Plaatselijk Nieuws Schrammetje m f\e schrijft j |ni 1949 fcensdag 29 Juni 1949 „EILANDEN-NIEUWS" Blz. a |1949. 8.20— leimers Bloem 7— Boskro- -14.— |)mkom- 5.— Ma- Jeutsch benburg- Irdbeieu (met de gegaan, i-50 per is tot 7.50 per 100 door- 100 kg in wer- |rhuizen mclusie. rap- let fngvliet naar hten en blossingf prie IS at kan t zal Irden in brengt bidt tot Ju psy- Inmoge- I moeten ptstand- |t nood- moeten ar en een wplan, rbeids- lomt. ]tal vas- vbedrrjf I grootte pinbouw maar ot aan- Èeizoen- td zou fhuizing gedacht edewer- Hontng ok van kr Rot- Ite Jmeente 31 Juli I in zijn (te zal Aug. DE groen- J komen In Don- lons te- p,r per an. pkingen kg met lAugus- l, enige let pro- Ttallngs- Iten zal pinden. ©ELHABNIS P.V^ „De Beis- luif" Mid'tlelliamis-Soinmelsdyk. Uitslag ran de wedvlucht St. Denis, afstand jiO km, los 8 uur, aankomst Ie duif |l3.l5-3, laatste duif 13-39-7. A. Human 1, 8; B. van Eek 2, 22; jl. J, Kalkman 3, 12, 17; Gebr. Peeman |4, 5, 9; C. Vroegindeweij 6; J. v. d. Hoek J. Vilfhuizen 10, 21; H. Vermaas 11, |j3; A. Sarelse 13, 14, 15; B. Mans 16; j. Mastenbroek 18; L. Schol 19; Gebr. JBoogzand 20. Voor Orleans Dinsdagavond inkorven. _j Uit een aalkar van de vishandelaar p. Tamboer, is aan het Havenhoofd plm 65 pond ual gestolen. Het slot van de Itar is geforceerd. De politie heeft de jaak in onderzoek. Vrijdagavond a.s. zeven uur hoopt hoopt voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan Ds M. v. d. Ketterije van Vlaar- dingen. De Gereformeerde Gemeente te Mid- delliamis heeft, door bemiddeling van Makelaar Nijgh alhier, onderhands ge tocht de woning van Mevrouw van Paasschen, staande aan de Hobbema- straat, om deze te bestemmen voor pastorie. SOMMELSDIJK Afwezig. P. Knöps, arts alhier, is van 1 t.m. 16 Juli afwe zig. Praktijk wordt waargenomen door ie artsen Tj. Kuipers. A. Kievit en C. F. Arends. BIRKSLAND De medisch leider van het rayon Dirksland heeft enige dagen geleden uit naam van het hoofdbestuur ïan het Nederlandse Rode Kruis de Karl Landsteinerpenning in brons uit gereikt aan mej. E. T. Kleijnenberg te Melissant, die vijfmaal bloed heeft afge staan voor een bloedtransfusie en die ook op andere wijze aan de Bloedtrans- fusiedienst van het rayon Dirksland, dat het gehele eiland Goeree-Overflak- kee bestrijkt, bijzondere diensteii heeft bewezen. P.V. Gevleugelde Vrienden. Uitslag St. Denis. Gebr. Nieuwland 1, 2, 14; C. Bakker- 3, 19; B. Leijdens 4, 8; G. Smith 5; Jac. Guldemeester 6, 15; H. de Man 7; Gebr. Peekstok 9; A. Kole 10, 12; Jac. Grootenboer .13; Hakkenbrak 11, 16: J. P. ten Hove 17; Joh. Leune 18; Gehr. TCoppelman 20. HERKINGEN A.s. Zondagmiddag 2 uur hoopt voor de Geref. Gemeente al hier op te treden Ds J. B. Bel van Dirks land, alsdan zal er doopsbediening wor- ien gehouden. De dienstplichtige A. Nieuwland, ■welke jl. week, naar zijn standplaats "Voorschoten is vertrokken, is na gehou- flen "keuring voor goed ongeschikt ver klaard. A.s. Zaterdag 2 Juli zal er in deze gemeente een collecte gehouden worden voor de Vereen. „Het Hogéland." Maandagavond jl. had alhier een de monstratie plaats, van de gezamenlijke toandweer uit Dirksland, Melissant en Herkingèn, welke geslaagd mag heten, behalve de spuit van Dirksland, welke' weigerde zijn plicht te doen. MELISSANT Kersen, kersen. We zitten weer in de kêrsentijd. Alleen de ?eaachte doet het water al over de tan den lopen en we denken direct aan de Betuwe, waar deze begeerlijke vruchten grotendeels vandaan komen. Maar ook Flakkee heeft zijn kersentuin en kent <3an ook het genoegen dat hiervan wordt gesmaakt. Aan de Oudendijk tussen Melissant en Herkingen is de IcersenpluTï in de tuin van de heer C. Warnaer in volle gang. Verleden week ondervond de^ie ker- senpluk enige stagnatie, daar het meest wnloze weer het rijpingsproces belem merde. Maandag jl. konden echter weer een 12-tal pluksters, gewapeml met een rieten bennetje en een ladder deze ar- lieid voortzetten. «TELLENDAM De huis aan huis- «oUecte ten bate van de Niwin heeft het mooie bedrag van 224.02 opgebracht. Tevens werd op een bruiloft b^ de tam. Troost een bedrag van 16.04 bij eengebracht. Dr S. L. Kreling, welke gedurende 2y2 jaar in militairen dienst is geweest, hoopt a.s. Donderdag weer thuis te ko men en zijn praktijk te hervatten. Zondag is tegen enkele personen procesverbaal opgemaakt wegens het vertoeven in het gras aan de dijken. Men zij dus gewaarschuwd. Zaterdag werd door een 30-tal per sonen een excursie gemaakt naar het zgn. Plaatje voor een natuurkundig on- <3erzoek. OUDDOBP De gamalenvissers heb ben de vorige week 4 dagen gevist en van 30 tot 100 kg per dag gevangen en aan de Centrale afgeleverd. De zeevissers besomden van de 300 tot 700.—. De zeevisser D. v. d. Klooster had het ongeluk weer een heel visnet te ver liezen wat een schade van 400.is. Vrijdag 1 Juli D.V. zal dhr W. Koek de dag herdenken dat hij 10 jaar ge leden werd aangesteld als koster in de Ned. Herv. Kerk. NIEUWE TONGE Zoals bekend, zal ter gelegenheid van de Koperen Brui loft van het Koninklijk Gezin een ge schenk worden aangeboden. Voor dit doel is een Landelijk" Comité gevormd onder voorzitterschap van de Commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland. De Burgemeester van Nieuwe Tonge, heeft het bestuur van de Oran jevereniging Nederland en Oranje ver zocht voor bovenstaand doel in onze gemeente een inzameling te houden. Het ligt niet in de bedoeling grote fi nanciële bijdragen te vragen, integen deel de vele kleintjes moeten hier ook het grote bewijs leveren. De gehele be volking van Nieuwe Tonge wordt daar om voor een bijdrage opgeroepen. Deze keer wordt men niet lastig gevallen aan Uw woning, doch krijgt de gelegenheid Uw bijdrage af te geven waar U zelf wilt. Bijdragen worden tot 10 Juli a.s. gaarne ontvangen. 1. ten gemeentehui- ze. 2. door de heer E. L. van den Doel te Battenoord. 3. P. van Prooijen. 4. A. Th. H. Schipper. 5. G. H. Verweij, 6. J. L. Meijer. Voor degenen die dit eenvou diger vinden bestaat bovendien gele genheid hun bijdrage te storten op gi ro-rekening 39052 ten name van de ge meente Nieuwe Tonge. Een dochtertje van P. v. M. had jl. Zaterdagmorgen het ongeluk haar been te breken. Opname in het ziekenhuis te Dirksland bleek noodzakelijk. Ter gemeentesecretarie ligt een uit spraak op aanvraag inzake vrijstelling van de dienstplicht welke -gedagtekend is 22 Juni voor belanghebbenden ter in zage. Zoals gewoonlijk, zal men in Nieuwe Tonge de verjaardag van Prins Bern- hard niet ongemerkt laten passeren. Onder auspiciën van de Oranjevereni ging zal op 29 Juni a.s. op de Kaai te Battenoord een concert worden gegeven Medewerking hierbij verlenen de mu ziek en zangvereniging „ApoUo", bene vens de gymnastiekvereniging S.S.S. Het programma vermeld om 19 uur de monstratie gym. S.S.S. 19.45 uur con cert Zangvereen. ApoUo en 20 uur con cert door muziekvereen. „ApoUo." In de vergadering van het Niwin Comité ter plaatse, werd besloten onze jongens in Indonesië een pakje te stu ren ter waarde van 7.50 plus voor iedere jongen ongeveer 100 sigaretten. De sigaretten werden verstrekt door meelevende burgers. Wij vernemen, dat de heer A. Th. H. Schipper aangesteld is als vertegen woordiger voor Nieuwe Tonge van het E.B.O.P. De schoolkinderen der 3 hoogste klassen van de CL. School maakten jl. Vrijdag een schoolreisje naar diverse plaatsen van het land. De leiding be rustte in handen van onderwijzend per soneel en oudercommissie. Een zoontje van de heer B. had de zer dagen het ongeluk zijn vinger zo danig te klemmen, dat tnedlsche hulp noodzakelijk was. Dezer daggn slaagde onze dorpsge noot J. A. A. Schipper aan de Torbecke H.B.S. te den Haag voor het examen B. Onder vriendelijke dank deelt het Comité mede, dat ontvangen is een be drag van 105.29 als opbrengst van collecten gehouden op de bruiloften van Y. V. d. Tonnekreek, A. C. HoUeman, D. C. Admiraal, Joh. Tijl, J. HoUeman, T. van Wgk, M. H. 't Manneke en M. Tgl in de maanden Mei en Juni. OUDE TONGE A.s. Donderdagavond half zeven hoopt voor de Ger. Gem. in het kerkje voor te gaan Ds Bel van Dirksland. OOLTGENSPLAAT Heden Dinsdag 28 Juni 1949 om 7 uur, wordt een open bare gemeenteraadsvergadering ge houden. Uitslag van de gehouden wedvlucht van de P.V. „De Reisduif" op Zaterdag jl. van Noyon 253 km. Los 10.30 uur. Aan komst Ie duif 2.05.58, laatste duif 2.40.48. 1 Jac. Hokke; 2, 13, 16 Jac. v. d. WeUe 3, 8, 9, 12, 14, 17 van Dam en v. d. Mast; 4 Gebr. van den Boogert, 5, 18 C. van der Welle; 7, P. Bom, 10 Remus Ik heb wel eens gelezen, dat Neder land in het buitenland bekend staat als een vloekende natie. Dat is nu niet be paald een mooi compliment aan ons adres. Het wil niet zeggen, dat er in an dere landen niet gevloekt wordt, maar Holland schijnt op dat punt dan wel zeer berucht te zijn. En dat in Neder land, dat daarnaast de reputatie heeft tot een der meest Christelijke landen te behoren'. Denk nu niet, dat er alleen in de steden het ergste gevloekt wordt. Helaas neen! Ook op het platteland en met name ook op onze eilanden wordt er gevloekt. Grof gevloekt zelfs. Schrammetje, die uit de aard van zijn metselaarsvak met mensen van allerlei slag in aanraking komt, kan dit uit on dervinding bevestigen. Het is soms meer dan erg. En heus, de vloeken komen niet alleen uit de mond van hen, die zich met God noch gebod inlaten. Daaronder zijn er zelfs velen, .die wat de beschaafd heid van hun taal betreft, de Christe lijkheid tot een beschamend voorbeeld zijn. Neen, Schram ontmoet er velen, die '3 Zondags trouw naar de kerk gaan, maar het door de week met hun woordkeus niet zo nauw nemen en bij 't minste wat hun tegen zit, Gods Naam misbruiken. Dat strekt hun niet tot eer. En ik heb het wel meegemaakt dat iemand, diè nooit in „kerk of kluis" kwam een vloeker van dat soort toe voegde: „Nou zeg, joe mag' oak wel zoa hard naer de kerke loape; heit, de domenie je dat 'n Zondag voorgehou- we? 't Loapt met-die gosdienst van joe oak wel of!" Waar dan de vloeker na tuurlijk niets tegen kon inbrengen. Er is sinds jaren een Bond tegen het vloeken. Deze Bond wordt door parti culiere middelen op de been gehouden en wil het vloeken tegengaan door op de plaatsen waar veel publiek komt, o.m. de stations, biljetten op te hangen, waarin tegen het vloeken gewaarschuwd wordt. Ook op Flakkee doet deze Bond van zich horen, want ik las in het raads- verslag van Ouddorp dat zij een subsi die uit de gemeentekas of het lidmaat schap verzocht. Nu, daar kan weinig tjegen zijn. Hoe meer het vloeken wordt tggengewerkt, hoe beter, al verwacht Sbhram er zo "direct geen daverende re sultaten van. Want naar mijn beschei den mening moet de oorzaak van het vele vloeken in het gezin worden ge zocht. Vader en moeder vloeken en de kinderen doen het vanaf hun prille jeugd na. Gisteren hoorde ik nog kinderen van slechts een jaar of vier oud „vloeken als ketters", om een volksuitdrukking te gebruiken, toen zij bezig waren een band van een autoped op te pompen, wat hun niet erg vlot afging. Dat leren zulke kinderen thuis en van hun vriendjes, die het van hun ouders hebben overgeno men. 'Daartegen helpen geen aanplak biljetten van de anti-vloekbond! En al keur ik de strijd tegen het vloeken goed, de wijze waarop dit gebeurt heeft mijn onverdeelde instemming niet. Laatst las ik ergens op zo'n affiche: „Vloekt niet, ge onteert Uzelf en kwetst anderen!>' Dat is aardig gezegd, maar dat het em grote zonde is, dat God door de vloe ker onteerd wordt, kan ik daaruit niet lezen. En dat moet de hoofdzaak zijn. Dan heeft Schram meer respect voor de dominé, die op Flakkee had ge preekt en op reis naar huis in de ti-am zat. In dezelfde coupé zal ook een re der uit Middelharnis het was in de tijd dat Middelharnis nog een vloot had die zijn gesprek met een andere pas sagier met vele vloeken doorspekte. De dominé vroeg aan een medereiziger of hij wist hoe de voornaam van de vloe ker was. Deze antwoordde hem, dat hij Piet heette. Toen de reder zich weer een vloek liet ontvallen, riep de dominé: „Piet!" Piet zei niets en praatte verder. Bij een volgende vloek riep de dominé luider: „Pie-iet!" En toen Piet de derde vloek liet riep dominé heel hard: „Pie-ie-iet!" Dat ging Piet te ver. Hij werd kwaad; stapte op de dominé toe en vroeg hem hoe hij het besteken durf de om hem zo maar in de tram bij zijn voornaam te roepen. De dominé had beet. Hij bracht de reder heel kalm, maar ernstig onder het oog, dat, waar hij nu al zo kwaad was dat iemand hem bij zijn voornaam noemde, hij zich toch zeker Gods toorn op de hals haalde om telkens weer Zijn naam te misbruiken. En hij. Zijn dienaar, kon toch niet zon der protest aanhoren, dat zijn Koning zó beledigd werd! Dat sloeg in bij reder Piet. Hij gaf dominé de hand en zei: „Je hebt gelijk dominé! Ik prijs het in je, dat je zo voor je Koning opkomt!" Hij zette zich naast dominé neer en samen hebben ze al pratende de reis vervolgd. Daar kan Schram en de lezers nog le ring uittrekken. Want we horen een vloek en geven het niet te kennen! En zijn daarmede zelf schuldig! Als ieder Christen in deze zijnroeping verstond en de moed had om de vloekers hun zonde onder het oog te brengen, zou daarvan meer kracht uitgaan, dan van een aanplakbiljet! SCHRAMMETJE. en Verburg; 11 Jac. Kreeft, 15 Braber en van Kempen. Gekocht. Naar -wij vernemen is de zaadhandel A. D. Hobbel te Zevenber gen aangekocht door dhr C. J. Beijer en J. van Hassent en zal als zodanig wor den voortgezet. Aanbesteding. Bij de gehouden aan besteding van het leggen van een rio lering nabij de nieuwe woningen van de woningbouwvereeniging „Beter Wo nen" was de laagste inschrijver dhr Abr van der Welle aan wie het werk ook is opgedragen. Naar Indië. In het kader der gezins hereniging hoopt Mevr. W. van Putten- Gebraad op 1 September a.s. met de „Willem Ruis" naar Indië te vertrekken Uitstapje ouden van dagen. Woens dag maakten de ouden van dagen uit deze gemeente daar toe in staat gesteld door vrijwillige bijdragen van de ingeze tenen een uitstapje. De leiding van deze reis berustte bij dhr P. Bom. 's Morgens 7 uur werd gestart met de autobus van de firma PuUeman en twee luxe auto's van dhr Waling en J. L. Jacobs. Via het veet- Sluisse haven werd naar Tilburg gereden waar een bezoek werd gebracht aan Burgers die renpark. Hier vermaakten de oudjes zich ook met de schommel en wipplank. In 's Hertogenbosch werd de St. Jan bezichtigd. 's Avonds 9 uur arriveerde men weer in de gemeente waar bij de Molen de U.D.I. stond opge- kaai werd gemar- muziekvereniging steld en naar de cheerd. Burgemeester Hordijk sprak nog een kort woord en namens de ouden van da gen werden hem 2 koeken aangeboden. De oudjes zullen zeer zeker nog wel enkele dagen nodig hebben om over hun belevenissen van dien dag te vertellen. Uit Indië. Volgende maand hoopt met de „Kota Inten" onze dorpsgenoot A. Pieterse Pz. weer in deze gemeente te arriveren. Uitstapje. Op 6 Juli a.s. hoopt het gemeente personeel een uitstapje te ma ken naar Walcheren. STAD AAN 'T HARINGVLIET De gehouden premiekeuring op 24 Juni was als volgt: Merrie veulens geboren na 1 Mei Paulette v. Brutus Ie prijs, eig. J. Mastenbroek. Merrie veulens geboren voor 1 Mei, Clara en no. 237 2e prijs, eig. J. L. Koert. Eén-jarige merriën: Paulien, eig. A. E. Soldaat 26 prijs (gr. m.)Mirza Ie prijs (kl. m.), eig. D. Vogelaar; Eva en Fanny Ie prijs (gr. m.-, eig. J. L. Koert. Tweejarige: Loura v. Oostmoer 3e pr. (kl. m.), eig. D, Vogelaar; Marie 2e pr. (kl. m.), eig. J. Mastenbroek; Madam Ie pr. (gr. 'm.), eig. J. L. Koert. Driejarige: Alberta van het Loo 3e pr. (gr. m.,) eig. G. Soldaat. Mirza van Jan 2e pr. (gr. m.) eig. A. E. Soldaat; Corrie 3e pr. (kl. m.), eig. G. Soldaat. 4 tot 7 jaar: Janneke van Amsterdam 2e prijs (kl. m.), eig. G. Soldaat; Blon dine van aan 't Vlot (kl. m.), 2e pr. eig. L. Braber J.Lz.; Margriet van Ni nette Ie pr. (kl. m.), eig. A. E. Soldaat Ida 3e pr. (kl. m.), eig. J. L. Koert. 4 tot 7 jaar met veulen: Paula van de Vroonweg 2e pr. (kl. m.), eig. G. Soldaat; Mina 3e pr. (gr. m.), eig. J. L. Koert; Oranda van aan 't Vlot 3e pr. (gr. m.), eig. L. Braber J.Lz. Wedvlucht St. Denis, afstand 340 km. 8 uur gelost. Ie duif 13 u. 22-8. 1, 2 Gebr. Visser; 3 Joh. Visser; 4 A. Smits; 5 A. Meiaard; 6 D. Huizer; 7 J. Huizer; 8 K. Driesse, 9 A. Huizer; 10 A. Meiaard Lz. BOETE VAN EEN HALF MIIXXOEN TEGEN DE BIJENKORF GEËIST. Wegens het opzettelijk niet nakomen van voorsahriften ter voorkoming van prijsopdrijving eist, de Officier van Jus titie bij de Amsterdamse economische politierechter gisteren tegen de n.v. magazijn De Bijenlcorf een boete van een half millioen gulden, met inbeslag neming van diverse goederen tot eea waarde van 125.000 gulden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3