboden. DIRKSLAND Door de autoverhuur inrichting B. A. de Gast alhier is een splinternieuwe Kaiser aangeschaft, een prachtwagen die vooral voor grote rei zen zeer zal voldoen. HERKINGEN Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk Ds Klootwijk. Geref. Gem. voorm. lezen, nam. 2 uur Ds Bel (bed. H. Doop) en sav. 6 uur lezen. Heden Vrijdagavond zal de Woning commissie niet vergaderen. A.s. Maan dag 4 Juli, van 78 uur sav. komt de commissie weer bijeen. Gemeld kan nog v/orden, dat aan de 8 nieuwe woningen goede vorderingen worden gemaakt en deze vermoedelijk nog dit jaar betrokken kunnen v/orden. STELLENDAM Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 'voorm. 10 en sav. 6 uur Dhr Bouman. Dinsdagavond hielden de gezamenlijke brandweervereen. van Ouddorp, Goede- reede en Stellendam aan de haven alhier een geslaagde oefening. Na opstelling aan de haven werd een sein gegeven, waarop de manschappen in actie kwa men om slangen uit te leggen om het eerst water te geven, hetv/elk door Oud dorp werd gewonnen, 2e Goedereede, 3e Stellendam. B. en W. waren mede tegenv/oordig, om te zien hoe een plni. 13-tal stralen werden gebruikt. Donderdag had op de Dorpsdijk een auto ongeluk plaats, hetwelk goed is afgelopen. Een luxe wagen van Van der M. uit Middelharnis welke van de haven over de dorpsdijk wilde rijden, richting' Voorstraat, werd door een luxe wagen uit Noord Holland welke uit Ouddorp kwam gerameid. De wagen van v. d. M. werd zodanig aangereden, dat deze moest v/orden weggesleept. De andere wagen kon zijn reis vervolgen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Voor automobilisten wel een kruispunt om op te letten. Vacantiebonnen van de bouwvakar beiders kunnen deze week ingeleverd worden bij C. Koenraad alhier. verpakt en per maat. Zonnebrandl- olie en Crème. Sliampo, Briliautine, Pin-Up Haarkrullers. Een keur van goede artikelen vindt U steeds in Wed. Kurvinks Drogisterij, Tel. 24, Ouddorp. OUDDORP Heden Vrijdag 1 Juli is het 25 jaar geleden dat de heer W. Meijer in dienst van de gemeente kwam als gemeente-werkman. NIEUWE TONGE De Prinses Juli- anastraat is thans voltooid, 12 nieuwe v/oningen zijn in gebruik zodat een ver betering van de woningpositie is waar te nemen. De Klein Landbouwvereniging ,,Ons Aller Belang" heeft jl. Maandag een excursiereis per touringcar gemaakt naar de omgeving van Wageningen. In deze stad werd bezichtigt het Rijks- landbouwproef station. De heren K. Prince en Joh. van Ees teren slaagden aan de R.H.B.S te Mid delharnis. OUDE TONGE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. Ds van Putten en sav. Ds Sonnenberg, voorm. bed. H.A. Onze dorpsgenoot de heer J. de Vin is deze week geslaagd voor diploma 5- jarige H.B.S. OOLTGENSPLAAT Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en sav. 6 uur Ds Sonnenberg. Geref. Kerk v.m. 9.30 en sav. 6 uur Ds Scherpenisse. Ger. Gem. geen opgaaf. Aanbeste^ding. Uitslag van de gehou den aanbesteding tot het bouwen van een ambtswoning voor de burgemeester op de voormalige redoute aan de Oudel. dijk. Architect dhr D. Landman uit Lei den. Begroting 32000.Inschrijvers N.V. Damen en Zonen, Bouwbedrijf Bre da 39490.—; G. van der Welle en L. Bakker den Bommel 41593.C. Boe ter Sommelsdijk 42850.—; W. Moolj- aart Oude Tonge 43000.Mossel man en Korteweg Ooltgensplaat 434000.C. Smeets Achthuizen en A Troost Melissant 435000.—. Het verzoek van dhr M. van Nieu- wenhuizen J.Az. om vrijstelling van dienstplicht wegens persoonlijke onmis baarheid is door de Minister van Oor log afgewezen. Dhr L. Dorsman Jz. heeft bedankt als kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk. Gedurende 30 jaar heeft dhr Dorsman met toewijding zijn beste krachten aan deze arbeid gegeven. (Zie voor vervolg PI. Nieuws 2e Blad) GROTE STAKING IN AUSTRALIË In Australië is een door communisten geleide staking uitgebroken. De onder handelingen zijn op niets uitgelopen. Reeds zijn al meer dan een half mil- lioen arbeiders werkeloos. Op Donderdag 30 Juni jl. kwam de gemeenteraad van Goedereede in open bare vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening door de voorz. burgemeester Knobelsdorif, v/er- den de gelezen notulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Ingekomen v/as procesverbaal van de uitslag' verkiezing leden van de gemeen teraad. Goedgekeurd terugontvangen raads besluit d.d. 3 Juni betreffende inkoop van pensioen. Het verzoek van de heer J. v. d. Hou ten om vrijstelling van hondenbelasting werd ingewilligd. Aan de Bond tegen het vloeken werd 10.subsidie toegekend. De gemeentebegrotingen 1948 en '49 ondergingen enkele wijzigingen, waaraan de Raad zijn goedkeurig hechtte. Voorts werd besloten om aan de heer D. Sandifort 9 vierk m. en aan P. v. Wijk 31 vierk m gemeentegrond te ver kopen voor 0.25 per vierk m, mits de respectievelijke kopers de kosten van overdracht betalen. Een voorstel van B. en W. om de reeds gebouwde garage onderhands aan te besteden aan K. de Ronde voor een bedrag van 1580.wordt z.b.s goed gekeurd, daar dit bedrag aanmerkelijk lager lag dan het geraamde. Bij de rondvraag' vroeg de heer Loa der: ,,Hoe zit het met de riolering?" De Voorz.: Daaromtrent kunt U in lichtingen bekomen bij de gemeente-ar chitect. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. BELANGRIJKE TURKSE OPDRACHT VOOR ONS LAND De Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken N.V. te Amsterdam heeft in Turkije een contract gesloten voor de aanleg van havenwerken te Zongul- dak aan de kust van de Zwarte Zee. De haven, exporthaven voor Turkse steenkool uit het mijngebied via de Zwarte Zee naar de Engelse Zee zal in vier jaar gebouwd moeten worden. Het project zal 25.000.000 Turkse ponden kosten. Gedeeltelijk zal het gefinancierd wor den uit bijdragen van het Marshallplan. STIJGING VAN WERKLOOSHEID In de Britsch-Amerikaanse zone van Duitsland was op 15 Juni het aantal werklozen gestegen tot 1240777. Dit is het hoogste aantal sedert de oorlog. In de Franse zone waren 41200 ge heel werklozen en 3000Ö arbeiders met verkorte werktijden. GROTE KERSENAANVOER ■Deze week is de aanvoer van kersen op de Betuwse veilingen in volle gang. Op de beide veilingen te Tiel worden samen dagelijks 140000 kg kersen aan gevoerd. Het hoogtepunt verwacht men vol gende week. Hitler's jacht op kijk. Te New York wordt het prachtige jacht van Hitler, dat 10.000.000 heeft gekost voor het publiek ter bezichtiging gesteld. De tegenwoordige eigenaar de Libanees George Arida heeft de op brengst van de entree's ter beschikking gesteld van negen liefdadige instellin gen. Daaronder is ook een Joodse or ganisatie. Mosselomzet gedaald. De mossel in ons land geen gewild voedsel. Het mosselseizoen 19481949 is weer afgelopen. Netto werden afgeleverd 488000 ton, tegenover het vorige jaar 621000. Dit was een recordcijfer. Het grootste kwantum is naar Frank rijk uitgevoerd, daarna komt België met 196000 ton en tenslotte Engeland met 26000 ton. Voor het binnenland werden slechts bestemd 20000 ton. Nederland gebruikt dus slechts een tiende deel van wat België gebruikt. Alle reclame, oclf in voorgaande jaren is dus niet in staat om het gebruik beduidend te stimule ren. En waar in deze jaren van vlees- schaarste dat niet bereikt kan worden, zo zal dit zeker wanneer de vleesposi- tie wat ruimer mag worden niet be reikt kunnen worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2