Buitenland CHB. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Als twee hetzelfde zeggen, is het nog niet hetzelfde MIJNHARDTJES<^ MEDITAHE Geref. Gemeente Middelharnis n-niEuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122o Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 ZATERDAG 2 JULI 1949 31ste JAARGANG No. 1832 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaeil Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Lang reeds hangt in de lucht een nieuwe kweekschool-wet, die wellicht aanmerkelijke wijzigingen zal brengen in de onderwijzersopleiding. Het is te begrijpen, dat men zich in den lande van alle kanten voorbereidt op de strijd tot behoud van wat men heeft verkregen, en anderzijds, dat men ook uitziet naar de vervulling van reeds lang gekoesterde wensen. Deze wensen krijgen wel een bijzon der accent, wanneer men met cijfers en procenten kan aantonen, welke rechten men meent te hebben. Op succesvolle wijze is deze laatste Iweg bewandeld door de volijverige sec retaris van het I.K.O.S., het Inter-ker- kelijk overleg in onderwijszaken. Aan getoond werd, dat het aantal Ned. Her vormde leerkrachten bij het onderwijs bij lange na niet beantwoordt aan het aantal kinderen van Hervormde huize, dat de scholen bezoekt. In vele plaat sen, die eigenlijk zouden moeten bezet zijn door Hervormde leerkrachten, heb ben de besturen bij gebrek aan anders moeten benoemen leerkrachten van de Gereformeerde Kerken. Dit al zou nog veel erger worden, wanneer straks het aantal onderwijzers sterk zal moeten opgevoerd in verband met de stijging van het aantal leerlin gen, dat in 1952 en verdere jaren is te wachten. De leerkrachten, die alsdan nodig zijn, moeten dus nu op de diverse kweekscliolen zitten. Geconstateerd werd echter, dat het aantal kwekelin- gen van Hervormden huize óók al naar verhouding veel kleiner is dan 'bijvoor beeld dat der Gereformeerde Kerken. U merkt wel, een hele becijfering ligt aan de hele kwestie ten grondslag en nog veel mee.rü ~- We kunnen niet anders dan van har te instemmen met wat werd geconsta teerd, vooral waar werd gewezen op de verroomsing van het Openbaar onder wijs, Rome schijnt geen gebrek te heb ben; het heeft meer over haar paro chianen te vertellen. In Prot. kringen gaat helaas veelal aan de vraag, of zoon of dochter later de Christelijke school zal dienen, een gedegen berekening vooraf, die dan ook alléén doorslagge vend is. Nu zijn heel wat pennen Sn beweging gebracht over deze toestanden. Méér Hervormde leexkrachten. Dusstuur Uw kinderen maar heel gauw naar „een" Kweekschool. Duslaten we proberen hier en daar wat Hervormde kweekscholen te stichten. Als twee hetzelfde zeggen, is het nog niet hetzelfde. Wat'bedoelt men in I.K.O.S.-kringen met „Hervormde" onderwijzers en on derwijzeressen? Wanneer we alles zo na gaan, wat er ter berde komt, wanneer we even aan deze ijverige mannen vra gen, hoe ze staan tegenover de onfeil baarheid der Heilige Schrift, tegenover onze Belijdenisgeschriften, dan blijkt alras, dat er toch wel enig verschil zal wezen, of onze jongens en meisjes zul len worden toebetrouwd aan hele, hal ve, of driekwart Barthianen, of dat ze een Kweekschool zouden bezoeken, waar ze worden opgeleid overeenkomstig de beginselen, die hun „begin" vinden in Gods Woord en mede vervat zijn in on ze Belijdenisgeschriften. Een goed Hervormd onderwijzer zal het te doen zijn om de Reformatorische beginselen later ook te kunnen uitdra gen in de Christelijke School. Helaas, we moeten het opmerken, dat aan deze oude, beproefde beginselen het zogenaamde „nieuwe belijden" vreemd is. Bij een Hervormd onderwijzer, die het met de Waarheid op een accoordje gaat gooien en die gaat leren „leringen van mensen" zijn onze kinderen geenszins gebaat. Wanneer we de onderwijsbladen even in kijken, en we zoeken, waar Hervorm de leerkrachten worden gevraagd, dan zien we (gelukkig nog!) dat zeer vele Schoolbesturen nog een onderwgzer wensen „van beslist Gereformeerde be ginselen." En het spijt het te moeten zeggen we zijn bang, dat het niet in de bedoeling ligt veel van die dwar se-lieden-te vownen-. Met de Dominee's, die hevig om des beginsels wille age ren tegen de nieuwe richting, die men uitwil, heeft men al genoeg te stellen. Dan nog van die Gereformeerde bonds mensen, of die van de groep Ds Kievit erbij, neen, dat is de bedoeling toch zeker niet! Als twee hetzelfde zeggen, is het daarom nog niet hetzelfde. Laat ons daarom toch niet zo non chalant zijn ten aanzien van ons begin sel en zeggen: Ja, mijn jongen moet onderwijzer worden; velen zijn er nodig. En dan maar de eerste de beste kweek school kiezen, die helaas de beste niet is. De beste school voor onze kinderen is altijd die, waar ze worden onderwe zen in die leer, die U -ook begeert en niet anders! in de kerk die U bezoekt en die U thuis uw kinderen onderwijst. Vandaar, dat het ons zo kan bevreem den, dat mensen, die bij enig nadenken toch heus wel beter weten, zo maar luk raak wat Kweekscholen aanbevelen en er zich in het geheel geen rekenschap van geven wat daar de jongelieden wordt ingeprent. Laat ons waakzaam zijn; de wacht betrekken bij Schrift en Belijdenis met de bede, of -de Heere ons wil getrouw heid geven om daarnaar te handelen en te wandelen. wekken op bij geestelijke en lichame lijke vermoeidheid en verdrijven a^^^__aa^allerlei pijnen, ^.a^^ia^^ JSelg^ië. De verkiezingen in België voor de Eerste--én TWèede Kamer alsmede de Provinciale raden zijn zeer rustig ver lopen. Het aantal leden der Tweede Ka mer bedraagt 212, verdeelt als volgt: Katholieken 105 leden Socialisten 66 leden Liberalen 29 leden Communisten 12 leden Totaal 212 leden De Katholieken zijn 13 zetels voor uit gegaan, de Liberalen 12 zetels, ter wijl de Socialisten 3 zetels verloren en de Communisten werden gehalveerd van 23 op 12 zetels. De Kamer is met elf zetels uitgebreid. In dezelfde verhouding zijn de uitsla gen geweest der andere verkiezingen. Het huidige kabinet, heeft zrjn ont slag aangeboden en aan de bekende Ka tholieke minister Paul van Zeeland is opdracht verleend een nieuw kabinet te formeren. Hoe de samenstelling van het nieuwe ministerie zal worden, is moeilijk te voorspellen. Politiek gesproken, ligt een samen gaan van de Katholieken met de socia listen voor de hand. Een gedeelte der Katholieken, de handel, indultrie en middenstand, zou liever zien, dat de Katholieken samengingen met de libe ralen. Daar staat tegenover, dat de Ka tholieke arbeiders hiertegen beslist ge kant zijn, zodat de Katholieken uiterst voorzichtig moeten zijn, willen zij hun werknemers niet jagen in de armen der socialisten. Behalve deze beschouvringen, is er een andere kwestie die meetelt, nl. de te rugkeer van Koning Leopold. De Leopoldisten, aanhangers van de Koning, hadden er vast op gerekend, dat zij bij deze verkiezingen de meer derheid zouden behalen. De Katholieken zijn voor de Koning, alsmede een gedeelte der liberalen. Nu gaat het gerucht, dat Min. van Zeeland, de kwestie van terugkeer van de koning gewoon bij de beide Kamers aanhangig wil maken. Hij rekent dan op een meer derheid, al is het een kleine meerder heid. De Koning zelf wil een uitspraak van het volk, en als ongeveer 70 pro cent hem terug verlangt, dan wil hij opnieuw de troon besteigen. Gelet op de uitslag der verkiezingen zal het zeer de vraag zijn, of zo'n groot gedeelte van het volk hem nog .begeert. Een harde hoodschap en een moedgevende belofte. Gij zult van allen gehaat worden om Mijnen Naam; maar die vol standig zal blijven tot het einde, die zal zalig worden. (Mattheus 10 22.) I. De Heére Jezus spreekt tot Zijn twaalf discipelen, bij de eerste uitzen ding om het Evangelie te prediken on der de verloren schapen van het huis Israels. Hij gaf hun de macht om on reine geesten uit te werpen, alle ziekten en kwalen te genezen, melaatsen te rei nigen en de doden op te wekken. „Gij hebt het om niet ontvangen, geeft het om niet'-',.zo zegt de Heere. Aldus toon de de Heere voor aller ogen, dat het Evangelie en de zending der twaalven van God was en door geen mens kon te niet gedaan worden. Nochtans zou het van hoog en laag bestreden worden en om de uitroeiing te doen zijn. Dit blijkt uit onze tekst: „Gij zult van allen gehaat worden om Mijnen naam." Een harde boodschap. Die haat richt zich niet zozeer tegen hen die het Evan gelie prediken, maar tegen de leer van het Evangelie. „Het Evangelie is niet naar de mens; want ik heb het ook niet van een mens ontvangen, noch ge leerd, maar door de openbaring van Je zus Christus, zo zegt Paulus. Galaten 1 vers 11 en 12. Als Paulus Jezus Chris tus niet had gezien met de ogen des ge- loofs, hij zou het Evangelie niet ken- nen.-fZelfs als de Heere Jezus hem niét door Zijn Geest en Woord telkens leer de, hij kon het niet prediken. Het pre dikambt is de afhankelijkste bediening die er op aarde is. Het is een geschenk van de hemel en dat blijft het zolang de wereld bestaat. Die haat zit in het vlees. Het vlees begeert tegen de Geest. Het bedenken des vleses is vijandschap tegen God. De godvruchtige leraar vindt die haat bij zichzelf. Gelijk een vis, die gevan- gen^wordt, alles doet om uit het net te komen, zo werkt de mens om niet zalig te worden. En zo kan een oprechte le raar niet prediken vanwege zijn vlees en heeft den Heiligen Geest nodig. Die haat openbaart zich in zeer wrede vormen van doodslag, marteling, gevan genis, vervolging, lastering, toom, ge- kijf, spotternij en boze dwalingen; of meer in verfijnde vormen van eigenge rechtigheid, zodat men zich voegt bij het volk en de waarheid om gezien te zijn, vuil gewins wil, of uit gemene overtuiging van zonde en genieting van licht voor een tijd. De eigengerechtige mens kan de afbraak van zichzelf niet verdragen en de wereld wil haar ofgo- den niet kwijt. „Wilt gij vrienden heb ben, dan moet gij hen wat laten houden. En dat is gemakkelijk voor u zelf ook. Dan hebt gij nog wat aan uw leven", zo zegt de duivel. „En de mensen zijn het met u eens. Gunt de mensen toch rust. Gij kunt ze toch niet bekeren," zo re deneert de leugenaar en moordenaar der zielen. Het is waar wat Love zegt: „Als ik nog getrouwer was, zou ik nog meer vganden hebben." Zoekt de haters maar niet te ver, want zij zitten vlak bij. En zij zijn legio. Het is een harde boodschap voor de discipelen. Voor liefde haat ontvangen. „Veertig slagen min één vijfmaal" was Paulus' loon. Ach mochten wij de dood- slagers maar bij ons zelf vinden. Het is nog 'n rijk loon. Wel? „Om de naam van de Heere Jezus smaadheid te lijden"; dat is het beste bewijs van de Waarheid, dat wij de Waarheid predik ken, want dat is Christus ook overko men. En als gij uw leven verliest, dan krijgt gij het eeuwige, waarachtige le ven, dat is de Heere zelf. De palm groeit onder de dnjk. Het volk verdort niet, maar wordt levendig, waar, op recht en godvruchtig; alles van de Hee re als zij lijden. Wat wilt gij? Geen haat, maar valse liefde en vrede O mens, „die met Hem lijden, zullen met Hem heersen, door genade." Gelooft het! Hebt er aUes voor over! Wilt alles missen! Als gij Jezus maar hebt. (Wordt vervolgd) Men acht dat 55 tot hoogstens 60 procent voor terugkeer is en de rest beslist tegen. Om nu de Koning voor zo'n echec te bewaren, zou van Zeeland deze aangelegenheid op een andere wij ze willen oplossen. Of hij hierin slagen zal, zullen vrij moeten afwachten. Canada Ook in Canada zijn verkiezingen ge houden en hebben de Liberalen een zeer grote overwinning behaald. De uitslag is als volgt: Liberalen 193 leden Conservatieven 42 leden Socialisten 22 leden Diversen 5 leden Totaal 262 leden De liberalen gingen 66 zetels vooruit, terwijl de conservatieven 25 en de so cialisten 19 zetels verloren. De diverse partijen kwamen van 10 op 5 zetels. Het zeteltal werd met 17 zetels uitge breid, Naar mate de gevolgen van de oor log zich minder doen gevoelen, en er gestreefd wordt naar vooroorlogse ver houdingen, lopen vooral de stemmen van uiterst linkse groepen terug. Berlijn De Berlijnse spoorwegstaking is Dins dagmorgen geëindigd. Negen en dertig dagen heeft de staking geduurd. Van de 14.500 stakers, hebben er zich ruim 300 niet gemeld. Het grootste ge deelte van deze mannen zijn machinis ten en stokers, op treinen, die via Polen naar de Sovjet Unie lopen. Zij vrezen dat de Russen vergeldings maatregelen zullen toepassen, als zij in de Sovjet Unie komen. Daarom wensen zij eerst volkomen zekerheid te hebben, eer'zij het werk hervatten. ïingeiaxtA Engelands economische positie ver keert in groot gevaar. De minister van financiën Sir Stafford Cripps heeft ern stig gewaarschuwd. Er moet meer ge- De dienst in de Geref. Gemeente waar heden Vrijdagavond Ds M. v. Ketterde van Vlaardingen voor hoopt te gaan, vangt aan om kwart voor zeven uur. produceerd en uitgevoerd worden, wil Engeland niet in de grootste moeilijk» heden geraken. Hierbij komt dat de moeilijkheden nog worden vergroot door ernstige sta» kingen. Bij de spoorwegen hebben 460.000 ar» beiders gedreigd a.s. Zondagnacht lang zaam aan een actie te beginnen. Zij eisen tien shilling loonsverhoging^ benevens overwerkgeld voor de Zater dagmiddag. Dit zou de staat komen op een extra uitgave van 260 millioen gulden. Wanneer het hierbij zou blijven, zou er misschien nog over te praten zijn, gedeeltelijk aan deze eisen tegemoet te komen. Doch als de regering toegeeft bij de spoorwegen, volgen direct de mijnwer kers, alsmede andere genationaliseerde bedrijven. Ieder kan begrijpen, dat er een chaos dreigt, als dit conflict niet in der minne kan worden opgelost. De spoorweg arbeiders zullen niet gaan staken, want dat mogen ze niet. Zij zullen echter net zo veel en zo hard werken, dat ze niet ontslagen kun nen worden. Bovendien zullen ze nauwkeurig hun reglementen bestuderen, en alles wat niet geregeld is, wordt absoluut ge weigerd. Ook is er weer een staking uitgebro ken onder de havenarbeiders te Londen. Twee en veertig schepen liggen te wach ten op lossing. De havenstaking omvat ongeveer 5000 man.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1